A műkövek jellemzői, alkalmazási területei
A műkő fogalma
A műkő lényegileg minőségi beton, amelyet kellőleg formálnak, idomítanak és felületét utólagosan megdolgozzák. Tehát a műkő mesterségesen előállított beton anyagú építőkő.
A műkő alkalmazási területe
A műkő igen sok; szerkezet előállítására alkalmas. Azt lehet mondani, hogy a természetes eredetű faragott kő szerkezeti elemeket szinte kivétel nélkül műkőből is elő lehet állítani. A faragott kővel szemben a műkő előnye, hogy – mint később látni fogjuk – hajlításra igénybe vett szerkezetek részére is sokkal inkább megfelelő, mint a természetes kő.
A műkő keménymészkő-, márvány- és gránit-utánzatú lehet. Azonban a csiszolt felületeken a műkő sajátos szemcsés struktúrája feltűnően elárulja mivoltát, és csak durva megdolgozás esetén kelti az utánozni kívánt természetes eredetű kő benyomását.
A műkőtől megkívánt tulajdonságok: kellő szilárdság, fagyállóság, kopási ellenállás, vízzárás. Ezenkívül megkívánjuk, hogy a rendeltetésből folyó szerkezeti szempontoknak is megfeleljen, úgyszintén, hogy esztétikai hatása is kielégítő legyen.
A műkő anyagtani vonatkozásai
A műkő közönséges beton anyagú magból és azon 2,5 cm vastagságú kéregrétegből áll. A kopásnak ki nem tett kéregréteg 1,5-2,0 cm vastag lehet. A kopásnak kitett kéregréteg m3-ként legalább 450 kg, a mag pedig 350 kg; a kopásnak ki nem tett kéregréteg 350 kg, a mag pedig 310 kg 500-as vagy ezzel egyenlő értékű, tehát megfelelően nagyobb mennyiségű, alacsonyabb szilárdságú cementet tartalmazzon.
- Ragasztott kőburkolatok, falazott kőburkolatok
- Kőlemezes- és bio tetőfedések
- Padlófűtés tulajdonságai, fajtái
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A kéregréteg adalékanyaga: kemény mészkő, márvány vagy ritkábban gránit különböző szemnagyságú, portól és szennyezéstől mentes őrleményéből áll (lásd a 12. táblázatot).
12. táblázat: Műkőadalék
Elnevezése | Szemnagysága |
---|---|
00-ás kőliszt | 0,5 mm-ig |
0-ás kőgríz | 0,5-1,0 mm-ig |
I-es kőzúzalék | 1,0-2,0 mm-ig |
II-es kőzúzalék | 2,0-3,0 mm-ig |
III-as kőzúzalék | 3,0-5,0 mm-ig |
Az elérni kívánt struktúrának, valamint a bedolgozási módnak megfelelően az adalékanyag keverési aránya és a vízcement tényező is más és más kell hogy legyen. Több kőliszt adagolása folytán a műkő színe világosabb, a zsugorodás, valamint a nedvesség okozta térfogatváltozás nagyobb mértékű lesz, ennek következtében könnyebben keletkeznek repedések. A cementtöbblet sötétebb árnyalatú szint és zsugorodási repedéseket eredményez.
A műkő felületének keményítése, illetőleg tömörítése, vagyis a kopási ellenállás növelése, valamint a csiszolhatóság és fényezhetőség végett lehet a műkövet a kötési, illetőleg szilárdulási folyamat ideje alatt két alkalommal 10 Beaumé-(olv. bomé) fokos5 sűrűségű magnézium-fluát és egyszer 8 Baumé-fokos cink-fluát oldattal telíteni.
A műkő színezése
Fehér cement alkalmazásával elefántcsontfehér, egyéb cementekkel szürkés színű (karsztmárvány utánzatú) műkövet nyerünk. A műkő színét az adalékanyaggal is módosítani tudjuk. Különböző színű adalékanyagokkal a különböző színű gránitok – vulgárisan kifejezve spriccelt – színösszetételét is lehet utánozni.
Egyébként a műkő színezésére csak a cement vegyi hatásának ellenálló oxid- és mangánfestéket szabad használni; föld- és anilinfestékeket nem, ezek különben is rossz színhatást eredményeznek, azonkívül károsan befolyásolják a műkő szilárdságát is. A kemény mészkő világos árnyalatú sárgás színét oxidsárga alkalmazásával lehet elérni.
A műkő szerkezeti vonatkozásai
A műkövet a törések megakadályozása végett vasbetétekkel kell ellátni. A beépítés után hajlításnak kitett gerenda-és lemezszerű műkő szerkezeteket a vasbeton szerkezeteknek megfelelően kell méretezni, illetőleg vasbetétekkel ellátni. A gerenda- és a lemezszerű elemeket azonkívül a szállítás közben előálló hajlító hatások szempontjából is meg kell vasalni, mert fel kell tételezni, hogy azokat esetleg nem a szerkezeti vasalásnak megfelelő helyzetben mozgatják.
A nagyobb műkőegységeket a szállítás és elhelyezés megkönnyítése, valamint anyagtakarékosság végett csőszerű vagy teknőszerű üregekkel célszerű készíteni.
A műkőelemeket egyébként a szükségnek megfelelően a faragott kő szerkezetek kötéseihez hasonló módon képzett kőcsapolckal és csaplyukakkal, hornyokkal, árkokkal és eresztékekkel, valamint az ott megismert egyéb kötési módokkal kell kialakítani. A súlyosabb műkőelemeknél a magasba emelés céljára zárt horgokat, úgyszintén a bekötés céljára betonvas tüskéket kell kihagyni.
Minták, formák és zsaluzatok
A műkőelemeket szétszedhető fa-, vaslemezzel borított fa-, vas-, vasbeton vagy gipszanyagú öntőformák, egyszerűbb esetben zsaluzatok segítségével állítják elő.
Az összetettebb alakzatú műkőelemekről (pl. fejezetekről, balluszterekről, konzolokról és hasonló jellegű tárgyakról) előbb egy pozitív – tehát a készítendő mintadarabbal alakban és méretben pontosan megegyező – gipszmintát készítenek, amelynek alapján állítják elő a szétszedhető negatív öntőformát. Egyszerűbb alakú elemek esetében mindjárt a negatív öntőformát készítik el; egész egyszerű tárgyaknál elegendő megfelelő zsaluzat is.
A kopásnak kitett műkőelemeket (pl. lépcsőket stb.) földnedves betonból, kézi döngöléssel s a döngölésnek kellően ellenálló faformában állítják elő (93. ábra).
93. ábra. Műkő lépcsőfok készítése; a) kéregréteg csömöszölése, b) deszka mintaszekrény metszete, c) a kész lépcsőfok metszete
Az erősebben tagozott felületű műkőtárgyak előállításához gipszmintát használnak (94. ábra). Az ismételten felhasznált gipszformákat az újból való bedolgozás előtt meg kell tisztítani, és szappanos olajjal kell bekenni.
94. ábra. Műkő párkány mintaszekrénye; a) a kész párkány metszete, b) a gipsz mintaszekrény szétszedett állapotban, c) gipsz tagozat a bemélyedő vízorr részére
A beton- és fémformákat hígabb olajban vagy petróleumban oldott stearinnal vagy parafinnal kell bekenni.
Szerszámok. A műkő elkészítéséhez szükséges szerszámok részben azonosak a beton előállításához, másrészt a kőműves munkák és a kőfaragó munkák elvégzéséhez szükséges szerszámokkal; ezeken túlmenően a műköves nélkülözhetetlen szerszámai közé tartoznak:
A tömködő kalapács (95 a ábra), amely a beton bedolgozására szolgál.
95. ábra. Műköves szerszámok; a) tömködő kalapács, b) simító kanál, c) lanzetta, e)-f) élképző vasak, g) profilvas, h) kaparó acél (csirkász)
A különböző méretű simító kanalak (95 b ábra) a kéregréteg tömör elsimításához szükségesek. A lanzetta elnevezésű szerszám (95 c ábra) a kis és nehezen hozzáférhető felületek, hajlított tagok, vápák és tagozatok összemetsződéseinek stb. eldolgozására való.
A különböző élképző vasak (95 d-f ábra) a derék-, hegyes- vagy tompaszögű, a lekerekített vagy lesarkított élek kialakítására szükségesek. A különböző profilvasak (95 g ábra) a tagozatok kihozására használatosak. A kaparóacél, más néven csirkász (95 h ábra) a cementréteg lekaparására szolgál.
A műkő előállítása
A műkő kéregrétegét földnedves állapotban hordják fel a mintaszekrény felületére, és tömködő kalapáccsal tömörítik. Ezután elhelyezik a szükséges vasbetéteket, majd kiöntik és bedöngölik a betonmagot, valamint a záró kéregréteget. Ha az így elkészített munkadarab a megfelelő szilárdságot elérte, a mintaszekrényt szétbontják és a friss műkőtárgyat nedves környezetben tárolják. Az elkészült friss műkövet legalább 28 napig állandóan nedvesen kell tartani.
A műkő felületi megdolgozása
Az előbbiek szerint elkészített műkőtárgyak felületét kőfaragó szerszámokkal, a kőfaragó munkáknál megismert módok szerint lehet megdolgozni. Leggyakoribb a gorombán, félfinoman vagy finoman szemcsézett, a bordázott a felvert, a rovátkolt, valamint a hegyes vésővel egyengetett, azonkívül a csiszolt és fényezett felületképzés. Az élszegélyezés szintén a kőfaragómunkáknál megismertekhez hasonlóan történik.
Műkő meghibásodásai
A műkő meghibásodásának egyik formája a kivirágzód, amely a gondatlan feldolgozás következtében a műkőbe került szabad mészből vagy a vízben oldható kénsavas sókból származik. A kivirágzás kisebb-nagyobb, szabálytalan alakú, fehér vagy fehéres elszíneződésű foltokban jelentkezik.
A műkő másik gyakori meghibásodása: a repedések, amelyek egyrészt abból keletkezhetnek, hogy a cement a szilárdulás folyamata alatt egyenetlenül terjed ki, másrészt az anyag helytelen alkalmazásának vagy feldolgozásának folyományaképpen – az anyag száradásakor bekövetkező – zsugorodásával állnak elő.
A műkő repedési veszélyét lecsökkenthetjük, ha az anyag szemszerkezetét helyesen állapítjuk meg, ha helyes vízcement tényezővel dolgozunk, ha betartjuk a mag és kéregréteg megkívánt keverési arányát, ha a kötéshez szükséges vízutánpótlásról gondoskodunk, ha a nedvesen tartást nem hirtelen, hanem fokozatosan csökkentjük, végül ha a műkőtárgyakat idő előtt nem tesszük ki a nap tűző melegének vagy erős légáramlatnak. A helyszínen felhordott műkőről mint kimondottan burkolat jellegű szerkezetről a „Monolit jellegű falbevonatok” című pontban lesz szó.