Betonfalak nyers felületképzése, színezése
Az épületek homlokzatain, a lábazattól a tetőzetig, igen változatos burkolatokat láthatunk, kezdve a vakolatoktól egészen a nyersen maradó betonfelületekig. A betonanyagú burkolatok készülhetnek nyers, a zsaluzattal vagy egyéb módon kialakított struktúrájú, esetleg színezett felületekkel, elemesen kapcsolt és szerelt technológiával.
Betonfalak nyers felületképzése
Az elmúlt két évtizedben igen nagy számban készültek épületek és egyéb építmények vakolat nélküli beton- és vasbeton felületű falakkal, ami látszóbeton néven is ismert, cikkünkben azonban inkább a nyersbeton megjelölést használjuk. A nyersbeton felületek mentesítenek a munka- és technológiaigényes vakolástól és a más felületek esetén gyakori meghibásodásoktól, a fagykároktól és a rendszeres felújításoktól. Itt jegyezzük meg, hogy a beton egyébként is nehezen vakolható, és rosszul tartja a vakolatot.
A nyersbeton felületképzés hátránya, hogy a falszerkezet hőszigetelő rétege nem kerülhet – amint az egyébként kívánatos lenne – a fal külső oldalára. Ahol a hőtechnikai szempontok miatt a hőszigetelés nélkülözhetetlen (ha más megoldás nincs), a szerkezetek kéthéjú falként, nyers- vagy egyéb betonanyagú héjazattál takartan, az épület karakteréhez igazodva készíthetők el.
A nyersbeton felületek kétféleképpen készíthetők el:
- A betonfelület minden további megmunkálás nélkül úgy marad, ahogyan a zsaluzatból kikerült. Ebben az esetben a cementszemcsékből képződött cementkő film elfedi az adalékszemcséket. Az ilyen jellegű felületek egyhangúsága zsaluzati rátétekkel, rasztert adó – a rusztika hézagokra emlékeztető – bemélyedő vonalakkal ellensúlyozható (7.1. ábra).
- A kizsaluzott betonfelületről kőfaragó szerszámokkal, mosással, homokfúvással, csiszolással eltüntetik a cementkő filmet, ami érvényesülni hagyja az adalékanyag szemcséit is. A kétféle nyersbeton felület esztétikai értékelését illetően megoszlanak a vélemények, de mindkét típusnak van létjogosultsága.
A kőfaragó szerszámokkal megdolgozott felület általában jobb minőségű, mint a megdolgozatlan (7.2. ábra).
- Miből lesz a cserebogár? A kőépület nagy átváltozása
- Mesterséges falazóanyagok
- Pórusbeton válaszfal készítése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
7.1. ábra. Nyersbeton falfelület zsaluzatmintázattal.
7.2. ábra. Nyersbeton falfelület további felület megmunkálással.
A beton anyagösszetételét úgy kell meghatározni, hogy a nyersbeton adalékanyagában a szokásosnál több, 20%-nyi finomrész (0-1 mm-es szemcse) legyen jelen, mert főképp ettől függ a beton felületi textúrája, egyenletessége, repedésmentessége, tömörsége és színe. A pontos adagolás igen lényeges, mert az ideálistól jelentősen eltérő szemszerkezet zsugorodási alakváltozásokhoz vezet.
Az 55-60% homoktartalmú nyersbetonhoz a szerkezettől függően 200-400 kg/m3 350-es portlandcementet kell adagolni. A víz-cement tényező vékonyabb szerkezetek esetén (pl. falaknál) legfeljebb 0,70, vastagabbaknál 0,60 legyen. Gépi tömörítéshez a betonnak földnedvesnek, kézi tömörítéshez pedig képlékenynek kell lennie. Az ún. képlékenyítő adalékszerek (plasztifikátorok) hozzáadásával a beton könnyebben bedolgozható.
Nyersbeton felületek
A nyers felületű betonfalak munkahézagainak helyét gondosan meg kell tervezni, és a betonozást csak ezeken a helyeken lehet abbahagyni vagy megszakítani, sehol másutt. A nyersen maradó betonfelületek készíthetők különleges felületi réteggel, és színezhetők is.
A zsaluzatot mint negatív formát előre meg kell tervezni, és el kell készíteni, ez adja majd meg a végleges nyersbeton felületet. E megoldás homlokzatoknál ritkábban, inkább lábazatok és kerítések készítésekor fordul elő. Maga a zsaluzat ugyanúgy készül, mint egyéb nyersbeton felületekhez, azzal a különbséggel, illetve többlettel, hogy a betonfelületet adó negatív formát magára a zsalutáblára erősítik. A legelterjedtebbek a kereskedelemben kapható fém, műanyag (esetleg eternit) hullámlemezek, amelyek a zsaluzatvázhoz erősítve önállóan viselik a betonozásból és a tömörítésből adódó terheket.
Kizsaluzás után szükséges lehet javítás, esetleg színezés (7.3. ábra). A zsaluzatba öntött kétféle beton alkalmazása esetén a külső vagy látszó oldal felől az igények szerinti felület alakítható ki, pl. műkő, mosott kavics stb. A módszer hátránya; hogy csak kisebb szerkezeti magasság készíthető egy betonozási ütemben, mert a zsaluzatot hamar, a kötés első óráiban kell lebontani, mert a függőleges rétegekben öntött beton külső felületét a nyers megmunkálási időn belül kell véglegesen kialakítani, pl. a kavics kikefélésével és mosásával (7.4. ábra).
7.3. ábra. Hullámlemez felületű zsaluzatba betonozott nyersbeton fallábazat.
7.4. ábra. Nyers lábazati felület mosott műkővel 1 műkő réteg; 2 betonlábazat; 3 szigetelés; 4 főfal; 5 szigeteléstoldás; 6 kavicsfeltöltés.
Ha a teljes szintet egyszerre betonozzák, a zsaluzat csak néhány nap után bontható el. A végleges felület műkő esetén szemcsézéssel, osztályozott kavicsbeton esetén savas mosással alakítható ki. A savas mosásnál nagyon kell vigyázni a savak megfelelő hígítására, az egyenletes felhordásra, a rövid időn belüli vízsugaras lemosásra, és főképp arra, hogy a sav ne tudja megtámadni a vasbetéteket stb.
Zsaluzattal strukturált felületek
A további megmunkálás nélkül maradó nyersbeton felületek kialakításában a zsaluzat igen lényeges eszköz, és általa az igények függvényében többféle meg-jelenés érhető el.
Gyalulatlan fából készült zsaluzatok
A gyalulatlan, ún. szőrös deszkából készített zsaluzat faanyagának erezete és göcsei érdekes mintázatot hagynak a beton felületén, a zsaluzódeszkák között hézagosan kitüremkedő betonhabarcs azonban igen előnytelen lehet. Ezen a problémán a zsaluzódeszkák illesztési felületeinek összegyalulásával és a zsaluzat gondosabb elkészítésével lehet segíteni. Esetleg a hézagokon kitüremkedő „habarcsplasztika” be is tervezhető a nyersbeton felület végső A zsaluzat 24-30 mm vastag azonos fajtájú, jó minőségű, válogatott, kieső csomóktól mentes, ill. göcsfoltozott faanyagból készüljön.
A zsaluzati deszkák szélességének (6-10 cm) és irányának váltogatásával, esetleg különböző szélességű deszkák alkalmazásával különleges hatás érhető el. A vízszintes vonalvezetésű elemeket általában vízszintes, a függőleges elemeket (pilléreket és oszlopokat) függőleges, a boltövek homlokfelületét és sugárirányú belső ívfelületét (intradosz) pedig alkotóirányú deszkákkal célszerű zsaluzni, de adott esetben ettől eltérő megoldások is lehetségesek.
Gyalult zsaluzatok
Gyalult felületű, esetleg még simító-tapasszal is átspatulázott vagy míniummal átmázolt zsaluzatokkal egészen más felület alakítható ki, mint gyalulatlan deszka alkalmazása esetén. A gyalult zsalutáblát árokeresztékkel kell összeépíteni.
Különleges felületek kialakítása
Különleges felületek nemcsak a zsaluzatok mintázatával, hanem speciális szemszerkezetű betonokkal is kialakíthatók. Ilyenek a vegyes és az egyszemcsés betonok, amelyekből a következő módszerekkel állíthatók elő a nyersbeton felületek:
- Olyan zsalutáblák használatával, amelyek felületét finomhomokkal kevert különleges ragasztóanyaggal vonják be, és ebbe illesztik bele – egyenletesen elosztva – a sima felületű, zömök adalékszemcsék. A zsalutáblák közé bedolgozott beton vize a ragasztóanyagot oldja, így a zsalutáblák könnyedén leválaszthatók, viszont az adalékszemcsék a megkötött betonba beágyazódnak. Hasonló eljárás, amikor olyan ragasztót alkalmaznak, amely lényegesen kevésbé tapad a zsaluzathoz, mint a betonhoz.
- Kéregbeton kialakítású.
A felületek színezése
Különféle színű felületek alakíthatók ki a különféle színű adalékanyagok pl. színes kőzetek (bazalt, gránit, diorit, gneisz, kemény mészkő, márvány stb.) zúzalékával, valamint e kőzetek őrlésével előállított ún. kőzethomokkal, továbbá tégla- és klinker zúzalékkal. Tökéletesen fehér felület csak fehér mészkőből mesterségesen előállított adalékanyaggal készíthető.
Különféle színek hozhatók létre:
- fehér és színes cementek alkalmazásával: a fehércement világos, a sötétebbek (pl. S54) pedig mélyebb tónusú színekhez használhatók,
- szervetlen föld- és ásványi festékekkel.
A betonkérgek és burkolatok színezésére a következő cementálló pigmentek használhatók:
- fehér: titánfehér, litopon (nem használható a horganyfehér és az ólomfehér),
- sárga: vas-oxid sárga (nem használható a króm-, a horgany- és a barit sárga),
- vörös: vas-oxid vörös (nem használható: az ólompír, a króm- és a kadmiumvörös),
- kék: kobalt-, ultramarin- és mangán kék (nem használható a párizsi, a berlini és a porosz kék,
- zöld: króm-oxid zöld (nem használható a króm zöld és a kobalt zöld),
- barna: vas-oxid barna.
A betonfelület utólag műanyag diszperziós festéssel is ellátható. Ha a pigmenteken kívül kvarcdarát is adagolunk a festék szuszpenzióba, érdes festett felület keletkezik. A foltmentesség érdekében lényeges, hogy azonos származású és azonos időben szállított adalékot, valamint ugyanilyen cementet és festéket használjunk.