Hogyan kell a fát antikolni?
Az antikolt fa felülete hasonlít az antikolt faléhoz, csak ebben az esetben a festék egy részét ledörzsöljük a felszínről. A hatás ugyanolyan lesz, mert ennek a felületnek sem szabályos a mintázata, hanem szabálytalan eloszlásban hangsúlyoz bizonyos részeket. Falra is lehet alkalmazni ezt a módszert, de főleg a faanyagokon terjedt el a használata.
A fa felületének mélyebb részeit beszínezve, szépen kiemeli az erezet mintáját. Ez a festésmód az érdekes erezetű anyagokon a leghatásosabb. Szinte bármilyen színt használhatunk. Emulziós alapozófestékre nincs szükség, az akrilfesték árnyalatát, ha kell, változtatjuk színezőkkel, és már festhetünk is.
Szükséges: festőecset, törlőruha, tiszta bútorviasz, kinyomópisztoly, ceruza, vízmérték
Szükséges anyagok: akrilf festék, színezőanyagok, ragasztóanyag
- Keverjük össze az akrilfestéket a kiválasztott színezőkkel, és ecsettel egyenletesen hordjuk fel a fára. Példánkban egy díszszegélyt festettünk le. Lehetőleg azelőtt töröljük le a fölösleges festéket, mielőtt visszaerősítenénk a lécet a falra.
- Könnyed mozdulattal töröljük át egy tiszta ruhával a fát, mielőtt megszárad rajta a festék. A lécen maradt festéket beszívja az anyag, és szépen kirajzolódik az erezete. Miután megszáradt, húzzuk át egy réteg tiszta viasszal, így szebb lesz és ellenállóbb.
- Mivel a szögeléssel elronthatjuk az antikolt hatást, használjunk inkább a célnak megfelelő ragasztót. A ragasztót pisztollyal tudjuk kinyomni a szegélyléc hátoldalára.
- A pontosság kedvéért a vízmérték felső szélén húzzuk meg a szegélyléc helyét. Illesszük ide a ragasztóval bekent hátú lécet. Mielőtt megszárad a ragasztó, töröljük le az esetlegesen kitüremkedő felesleges anyagot egy nedves ronggyal.