Épülettájolás és napos ház
Az építendő házat az adott klímát, illetve mikroklímát figyelembe véve úgy kell elhelyezni a telken, hogy automatikusan kialakítsa saját „védőrendszerét” a lehűlés és a túlzott felmelegedés ellen. Ha erre gondolunk, ez már egy igen fontos lépés az energiatakarékosság és a megfelelő belső benapozottságú lakótér elérése felé.
Egy épület annál jobban illeszkedik környezetébe, minél jobban képes a saját természetes hőegyensúlyát fenntartani télen és nyáron, vagyis minél kevésbé szorul a nap melegére. Az épület tájolása elsősorban a napsütés és a szél miatt befolyásolja az energiaforgalmat. A napsütés hatására az épület napsütötte homlokzatain túlfűtés mutatkozik, ezért ilyenkor ezekben a helyiségekben a fűtést csökkenteni kell. A tájolás a nyári hővédelem, illetve hő terhelés szempontjából is igen nagy jelentőséggel bír. Nyáron ugyanis kelet és főként nyugat felől érkezik a függőleges felületre a legnagyobb hő terhelés, észak felől természetesen a legkevesebb, dél felől pedig viszonylag kevés (a meredek beesési szög miatt). Ha ehhez hozzátesszük, hogy télen viszont dél felől érkezik a függőleges felületre a legtöbb napenergia, akkor nyilvánvaló, hogy a dél és melléktájai felé való tájolás a legelőnyösebb.
(Kép fent) Ikerjellegű épületek valamelyik lakóegysége bármilyen tájolású telken kedvezőtlenebb benapozottságú. Ennek ellensúlyozása az épületkarakter formálásával lehetséges, pl. az árnyékos oldalon a) hagyományos épületkapcsolásnál két homlokzatot; b) oldalt kapcsolt garázsnál ugyancsak két homlokzati falat; c) két épületegység közé helyezett garázs esetén már akár két és fél homlokzatot is ablakozhatunk a benapozáshoz, míg az árnyékos oldal ablakain át egyébként csak a normál nappali fény jut a lakótérbe.
(Kép fent) Zárt sorban épülő – telepszerű – lakóépület-együttes helyszínrajza. A szemközti házak egyikénél a kerti, a másiknál az utcai homlokzat a legbenapozottabb 1 sarok-lakóépület; 2 közbenső lakóépület; 3 belső kert.
(Kép fent) Napfényes, tetőtér-beépítéses, egylakásos családi ház. A déli tájolású nappali tér nagy üvegfelületén keresztül télen tökéletes a benapozás, míg nyáron a külső zsaluzia és az árnyékoló (sötét) üvegtető tökéletesen szabályozhatóvá teszi a belső tér felmelegedését.
(Kép fent) Favázas, kívül is faburkolatú kétszintes lakóház átlagon felüli ablakfelülettel, külső és belső árnyékolóval.
Az uralkodó szélirány ugyancsak meghatározó jelentőségű a tájolás szempontjából. Az uralkodó szélirányba minél kevesebb ablakot, ajtót tervezzünk, még akkor is, ha ez a napsütés szempontjából kedvező lenne, mert ezek a nyílások télen nagymértékben fokozzák az épület lehűlését.
Mielőtt azonban az épület pontos elhelyezkedését rögzítenénk a telken, meg kell fontolni a tömegarányait. Azok az épületek, amelyek tömegformálása figyelmen kívül hagyja az előbb említett főbb klimatikus tényezőket, jelentős mennyiségű energiát pazarolnak fűtésre, illetve hűtésre. Az épület tömegalakításakor tehát ne feledkezzünk meg arról az igen kézenfekvő dologról, hogy a napsugárzásnak minél szabadabb utat biztosítsunk a házba. Egy épület tömege tehát akkor optimális, ha télen kicsi a hővesztesége, nyáron pedig kicsi a „hő nyeresége”.
Telkek beépítése az adottságok és a benapozás figyelembevételével mellett
A régi foghíjtelkek adottságai erősen korlátozottak – főként a belvárosokban, a szomszédságukban lévő hatalmas tűzfalak által övezve. A kertvárosi és falusi foghíjakkal kapcsolatos lehetőségek jóval kedvezőbbek egy sűrű beépítésű területéhez viszonyítva. Benapozottság vonatkozásában legkedvezőbb a szabadon álló, legrosszabb a zárt sorú épület elhelyezés.
Oldalhatáron elhelyezendő épületek
Az oldalhatáron elhelyezendő épületek a tervszerű utcai beépítéseknél a telek északi, északkeleti, esetleg északnyugati oldalára kerülnek. Ezáltal a benapozás – sorrendben – a hátsó kert, az előkert és az oldalkert irányából lehetséges. Hátrányos a szomszédos épület árnyéka, mely bizonyos órákban az oldalkerti homlokzat mögötti helyiségeket árnyékolhatja be valamelyest.
A szabadon álló épület elhelyezés egylakásos lakóépület számára szinte tökéletes, mert a ház mind a négy irányban ablakozható, így könnyebb a nagyobb napfényigényű helyiségeket a megfelelő égtáj irányában elhelyezni. Többlakásos házaknál a helyzet bonyolultabb, mert egyes lakások délelőtti, másikak dél közeli vagy éppen délutáni benapozottságúak lehetnek.
Ikerházak
Az iker-épületelhelyezés tulajdonképpen azonos a szabadon állóval, csak itt az egyik lakóegység vagy ház benapozottsága mindig a másikénak alárendelt. Fontos, hogy a ház tervezésekor a benapozottság legyen a fő szempont, mert a kevesebb napfényt kapó épületegység lakóját idővel kellemetlenül érintheti az előnytelen helyzet. Zárt sorú elhelyezésnél az épületek szorosabb egységet alkotnak, ezért a lakás belső funkcióinak iránya már eleve meghatározott, mert nem mindegy, hogy az éltető napsugarak az utcai vagy éppen a kerti homlokzatot érik.
Zárt sorú épületegyüttesek
Zárt sorú épületegyüttesek azon telkeinél, ahol az övezeti előírás megszakított zárt sorú, a beépítési kötelezettségek lehetnek az ikerbeépítés szerintiek, például zárt sor megszakítása épületközzel. Ha a két szomszédos telken ez lehetséges, az oldalkert a épületköz szerepét tölti be, így az épület a tömegalakítás, valamint a nyílászárók elhelyezése szempontjából már nem két homlokoldallal, hanem hárommal rendelkezik, feltéve, hogy az épületek között előírt legkisebb távolság (a megengedett legnagyobb építménymagasság) ezt lehetővé teszi. A telekhatáron álló tűzfalra ez esetben sem nyitható semmi! A zárt sorú beépítés előnyei azonosak az ikerbeépítésnél felsoroltakkal. Hátránya, hogy az épület négy főhomlokzatából csak kettőn helyezhetők el ablakok.
Zárt sorú beépítésben a kedvező tömegalakításnak köszönhetően úgy az utcai, mint a kerti oldalon egyébként ablakozható két homlokzati hossz akár félhomlokzatnyival is növelhető, és a kialakult kép is kedvezőbb lehet. További előnyt jelenthet a szomszédos épületek tűzfalának betervezése a nyári magas napálláshoz árnyékvetőként, illetve a halvány téli napfény minél jobb kihasználása.
Csoportos beépítés
A csoportos épület elhelyezés a legváltozatosabb beépítési mód hazánkban, ennek ellenére ezt alkalmazzák a legritkábban. Idetartoznak a sorházak, a láncházak és az átrium házak. A sorház önálló telken álló, a telek beépítési vonalán létesülő és a telek oldalhatárain egymáshoz önálló határfalakkal csatlakozó épületsor egy önálló rendeltetési egységet tartalmazó épületegysége. Ez a meghatározás nagyon hasonlít a zárt sorú beépítéssel kapcsolatban elmondottakhoz, a különbség az, hogy ott egy- vagy többlakásos, ez esetben pedig kizárólag egyegységes (egylakásos) lehet az egy-egy teleksávon elhelyezhető épület. A homlokzati egysíkúság a beépítési vonaltól mért visszaugratással vagy – ferde vonalú telekhatár esetén – az épületsíkok elcsúsztatásával csökkenthető.
A sorházas beépítés előnyei a következők:
- kisebb telekméret és terület elegendő;
- kevesebb a fajlagos út- és közmű létesítési költség;
- kedvezőbb benapozhatóság, mert a lépcsőzötten eltolt épületegységek a szomszédos kert felé is ablakozhatok.
A láncház csak abban különbözik a sorháztól, hogy az utcai homlokzati megjelenésében fő tömegét adó – általában kétszintes – lakást egy földszintes (pl. a gépkocsi tárolót és a kerti áthajtót tartalmazó), ún. láncelem kapcsolja a szomszédos telken álló hasonló megjelenésű és tömegű épülethez.
Lapos tetős nyaktagon kialakítható tetőterasz is, közvetlen kapcsolattal a padlástéri lakótérhez. Erre sok helyen úgy kínálkozik megoldás, hogy az utcáról „nyeregtetős” képet mutató homlokzat mögött van a tetőterasz. Ezt azonban a tűzrendészed előírásoknak megfelelően minden esetben el kell különíteni a szomszédos épület tetőzetétől (pl. tűzfallal).
Ebből általában az is következik, hogy míg a sorház elemek egyenként is megtervezhetők, a láncház elemeket egy utcán belül indokolt egységesen megtervezni és megépíteni. Feltehetően ez is egyik oka annak, hogy ilyen típusú lakóépületek ritkán épülnek. A láncházak benapozottságát szintén a karaktermegválasztás, a megnövelt homlokzati fal és annak ablakozhatósága határozza meg.
Az átrium ház a mediterrán tájak jellemző beépítési formája, melynek több ezer éves múltja van (pl. Pompeji). A Közép-Európától északra fekvő vidékeken a hidegtől, hótól, esőtől, széltől védve, de nyílásaival kifelé fordul; az udvart a kert kívülről övezi. Az éghajlati különbségekből adódóan keleten és délen ez éppen ellenkező; az épület lakója a forró napsütés ártalmaitól védekezik. A mediterrán ember háza kifelé zárt és ablak nélküli, többnyire fehér falai jól visszaverik a napsugarakat, az intim belső udvar ezáltal kellemesen hűvös. Az ápolt környezetű átrium – belső udvar – a lakás, ül. lakótér olyan szervesen kapcsolódó része, amely semmilyen egyébépítési módnál nem létező élményben részesíti használóját.
Az átriumos beépítés hazánkban eddig nem nagyon terjedt el, a meglévők is általában a kényszerűség miatt jöttek létre. Újabban viszont, az önerős telekalakítások idején, előtérbe kerülnek, főleg gazdaságosabb telekalakítási, építési és használati lehetőségeik miatt. Átriumos beépítésnél általában a telek és egyúttal az épület egy oldala, sarokteleknél pedig két oldala találkozik közterülettel, azaz használható szabadon nyílászárók beépítésére és a főbb lakóhelyiségek benapozásának biztosítására. Az átrium, vagyis a belső udvar felé a külső határoló falon lévőkhöz hasonlóan helyezhetők el az épület nyílászárói, közvetlen belső kertkapcsolattal. Az épület leggyakrabban L vagy U alakú, és lehet mind a négy telekhatárra épített is. Előfordulnak még T, H, Z, S és I alakzatok is, de nagyon ritkán.
(Kép fent) Zárt sorú épület elhelyezések és épületkarakter-formálás a minél tökéletesebb benapozhatóság figyelembevételével a) zárt sorú épület elhelyezés oldalkerti törzsszakasz közbeiktatásával; b) belső oldal-szárnyépületrésszel; c) közép-szárnyépületrésszel (Ek = előkert; Ok = oldalkert; Hk = hátsó kert; t1, t2 = épületmélység min., max.)
Az átrium házak benapozási kérdései
Mivel az átrium házas telepítés előnye a sűrű beépíthetőségben, valamint a lakás és a mikrokörnyezet intenzív kapcsolatában rejlik, az egyik legfontosabb tényező, amelyre tervezésekor ügyelni kell, hogy mind az átrium udvar, mind a hozzá kapcsolódó helyiségek benapozása fiziológiai és pszichológiai okokból biztosított legyen.
Az átrium házak telepítésekor három tényezőt kell feltétlenül figyelembe venni:
- A lakóterek tájolását. A leggyakrabban előforduló L alakú átrium házaknál az udvar köré csoportosított helyiségek benapozása kedvezően megoldható, ha az udvart és a körítő falak magasságát helyesen méretezték.
- Az udvar formáját, nagyságát, hosszúsági és szélességi méreteit, valamint tájolását.
- Az udvari körítő épületszárnyak vagy határoló falak magasságát.
Az átrium házak hiányossága, hogy az épület nem, vagy csak nehezen bővíthető, mivel a telepítés struktúrája, a telek vagy telekrész maximális beépítettsége erre nem ad lehetőséget. A tetőtér beépíthetősége a benapozás biztosítása miatt korlátozott. Az udvart körülvevő falak magassági viszonyai és a tető hajlásszöge befolyásolja az udvar és a körülötte elhelyezkedő helyiségek benapozását. Korábban az átrium házas telepek általában egyszintes, lapos tetős épületekből álltak. Újabban olyan átriumos együttesek létesülnek, amelyeknél a magas tetőket tördelik, bontják, tetőterasszal, zöldtetővel vegyítik úgy, hogy a benapozási feltételeknek az egyes egységek és a teljes komplexum egyaránt megfeleljen.
(Kép fent) Átrium ház az egyik utca felőli előkerttel, a másik utcavonalon való épület elhelyezéssel. A tökéletes benapozás a szomszéd telkén keresztül, valamint ugyancsak a szomszéd nyereg- (vagy lapos) tetője kedvező fekvésének köszönhetően csaknem a nappali időszak felében megoldható.
(Kép fent) Átrium házas tömbbeépítés -1. 1 L alakú épület; 2 T alakú ház; 3 belső udvar.
(Kép fent) A kert, a környezet, a NAP a ház külsőjén túl a benapozás vonatkozásában is fontos tényező.
Átrium házaknál a tökéletes benapozást leginkább az alacsony építés, az alacsony szögű tető biztosítja. Tetőtér-beépítést szélesebb és könnyebben benapozható udvar megléte esetén alkalmazunk, ott is legfeljebb az egyik szárnynál. A tetőtér-beépítéses szárny tájolását lehetőleg a nap pályáját alapul véve határozzuk meg az észak-északkeleti, esetleg észak- nyugati irányban úgy, hogy a déli oldal alacsonyabb épületrésze a miénken kívül a szomszéd benapozhatóságát se zavarja.