Tetőszerkezeti- és fedési anyagok
A magastetők szerkezetei, más néven a fedélszerkezetek csaknem minden olyan anyagból felépíthetők, amelyeket szilárdsági, teherbírási tulajdonságaik erre alkalmassá tesznek. Ennek ellenére a következő változatokat alkalmazzák a leggyakrabban:
Fa fedélszerkezetek
A hagyományos, általában fenyőfából, fenyőfa gerendákból és pallókból készített fedélszerkezetek általában szerkesztési elveikben térnek el egymástól. Ugyancsak ide tartoznak a korszerű fa fedélszerkezetek, amelyeknek nemcsak a szerkezeti rendszerük korszerű, hanem ragasztott fatartóik is. Az előregyártott fedélszerkezetek között is van néhány, fából készülő típus (ALBA ZENIT, ALBA HELION stb.).
Fém fedélszerkezetek
A leggyakrabban melegen hengerelt és hidegen hajlított acél- és alumíniumprofilokból készülnek. Léteznek öntöttvas és bronzszerkezetű tetők is, amelyeket különösen reprezentatív középületeknél alkalmaznak, általában olyankor, ha a tetőfedés üvegből készül, és az egész fedélszék alulról látható. Az acél és alumínium fedélszerkezeteknek is vannak egyedi és előregyártott típusváltozatai.
Vasbeton fedélszerkezetek
A vasbeton anyagú fedélszerkezeteknek két alapvető típusát ismerjük. A monolit vasbeton fedélszékek általában egyedi építészeti igények, vagy különösen nagy fesztávolságú tetők esetében fordulnak elő. Sokkal gyakoribbak az előregyártott vasbeton szerkezetű fedélszékek, amelyek viszonylag nagy tömegük és bonyolultabb kapcsolatrendszerük ellenére egy időben eléggé elterjedtek voltak, mert pótolták a fát. Alkalmazásuk másik oka lehet a fa- vagy acélszerkezetekre káros vegyi hatású tetőtéri tevékenység. Az anyagok esetenként vegyesen is előfordulhatnak a fedélszerkezetekben (pl. rejtett acéltartókkal megerősített fa fedélszerkezetek stb.).
Tetőfedési anyagok
A következőkben csak a csoportosításukat vázoljuk fel:
- Növényi eredetű fedések: rozsszalmából készülő zsúpfedés; nádfedés; kis faelemekből készített zsindelyfedés; deszkafedés.
- Természetes eredetű fedések: réteges kőzetekből fejtett kőlap fedés; természetes pala fedés.
- Égetett agyagtermék fedések: felületkezelés nélküli agyagcserép fedés; víztaszító anyaggal impregnált agyagcserép fedés; festékkel felületkezelt agyagcserép fedés.
- Betonanyagú fedések: natúr betoncserép fedés; színezett betoncserép fedés. ETERNIT-fedések (műpala, pala): natúr, sík, kiselemes ETERNIT-lemez fedés; színezett sík kiselemes ETERNIT-lemez fedés; natúr hullámlemez fedés; színezett hullámlemez fedés.
- Fémlemez fedések: horganylemez fedés; horganyzott acéllemez fedés, sík, ill. profilozott; acéllemez fedés, sík, ill. profilozott; alumíniumlemez fedés, sík, ill. profilozott; elemes acéllemez fedés; elemes alumíniumlemez fedés.
- Műanyag fedések: műanyag síklemez fedés; műanyag hullámlemez fedés; műanyag elemes fedés.
- Üvegfedések: huzalbetétes üveg fedés; kétrétegű síküveg fedés; hőszigetelő üveg fedés; egyrétegű síküveg fedés. A leggyakoribb fedési anyagok beépítési lehetőségeivel, módszereivel is a cikksorozat 6. részében foglalkozunk.
Tetőfunkciók
Hasznosítás, funkciók szerint a magastetők következő típusait, típuscsoportjait különböztethetjük meg.
Ilyenek:
- Az épületet lefedő, csapadék és napsugárzás ellen védő, de egyéb célra nem hasznosított magastetők.
- Városképi előírások vagy egyéb építészeti szempontok miatt kialakított, de egyéb célra nem hasznosított magastetők.
- Kiegészítő funkciók céljára hasznosított padlásterű magastetők (pl. tárolás, szárítás stb.).
- Gépészeti funkciók (pl. kazánház, kiegyenlítő-tartály, felvonógépház, szellőzőgépház, kollektorok és kiegészítő berendezések stb.) céljára hasznosított tetőterű magastetők.
- Fő funkciók (pl. önálló lakás, vagy az alatta levő szinthez kapcsolt lakótér, műterem vagy reprezentatív térképzéssel hasznosított stb.) céljára igénybe vett tetőterű magastetők.
A csoportosítás felsorolási sorrendje azt is jelzi, hogyan válik egyre értékesebbé a magastető által körülzárt tér. Az előbbi felsorolás első három típusánál általában hőszigeteletlen és vízzáró kivitelű héjalást alkalmaznak, míg az utolsó két típusnál egyértelműen hőszigetelt és vízzáró, vagy – speciális igény esetén – vízhatlan héjalást.