Egyedi (különleges) teherhordó szerkezeti rendszerű fa fedélszerkezetek
A következőkben olyan ritkábban alkalmazott fedélszéktípusokat ismertetünk, amelyeknél a teherviselés és teher-átadás részben vagy egészben az eddigiektől eltérő, egyedi módon történik.
Alulfeszített szarufás fedélszék
Az alulfeszített szarufás fedélszék olyan szerkezet, ahol a szarufák lehajlását középen a szarufákhoz alulról feszített rövid gerendákkal csökkentik (1.67. ábra).
1.67. ábra. Alulfeszített szarufás fedélszerkezet
Ez a szerkezeti megoldás lényegében átmenet az üres és a torokgerendás szerkezetek között. Nincs fix alátámasztás, az alulfeszítés egyfajta „álgyámolításnak” tekinthető.
- Háztető – Sérült cserepek és palák cseréje
- Háztető javítása és munkák elvégzése, tippek!
- Építkezés – Hogyan, miből épült a lakás?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Minden szarufa alatt középen a szarufára merőleges rövid gerenda csatlakozik. Ezt alulról a szarufa két végéhez kötött 08 vagy 012 átmérőjű dupla acélhuzal feszíti a szarufához. A feszítéssel a rövid gerendában nyomóerő ébred. A gerendacsonkot hevederekkel kapcsolják a szarufához.
A feszítő acélhuzalokat a szarufavégek közelében az erre a célra kialakított és beépített egyedi acélszerelvényekkel kötik le. Az acélhuzalokat régen a gerenda és a szarufa közé ütött kettős ékkel biztosították. Ennél korszerűbb és pontosabban szabályozható a menetes feszítőcsavarral történő feszítés.
Az alulfeszített szarufás fedélszékek térbeli merevségét a viharlécek mellett hosszmerevítő deszkapárokkal biztosítják (amely egyben a szaruállások „kibicsaklását” is megakadályozza). Alulfeszített szarufás fedélszerkezet 8,00-10,00 m épületszélesség esetén alkalmazható gazdaságosan.
Függesztőműves fedélszékek
Régen a kötőgerendás fedélszerkezeteknél gyakran előfordult, hogy nem készült zárófödém vagy közbenső főfal. A kötőgerendák közbenső alátámasztása így nem volt biztosítható, ezért minden ilyen esetben függesztőműves fedélszéket készítettek. Ennek a megoldásnak az a lényege, hogy a kőtőgerendák a közbenső szakaszon nem támaszkodnak, hanem a székoszlopok által függeszkednek.
1.68. ábra. Függesztőműves fedélszerkezetek
a) egyszeres függesztőműves fedélszék; b) kettős függesztőműves fedélszék
A függesztőművet maga a székváz képezi, amely szerkezeti felépítése szinte teljes egészében megegyezik a hagyományos (egy-, illetve két-) állószékes fedélszerkezetekével. Ennek megfelelően általában megkülönböztetünk egyszeres, illetve kettős függesztőműves fedélszékeket (1.68/a. és b. ábra). Szerkezeti felépítését tekintve az előbbi megegyezik egy hagyományos egyállószékes szerkezettel, míg az utóbbi csak a minden fő szaruállásban a függesztőoszlopok (székoszlopok) közé beépített mellszorító gerendával különbözik a hagyományos kétállószékes fedélszerkezettől.
Az eddig megismertekhez képest alapvető különbség van a szerkezetek erőjátékában. A függesztőműves fedélszékeknél a székoszlopok függesztőelemek (ebből adódik itteni megnevezésük is: függesztőoszlop), vagyis nem a kötőgerendákra támaszkodnak, hanem ellenkezőleg: a függesztett kötőgerendarész terheit és a középszelemen terheit a ferde támaszokra továbbítják.
A ferde támaszok – amelyek itt a szerkezet egyik legjelentősebb teherátadó elemei – a terheket közvetlenül az alsó teherhordó szerkezetek (külső főfalak) közelébe továbbítják. Kettős függesztőműves fedélszékeknél a korábban már említett mellszorító gerenda a ferde támaszokban keletkező rúderők vízszintes összetevőit ellensúlyozó, illetve a két függesztőoszlopot összekötő nyomott rúd. Egyszeres függesztőműves fedélszéknél a kétoldali ferde támaszok egymást ellensúlyozzák.
Az elemkapcsolatok stabilitását és az elemek közötti megfelelő teherátadási a hagyományos fakötések mellett fém kötőelemekkel, kétoldali acélhevederekkel képezték. A ferde támasz(ok) és a függesztőoszlop (illetve a mellszorító gerenda) megfelelő kapcsolatát az egyes faelemek irányának megfelelő elágazású háromágú acélhevederekkel biztosították. A függesztőoszlop és kötőgerenda kapcsolatát úgy kellett kialakítani, hogy a későbbiekben a kötések megereszkedése esetén utólag túlemelhető legyen. Ezt a bizonyos mértékű függőleges mozgást lehetővé tevő ún. „csúszó” csapkötéssel, illetve a kétoldali csavarokkal állítható füles függesztőkengyellel biztosították.
A fentieken kívül a tiszta erőjáték elengedhetetlen feltétele, hogy a kapcsolódó elemek tengelyvonalai egy pontban metsszék egymást. A függesztőműves fedélszerkezetek mellékszaruállásai kialakításukban, teherátadásukban stb. megegyeznek a hagyományos állószékes fedélszékek mellékszaruállásaival. A fiók váltó gerendák a függesztett kötőgerendákhoz kapcsolódnak.
Függesztőműves fedélszéket napjainkban már nem (vagy csak ritkán) építenek. Olyan helyeken, ahol közbenső alátámasztás kialakítására nincs lehetőség (tehát nincs zárófödém vagy közbenső főfal), manapság korszerű mérnöki fedélszerkezetek készülnek.
Függesztő-feszítőműves fedélszékek
Szintén zárófödém, illetve közbenső főfal nélküli épület (épületrész) fölé készíthetők a kötőgerendák nélküli függesztő-feszítőműves fedélszerkezetek. Lakóépületeknél elsősorban a belső térhatás növelése céljából alkalmaztak (alkalmazhatnak) ilyen szerkezetet (1.69. ábra).
1.69. ábra. Függesztő-feszítőműves fedélszerkezet
A függesztő-feszítőműves fedélszerkezetek jellemzője, hogy nincsenek kötőgerendák (sem csonka kötő-, sem fiók-váltó-gerendák). A főszaruállások alsó övében a ferde támaszok rúderőinek vízszintes összetevőit legnagyobb részt a (szarufákat, a függesztő-oszlopokat és a ferdetámaszokat egyaránt közrefogó) fogópárok veszik fel. A ferde támaszok alsó gerendavégét régebben a külső főfal belső oldalán kőkonzolra helyezett térdoszlopokhoz kapcsolták. Napjainkban azonban a falakba bekötött, erre a célra kialakított egyedi fémkonzolokhoz csatlakoztatják őket.
A korábbiakhoz hasonló módon ennél a típusnál is megkülönböztetünk egyszerű, illetve kettős függesztő-feszítőműves fedélszéket. Előbbi legfeljebb 8,00 m, utóbbi max. 12,00 m épületszélességig készíthető. A kettős függesztő-feszítőműves fedélszéknél a főszaruállások felső övében mellszorító gerenda ellensúlyozza a ferde támaszok rúderőinek vízszintes összetevőit.
Régen a raktárépületeknél, mezőgazdasági épületeknél gyakran készítettek függesztő-feszítőműves fedélszékeket. 12,00 m-nél nagyobb épületszélesség esetén közbenső oszlopsorral támasztották alá a fedélszerkezetet.
Függesztő-feszítőműves fedélszékeket napjainkban már nem készítenek. Ott, ahol közbenső alátámasztás kialakítására nincs lehetőség, korszerű mérnöki fedélszerkezetek készülnek.