A tűz megelőzése, tűzvédelem
Az egészséges lakókörnyezetről folytatott vitákban a tűzvédelem szinte soha nem kerül szóba. A szakemberek gyakran panaszkodnak, hogy a tervezőmérnökök kevés tapasztalattal rendelkeznek ezen a téren, és a tűzvédelem számukra gyakran az építészeti előírások betartásával be is fejeződik. A felhasználásra kerülő anyagokra, szerkezeti kialakításokra és épületgépészeti berendezésekre – amelyek gyakran okozói tűzeseteknek – már ritkán gondolnak.
Az új vagy nem elég körültekintően tesztelt, és vizsgált anyagok is bizonytalanságot jelenthetnek a tűzzel szembeni ellenálló képességüket tekintve – ezek miatt a hiányosságok miatt évente több száz ember halálát okozza a lakásban keletkező tűz.
A tűzvédelem hatékonysága
Az, hogy házunk hőszigetelő, hangszigetelő, illetve nedvességzáró képessége megfelel-e a követelményeknek, aránylag gyorsan kiderül. Az épület tűzvédelmi hiányosságaira azonban csak tűzeset során derül fény. A tűzesetek egy részét tájékozatlanság okozza. A tűz által okozott kár nagymértékben függ a felhasznált alapanyagok minőségétől. Gyakran az építés lerövidítése és a költségcsökkentés miatt figyelmen kívül hagyjuk a beépítési utasításokat, azonban még a szakszerűen kivitelezett védőburkolatok is hatástalanná válnak abban az esetben, ha megsérülnek.
Természetesen úgy gondoljuk, hogy kellő odafigyeléssel a tűz elkerülhető. Az emberi figyelmetlenség a tapasztalatok szerint a tűzesetek mindössze 0,7%-ának az okozója. A tüzet 25,8%-ban gyújtogatás, 23,5%-ban elektromos készülékek hibája okozza – e két említett okból keletkezik a tűzesetek fele. 11,1%-ban robbanás, 7,4%-ban túlhevülés, 7%-ban öngyulladás, míg 6,4%-ban valamilyen tűzveszélyes tevékenység felelős a tűzesetekért.
A tűzvédelem céljai. Tűzvédelmi tanácsok
A tűzvédelem alapvető célja az, hogy megelőzzük a tűz kialakulását, illetve tűz esetén lassítsuk az égést, gátat szabjunk terjedésének amíg az emberek és értékek kimentésén fáradozunk. Éppen ezért olyan építészeti megoldásokat kell választanunk, amelyek lehetővé teszik ezeket. Mindezek mellett meg kell teremtenünk a hatékony oltás feltételeit is.
Hogyan érhetjük el a fent említett célokat?
Az építőanyagokat ma már gyúlékonyság szerint is osztályozzák, ami megkönnyíti a választást. A kérdés megválaszolása összetett és bonyolult. Célunk viszont egyértelmű: minél inkább kizárni az életveszélyt, csökkenteni a sérülések nagyságát és minimalizálni a károkat. Arról van tehát szó, hogy egy adott építőanyag vagy berendezés lángra tud-e lobbanni, ha igen, akkor milyen gyorsan ég, illetve veszélyezteti-e környezetét vagy az épület statikai stabilitását, és ha igen, akkor van-e elég idő és hely a bent tartózkodók kimenekülésére, és van-e elég idő az emberek mentésére, a károk csökkentésére. Kell, hogy legyen.
A fenti kérdésekre a választ szabványosították. Az anyagokat, berendezéseket, építményrészeket és az épületeket vagy annak részeit tűzveszélyességi osztályokba (A-tól E-ig) és tűzállósági fokozatokba (I-től V-ig) soroljuk.
Tűzesetek
Öt tűzveszélyességi osztályt és öt tűzállósági fokozatot különböztet meg a szabvány. Építőanyagként csak a D és E osztályú anyagokat lehet felhasználni. Az osztályt a csomagoláson fel kell tüntetni vagy egyéb módon igazolni kell (D: mérsékelten tűzveszélyes, E: nem tűzveszélyes). Egy égési folyamatban – a tűz terjedésekor – először csak anyagokról vagy berendezésekről, majd épületrészekről, épületekről és akár városrészekről beszélünk.
A biztonság (menekülés, oltás, a tűz terjedésének gátlása) érdekében tűzállósági fokozatokat írnak elő, melyeknek meg kell, hogy feleljenek az egyes anyagok, épületszerkezeti részek, helyiségek, az épület és a település. Tehát az előírt fokozatok nem feltétlenül azonosak már az épületeken belül sem. A fokozatokat – az égési láncban résztvevőkön kívül – befolyásolja a terek kialakítása (helyiségek kapcsolata, menekülési utak szélessége) és az esetleges többlet biztosítás (pl.: szerkezeti kialakítással, eltakarással, önműködő tűzoltó berendezéssel).
Életbiztonság szempontjából a keletkező hő mellett azonos fontosságú, hogy a tartószerkezetek ne omoljanak össze mindaddig, míg az emberek kimenekülnek, esetleg míg az oltás befejeződik.
A tűzvédelmi szabványnak megfelelő fal. 1: dupla burkolatú válaszfal, kétszer 12,5 mm vastag gipszkarton; 2: üveggyapot, nem gyúlékony (E osztály), 100 °C -nál magasabb olvadáspont; 3: acél tartószerkezet a padlóhoz és a mennyezethez rögzítve.
Tűzvédelmi szabványnak megfelelő födémgerenda. A: felső helyiség felőli védelem; B: alsó helyiség felőli védelem. 1: 25 mm vastag tűzálló lap; 2: tartóprofil; 3: 12,5 mm vastag keskeny tűzálló lap; 4: 100 mm vastag üveggyapot; 5: födémgerenda; 6: födém deszkázat (13 vagy 21 mm vastag deszka); 7: padló, melynek száraz esztrich rétege 9,5 mm vastag gipszkarton lap három vagy négy rétegben. Simítás.
Tehát a meneküléshez időre van szükség
Az anyagok különböző ideig tudnak ellenállni a közvetlen hőnek, utána fizikai átalakulásuk, keresztmetszet-csökkenésük és az esetleg keletkező többlet feszültségek miatt teherhordó képességüket elveszítik. Összehasonlításképp, faszerkezetek 40 percig, acélszerkezetek 15 percig és alumínium szerkezetek csak mintegy 6-7 percig képesek ellenállni a közvetlen hőnek.
Fentiekből következik, hogy ha a tartószerkezetet eltakarjuk (esetleg elszigeteljük) a közvetlen lángtól, akkor ellenálló képességét meghosszabbíthatjuk. Mind régi épület átalakításánál, mind új ház építésénél a fém- és faszerkezetek eltakarására a legmegfelelőbbek a gipsz- vagy cementkötésű lapburkolatok, esetleg a körültekintően beépített azbeszt vagy azbesztcement lapok (az azbeszt káros az egészségre és költséges is).
Szenteljünk kellő figyelmet a padlástér nehezen megközelíthető üregeire és réseire is, hiszen az üregekben kialakuló tűz pillanatok alatt elterjed az egész padlástérben.
Vészkijárat
Fontos szempont, hogy a házon alakítsunk ki vészkijáratot is. Erre a célra megfelel egy ablak, tetőablak vagy egy tetőtéri balkon is – ez azért is fontos, hogy a tűzoltók szükség estén innét mehessenek be az épületbe. Tűzvédelmi szempontból lényeges az elektromos vezetékek beépítésének szakszerű tervezése és kivitelezése. A vezetékek védőburkolata vagy védőcsöve legyen tűzálló. Az idejében riasztó tűz- és füstjelző berendezés javítja az oltás esélyét. Ajánlatos egy ilyen készüléket a tetőtérben is beépíteni.
A fagerendákat és oszlopokat többrétegű, tűzálló borítással tehetjük a szabványnak megfelelővé. 1: oszlop; 2: tűzálló borítás; 3: élvédő rabicháló; 4: vakolat.
Egy adott tartószerkezet esetében fontos, hogy annak minden része egyenértékűen legyen takarva a hővel szembeni ellenállóság szempontjából (födém, mestergerenda és oszlopok). Nem tartószerkezeti elemeknél is fontos a tűz terjedésének gátlására a megfelelő takarás, mint pl.: a helyiséget elválasztó könnyűszerkezetes falak estén.