A habarcsokról általában
A habarcs: friss korában képlékeny építőanyag, amely a felhasználás után kémiai és fizikai okok miatt megszilárdul.
Habarcsnak nevezzük az 5 mm-nél kisebb szemnagyságú adalékanyag és kötőanyag vízzel feldolgozott és bedolgozás után megszilárduló keveréket.
A habarcs alkalmazási köre
A habarcs sok területen kerül felhasználásra, ennek megfelelően rendeltetése is igen különböző:
- Mint kötőanyag tégla, kő és egyéb anyagú elemekből készült faltestekben használatos; ez a falazó habarcs.
- Mint a kavicsszemek vagy a kőzúzalék közeit kitöltő alkatrész a betont mesterséges kővé (konglomeráttá) fogja össze.
- Mint vakolat, illetőleg monolit jellegű bevonatot képező anyag fal- és mennyezetfelületek vakolására alkalmas; ez a vakoló habarcs.
- Mint ragasztóanyag tégla, csempe és hasonló burkoló elemek falra való felerősítésére, valamint padlóburkoló lapok beágyazására és rögzítésére szolgál; előbbi esetben ragasztó, illetőleg hézagkiöntő habarccsal, utóbbi esetben fektető habarccsal van dolgunk,
Ragasztóképesség
A habarcs ragasztóképességén azt a tulajdonságát kell értenünk, hogy részecskéi behatolnak mind az alapot képező anyag, mind a felragasztandó elem lyukacsaiba, és ily módon — adhézió és súrlódás útján a két szerkezeti részleg között tartós összeköttetést (kötést) hoznak létre.
Hasonlóan lehet a habarcs tapadóképességét is magyarázni ; tapadóképességen értve a habarcs ama tulajdonságát, hogy bizonyos anyagú, fal- és mennyezetfelületekhez jól és tartósan hozzáköt.
- Mint esztrich-réteg készítésére alkalmas anyag, hézagmentes padlók alzatának céljára is megfelel.
- Mint építőtestek, díszítő öntvények gyártására alkalmas anyag szerkezeti és formai szempontból jelentős.
- Mint vízzáró szigetelő réteg kialakítására alkalmas anyag, nehezen beszerezhető, költségesebb szigetelő anyagokat pótol.
A habarcsok anyagszerkezete
A friss habarcs: a) kötőanyagból, b) adalék- vagy más néven töltőanyagból és c) vízből áll. A kötőanyag az adalékanyag legkisebb szemcséi közti részeket tölti ki egyenletesen, és az adalékanyag szemcséinek együtt-tartására, egymáshoz ragasztására szolgál. A víz mint közvetítő anyag szerepel, egyrészt a kötés kémiai folyamatának megindítása, másrészt a bedolgozáshoz szükséges képlékenység elérése céljából.
- Hőszigetelő anyagok a mindennapokban
- Vályoghabarcsok, vályogvakolatok felvitele
- Adalékanyagok a történeti vakolóhabarcsokban
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Kötőanyagok
A hazai építő gyakorlatban a következő kötőanyagok kerülnek alkalmazásra: a) oltott mész, b) hidraulikus mész, c) stukkógipsz, d) esztrichgipsz, e) a különböző fajtájú és minőségű cementek, f) trasz.
Adalékanyagok
Az adalékanyag célja, hogy a habarcsban a kötőanyagot megtakarítsa, amit úgy fejezünk ki, hogy a habarcsot soványítsa. Másrészt jelentősége van ezen a téren annak is, hogy az adalékanyaggal soványított habarcsban a töltőanyag szemcséi között elhelyezkedő kötőanyag tűszerű (kalcium vagy szilikát anyagú) kristályai kevésbé töredeznek le, mint egyébként a töltőanyag nélkül készült habarcsokban.
A töltőanyag pl. a cementhabarcsban csökkenti a cement zsugorodása folytán a habarcs egészében bekövetkező zsugorodást. Adalékanyagnak általában homokot, esetleg kőhomokot (azaz finomszemcséjű kőörleményt), tégla- vagy vörös színű kazánsalak-örleményt használnak.
Lényeges az adalékanyag szemszerkezete és szemnagysága. Legmegfelelőbb a vegyes szemszerkezet; a legnagyobb szemátmérő pedig 3 mm legyen.
Legjobb adalékanyag a tiszta, érdes szemé bányahomok, de az ilyen előfordulások ritkák. A gömbölyű szemű homok kevésbé alkalmas. A lapokkal határolt, szegletes és egymásra támaszkodó érdes szemcsékből álló homokkal nagyobb habarcsszilárdság érhető el. Ugyanis ezeknél azonos hézagtérfogat mellett is nagyobb a tapadó felület, mint a gömbölyű szemcsékből álló halmaz esetén. A kötőanyag jól tapad a homokhoz, ez pedig nagyobb szilárdságot eredményez. Gömbölyű szemekből álló homok esetén ennek ellenkezőjét tapasztaljuk. A gömbölyű szemű 0,2—0,1 milliméter szemnagyságú futóhomok habarcs céljára nem alkalmas.
Megfelelő a tiszta folyami homok, bár ez sok esetben nem elég érdes. Az általában fellelhető bányahomok kevésbé jó, mert sokszor agyagos, iszapos. Az agyag- és iszaptartalom káros, mert az agyag és iszap bekérgezi a homokszemeket, ennek következtében a kötőanyag nem tud hozzátapadni a töltőanyag szemcséihez.
A közönséges és a javított mészhabarcsoknál nyolc térfogatszázaléknál, cementhabarcsoknál három térfogatszázaléknál nagyobb agyag- és iszap-tartalmat folyó- vagy esővízzel okvetlenül lei leéli mosni az adalékanyagból. A forrásvíz esetleges szénsav- vagy egyéb ásványi tartalma miatt nem alkalmas a kimosás céljára. A kimosást kézi úton több lépcsős ládában való átlapátolással vagy gépi úton lehet végrehajtani.
Az adalékanyag semmi esetre sem tartalmazhat földes vagy agyagos göröngyöket, kivirágzást előidéző sókat, azonkívül állati vagy növényi eredetű szerves részecskéket, továbbá szénszemcséket sem. Már csekély mennyiségű szerves alkatrész is károsan befolyásolja a cementhabarcs, valamint a beton minőségét, mert a szerves alkatrészek felbomlásánál szerves savak keletkeznek, amelyek a cementet tönkreteszik, és csökkentik a cementhabarcs, valamint a beton szilárdságát. Az előbb említett szerves alkatrészektől az adalékanyagot átrostálással tisztítjuk meg.
A bontási törmelékből kirostált és szemszerkezet, valamint szemnagyság szempontjából egyébként megfelelő homok közönséges, úgyszintén könnyen javított falazó mészhabarcshoz felhasználható. Kellő aprítás (tördelés) és átrostálás után a levert vakolat is felhasználható falazó- és vakolóhabarcs adalékanyagául.
A víz
A habarcskészítéshez legmegfelelőbb a lágy víz (a folyóvíz és esővíz). Forrásvizet — az előbbi bekezdésben kifejtett okok miatt — habarcskészítéshez nem szabad használni. A kútvizet is felhasználás előtt az előbbi szempontok figyelembevételével meg kell vizsgálni. A víz hőfoka kb. +20 C° legyen, ugyanis a hideg víz a kötés folyamatát lassítja. Már itt rámutatunk arra, hogy az ún. agresszív (bizonyos mennyiségnél nagyobb szulfáttartalmú) vizek cementhabarcs előállítására nem alkalmasak, mert a cement tartalmú habarcsok (és betonok) korrózióját idézik.
A habarcs jellemzői
Annak megfelelően, hogy a habarcs több vagy kevesebb kötőanyagot tartalmaz, kövér, illetőleg sovány habarcsról beszélünk. A sovány habarcsnak nincs meg a kellő szilárdsága, kaparással könnyen morzsolható. A kövér habarcs hajszálrepedésre hajlamos. E meggondolásokból kifolyólag a habarcsot ne érzés alapján (mint régebben), hanem pontos adagolással keverjük. Lényeges azonban, hogy egyrészt szilárdsági szempontból, másrészt a bedolgozási körülményekből kifolyólag egyszer kövérebb, másszor soványabb habarcsot kell alkalmazni.
A habarcs szilárdságának megjelölésére — függetlenül a habarcs összetételétől — a H 4, H 6, H 10, H 25, H 50 és H 80 minőségi jeleket használjuk, ahol a számjegy a 28 napos habarcs megkívánt kockaszilárdságát jelenti. Ezt a jelzést a terveken és az erőtani számításokon is fel kell tüntetni.
A habarcsok osztályozása. A habarcsokat osztályozhatjuk : a) a rendeltetésük, b) a kötésük, illetőleg szilárdságuk módja, és c) a kötőanyaguk mineműsége szerint.
A rendeltetés szerint van:
- falazó habarcs,
- vakoló habarcs,
- burkoló habarcs,
- felület- és falképző habarcs.
A kötés módja szerint van:
- Levegőn kötő, a levegő hatására szilárduló habarcs, mint pl. az agyaghabarcs és a mészhabarcs,
- A víz hatására szilárduló habarcs, mint pl. a hidraulikus mészhabarcs, a gipszhabarcs és a különböző cementhabarcsok.
- A hőmérséklet hatására kötő, illetőleg szilárduló habarcs, mint pl. a bitumenes habarcs.
A kötőanyag mineműsége szerint van:
- agyag- és samotthabarcs,
- mészhabarcs,
- gipszhabarcs,
- cementhabarcs,
- bitumenes habarcs.
Adhézió az a jelenség, amidőn az egyik test, illetőleg anyag szélső molekulái a másiknak intermolekuláris üregeiben helyezkednek el, anélkül azonban, hogy közöttük kohézió2 volna. Adhéziós kapcsolás pl. a habarccsal való kötésen kívül az enyvezés, illetőleg a más természetű ragasztás.
Kohézió az anyagok ama tulajdonsága, hogy részecskéik bizonyos nagyságú húzóerő hatására is megtartják összefüggésüket. Kohéziós kapcsolás pl. a forrasztás és a hegesztés.
A habarcsok fontosabb műszaki tulajdonságai
A friss (bedolgozatlan) habarcsok tulajdonságait a bedolgozhatóság szempontjából kell vizsgálni.
Ilyen vonatkozásban fontos :
- a habarcs képlékenysége, vagyis, hogy az alzat egyenetlenségeit jól töltse ki, és az alzathoz tömören tapadjon;
- a vízmegtartó képessége, vagyis az a tulajdonsága, hogy a kötéshez szükséges vízmennyiséget a szállítás ideje alatt, valamint a porózus nedvszívó alapra való felhordás alkalmával se veszítse el.
A habarcs konzisztenciája a keverő víz mennyiségétől függ. Az adagolt víz mennyiségét, illetve a víz/kötőanyag tényezőt a szállítás módja (kézi, konténeres, légnyomásos, szivattyús), az időjárás (száraz, meleg idő), végül a bedolgozás módszere, illetve a felhasználási terület, szóval technológiai körülmények szabják meg.
Megkülönböztetünk sűrű, plasztikus és folyékony (fröccsenő) habarcsokat. A habarcs konzisztenciája kihatással van a habarccsal végzett munka végrehajtására és a habarcs szilárdságára. A túl sűrű habarcsot nehéz felteríteni a falra, a hézagot nehéz vele kitölteni, rosszul tölti ki a felület egyenetlenségeit is, és gyakran maradnak a habarcsrétegben üregek. Rosszul tapad azonkívül a különböző anyagú felületekhez. A túlságosan folyékony habarcs viszont kifolyik a hézagokból, a fal- és mennyezetfelületekre történő felhordásnál nagy hulladékveszteség mutatkozik. A habarcsban levő vízfelesleg a habarcs szilárdságát csökkenti.
A jobb bedolgozhatóság, a hosszabb ideig tartó tárolás, valamint a szállítás érdekében a Szovjetunióban gyakran adagolnak a habarcshoz képlékenyítő3 és hidrofob4 pótlékokat. Ezáltal megakadályozzák azt, hogy a habarcsok alkotó elemeikre essenek szét; elérik, hogy a szállításkor a víz nem válik ki a habarcsból.
A bedolgozott és megszilárdult habarcsok lényeges műszaki tulajdonságai a következők:
- Nyomó szilárdság (a falazó habarcsoknál döntő) és húzó szilárdság.
- Tapadó képesség (a habarcsnak a falazó- és burkolóanyagokhoz való jó tapadó képessége különösen a vakoló és a ragasztó habarcsoknál lényeges).
- A habarcs alakváltozásának nagysága és egyenletessége. Az alakváltozás előállhat: a) a terhelés hatására, b) a szilárdulás folyamatánál jelentkező térfogatváltozás következtében, e) a környezet hőfokának és nedvességtartalmának megváltozása miatt.
Képlékenyítő pótlékul szovjet szerzők a marónátron oldattal elszappanosított faszurkot (gyantát) javasolják.
Hidrofób anyagoknak nevezi a szovjet terminológia a víztaszító, illetőleg vízhatlan anyagokat. A hidrofób pótlékok megóvják a habarcsokat a tapadó (bigroszkópikus) nedvességtől és következésképpen a hosszabb ideig tartó tároláskor, valamint szállításkor beálló szilárdságcsökkenéstől