Tetőszerkezetek osztályozása
A tetőszerkezetek többféle szempont szerint csoportosíthatók. A legjellemzőbb szempontok: a tető hajlásszöge, szerkezeti rétegfelépítése, használhatósága és formája. Ezek részletes tárgyalása során megismerhetjük a gyakorlatban használatos tetőmegnevezéseket.
A tető hajlásszöge szerint
A tető hajlásszöge (1.4. ábra) a tetőt meghatározó tetősíkok vízszintessel bezárt szöge (□).
Ezek alapján a tető lehet:
- alacsony hajlású tető (lapostető): □- 5° (8,8%)
- kis hajlású tető:5° (8,8%) < □< 16° (28,7%)
- közepes hajlású tető: 16° (28,7%) < □< 45° (100%)
- meredek hajlású tető: 45° (100%) < □
1.4. ábra. Tetőhajlásszög-tartományok
A tetők hajlásszöge fokban (°) vagy százalékban (%) adható meg. Általánosan elfogadott, hogy az alacsony hajlású, illetve lapostetők hajlásszögét (lejtését) százalékban, a magastetők hajlásszögét általában fokban (ritkábban százalékban) adják meg.
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
- Háztető – Sérült cserepek és palák cseréje
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A tetőhajlásszög kialakítható legkisebb mértékét az alkalmazandó héjazat (tetőfedés) típusa határozza meg. A leggyakrabban alkalmazott hajlásszögtartomány országonként (területenként) változó, általában az adott területre jellemző éghajlattól és az építészeti kultúrától függ.
Hazánkban az utóbbi időszakban valamelyest csökkent az alkalmazott hajlásszögtartomány A korábban jellemző 35-45 ° közötti tetőhajlásszögek helyett napjainkban már a 25-35 ° hajlásszögű tetők építése a legelterjedtebb. Ennek legfőbb oka az esztétikai igények változása. (A mediterrán területeken jellemző tetőformák kedvelté váltak hazánkban.)
A tető szerkezeti rétegfelépítése szerint
A tetők több szerkezeti rétegből álló, összetett szerkezetek.
Ezen szerkezeti rétegek kialakítása alapján az alábbi két tetőtípust különböztetik meg:
- egyhéjú tető („melegtető” vagy kiszellőztetés nélküli tető);
- kéthéjú tető („hidegtető” vagy kiszellőztetett tető).
Többrétegű héj esetén az egyes rétegek szorosan egymásra épülnek, nincs közöttük légréteg, legfeljebb a szerkezetbe jutó pára összegyűjtésére és elvezetésére szolgáló 1-2 mm vastag légrés.
Az egyhéjú tetőket melegtetőknek (vagy kiszellőztetés nélküli tetőknek) is nevezik, mivel szellőző légréteg hiányában nem keletkezik a fedés alatti teret hűtő légáramlás. Egyhéjú tetőként elsősorban lapostetőket készítenek, magastetők esetén ritkán alkalmazzák ezt a kialakítást.
A kéthéjú tetőket hidegtetőknek (vagy kiszellőztetett tetőknek) is nevezik: a két héj közötti légréteg közvetlen kapcsolatban van a külső légtérrel, és az ott áramló levegő folyamatosan hűti az alsó héjat, az ahhoz kapcsolódó egyéb szerkezeteket és a belső teret. (Emellett páratechnikai szerepe is van.) Kéthéjú tetőként főleg magastetőket alakítanak ki. Lapostetők esetén csak ritkán találkozhatunk ezzel a móddal.
1.5. ábra. Tetőtípusok sémája
a) egyhéjú magastető; b) kéthéjú magastető; c) egyhéjú lapostető; d) kéthéjú lapostető
Az elmúlt évtizedekben az anyagok és technológiák fejlődésével a fenti fogalmak értelmezése is változott. Régebben a magastetőknél a kéthéjú tetőket úgy (is) értelmezték, hogy a felső héjat a tetőhéjazat, az alsó héjat a födém képezi, a két héj közötti légtér pedig a padlástér. Akkoriban a héjazatok alá még nem került külön alátétfólia, napjainkban azonban ez utóbbit értjük az alsó héj alatt (alátéthéjazat). Önmagában az alátétfólia nélküli tetőszerkezet egyhéjú tetőnek tekinthető. Egyhéjú magastetőket ma már csak melléképületeknél alakítanak ki.
A tető hasznosítottság szempontja szerint
A tetőfelület hasznosítottsága szempontjából kétféle tetőtípust, a járható és a nem járható tetőket különböztetjük meg. Ezt a két értelmezést elsősorban a lapostetőknél alkalmazzák.
Járható (hasznosított) tetők esetén a tetőfelület huzamosabb emberi tartózkodásra és egyéb forgalomra, valamint növényzet telepítésére vehető igénybe.
Ilyen hasznosított lapostetők közé tartoznak a terasztetők, a parkolótetők és a növényzettel telepített tetők (zöldtetők). Hasznosított tetők esetén gyakori a hasznosítás módjának együttes alkalmazása. Ilyen pl. a tetőparkoló és zöldtető kombinálása, vagy bármilyen járható tetőn a közlekedő felület mellett történő zöldfelületek kialakítása.
Nem járható (nem hasznosított) tetőknél a tetőfelület huzamos, rendszeres emberi tartózkodásra, egyéb forgalomra, növénytelepítésre nem vehető igénybe.
Természetesen ez nem jelenti azt, hogy az ilyen tetőkön egyáltalán nem lehet közlekedni a tető és az azon található egyéb szerkezetek időszakos karbantartása, javítása, ellenőrzése céljából. A terhek nagysága és az abból adódó igénybevételek azonban nem lehetnek számottevőek.
Az igényektől és lehetőségektől függően a lapostetők egyaránt kialakíthatók hasznosított és nem hasznosított tetőkként, a magastetők viszont csak nem hasznosított (nem járható) tetők lehetnek. A hasznosított lapostetők kialakításának előnye többek közt, hogy a terepszinten az épület által elfoglalt terület – a manapság oly fontos parkolás és parkosítás szempontjából – „nem vész el”, hanem az épület tetején lesz kihasználva. Hátrányuk viszont, hogy költséges a kialakításuk.
A tető formája szerint
Elsősorban a magastetőkre jellemző a tető formája (fedélidom típusa) szerinti csoportosítás.