Törölközők, konyharuhák és törlőkendők tisztítása
Egy háztartásban nem csupán a ruhákat kell rendszeresen mosni: a konyharuhák, a terítők és a törülközők is rendszeres törődést igényelnek. A takarók, paplanok és párnák esetében ez nem mindig jelent mosást – a rendszeres felrázás és szellőztetés is fontos ahhoz, hogy ezek a textíliák megőrizzék frissességüket.
Törülközők, konyharuhák, és törlőkendők
A törülközőket, a konyhai törlőkendőket és a térítőket rendszeresen mossuk ki, hogy frissek és higiénikusak legyenek!
- Használat előtt áztassuk be az új törülközőket egy lavór vízbe, melybe egy maréknyi szódabikarbónát kevertünk! A szokásos módon mossuk ki a textíliákat, de az utolsó öblítővízhez keverjünk egy csésze ecetet! Ez lágyabbá teszi a szövetet, és eltávolítja a gyártás során használt vegyszerek maradékát.
- A fürdőszobai törülközőket gyakran mossuk ki, lehetőleg géppel!
- A nedves törülköző a baktériumok valóságos melegágya.
- Az érdes felületű törülközőket lágyabbá tehetjük, ha éjszakára egy vödör langyos vízbe áztatjuk őket, amelybe félcsészényi keserűsót (magnézium-szulfátot) keverünk. Áztatás után ne öblítsük ki!
- A piszkos konyharuhákat áztassuk éjszakára két evőkanál borkőpor egy liter forrásban lévő vízzel készített oldatába, majd a szokásos módon mossuk ki!
- A konyharuhák zsírtalanításához és fertőtlenítéséhez tegyünk két evőkanál bóraxot a mosóvízbe!
- Fehérségük megőrzése érdekében áztassuk a vászonterítőket és a szalvétákat egy éjszakán át egy lavór vízben, amelyhez egy csésze borkő-port adtunk, majd a szokásos módon mossuk ki az asztalneműt!
- A térítőre cseppent viaszt először dermesszük keményre egy jégkockával, majd kaparjuk le, amennyi-re csak tudjuk! A maradékot itassuk át eukaliptuszolajjal, és mossuk ki a terítőt a szokásos módon!
Ágyneműk
A lepedőket, párna- és paplanhuzatokat hetente ajánlatos kimosni. A vastagabb ágyneműt — a párnákat, a takarókat és a paplanokat — ritkábban is elég.
- A huzatokat és a lepedőket géppel mossuk, majd, ha lehet, a napon szárítsuk!
- A poliészter, habszivacs és tolltöltetű párnák mind moshatók, csak arra ügyeljünk, hogy használat előtt teljesen megszáradjanak! Két mosás között ne feledkezzünk meg a rendszeres szellőztetésükről sem!
- A kispárnák gépben is moshatók, alacsony hőfokon, kímélő programmal, kis fordulatszámon centrifugálva.
- A párnák kézzel is moshatók: ilyenkor használjunk szappanos vizet vagy gyapjúmosó szert! Többszöri öblítést követően a szabadban, de árnyékos helyen kiterítve szárítsuk őket, gyakran forgatva és felrázva!
- A paplanokat hetente egyszer vigyük a szabadba szellőzni!
- A legtöbb paplan – legyen bár tollal, poliészterrel, vattával, gyapjúval vagy ezek kombinációjával töltött – mosható. A mosási útmutató a paplan címkéjén található.
- A paplant mosáskor alaposan nyomkodjuk át langyos, szappanos vízzel (vagy használjunk gyapjú mosó szert) töltött kádban! Végül több váltás vízzel öblítsük át!
- A paplant nem tanácsos kicentrifugálni. A töltet egyenletes eloszlása érdekében kézzel nyomkodjuk ki belőle a vizet, majd a szabadban leterített lepedőre fektetve szárítsuk! • A párnák és paplanok szárítógépben is felfrissíthetek 10 perc alatt. A paplanoknál érdemes 2-3 tiszta teniszlabdát is betenni a gép dobjába, így könnyebb szétrázni a tollat.
A takarók tisztítása
A gyapjútakarókat a mosógép gyapjúmosó programjával vagy kézzel mossuk ki, de soha ne használjunk meleg vizet, csak langyosat!
A kimosott takaróból óvatosan nyomkodjuk ki a vizet, majd csavarjuk törülközőkbe, melyek kiszívják belőle a felesleges nedvességet! Vízszintes felületen vagy több párhuzamos szárítókötélen kiterítve szárítsuk!
A gyapjúszálak összetapadását (filcesedését) megelőzendő ne dörzsöljük és ne is csavarjuk ki a takarót! Ne tegyük szárítógépbe a gyapjútakarót, mert tönkremehet.
Folttisztítás
A klórtartalmú fehérítők helyett próbáljuk ki az alábbi, kíméletesebb módszereket.
A citromlé sok foltot kiszed, így a rozsdát is. A nap fehérítő hatású, s a fehér holmikat még ragyogóbbá teszi.
- Hogyan tisztítsuk ki a foltot természetesen?
- Hogyan mossunk, ápoljuk ruhánkat?
- Kerti szerszámok, eszközök tisztítása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A hidrogén-peroxid oxigénre és vízre bomlik, s a klórnál sokkal kíméletesebb kémiai fehérítőszer. A legtöbb szöveten biztonsággal használható – de csak mértékkel.
A rúzsfoltokat óvatosan dörzsölgessük eukaliptuszolajos ronggyal, majd mossuk ki őket! • A régóta tárolt terítők barna foltjait eltávolíthatjuk, ha mosás előtt szódabikarbónából és citromléből készült pasztával dörzsöljük be.
A paradicsomfoltot először hideg vizes szivaccsal, majd növényi glicerinnel dörzsöljük át! Hagyjuk állni egy fél órát, majd mossuk ki!
Fehérebb fehér
- Adjunk egy-egy csésze denaturált szeszt és szappanos ammóniaoldatot a mosóvízhez, így könnyebben eltávolíthatjuk a mélyen tapadó szennyeződéseket.
- Mosáskor tegyünk fél csésze bóraxot a mosógépbe! A bórax csak 60 °C fölött fejti ki hatását, ezért magas hőmérsékleten kell használni.
- A fehér ruhák utolsó öblítővizébe tegyünk kékítőt! Ez az indigó nevű színanyagból készülő szer optikai illúziót kelt, amelynek hatására a fehér még fehérebbnek tűnik.
- Hasonló fehérítő hatása van annak is, ha a fehér ágyneműt kék törülközőkkel mossuk együtt.