Állatok a kertben (rovarok, békák, madarak)
A kert egészségét jól jelzi az állatok jelenléte vagy távol maradása. A békák különösen érzékenyek az ökológiai rendszer változásaira, így ha tavunkban tartósan megtelepszenek a békák, biztosak lehetünk benne, hogy a környezetvédelem tekintetében jó úton járunk. Már az is nagy lépés, ha a kert egy sarkát meghagyjuk a vadvilág menedékeként – a látvány sok örömet szerez.
Élet az állatokkal
- Ügyeljünk rá, hogy „állatbarát” kertünk ne terjeszkedjen át szomszédunkhoz: rendszeresen metsszük és nyírjuk a növényeket a kerítés mentén!
- A házunkhoz közel eső területeket is rendszeresen gondozzuk, hogy az állatok, a rovarok ne tévedjenek be otthonunkba!
- Tegyünk egyszerű óvintézkedéseket! Ha például olyan tárgyat emelünk fel, amely alatt állat rejtőzhet, mindig magunk felé emeljük, hogy az állat elmenekülhessen!
- Ha a füvet hagyjuk magasra nőni, nyírjunk bele ösvényt, és legyünk óvatosak, amikor a magas fűben gázolunk!
- Védjük meg az őshonos állatokat házi kedvenceinktől! Macskánk nyakörvére akasszunk csengőt, hogy az figyelmeztesse a madarakat és egyéb teremtményeket a veszély közeledésére; éjszakára pedig a kutyákat és a macskákat is zárjuk be a házba!
Madarak
- Csalogassunk őshonos madarakat a kertbe azzal, hogy helyi növényeket nevelünk! Ez a látvány mellett még hasznos is, mivel sok faj nagy mennyiségű rovarkártevőt pusztít el, főként a fiókák nevelésének időszakában.
- A különböző méretű madarak igényeinek kielégítésére ültessünk talajtakaró növényeket, alacsony és közepes magasságú bokrokat, valamint kisebb fákat is! A nagy fák a magevő madarakat vonzzák.
- Készítsünk madárfürdőt! Terítsünk sekély tálba egy réteg mosott folyami kavicsot, és öntsünk rá annyi tiszta vizet, hogy kb. 3 centiméternyire lepje el! A tálat akasszuk egy ágra, vagy tegyük állványra úgy, hogy a macskák ne férhessenek hozzá!
- Ha szeretjük a madarak társaságát, tanuljuk meg megosztani velük fáink gyümölcseit! Ha viszont magunknak akarjuk megtartani a termést, borítsuk le a fát vékony műanyag hálóval!
Rovarok
- Tanuljuk meg felismerni kertünk rovarlátogatóit, illetve megérteni szerepüket növényeink életében! Nem mindegyik rovar növényevő. Egyesek, például a katicabogarak és lárváik például más rovarokkal táplálkoznak – az ilyen fajok hasznosak számunkra.
- Kerüljük a növényvédő szerek használatát, mivel azok nemcsak a káros rovarokat ölik meg, hanem a hasznos ízeltlábúakat is, például a zengőlegyet, a parazita darazsakat és a pókokat.
- Ha pillangókat szeretnénk a kertünkbe csalogatni, ültessünk cickafarkat, nyári orgonát, pillangóvirágot és rézvirágot!
- Az őshonos méhfajok is szívesen keresik majd fel kertünket, ha ott tárnicslonc, kefevirág, nyári orgona és levendula várja őket. A méhek a virágok beporzását végző legfontosabb rovarok közé tartoznak, tehát minél több van belőlük, annál jobb.
Biztos tipp
Jó ötlet
Gyíkok
- A gyíkok megtisztítják a kertet a szöcskéktől, sőt bizonyos fajták a csigáktól is.
- Tegyük biztonságossá kertünket a kis gyíkok számára azzal, hogy távol tartjuk onnan a kutyákat és a macskákat!
- Rakjunk ki néhány lapos követ, ahol a gyíkok a napon sütkérezhetnek, s helyezzünk el üreges farönköket, csöveket és alacsony, szúrós bokrokat is, ahol elrejtőzhetnek a ragadozók elől!
- Ne használjunk csigamérget! A gyíkok felfalják a megmérgezett csigákat is, és elpusztulnak. Egyébként is, ha szerencsénk van, a kertben megtelepedő gyíkok az összes csigát megeszik majd.
Kerti szövetségesek | Mit esznek? |
---|---|
Darazsak | Hernyókat, pókokat és más rovarokat |
Ezerlábúak | Korhadó növényi anyagokat |
Fátyolkák ( lárvák) | Levéltetveket és más apró rovarokat |
Imádkozó sáskák | Sokféle rovarkártevőt |
Katicabogarak | Levéltetveket, pajzstetveket, liszteskéket, atkákat, levélbolhákat és más rovarokat |
Pókok | Sokféle rovart, főként az éjszaka repülőket |
Rablópoloskák | Számos kerti kártevőt |
Szitakötők | Apró rovarokat, köztük szúnyogokat és azok lárváit |
Zengőlegyek | Levéltetveket és más apró rovarokat |
Virágok szín szerint
Rózsaszín és narancssárga: Ezek a színek elsősorban a madaraknak jelzik a nektár jelenlétét.
Sárga és lila: Ezek az árnyalatok többnyire pollenben gazdag virágokat jeleznek, így főként a rovarokat vonzzák. A sárgák közül a százszorszépek és az akáciák ajánlhatók a kiskertbe; a lila virágok közül pedig a nyári orgona, a gyűszűvirágok és a mentacserje.
Sárgásfehér:A halvány színű virágokat sötétedés után keresik fel az éjszakai rovarok. Nappal nektárevő madarakat és rovarokat vonzanak.
Vörös: Ez az élénk virágszín a nektárevő madarakat vonzza, mivel a méhek és a legtöbb pillangó nem látja a vöröset.
Kerti tó
Mielőtt nekilátnánk a kerti tó kiásásának, állapítsuk meg, hol futnak a közüzemi vezetékek, nehogy véletlenül elvágjuk valamelyiket! Ha a tavat ki szeretnénk világítani, vagy szökőkút-, illetve vízforgató szivattyúval kívánjuk ellátni, ássunk árkot az áramforrástól a tóig, és abba fektessük az elektromos vezetéket!
- Szabadtéri elektromos vezetékek fektetésekor mindig szigetelt vezetéket használjunk, hogy megóvjuk magunkat az áramütéstől! A motoros szerszámokkal kerüljük a kábeleket, nehogy átvágjuk azokat!
- Még a tervezés idején ellenőrizzük az építési hatóságnál a kerti tavakra vonatkozó biztonsági előírásokat! A gyerekek számára hozzáférhető tavak vízmélysége ne haladja meg az 5 cm-t!
- Tegyük a tavat a gyermekek számára is biztonságossá: töltsük fel kaviccsal a víz szintjétől számított 5 cm-es mélységig! A kövek között a szivattyú is elrejthető.
A kerti tó növényei
- Kálmosok (Acorus fajok): Mutatós, kardszerű levelei összenyomva illatosak. Vannak tarka levelű változatok is.
- Kétsoros vízifüzér (Aponogeton distachyus): Hosszú, szíjszerű levelei csokoládébarnán pettyesek, villás virágai fehérek.
- Vízililiomok (Nymphaea fajok): Szív alakú, úszó leveleik és gyönyörű virágaik vannak.
- Vízitök (Nuphar lutea): Nagy, szív alakú levelei és nyáron nyíló, apró, sárga, csésze alakú virágai vannak.
Békák és halak
Ha elég türelmesek vagyunk, a rovarok idővel birtokba veszik kerti tavunkat, de a békák érkezésére akár két évet is várnunk kell. Ha nem akarunk ennyit várni, kérjünk egy békás tóval rendelkező ismerősünktől néhány ebihalat!
Ne telepítsünk be békákat 20 km-nél nagyobb távolságról, mivel ezzel elősegíthetjük a gombás fertőzések terjedését. Nézzünk utána a helyi természetvédelmi hatóságnál, hogy nincs-e szükség engedélyre az áttelepítéshez!
Biztosítsunk valamiféle kijárási lehetőséget a kis békák számára -egy fadarab vagy egy lapos kő, amelyet ferdén a tó partjához vagy egy közeli cserép oldalához támasztunk, már elég ahhoz, hogy az állatok ki tudjanak mászni a vízből.
Ha a tóban együtt szeretnénk tartani halakat és békákat, csak olyan őshonos halfajokat telepítsünk be, amelyek nem bántják a békákat! A kisállat-kereskedésben felvilágosítást adnak a megfelelő fajokról.
- Békalencsepáfrány (Azolla)
- Békaliliom (Hottonia Palusths)
- Bodros békaszőlő (Potamogeton crispus)
- Boglárkák (Ranunculus)
- Kagylóvirág (Pistia stratiotes)
- Közönséges békatutaj(Hydrocharis morsus-ranae)
- Papagájfű (Alternanthera philoxeroides)
- Süllőhínár (Myriophyllum)
- Tócsagaz (Ceratophyllum demersum)
- Vízijácint (Eichhornia)
Elkerülhető az algásodás
Az algáknak (moszatoknak) többféle faja van. Különösen ártalmasak a vékonyszálas zöldalgák, amelyek tápanyagfelesleg esetén szaporodnak el. Ilyenkor körülfonják és megölik a többi vízinövényt, és csökkentik a tóba jutó fény mennyiségét.
- Ne használjunk vegyszereket az algák elpusztítására! Ezek mérgezőek lehetnek a halakra, rovarokra és más állatokra nézve, s kárt tehetnek a többi növényben is. Szedjük ki a szálakat kézzel vagy egy bottal! Az algákat a komposztálóba tehetjük.
- Csökkentsük a tóba szivárgó tápanyagok mennyiségét azzal, hogy a környékén kevesebb növényi tápot (főként gyeptrágyát) használunk!
- Szereljünk fel búvárszivattyút, és szökőkúton vagy csobogón keresztül levegőztessük a vizet! Az algák a nyugodt vizet szeretik, és nem érzik jól magukat az áramlásban.
- Tegyünk a vízbe árpaszalmát! Mikor lebomlik, olyan vegyületek szabadulnak fel belőle, amelyek gátolják az algák növekedését.
A kerti tó sokféle állatot vonz, például békákat, rovarokat és madarakat. Az alábbiakban egy egyszerű módszert ismertetünk a tó kialakításához.
A következő anyagok szükségesek hozzá:
- homok tófólia
- néhány nagyobb kő vízinövények
Hogyan?
- Mielőtt belekezdenénk, ellenőrizzük a kerti tavakra vonatkozó előírásokat a helyi építési hatóságnál! Lehet, hogy körbe kell keríteni.
- Vízszintes, részben árnyas helyet válasszunk, ne nagy fák alattit, nehogy belehulljanak a levelek, virágok és termések!
- A tó alakját locsolótömlővel jelöljük ki!
- Ássuk ki a medret a kívánt mélységűre, és távolítsunk el belőle minden hegyes vagy éles tárgyat, gyökeret, amely felsérthetné a fóliát!
- Béleljük ki a gödröt homokréteggel! Vágjuk ki a bélésfóliát úgy, hogy bőven túlnyúljon a meder szélein! Tegyük a fóliát a gödörbe, és töltsük fel félig vízzel, hogy a helyére simuljon!
- A fólia széleit nagy kövekkel és vízinövényekkel takarjuk el! Érdeklődjünk, mely növényeknek megfelelő az adott klíma! Kerüljük a terjeszkedő vízi gyomokat!
- Tegyünk a medencébe vízinövényeket (cserepestül)! A vízililiomokat úgy helyezzük el, hogy a víz éppen ellepje őket! Ahogy növekszenek, egyre mélyebbre engedhetjük a növényeket, nagyjából 30 cm-ig. Szükség esetén állítsuk a cserepeket téglákra vagy kövekre!
- A halak betelepítése előtt adjunk a vízhez hidroszulfitos vízkezelő szert, amely semlegesíti a klórt és a szennyeződéseket!
- A víz pH-értékét úszómedencékhez gyártott eszközökkel ellenőrizhetjük: semlegesnek kell lennie. Ha túl savas, adjunk hozzá szódabikarbónát, ha túl lúgos, keverjünk bele nátriumfoszfátot!
Szúnyogriadó
- arany jászkeszeg (Leuciscus idus)
- aranyszínű kele (Scardinius nemzetség)