Bútorok felújítása házilag bútorfestéssel
Sokféle régi bútordarabot nagyszerűen felújíthatunk egy-két réteg festékkel, sőt az újabbakat is szépen felfrissíthetjük. A bútorfestésnek számos módozata van. Ahhoz, hogy új küllemű bútort kapjunk, elég lehet csupán átfesteni, de ódon hatásút is készíthetünk, ha átcsiszoljuk a festett felületet. A képeken bemutatott példánkban egy egyszerű széket antik darabbá varázsoltunk ezzel a módszerrel.
A további díszítéshez segítségül hívhatjuk a pecsétnyomót. A szín és a pecsét mintája egyéni ízlésünket tükrözze, de feltétlenül illeszkedjen a szoba színvilágába. Pecsételéskor könnyű túlzásba esni, úgyhogy legyünk visszafogottak, ne borítsuk be mintával az egész széket. Sokszor az egyszerű mintázat kelti a legjobb hatást.
Szükséges eszközök: Durva és finom csiszolópapír, Törlőruha, Festőecset, Pecsétnyomó(k), Festékezőhenger, Finom fémszálas, dörzsszivacs
Szükséges anyagok: Emulziós festék, Pecsétnyomó festék, Viaszos felületkezelő
- Csiszoljuk le teljesen a széket először durva, majd finomabb csiszolópapírral. Ezzel megszüntetjük a hibákat, eltávolítjuk a lepattogzó régi festéket, és megfelelő alapot teremtünk az új festésnek. Töröljük le nedves ronggyal a csiszolás nyomán keletkező port.
- Felülről lefelé haladva, fessük le teljesen a széket, ügyelve közben az egyenletes festékeloszlásra. Amikor az első réteg megszáradt, felvihetjük a most már tökéletesen fedő második réteget. Festés közben figyeljük a megfolyásokat, és azonnal simítsuk el az ecsettel.
- Hengerrel vigyünk fel festéket a pecsétnyomóra. Győződjünk meg róla, hogy a pecsét teljes felületét egyenletesen fedi festékréteg. Mielőtt a székhez kezdenénk, próbáljuk ki egy darab papíron, hogy szépen, egyenletesen fog-e.
- Helyezzük a pecsétet a szék ülőlapján a kívánt helyre és irányba. Nyomjuk egyenletesen, vigyázva, nehogy elkenődjön a minta.
- Függőleges mozdulattal emeljük fel a pecsétet, nehogy elkenődjön. Minden pecsételés előtt, fessük be újra a pecsétnyomót. Többféle méretű pecsét alkalmazásával alakítsunk ki egyedi mintát, ahogy ezt a képen is láthatjuk.
- Amikor megszáradt a pecsételés, finom csiszolópapírral enyhén hangsúlyozzuk a kiemelkedő részeket. Szenteljünk külön figyelmet a széleknek és a bútor faragott részleteinek, mivel ezek használódnak el a leghamarabb.
- Végül a finom fémszálas dörzs-szivacs segítségével kenjük át felületkezelő bútorviasszal, hogy a festéket megvédje. Ezzel egy kevés festéket óhatatlanul ledörzsölünk a székről, még a pecsételt részekről is, ami tovább fokozza a régies hatást.
Egyedi díszítés
A személyessé varázsolt bútordarab hozzájárulhat a szoba egyedi összképének a megteremtéséhez, mint például ebben a konyhában, ahol a konyhaasztal színei máshol is visszaköszönnek. Az asztal lábrészét több réteg pasztellzöld festékkel festették át az antikolt hatás kedvéért, majd rápecsételték a halmotívumot