Sávos és nyitott felületű álmennyezetek
Sávos álmennyezetek
A sávos álmennyezetek nagy hosszúságú fémlemez borítású mennyezetek.
Általában sportlétesítményekben, pályaudvarokon, aluljárókban és mélygarázsokban alkalmazzák, de kültérben is kialakítható. Több változatuk is elterjedt. A tartószerkezetet egy szintben elhelyezkedő, közvetlenül a függesztésekhez rögzített, legtöbbször trapéz tartóprofilok alkotják (5.62. ábra).
5.62. ábra. Sávos álmennyezet
A profilok típusától függően speciális rögzítési „karmok” vannak kialakítva, egymástól egyenlő távolságra. Ezekhez bepattintással vagy beakasztással csatlakoztathatók a borítást alkotó lemezek. A fémlemezek szélessége többféle lehet, az adott távolságra lévő rögzítési karmoknak megfelelő modulrendszerhez igazodva. Ez lehetővé teszi akár különböző szélességű lemezek kombinálását is.
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
- Megoldások – Hozza ki belőle a legtöbbet
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A tartóprofilokon található rögzítőkarmok távolságaiból adódóan a fémlemezek nem illeszkednek szorosan, mindig egy állandó szélességű hézag keletkezik. (Ezek a hézagok adják a mennyezet sávos megjelenését.) Zárt hézagok is képezhetők megfelelő (szélesített) peremezésű fémlemezekkel vagy hézagkitöltő profilok beépítésével.
Nyitott felületű álmennyezetek
Nyitott felületű álmennyezetnek nevezzük az összes olyan szerkezetet, amely – az eddig bemutatottakkal ellentétben – nem zárt, a borítás feletti tér látható és hozzáférhető. A nyitott felületű álmennyezetek főbb típusai a sejtszerű-, illetve a lamellás álmennyezetek.
Sejtszerű álmennyezetek
Sejtszerű álmennyezetek esetén a borítást különböző vonalvezetésű, függőleges helyzetű, élére állított lapok alkotják (5.63. ábra).
5.63. ábra. Sejtszerű álmennyezet
A függőleges lapok a korábbiaknál jóval nagyobb hangelnyelő felületet eredményeznek, ezért az ilyen álmennyezetek kiváló akusztikai tulajdonsággal rendelkeznek. A mennyezeti térben elhelyezkedő különböző épületgépészeti szerelvények könnyen hozzáférhetők. A sejtszerű mennyezeteknél kiválóan alkalmazható az indirekt megvilágítás. A függőleges lapok megtörik az erős fényt, így az nem lesz vakító.
Lamellás álmennyezetek
Lamellás álmennyezetek esetén a borítást függőleges helyzetű, egymással párhuzamosan elhelyezkedő lapok alkotják (5.64. ábra).
5.64. ábra. Lamellás álmennyezet
Különleges esztétikai megjelenést nyújtó, kiváló akusztikai tulajdonságú szerkezetek. A tartószerkezet a lapokra merőleges irányú, közvetlenül a födémhez függesztett (egyszintű szerkezet) bordákból áll. A lapok mérete, kialakítása, rögzítése az egyes rendszerek függvényében változó. A lamellás álmennyezeteknél szintén elterjedt az indirekt megvilágítás alkalmazása.