Hogyan tervezzük meg a nappalit? Tanácsok és tippek!
Nappalink a lakás egyik legfontosabb része. Ez elsősorban a barátokkal, a családdal való együttlét, vagy egyedül a kikapcsolódás, a pihenés helye, így a kényelem elsődleges szempont. Mielőtt bármilyen nagy beruházásba fognánk, gondoljuk végig, hogy ki használja majd a szobát, és milyen légkört szeretnénk kialakítani könyvek, gyűjtemények, dísztárgyak és egyéb elemek felhasználásával.
Hagyjunk elegendő időt magunknak a döntésre, mivel a hibák kijavítása utólag költséges és időben is elhúzódhat. Mindig a falon ellenőrizzük a színeket, és egy darabig szokjuk azokat. Szőnyegvásárláskor szerezzünk be mintákat, és figyeljük meg, illenek-e a lakásunkba. Bútorok vásárlása előtt mindent pontosan mérjünk le, és vegyük figyelembe a bútor arányait a szobához képest.
Tervezési megfontolások
- Mekkora a szobánk? Hány embert tudunk itt fogadni egyszerre?
- Milyen típusú nappalit szeretnénk? Kényelmes, tévénéző családi szobára vágyunk, vagy inkább egy nyugodt, visszavonulásra, meditációra alkalmas helyiségre? Esetleg olyan szobára, ahol jó benyomást kelthetünk hivatalos vendégeinkben?
- Mennyi természetes fényt kap a szoba, és milyen napszakban? Milyen típusú mesterséges világítást választanánk?
- Láthatóvá akarjuk-e tenni könyveinket és egyéb tárgyainkat? Ha inkább elrejtjük őket szem elől, csináltassunk olyan zárt szekrényeket, amelyek ajtói besimulnak a falba.
- Elegünk van a bútorainkból? Van egyáltalán elég bútorunk? Netán kevés? Tudunk újat venni, esetleg a meglévőket újrakárpitozni, vagy más módon felfrissíteni?
- Milyen építészeti stílust képvisel otthonunk? Tetszenek-e nekünk e stílus jegyei? Meg kell-e szabadulnunk valamitől? Változtassunk-e a beosztás arányain vagy a külső arányokon?
- Hogyan néz ki lakásunk ahhoz képest, amilyennek elképzeltünk? Ha például a 17. századi rokokó hangulat pompáját szeretnénk megteremteni, kétszer is gondoljuk meg, érdemes-e belevágni, ha modern, alacsony belmagasságú lakásunk van.
- Melyek azok a stílusok, amelyeket megcsodálunk mások lakásában és lakberendezési magazinokban? Elemezzük ezeket az enteriőröket. Lehet hogy nem is kerül egy vagyonba, hogy valami hasonlót hozzunk létre.
Esettanulmány: Hogyan bánjuk a hellyel?
A nagy belmagasságú, teremszerű helyiségekben is ugyanolyan nehéz tervezni, mint bármely más zárt helyen. Nem akarjuk elveszettnek érezni magunkat, de azt sem, hogy a környezet nyomasztóan hasson ránk. E tágas, nyílt gerendázatú padlástérből kialakított nappali tulajdonosai megőrizték a tér természetes levegősségét, mégis egyfajta intim légkört hoztak létre. A kandalló a szoba középpontja, és két oldalán, az ablak felső vonaláig könyvespolcok fedik a falat, megállítva felfelé irányuló tekintetünket. Ezt a hatást erősíti ugyanebben a magasságban a falon a merész poszter (jobbra). A kandalló formája és a kazettás szerkezetű polcrendszer plasztikusan benyúlik a térbe, így optikailag rövidíti a nappalit.
A tér életre keltése
Nagyobb felújításokat többnyire akkor végzünk, amikor új helyre költözünk. Gondoljuk végig, hogy melyek azok a szerkezeti és díszítőrészletek, amelyeket megtartanánk és amelyeket nem. Bizonyos részleteket továbbépítenénk, másokból előbb elvennénk, mielőtt megkezdjük a díszítését. Elemezzünk alaposan, és legyünk türelmesek. Dönthetünk úgy, hogy várunk a nappali végleges képének kialakításával, és majd akkor veszünk bútort, amikor lesz rá pénzünk, de kell hogy legyen valamilyen elképzelésünk arról, amit szeretnénk. Mit akarunk látni, amikor leülünk? Milyen a kilátás az ablakból? Érdemes látni, vagy inkább eltakarnánk? Dolgozzuk ki gondolatban ezeket a részleteket.
- Ez a nappali egy nagyobb nyílt tér része. Az előtérben lévő ülőke térelválasztóként működik. A fókuszpont a kandalló és a magas ablak. A függönyök hiánya a tekintetet a csodálatos kilátásra irányítja.
- Bár ezt a mediterrán stílusú nappalit átjáróként használják, a kandallót a középpontba állítva kellemes, intim teret teremtettek. A kandallópárkány környékén sok érdekes tárgyat találunk
Padlózat
Tudjuk-e csiszolni, lakkozni, festeni? Jó tudni, hogy a többlakásos házban a csupasz parketta nem a legjobb padlóborítás, mert megfelelő hangszigetelés híján az alattunk lévők tisztán hallják a léptek koppanását és az egyéb zajokat. A hangszigetelő rétegre fektetett vékony laminált parketta megoldást jelenthet erre a problémára. Parkettánk legyen összhangban bútorainkkal. Vizsgáljuk meg. hogy a padlóborítás felülete milyen érzetet kelt a talpunkban, és tudnunk kell azt is, milyen a kopásállósága.