Az építőfák fizikai tulajdonságai
A fák nedvességtartalma
A frissen vágott fa 30-50 súlyszázaléka víz. A teli vágás előnyösebb, mert a nedvkeringés ilyenkor szünetel, és így kisebb a fa víztartalma. A víztartalom mesterséges szárítással 8-10%-ra, sőt 0%-ra is lecsökkenthető. Kívánatos, hogy csak ún. légszáraz fa kerüljön beépítésre. A légszáraz állapot azt jelenti, hogy a fa nedvességtartalma nem lehet több a 0% víztartalmú fa súlyának 15%-ánál.
A nedves fa felhasználását kerülni kell, mert a száradás következtében a fa a) zsugorodik, b) vetemedik, c) esetleg repedezik és d) a nedvesség előfeltétele a korhadásnak és a gombásodásnak is. Mindezeket a hibalehetőségeket jelentős mértékben kiküszöböljük, ha a fát kiszárítjuk.
A fa szárítása és gőzölése
Az ácsiparban felhasználásra kerülő fát szabad levegőn, ún. természetes szárítással szárítják. A fa a levegőn azonban csak lassan (2-4 év alatt) és csak bizonyos mértékig szárad ki. Különösen az asztalosipar faanyagát kell gyorsabban és tökéletesebben, kiszárítani.
Az ún. mesterséges szárítás felmelegített száraz levegővel, szárító kamrákban történik. A hézagosan raktározott fa minden részéhez a meleg levegő mesterséges áramlás útján jut el, és a nedvessé vált levegőt exhausztor szívja el. A lombos fák 40-70 C°-ú, a fenyőfák 60-80 C°-ú, a vékony fenyőáruk pedig 80-90 0°-ú hőmérsékleten száríthatok ki,
A mesterséges szárítás megkezdésekor a szárítókamrába kívánatos vízgőzt vezetni, aminek több előnye van: a fa hamarabb felmelegszik, a pórusai kinyílnak, ezért a nedvesség könnyebben tud eltávozni belőle; a fában levő kártevők elpusztulnak; a száradás egyenletesebb lesz; a fa kevésbé fog repedezni; a kiszáradás után kisebb lesz a vízfelvevő képessége, ennek következtében kevésbé fog dolgozni. Különösen a vetemedésre legjobban hajlamos bükkfa esetében lehet a gőzöléssel jó eredményt elérni, és a bükkfát asztalos és padlózó munkák céljára alkalmassá tenni.
- Parketta a fürdőszobában? Ismerd meg hogyan!
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A gőzölés még egy szempontból fontos
Ugyanis a fa tönkremenetele a nitrogénvegyületek nedves levegőben való bomlása és az ezzel a folyamattal együtt járó gombásodás folytán következik be. A nitrogéntartalmú protein- vagyis a fehérje-anyagok az élő fánál a növény fejlődési időszakában igen fontosak, de a kitermelt fa tartóssága tekintetében károsak, mert a gombák tenyészését elősegítik és a rovarok megélhetését is lehetővé teszik. A nitrogénvegyületeket tehát kívánatos kilúgozni. A kilúgozás végrehajtható vízgőzzel (ez a legeredményesebb mód), forró vízzel és folyóvízen való úsztatással.
Zsugorodás (aszás)
A fa száradásánál, vagyis nedvességtartalmának 30%-tól 0%-ig való változásánál méretei csökkennek, a fa zsugorodik. A fa zsugorodása a különböző irányokban más és más mértékű, a rostok irányában a legkisebb, 0,1%, a sugár irányában 3-5%, az érintőleges irányban 6-10%. A zsugorodás leginkább a deszka és palló elemeknél észlelhető, melyeknél ez szélességi és vastagsági irányban következhetik be, amint az asztalosipari termelvényeknél sokszor tapasztalhatjuk.
A deszkák és pallók zsugorodásának módját szemlélteti a 97. ábra.
97. ábra. Deszkák és pallók zsugorodása; 1-közép; 2-szélső deszka, illetőleg palló
Látjuk, hogy a nedvdúsabb szijács-részek – a gesztrészekhez képest – nagyobb mértékben zsugorodnak, azonkívül az 1 jelű, ún. szélsődeszkák megteknősödnek. Az asztalosszakma a deszkák homorú oldalát „bal”, a domború oldalát pedig „jobb” oldalnak nevezi. A 2 jelű ún. középdeszkáknak két jobb oldaluk van. A most vázolt körülményeknek – mint a későbbiekben látni fogjuk – bizonyos teherhordó enyvezett szerkezeteknél, azonkívül az asztalosmunka terén is fontos technológiai következményük van.
A duzzadás, vagyis a fa méreteinek megnövekedése a zsugorodással ellentétes jelenség, amely a 0-30%-íg terjedő vízfelvétel következtében áll elő. A száraz fa a nedvesség hatására megdagad, és eközben igen nagy erőt tud kifejteni. Ez az alakváltozás is káros (pl. a fa duzzadása következtében a hajópadló és a lécpadló felpúposodhat, vagy esetleg szétnyomja a kellőleg le nem terhelt falakat; az ajtók, ablakok megdagadhatnak és ennek következtében nem lehet kinyitni őket).
A vízfelvétel nemcsak a duzzadás szempontjából káros, hanem – mint ahogy a későbbiekben látni fogjuk – a nedvesség előfeltétele a gombásodásnak és ebből kifolyólag a fa korhadásának is. A fa beépítése utáni vízfelvételét akadályozhatjuk bizonyos anyagokkal történő telítéssel, pácolással vagy a fa tökéletes mázolásával.
Telítő anyag lehet pl. valamilyen fémsó, a kreozot elnevezésű szer stb. A fa felületi kezelését itatással, az impregnáló szerrel telt kádba vagy vályúba való mártással hajtják végre. Telíteni csak megfelelő berendezéssel lehet. Ekkor az impregnáló oldatokat nagy nyomás alatt sajtolják a faanyagba.
A védő mázolás és pácolás anyaga lehet lenolaj-kence, olajfesték, bitumenes máz, karbolineum stb. A földbe való beépítés esetében a fa felületének elszenesítése is kellő védelmet nyújt a vízfelvétel ellen. A vetemedés jelensége akkor lép fel, ha a fa „eredeti alakját anyagának mozgása következtében megváltoztatja.
Vetemedés
98. ábra. Deszkák és pallók vetemedésének lehetőségei; a) esetiben AC || BP, b) esetben AB || CD, c) esetben AB és CO egy síkban fekvő, nem párhuzamos egyenesek, d) esetben AB és CD kitérő egyenesek
99. ábra. A fa mozgásának akadályozása deszkánál és lapszerkezeteknél
A vetemedés száradás és vízfelvétel következtében egyaránt beállhat. A vetemedés, kajszulás különböző lehetőségeit érzékeltetik a 98 a-d ábrák. A vetemedés, illetőleg a kajszulás jelenségénél szerepe van annak a körülménynek is, hogy a fa nedvességtartalma annak egész tömegében nem egyenletes.
Nagy mértékben vetemedik a tölgy, a bükk és a vörösfenyő. Különösen a deszkaelemek hajlamosak a vetemedésre. Ennek megakadályozása végett lehet a deszkába hosszirányú befűrészeléseket eszközölni (99 c ábra), amivel egyrészt elősegítjük a fa kiszáradását, másrészt elvágjuk a fa vetemedését okozó szálait is, és így a fa mozgását megakadályozzuk.
Az asztalosiparban a megvetemedést úgy küszöbölik ki, hogy a deszkából való lapot nem egy darabból, hanem több keskenyebb, esetleg csak lécszélességű részből enyvezik össze (99 a-b ábra). A nagy fakeresztmetszeteket is több darabból enyvezik össze (pl. a repülőgépek fa légcsavarjai is így készülnek).
A fa mozgása
A fa zsugorodását, duzzadását és vetemedését együttesen a fa mozgásának nevezzük, erről a fogalomról úgy is szoktunk beszólni, hogy a fa dolgozik. A fa mozgása ellen a már eddig ismertetett és később megtárgyalandó technológiai eljárásokkal, valamint szerkezeti megoldásokkal védekezhetünk. A fák térfogatsúlyának adatait a 13. táblázat tartalmazza.
13. táblázat: Fák térfogatsúlya (légszáraz állapotban)
Parafa | 250 kg/m3 |
---|---|
Luc- és jegenyefenyő, hárs- és nyárfa | 600 « |
Vörös- és erdei fenyő, égerfa | 850 « |
Akác- és jávorfa (juharfa) | 700 « |
Bükk- és kőrisfa | 750 « |
Tölgyfa | 800 « |
Friss (zöld) állapotban levő faanyagok térfogatsúlyát a táblázatban megadottnál 200 kg/m3-rel nagyobbra kell vermi. Esőtől nem védett faanyagok térfogatsúlyát a táblázatban megadottnál 100 kg/m3-rel nagyobbra kell venni. Az egzotikus fák térfogatsúlya sok esetben 1000 kg/m3-en felül van.
Tömörség a faanyagnál főleg abból a szempontból figyelemre méltó, hogy belőle általában következtetni lehet a fa szilárdságára. Mennél tömörebb a fa, annál nagyobb szilárdsága van. A tömörségre jellemző az 1 cm-es sugárhosszon levő évgyűrűk száma. A tömörségre lehet következtetni azonkívül az évgyűrűk nyári zónájának mértékéből is. Ugyanis az évgyűrűkön belül (különösen a tűlevelű fáknál) két zóna különböztethető meg: a korábbi, világosabb, lazább (tavaszi) és a későbbi, sötétebb árnyalatú, tömörebb (őszi).
Szilárdság szempontjából a fafajták között lényeges eltérés mutatkozik. Figyelembe kell venni ezenkívül az igénybevétel módját és annak a rostok irányával képzett hajlásszögét is. A fenti értelemben vett szilárdságról tájékoztatást nyújt a 14. táblázat, amely a faszerkezetek méretezésére vonatkozó MNOSZ 15025-nak az építőfák határ-feszültségi adatait foglalja magába, és azonkívül egyéb, a tervező részére fontos utasításokat is tartalmaz.
A táblázatból megállapítható, hogy szilárdság, illetőleg határfeszültség szempontjából lényeges különbség van a rostokkal párhuzamos és a rostokra merőleges igénybevétel esetében.
Kopás
A kopási szilárdság a lépcsőknél, a padlóburkolatoknál lényeges. A kopási ellenállás a szálakra merőlegesen (a bütün) a legnagyobb. A koptatási igénybevételnek a hazai fák közül legjobban a bükkfa áll ellen.
Hőtechnikai adatok
A fa hőszigetelő képessége egyéb építőanyagokkal összehasonlítva jelentősnek mondható. Erre jellemző, hogy a 10 cm vastag gerendafal hőszigetelő képessége a 38 cm vastag, tömör téglából készült fallal egyenlő. A fa igen jó hőtároló; hőtágulása csekély, a vas hőtágulásának 1/30 része.