Festékek és fajtáik
A kívánt színt magunk is elkészíthetjük, ha a fehér festékhez hozzákeverünk valamennyit a művészek által használt festékekből.
Mire ügyeljünk?
Amikor festéket vásárolunk, egyszerre vegyük meg a szükséges mennyiséget, és válasszunk azonos gyártási számú dobozokat; ellenkező esetben apró színeltérésekre számíthatunk. Előre kikevert színeknél írjuk fel a gyártási számot, mert előfordulhat, hogy pótrendelést kell feladnunk.
A mennyezettel kezdjük a festést, hogy a lefröccsenő festék ne ejtsen foltot a kész falon. A papírra felvitt festék néha hólyagosodik, de ez rendszerint átmeneti jelenség, és a papír kiszáradásakor eltűnik.
Festékfajták
Fényes olajfesték (zománc). A fém és a fa hagyományos festéke. Kemény, magas fényű réteget ad, de lassan szárad. A szakemberek szívesebben használják, mint a nem csepegő festéket (lásd alább), mert ecsettel szebben eldolgozható és fényesebb. Szép munkához egy-három alapozórétegre, majd egyetlen fényes fedőrétegre van szükség. Minél sötétebb a lefedendő szín, annál több alapozórétegre van szükség.
Matt és selyemfényű olajfesték. A selyemfényű festék belső falakra, fára és fémre használható. A matt és tojáshéjfényű festék drága, gondos ecsetkezelést igényel, de nagyon elegáns felületet ad. Az új felületeket védő-, a már festetteket egyszerű alapozóval vonjuk át, hogy tartós színalapot kapjunk.
Nem csepegő festék. Poliuretánt tartalmazó, kocsonyás állagú, népszerű festék. A fényes változatot a közönséges olajfestéknél vastagabb rétegben is felvihetjük, mert csurgásra kevésbé hajlamos. Ellenálló felületet ad, amely nem olyan kemény ugyan, mint az olajfestéké, de rugalmasabb, ezért kevésbé pattog és kopik. Egyes változatok alapozóréteget is tartalmaznak ugyan, de egyetlen bevonat rendszerint nem tünteti el teljesen az alatta lévő korábbi, sötétebb festéket.
Vizes diszperziós festék. Legtöbbször ezt használják a falakra és a mennyezetre. Nem annyira kopásálló, mint az olajfesték, de könnyebben kezelhető, sokkal gyorsabban szárad, és nincs szükség külön hígítóra és ecsetmosóra sem. Alapozásra sincs szükség, de több réteget kell felvinnünk, ha szép felületet akarunk. Az erősen adszorbeáló felületeket a felhígított első réteggel „enyvezhetjük”. Ha a korábbi festék nem túl sötét, két réteg rendszerint elegendő, de időnként egy is megteszi. A diszperziós festékek kaphatók gombásodást, penészedést és páralecsapódást gátló adalékkal is.
A felület matt vagy selyemfényű. A fényesebb felület egyszerűen tisztítható. A viniles festék vihető fel a legkönnyebben, és lemosható felületet ad.
Akrildiszperziós festék. Az akril-alapú zománcfestékek nem csillognak annyira, mint az olajfesték, de sokkal hamarabb száradnak, és szinte szagtalanok. Gyorsan száradó akril alapozó is kapható: így egy nap akár három réteget is felvihetünk.
Szilárd diszperziós festék. Olyan dobozban árulják, amely egyúttal a festékező henger tálcájául szolgál. Megúszhatjuk vele a pancsolást, és takarékos, mert a doboz visszazárható. Mivel nem csöpög, mennyezetre kitűnő.
Textúráit diszperziós festék. A legsűrűbb diszperzió; gyakran használják rossz minőségű felületeken vagy a hajszálrepedések eltüntetésére. Ecsettel vagy hengerrel visszük fel. Hosszú szálú hengerrel véletlen mintázatú, érdes felületet kapunk, de szabályosabb díszítőminták készítésére is alkalmas. Hátránya, hogy az érdes felület nehezen tisztítható.
Alapozók. Használjuk az adott felülethez javasolt alapozót, de fán, fémen vagy új vakolaton első rétegnek olajos alapozó is alkalmas: ez elzárja a felület pórusait, megköti a porosodásra hajlamos felület szemcséit, és jól tapadó réteget ad a későbbi festéshez. Új vakolaton fontos az alapozás, mert a sók egyébként kilúgozódnak. Új vagy gyantás fához ecsettel felvihető tapasz is kell, hogy a csomókból a gyanta ki ne szivárogjon, és tönkre ne tegye a felületet. Erre a célra speciális alapozó anyagot kell használni.
Fapác. Védi és színezi a fát, de a felület textúrája, erezete megmarad. Lakk helyett használhatjuk, ha a felület nincs erős igénybevételnek kitéve, egyébként vízálló poliuretán pácot alkalmazunk, amely pác és lakk egyben.
Lakk. A szintetikus (poliuretán és poliészter) lakkok a hagyományosnál könnyebben kezelhetők. Árulják matt, selyemfényű és fényes kivitelben. Kemény és tiszta felületet ad. Tapéta és festék védelmére is használható.
Táblafesték. Ha gyermekeink szeretnek a falra rajzolni, vegyük rá őket, hogy korlátozzák tevékenységüket egyetlen területre. A táblafesték fémre, farostlemezre vagy vakolatra egyaránt felvihető, de a legjobb a sima fafelület (pl. rétegelt lemez). Festés előtt alapozni kell.
Zománcfényű festék ajtóra
Selyemfényű pasztell
Matt diszperziós festék
Kék pontozás fehér alapon
Hőszigetelő festékek
A technológiai fejlődés a festékgyártást ás forgalmazást is elérte. Magyarországon is megjelentek a kerámia tartalmú hőszigetelő festékek, amelyek a hagyományos festékhez képest számos előnyös tulajdonsággal rendelkeznek. Hőszigetelés, hővisszaverés, tisztíthatóság, repedésáthidalás UV ellenállóság. Hogyan tudja ezt elérni, itt megismerheti: hőszigetelő festékek, minden a mit tudni érdemes >>
Festési technikák
A falakat egyéni módon is színezhetjük, texturálhatjuk. A különleges hatások alapvetően kétféle módszerrel állíthatók elő. Az egyik eljárásban festéket adunk (szivaccsal vagy fröcsköléssel) egy meglévő alapszín fölé, a másikban a fedőréteget részben eltávolítjuk (ronggyal, fésűvel, pontozóecsettel).
A festék manipulálására használt különféle eszközök más-más hatást keltenek, és a választott színek is egyedivé teszik a mintákat. A végeredmény luxuskivitel is lehet, bár az eljárás ára mindössze annyi, mint a festéké.
Valamennyi technika fán és falon egyaránt használható. Az a fontos, hogy ne zsúfoljuk agyon a szobát különleges hatásokkal. Egy ajtóra vagy kandallóra festett teknőspáncél-mintázat figyelemfelhívó lehet egy egyszerű környezetben, de lépten-nyomon alkalmazva kibírhatatlan.
Szivacsozás. Ha tengeri szivaccsal egy vagy két színt viszünk fel az alapfestékre, lágy, felhőszerű hatást kelthetünk. Felvihetjük a mázat is az alapszín fölé, és a szivaccsal létrehozhatunk márványos hatást, mivel a szivacs a nedves festéket egyenetlenül szívja fel.
A máz, amely átlátszóra vagy áttetszőre szárad, kapható színezett változatban is, de magunk is színezhetjük felforralt lenolajkence és terpentin segítségével.
Rongyhenger. Egy rongyot laza hurkába csavarunk, és a nedves mázon vagy festéken végiggörgetjük; az eredmény bársonyra emlékeztető felület. A különböző textúrájú rongyok más-más nyomot hagynak – használhatunk szitaszövetet, jutavásznat, lenvásznat vagy csipkét.
A rongy másféle hatásokra is képes. Ha kötegbe fogjuk, és különböző irányokban rányomjuk a falon a nedves festékre, lágy, tarka és márványos mintázatot kapunk. A leglágyabb textúra akkor keletkezik, ha a mázba mártott rongyot csiszoló mozgással dörzsöljük a falhoz, míg diffúz, felhőszerű mintázatot nem kapunk.
Sraffozás. Diszperziós alapra erősen hígított vizes festék vékony rétegét visszük fel nagy ecsettel, széles, határozott vonásokkal. Lágyan fénylő felületet kapunk, amely hasonlít a temperára (a sraffozás régen temperával, azaz enyves festékbe kevert porfestékkel készült). A textúra az áttetszőtől a csaknem átlátszatlanig változhat. A technika bája egyszerűségében rejlik.
Szálazás. Ha gyors mozdulatokkal, erős szálú ecsetet használva vékony mázréteget viszünk fel, ami által finom, csíkozott hatás keletkezik: a szálak szabálytalan mintázatot hagynak. Ha a második fényes réteget az előzőre merőlegesen visszük föl, a szőtt selyemhez hasonló textúrát kapunk.
Pontozás. Egyszínű alapon egy másik szín apró foltjai: a hatás finom, és többféleképpen elérhető. A hagyományos, lassú módszernél az erős szálú pontozóecsetet benyomjuk a nedves mázba, és az ecset felemelésekor leszedünk egy kis mázat. Hasonló hatást érhetünk el száraz ronggyal vagy a nedves mázon végigtolt festőhengerrel; vigyázzunk, hogy meg ne csússzon a henger.
Fröcskölés. Szinte térhatású felületet kapunk, ha a falra vagy fára festékcsöppeket fröcskölünk durva sörtéjű ecsettel. A művelet hátránya, hogy nehéz pontosan célozni, és minden festékes lesz. A kész felületet lakkal védjük.
Szórópisztollyal felvitt háromféle festék
Márványozott ajtókeret, pöttyözött fal
Módszerek haladóknak
Az alábbi eljárásokkal természetes anyagokat „hamisíthatunk”.
Márványozás. Ha a természetes márvány mintázatát próbáljuk utánozni, hígított festékkel dolgozzunk. Finom ecsettel, vékony vonalakkal rajzoljuk meg az erezetet, és a még nedves felületre újabb színt vigyünk fel, hogy a színek egymásba futása a márvány természetes mintázatára hasonlítson.
Erezés. A fa erezetét utánozhatjuk, ha egy fésűt vagy száraz ecsetet végighúzunk a nedves lakkon. A csomókat parafa dugó élével és nedves lakkba mártott zsinegdarabokkal rajzolhatjuk meg.
Bambuszminta. A valódi bambusz jellegzetes mintázatából festéssel kiemelhetjük a gyűrűket, csomókat és gerinceket, de fára rajzolva is utánozhatjuk ezeket a gömbölyded mintákat. A hatás egyaránt lehet szándékoltan valószerű vagy nyilvánvalóan mesterséges.
Teknőspáncél. Az ázsiai tengeri teknősök páncélján látható erezett, felhőszerű motívumok utánzata. Nehéz jól csinálni, és túl nagy felületen kissé mellbevágó.
Az alaprétegre felvitt, friss lakkba megtört szalagokat rajzolunk, majd sötétebb színnel kihúzzuk a vonalakat, végül nagy, puha ecsettel meglágyítjuk az egészet.
Fehér fal, márványozott bútorral
Festett bambuszminta sárga diszperziós festéken
Színek és textúrák
Tiszta, erős árnyalatok hangsúlyozzák az építészeti részleteket, és megelevenítik ezt az átjárót. Az íveit ajtó tokját meglepő, fényes, vörös festék húzza alá.
A fal lágy, sárga sraffozása alkalmas háttérként szolgál az eklektikusán kevert stílusú bútoroknak és dísztárgyaknak.
Az óriási ablakokon bezúduló fény nem engedi, hogy a sötétvörös fal uralkodjon a szobán. A belső ablak keretét kék vonalak írják körül.