Télikertek és benapozás
A télikert általában a lakás nappali tartózkodásra szolgáló teréhez kapcsolódik, közvetlenül vagy közvetve. Közvetlen kapcsolat esetén közös teret alkot a kapcsolt helyiséggel; közvetve ajtóval nyílnak össze, és a kapcsolási felület túlnyomórészt üvegezett (javasolt irodalom: Kószó József Télikertek c. könyve). Itt kell megjegyezni, hogy a télikert miatt a mögötte lévő lakószoba nem válhat másodlagosan megvilágította és szellőztetetté!
A télikert nem más, mint egy növényház vagy üvegház, amely kapcsolódik a lakóépülethez, vagy szervesen beleépítették abba. A kapcsolt megoldás toldalék jellegű, az egybeépítés a tervszerű együttlétet, ill. annak hangulatát kelti a külső szemlélőben is. A télikert üvegezett fal-, ill. tetőfelülete egy- vagy kétrétegű, a mindenkori igények szerint. Közvetlen lakáskapcsolat esetén természetesen a kétrétegű, hőszigetelt változatot kell alkalmazni. Az egyrétegű változat csak időszakosan használható; hideg, téli napokban a növényzetet át kell telepíteni, vagy erős – hő pocsékoló – fűtéssel kell védekezni a kifagyás ellen.
(Kép fent) Épülethez kapcsolt télikert benapozottsága %-ban ősztől tavaszig, a tájolás függvényében.
- Energiatakarékos télikert tervezési elve
- Homlokzati nyílászárók és üvegfelületek szigetelése
- Növényház, télikert és napház
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
(Kép fent) Kétszintes ház földszintjéhez kapcsolt saroktélikert a) nézetrajz; b) elemrajz.
(Kép fent) Télikert épülethez való kapcsolásának lehetőségei az egyoldalútól a belső és külső sarokelhelyezésekig. Tetőlejtésük általában kifelé irányul, de lehetséges az épület homlokzatával párhuzamos esés is. Utóbbinál a közvetett benapozás lehetősége korlátozottabb az üveg reflexiós hatása miatt.
A télikert fogalmát tágabban kell értelmezni, mert ma már sok esetben így nevezzük az olyan épületrészeket és belső tereket is, amelyekben nincs ugyan növényzet, de szinte valamennyi szabad felületük üvegezett, tehát közvetlen kapcsolatot teremtenek a környező világgal, természettel.
A történelmi idők során kialakult télikertek sok változata ismert, közülük néhányat cikksorozatunkban is bemutatunk. A lakóháztól független, önálló építmények is lehetnek, de – főleg az utóbbi időben, amikor az építkezésekhez kevesebb terület állrendelkezésre – általában összeépülnek a lakó- vagy egyéb célra szolgáló épülettel, sőt esetenként azok egyes helyiségeivel össze is nyithatók, vagy már eleve egy légteret alkotnak azokkal. A télikertek épületek vagy lakások hőmérsékletére gyakorolt hatása télen kedvező, nyáron viszont kedvezőtlen. Előnyeik télen tudatosan hasznosíthatók; nyáron a szakszerű hővédelem részét képezik.
Télikert telepítése
A télikertet tehát az épület napos homlokzata elé kell telepíteni, úgy, hogy a téli, alacsony napállásnál árnyékmentes legyen. A nyári hővédelem a télikert üvegfelülete elé és fölé épített rácsozatra futtatott lombhullató növényzettel vagy épített árnyékolókkal valósítható meg. A szellőztethetőséget és a feltárulkozást nyitható ablakokkal és ajtókkal mindenképpen meg kell oldani, az árnyékolóktól függetlenül. Télikertek gyakran épülnek minden lakáskapcsolat nélkül, épülethez vagy lakásbejárathoz szélfogóként, de minden esetben betöltik védelmi alapfunkciójukat, amely ez esetben a lakás gyors lehűlése elleni védelmet jelenti. Nyáron ezek is teljesen nyitottak, föltárulkozók.
Az ún. napház a napsugárzás komplex hasznosítására az elmúlt évtized során alakult ki. Itt már nemcsak arról van szó, hogy a jól tájolt, megfelelően kialakított nagy üvegfelületekkel juttatjuk érvényre a napsugárzás kedvező élettani, pszichológiai és felmelegítő hatását, hanem a napsugárzás hőenergiáját napelemekkel, hőcserélőkkel és egyéb berendezésekkel tárolható energiákká alakítjuk át. így éjszaka és hidegebb időszakokban a tárolt energiával a nap sugárzási energiája pótolható, vagy párhuzamosan más célokra is használható. Alkalmassá tehető használati meleg víz előállítására, illetve az egyébként is meglévő fűtési rendszerrel kombinálva az épület fűtésére vagy hőtároló közeg közbeiktatásával a nyári vagy a nappali hőenergia „elraktározására”.
(Kép fent) A napsugárzás hatása a télikert fűtésére hőszigetelő üvegezésű határolón keresztül.
(Kép fent) Télikertek természetes szellőzésének tervezésekor kialakítandó térarányok a) felső; b) alsó szellőzőnyílás esetén.
Lakás és télikert
Ma minden korszerűnek mondható lakáshoz tartozik legalább egyoldali télikert. Lényegük abban van, hogy a kapcsolódó helyiség falának és egyes esetekben tetőzetének üvegfelülete így az átlagosnál nagyobb: alapterülethez viszonyított aránya jelentősen meghaladja a lakószobák 1:6, 1:8-as értékeit, sokkal nagyobb a padozat alapterületénél, előfordul, hogy annak többszöröse.
A télikert határoló üvegfala a mai ablakokra vonatkozó előírások figyelembevételével készülhet – beleértve a tetőzetet is. Tájolása az épületével, a lakáséval megegyezően délkeleti, déli vagy délnyugati lehet.
Fontos szempont a télikert lakáskapcsolata: funkciójuknak tökéletes összhangban kell lennie úgy egymással, mint a kényelmi, valamint az épületfizikai szempontokkal. Az egyszerű télikert csak ajtóval, az igényes változat teljes belső felületi kapcsolással készülhet. Lényegesek a lakás és a télikert közti nyílászárók, melyek külső homlokzati ablakként, ill. erkély aj tóként működnek, mert nyáron – amikor a télikert külső ajtói és ablakai nyitva vannak – lehetővé teszik a lakóhelyiségek vagyonvédelmi szempontból való elkülönítését.