Mozaik asztallap készítése
Mozaikkészítéshez vásárolhatunk kifejezetten erre a célra készített mozaiklapokat. Válasszunk egyforma vastagságúakat, hogy egy síkban maradjon a felület. Készíthetünk magunknak saját mozaiklapocskákat is hagyományos csempéből úgy, hogy szabálytalan alakúra vágjuk fel őket vagy, ahogy példánk mutatja, vágjuk a csempéket ugyanolyan méretű darabokra a szabályos mintázat kialakításához. Ügyességünktől függően, kialakíthatunk bonyolult mintákat is, akár a fenti asztallap lepkés képét. Az egyszerű minták, például a koncentrikus körök is kifejezetten jól mutatnak.
Szükséges eszközök: csavarhúzó, csiszolópapír, törlőruha, ceruza, zsineg, filctoll, vagy jelölőceruza, mérőszalag, csempevágó gép, kenőlap, csípőfogó, fugázólap
Szükséges anyagok: csempék, csemperagasztó, fugázóanyag, lakk
- Példánkban az eredeti asztal széle ferdére vágott, úgyhogy a másik oldalát jobban tudjuk használni. Csavarozzuk le az asztallapot, és csiszoljuk le teljesen a munkafelületet. Nedves ruhával tisztítsuk meg a portól.
- Döntsük el, hogy hány kör vagy sáv mozaikot szeretnénk lerakni. Kössük a ceruzát a zsinegre, fogjuk a kör közepére, és körzőként használva, húzzuk meg a tervezett mozaikmintáknak megfelelő átmérőjű köröket.
- Filctollal vagy ceruzával jelöljük be a csempén a kívánt mozaikok méretét, ami természetesen a mintától függ. Ebben az esetben az 1 cm-es oldalhosszúságú négyzetek mutatnak a legjobban.
- A bejelölt csempét tegyük a csempevágó gépbe, és karcoljuk végig a kivágandó vonalak mentén. Jó erősen nyomjuk rá a kart, hogy a vágókerék megtörje a csempe mázát. Fordítsuk el a csempét, és a másik irányban is karcoljunk bele vonalakat.
- Ha kijelöltük az összes elvágandó élt, állítsuk be megfelelően a csempét a gépbe, szorítsuk a sínek közé, és erősen nyomjuk le a kart, hogy sávonként eltörje a csempét.
- A sávokat ezután illesszük be keresztirányban a csempevágóba, és jelölések mentén törjük kis mozaiklapokra. Végezzük el a műveletet ugyanígy a többi csempével is.
- A minta kirakását kezdjük az asztal kerületén. Tegyünk a lapocska aljára egy kis ragasztót, majd nyomjuk az asztalra. Az eredetileg csempeszélen lévő darabokat itt is helyezzük az asztal szélére, így oldalról a mázas él lesz látható.
- Alakítsuk ki O a mintát a mozaikok egyenkénti felrakásával. Lehet, hogy a sorok találkozásánál kisebb elem kell, itt csípőfogóval lekicsinyíthetjük a darabokat. Ha kész a minta, fugázás előtt hagyjuk megszáradni a ragasztót. A kész mozaikot a fugázás után lakkozzuk le.