Poroszsüveg-boltozat és falazása
A poroszsüveg-boltozat kis (2,5-3 m-nél nem nagyobb) nyílásközű, lapos ívű dongaboltozat (591. ábra). Leginkább pincefödémeknél kerül alkalmazásra. Ilyenkor a poroszsüveg-boltozatot rendszerint gyámfalak, illetőleg haránt boltövek gyámolítják.
591. ábra. Poroszsüveg-boltozat; a) kupás, b) fecskefarkas, e) gyűrűs falazása, d) gyűrűsen falazott boltozat felfekvése, e) a boltozat alaprajza, f) metszete
Poroszsüveg-boltozatok falazása
A poroszsüveg-boltozatot háromféleképpen falazhatjuk. Az 591. ábra három egymás melletti mező különböző falazási módját mutatja alaprajzban és metszetben.
Kupás falazású poroszsüveg-boltozat
Az 591 a ábra a közönséges (nagyobb) dongaboltozat falazásmódjával azonos dongaszerű vagy más néven kupás falazású poroszsüveg-boltozatot ábrázol. Ennek építéséhez teljesen bezsaluzott mintaállványra van szükség.
- Hogyan kell szakszerűen falazni és vakolni?
- Meglazult klinkertéglák rögzítése
- Falazott szerkezetek károsodásai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Fecskefarkú falazás
Az 591 b ábra fecskefarkú falazást mutat. Ez a boltozási mód nevét onnan nyerte, hogy a boltozat átlósirányú hézagvonalai a fecske farkának tollazatára emlékeztetnek. Ez esetben minden téglasor mint önálló boltöv vagy a gyámfalakra fekszik fel, vagy pedig egyik végével a gyámfalra, másik végével pedig az ellentétes irányból érkező téglaívekre támaszkodik. A téglaívek találkozásánál az ún. „varrat” alakul ki. Az átlós irányú téglasorok falazását a négy sarkon kezdik.
A szomszédos negyedek téglasorai az ábra szerinti módon fűrészfogasan egymásba kötnek. A falazás minden állvány nélkül, szabadkézből történik, legfeljebb egy-egy mintaívet állítanak fel. Ezekre azonban nem kell zsaluzó deszkákat helyezni, mint a dongaszerű falazásnál. (A boltozati héj zsaluzat nélküli falazási módját szabadkézből való falazásnak is hívják.)
Gyűrűs falazás
A poroszsüveg-boltozatok leggyakoribb falazási módját, a gyűrűs falazást tünteti fel az 591 c ábra. A boltozatot az ábra szerinti, élére állított téglasorokkal falazzák. A mintegy 6-10 téglából álló sorok mint önálló boltövek, elhelyezésük után rögtön részt vesznek a boltozat erőjátékában. Emiatt csak egy téglasort alátámasztó alakozó ívre van szükség, melyet egy-egy sor falazása után tovább csúsztatnak.
A falazást a boltozati mező két végén egy időben kezdik meg, és középen fejezik be. A könnyebb és gyorsabb falazás elérése végett a téglasorok alaprajza íves, és a téglák a gyámfal felé dőlnek (591 d ábra). A középen kimaradó részt a boltozat tengely irányával párhuzamos gyűrűkkel falazzák.
Poroszsüveg-boltozat felfekvése
A poroszsüveg-boltozat vállát (felfekvését) nem a dongaboltozatoknál ismert módon alakítjuk ki, hanem a boltozat felfekvésére a gyámfalba, illetőleg a gyámolító harántövekbe vízszintes irányú fészkeket vésünk (591 d ábra). A fészekvéséssel gyengül ugyan a gyámfal, de a poroszsüveg-boltozat kis nyílásköze (és terhelése) miatt ez nem veszélyes.
Az alakozó ív vezetése céljából vagy oszlopokkal alátámasztott, vagy a falra, illetőleg a boltövekre kampós szegekkel felerősített vezető pallót kell alkalmazni. A kupás boltozat falazását a mintadeszkázaton térdelve, a fecskefarkú, valamint a gyűrűs boltozást munkaállványon állva, mellmagasságban hajtják végre.