Ablakok és határolók üvegezése, hőszigetelő üvegezés
Az ablakok transzmissziós veszteségei
A transzmissziós veszteségek három összetevő eredőjeként foghatók fel: az üvegezés, a keret és a beépítés veszteségeinek összegeként. Az üvegezést illetően alapvető kérdés a rétegek száma. Mivel magának az üvegtáblának a hővezetési ellenállása igen kicsi, a hőátbocsátási tényező elsősorban az üvegtáblák közötti légréteg vastagságától, annak függőleges méretétől, valamint a hőátadási tényezőktől függ. Az üvegezés rétegszámának növelése – akár a meglévő ablakok kiegészítése háromrétegűvé – a hőszigetelés javításának hagyományos módja. Ugyancsak javítja a hőszigetelő képességet a légréteg helyett különleges gázok alkalmazása és az üvegek speciális bevonattal való ellátása.
A „hőátadás” – azaz a felület és a környezet közötti hőcsere – valójában két folyamatból tevődik össze: a tényleges hőátadásból, amely a felület és a levegő közötti hőcserét jelenti, valamint a sugárzásos hőcseréből, amely a felület és más felületek (talaj, épület, felhőzet, a levegőben lévő vízgőz) között játszódik le. Ezeket a számítások egyszerűsítése érdekében a tervezési gyakorlatban együtt kezeljük, egy megfelelő értékű látszólagos hőátadási tényezőt alkalmazva, de ha az energia megtakarítás lehetőségeit keressük, akkor az egyes tényezőket külön-külön kell vizsgálni.
A külső felületeken a hőátadás – a szél hatása miatt – nagyobb arányú, a belső felületeken pedig a hőátadás és a sugárzás nagyjából azonos mértékű. A homlokzati ablakoknál és az üvegezéseknél alkalmazott energiatakarékossági megoldásokban legnagyobb számban a dupla vagy háromrétegű üvegezést alkalmazzák. Az üvegezések anyagát hozzáértő szakember véleménye és számításai alapján kell kiválasztani, mert nagymértékben eltér egymástól hőtechnikai, vagyis transzmissziós veszteségük, melynek legfontosabb befolyásoló tényezői.
Ezek:
- az üvegrétegek száma;
- az üvegrétegek közötti légrés
- vastagsága;
- töltete (normál vagy gáz);
- a tábla mérete;
- az üvegréteg vastagsága;
- a kapcsoló-egyesítő rendszer típusa, illetve fajtája;
- az alkalmazott bevonatrendszerek (pl. fóliák).
A belső téri fűtési hőveszteség csökkenthető, ha a kifelé irányuló sugárzásos hő leadást, vagyis az emissziós tényezőt csökkentjük. Ennek hatása főleg kis hővezetési ellenállású szerkezetek esetében jelentős, ezért kis emissziós tényezőjű felületbevonatot elsősorban üvegezéseken és mozgatható, éjszakai hőszigetelést szolgáló társított szerkezeteken – az üvegtáblák közötti vékony fóliákon – alkalmaznak. A látható fény tartományában e fóliák átbocsátási tényezője jó, a természetes világítást nem zavarják.
Az infravörös tartománybeli átbocsátási tényezőjük alacsony, ez a téli nap-sugárzási hő nyereséget némileg csökkenti, de egyúttal a nyári hő-terhelést is mérsékli. A 3 fim feletti hullámhosszaknál visszaverési tényezőjük – 0,8, az áteresztés 0, az abszorpciós = emissziós tényező -0,2, azaz igen kicsi lesz a felület sugárzásos hőleadása. Ennek következtében a hőátbocsátási tényező is csökken.
Külön hangsúlyozandó, hogy a kis emissziós tényezőjű felületbevonat az üvegezés által a hosszúhullámú infravörös tartományban kisugárzott energiaáram, azaz a hőveszteség csökkentését célozza. Nem tévesztendő össze azokkal a „hő védő” bevonatokkal és egyéb technikákkal, amelyek az üvegezésen át a helyiségbejutó sugárzás, azaz a nyári hő terhelés csökkentésére szolgálnak.
Ablakok és határolók üvegezése
A hagyományos értelemben vett ablakokat és homlokzati határolókat a természetes bevilágítás és a benapozás biztosítása érdekében az adott körülményeknek legmegfelelőbb üvegezéssel kell ellátni. Az ablak falban elfoglalt helyzete és tájolása, a helyiség természetes fénnyel való megvilágítása, a hőenergia átbocsátása, valamint a külső és belső terek közötti optikai kapcsolat mind függ a különböző üvegfajták anyagtulajdonságaitól és az ablak, illetve az üvegfelület nagyságától.
Az üvegezési mód kiválasztásakor a következő szempontokat kell figyelembe venni:
- a hőszigetelési előírásokat;
- a fény-, ill. sugárzásátbocsátási követelményeket az esetleges árnyékolásra és/vagy belátás korlátozásra tekintettel;
- a külső megjelenést;
- az üveg előírásos hibamentességét és minőségét;
- az üvegtábla nagyságát és a rögzítési lehetőségeket a csavarási merevség függvényében;
- a keretbe való beépítési, tömítési, rögzítési és kiékelési módokat az építés alatt és a javítási munkák során egyaránt;
- az ellenőrzött tartósságot, a lecsapódás mentességet és a reakcióképességet, különösen speciális (pl. hőszigetelő) üvegezések esetén;
- az előírt hangszigetelést, a betörés- és a tűzbiztonságot;
- a felületi szerkezetet és a tisztítási lehetőségeket;
- az üveg, a tömítőanyag és a keret hosszú távú igénybevételnek megfelelő, csapó esőálló és feszültségmentes kapcsolatának kialakítását.
(Kép fent) Korszerű hőszigetelő üvegek a) kétrétű; b) háromrétű üvegezéshez Hőszigetelő üvegezés rétegtelepítése a) kétrétegű; b) háromrétegű üvegből; 1 síküveg; 2 távtartó profil (léc).
(Kép fent) Sorolt tetősík ablakok padlástéri lakásoknál. Az alul kis meredekségű, majd fokozatosan növekvő hajlásszögű tetőbe épített ablakok benapozási hatékonysága sokkal jobb a homlokzati (függőleges) ablakokénál. Gázzal töltött hőszigetelő üvegezésükkel a legjobbak közé tartoznak (VELUX példa).
Síküvegek
A síküveg gépi úton húzott táblaüveg vagy hengerelt öntött üveg (tükörüveg, valamint egy sor hő kezelt biztonsági üveg és színes tükörüveg).
Többrétegű szigetelőüvegezések
Többrétegű szigetelőüvegezések készítésekor – amelyeket hőszigetelő üvegezésnek is nevezünk – különböző eljárásokkal két vagy több üvegtáblát kapcsolnak össze egymással, mereven vagy rugalmasan, de rendszerint lég tömören. A különféle szigetelőüvegezések között az üvegtáblák összekötéséből és az üvegtávolságból adódóan jelentős különbségek mutatkoznak. Szigetelőüvegezések készítéséhez nemcsak a különféle ablak- és tükörüvegfajták, hanem sík felületű, különleges üvegek is alkalmasak.
A hőszigetelő üvegezés
A hazánkban is széles körben alkalmazott ún. hőszigetelő üvegezés – a hőtechnikai számítások tanúsága szerint – hő forgalmában tulajdonképpen alapvetően nem különbözik a közönséges kettős üvegezéstől. A ténylegesen kedvezőbb adatok a peremek különleges összeépítése és a szigorú előírások szerinti beépítés következtében csökkent filtrációs hő veszteségnek, valamint a közbezárt légréteg ideális vastagságának köszönhetők. A légréteg 6-20′ mm közötti vastagsága esetén ugyanis a két üvegtábla sugárzási hőátadása és a légréteg közvetítette hőáramlás minimálissá válik.
Egy üvegszerkezet akkor tekinthető ténylegesen hőszigetelőnek, ha a peremek egyesítésén kívül:
- módosítják a síküveg optikai tulajdonságait, vagy
- különleges gáztöltést alkalmaznak.
Az építőiparban alkalmazott módosított optikai tulajdonságú üvegszerkezetek két alaptípusa:
- az abszorbens és
- a reflexiós üvegezés.
Az abszorbens üvegek általában már gyártásukkor különféle adalékok hozzáadásával készülnek (anyagukban színezettek), a reflektív üvegek pedig utólagos felületkezeléssel, felhordott vagy felragasztott reflexiós réteg segítségével nyerik el módosított tulajdonságaikat. Ez utóbbira számos eljárás ismert (Solar Flex, Fassolar stb.).
Az így készült füstszínű reflexiós üvegszerkezet előnye a normál hőszigetelő üvegezések hő- és hangszigetelő tulajdonságaihoz képest, hogy jelentős fényvisszaverő képességgel rendelkezik, és a jó átláthatóság megőrzése mellett a nap sugárzó energiájának mintegy 65%-át visszaveri. Szelektív visszaverő képessége folytán az értékes látható fénytartományban átbocsátása jó, a belső tereket zavaró spektrális tartományokat viszont alaposan megszűri.
(Kép fent) Háromrétegű hőszigetelő üveg felépítése 1 külső tábla; 2 légrés; 3 belső tábla; 4 közbenső üvegréteg; 5 távolságtartó léc; 6 páramentesítő; 7 ragasztás; 8 tömítő fugázás.
(Kép fent) Reflexiós hőszigetelő üveg a) rétegfelépítés; b) napfény átbocsátási jellemzők; 1 fémes fólia; 2 külső üveg; 3 belső üveg; 4 távolságtartó léc; 5 ragasztás; 6 páramentesítő; 7 tömítő fugázás.
(Kép fent) Üvegfelület elé vagy mögé szerelt árnyékoló hatása az épületbelsőre a) külső rolóval, illetve b) belső, fényvisszaverő felületű gördülőárnyékolóval a nem kívánt fénymennyiség kirekeszthető.
(Kép fent) Különböző réteg felépítésű üvegszerkezetek hőszigetelő képessége a) egyrétegű; b) kétrétegű, hőszigetelő; c) háromrétegű, hőszigetelő; h: a felületi hőmérséklet esése: 23°, 11°, 8°.
Ennek megfelelően:
- csökkenti a napsugárzás vakító hatását;
- megőrzi a helyiségek kellemes hőmérsékletét;
- megakadályozza a függönyök, a bútortextíliák és a berendezési tárgyak fakulását.
Használata feleslegessé teszi az ablakzsaluk és egyéb árnyékoló berendezések használatát, dekoratív megjelenése és kellemes színárnyalatai fokozhatják az épületek esztétikai megjelenését.
A hővédelem másik lényeges területe az árnyékolás, amely egyrészt a külső üvegfelületek kellemetlen hő fizikai tulajdonságainak („üvegházhatás”) kiküszöbölésére szolgál, másrészt az egész épület hő védelmét is jelenti. Különösen a klimatizált belső terek igénylik a nap sugárzó energiájától való védelmet, amihez legkedvezőbb (a megfelelő hőszigetelés mellett) a szellőztetett légtérrel ellátott teljes külső épületburkolás.
A külső üvegezett felületek jó hőtechnikai paraméterei nemcsak a fűtési energiával való takarékosságot, hanem általában a belső térben tartózkodók kedvező hőérzetének kialakítását is szolgálják. Amíg az előbbi a „k” értékkel egyszerűen kifejezhető, addig a kellemes hőérzethez szükséges jellemzők meghatározása jóval összetettebb feladat. A belső tér nyári hő terheléssel szembeni védelme ma már a nyílászárók és üvegfalak napvédő (különböző reflexiós és/vagy színezett) üvegezésével is elérhető. A továbbiakban a téli időszakra vonatkozó hőtechnikai jellemzők alakulásával foglalkozunk.
Az ember hőérzetét számos tényező befolyásolja
Hiába tartjuk télen megfelelő hőmérsékleten a belső légteret, tesszük egyenletessé a függőleges hőmérséklet-elosztást, szüntetjük meg a huzathatást, ha az ablakok és üvegfelületeik hidegek, akkor a közelükben tartózkodva érezzük, hogy „húznak”. Nem véletlen tehát, hogy a fejlett ipari országok az energiatakarékosság mellett egyre nagyobb figyelmet fordítanak az ablakok és üvegfalak belső felületi hőmérsékletére. A mai korszerű nyílászáró szerkezetek hőhíd mentes tok- és szárnyprofilokkal készülnek, így a leghidegebb felületnek jelenleg az üvegezett felület számít, annak ellenére, hogy hőszigetelő üvegből készül.
Mi az oka az üvegen keresztüli intenzív hő veszteségnek? A hőenergia háromféleképpen jut át a két- (vagy több)rétegű üvegszerkezeten: hősugárzással, hőátadással és hővezetéssel. A fűtési hőveszteség egyik tényezője a felmelegedett anyagok hosszúhullámú (infravörös) sugárzó hőleadása. A sugárzásos hőveszteség hatásosan csökkenthető alacsony emissziós tényezőjű, az ún. „low-e” speciális üveg (vagy hőtükör fólia) alkalmazásával.
A két (vagy több) üvegréteg közötti gázelegy hőszigetelő rétegként is funkcionál. A légrés méretének növelésével tehát a hőszigetelő képesség is javulna, azonban a konvekció (a gázelegy fel- és leszálló cirkulációs áramlása) miatt egy adott légrés vastagság felett már lerontja a hőszigetelő képességet. Létezik tehát egy optimális légrés méret, amely az adott gáz eleggyel a legkedvezőbb (legalacsonyabb) hőátbocsátási tényezőt eredményezi. Ez a méret az alkalmazott gázelegy (levegő, argon, kén-hexafluorid stb.) hővezetési tényezőjétől és viszkozitásától függ.
A hővezetés során a hő az üvegen és légrétegen keresztül, anyagon belüli hőátadással távozik. Hővezetés azonban nemcsak az üveg – légrés üveg úton megy végbe, hanem a hőszigetelő üveg távtartóján keresztül is, az üveg teljes pereme mentén.
Egy ablak átlagos hőátbocsátási tényezője a keretszerkezet, az üvegperem-tartomány és a belső üvegmező hőátbocsátási tényezőjének felületarányos átlagából számítható ki. Minél kedvezőbb tehát a tok- és szárnyszerkezet, valamint a belső üvegmező hőátbocsátási tényezője, arányában annál többet ront az üvegperem hőhíd hatása.
A fokozott hőszigetelő képességű anyagok [k= 1,3 – 1,8 W/(m2-K)] iránti igény növekedésével az alacsony emissziós tényezőjű üvegek és gáztöltés alkalmazásával egyre kevésbé kezelhető közömbösen a távtartó anyaga, kialakítása és hőtechnikai értéke! Az üvegperem hő hídja hideg időben a kerület mentén jelentős pára kondenzációt is előidéz, mivel itt (pl. egy alumínium távtartó lécen keresztül) intenzívebb a hőáramlás, így az üveg széle lényegesen hidegebb lesz, mint belső mezője.
Nemesgáztöltésű üvegezések
A nemesgázok közül az argon viszonylag könnyebben nyerhető ki a levegőből. Az egy és két légrétegű üvegezés hőátbocsátási tényezője kis emissziós tényezőjű felületbevonattal és 15 mm vastag gázréteggel argonfeltöltés esetén k=l,5 W/( m2K), kripton feltöltéssel k=l,l W/(m2K). Háromrétegű üvegezéssel, két kis emissziós tényezőjű felületbevonattal és argonfeltöltéssel k=0,9 W/( m2K), kripton feltöltéssel a szenzációsan kedvező k=0,7 W/(m2K) hőátbocsátási tényező érhető el, míg a látható fény tartományában az áteresztési tényező mindössze 0,57-0,67. Hasonló eredményre vezetett az is, ha csak két üvegtáblát alkalmaznak, de azok közé még egy vagy két kis emissziós tényezőjű felületbevonattal ellátott fóliát feszítenek.
A hőszigetelő üveg hőtechnikai értéke az elemzett tényezők gondos összehangolásával optimalizálható. A speciális „low-e” termékek (üvegek vagy fóliák) használata, a megfelelő gáztöltés és az ehhez megválasztott légrés méret, valamint a hőhíd mentes, „meleg peremes” távtartó együttese biztosítja a megfelelő komfortérzetet a helyiségben tartózkodók számára.