Bőr padlólapok lerakásának lépései
A lerakás megkezdése előtt távolítsuk el a meglévő burkolatot, és gondoskodjunk a kellően tiszta és sík aljzatról. A bőr padlólapok nagyon drágák, ezért különösen gondosan készítsük elő az aljzatot: az legyen teljesen merev és sima, mert csak így érvényesülhet a burkolat különleges szépsége. Mindenképpen érdemes beépíteni egy réteg 2 cm vastag (vagy 2×1 cm vastag átlapoltan fektetett), hígított PVA-ragasztóval felületkezelt rétegelt lemezt, akár aljzatbetonról, akár fa alátétdeszkázatról van szó. Tervezzük meg a burkolatkiosztást és ez alapján számítsuk ki az anyagszükségletet.
Alapszabályok
- A munka megkezdése előtt megfelelően készítsük elő az aljzatot, különösen ügyelve a kellően szilárd és sima aljzatfelületre.
- Minden hozzávalót egyszerre vásároljunk meg, így a minőség és a szavatossági idő összhangban lesz.
- Kérjünk tanácsot az építőanyag-kereskedésben, illetve kövessük a gyártó utasításait.
- Ügyeljünk a biztonságra! Gondoskodjunk a helyiség megfelelő szellőztetéséről, és amikor ragasztóval és polírozóanyaggal dolgozunk, viseljünk erős gumikesztyűt.
Nehézségi fok:
●●○○○
A bőr padlóburkolat lerakása a laikusokat sem állítja megoldhatatlan feladat elé, a drága lapokkal azonban rendkívül óvatosan dolgozzunk. Vigyázzunk, nehogy ragasztó kerüljön rájuk!
Szerszámok
- Csapózsinór; Ragasztószalag;
- Univerzális kés tartalékpengékkel/linóleumvágó pengékkel;
- Vonalzó; 3 mm-es, V alakú fogazató simító;
- Szintező; Tiszta rongyok/szivacs;
- Henger; Elektromos polírozógép (tetszőleges).
Anyagok
- Bőr padlólapok
- Kartonpapír
- Ragasztó bőr padlólapokhoz
- Viaszpolitúr bőr padlólapokhoz
Bőr padlólapok beépítése
A lapok előkészítése
Érdemes a lapokat megpuhítani azzal, hogy beépítés előtt legalább 24 órán át a fűtött burkolandó helyiségben tároljuk őket. Az esetleges érdes éleket univerzális késsel dolgozzuk el simára, majd szín szerint válogassuk át a lapokat, és a helyiség egyes pontjain rakjuk halmokba.
Lerakás előtt húzzunk két egymásra merőleges segédvonalból álló tengelykeresztet a helyiség középpontjában, majd a negyedelős módszer szerint módosítsuk a helyzetét. Az itt bemutatotthoz hasonló négyszögletes lapokat eltolt hézagokkal érdemes lerakni, így a legszebb a padló. Ennél a módszernél azonban csak a tengelykereszt egyik szárát tudjuk segédvonalként használni.
Lépések:
- A négyzetes lapokat szárazon rakjuk ki a segédvonalak mentén, szorosan egymáshoz tolva őket. A téglalap alakú lapokat eltolt hézagokkal érdemes lerakni, ahogy itt is látható. Ekkor az egyik segédvonal mentén rakjuk le a lapokat, a másikat csak iránymutatásként használjuk. A szélső sorok kivételével a teljes felületet rakjuk ki.
- Univerzális késsel szabjuk le a szélső sor elemeit (érdemes lehet a késbe linóleumvágó pengét befogni), a műveletet vonalzóval segítsük. A lapokat szorosan toljuk a fal mellé. A csövek körül elhelyezett és a sarkokba kerülő elemeket kartonpapír sablon mellett szabjuk ki.
- Amikor szárazon kiraktuk a teljes felületet, és elégedettek vagyunk az összhatással, szedjünk fel az ajtótól legtávolabbi sarokban kb. 10 lapot. Öntsünk a padlóra egy kevés ragasztót, majd V alakú fogakkal ellátott simítólappal oszlassuk el azt a felületen, enyhén „átfésülve”. A ragasztóréteg vastagsága 3 mm legyen.
- A lapok lerakását a falnál kezdjük, és az ajtó felé haladva dolgozzunk. A lapok szorosan illeszkedjenek egymáshoz, de a ragasztóra lerakva már ne mozdítsuk el őket, különben a hézagokba is bekerül a ragasztó, és felpöndörödnek a lapok szélei. Ha módosítani akarjuk egy lap helyzetét, emeljük fel, majd újra tegyük vissza. Munka közben szintezővel ellenőrizzük, hogy vízszintes-e a felület.
- Emeljünk fel újabb 10 lapot, majd hasonló módon folytassuk a munkát, amíg elkészülünk a teljes felülettel. Csak annyi ragasztót terítsünk le egyszerre, amennyit annak megkötése előtt le tudunk fedni. Ne térdeljünk vagy lépjünk rá a frissen lerakott lapokra. Amennyiben pedig azok felületére ragasztó csöppen, azt azonnal töröljük le.
- Amikor a teljes felület elkészült, tiszta hengerrel menjünk át rajta, hogy kinyomjuk a levegőbuborékokat. A hengerrel a helyiség belsejétől a falak felé haladjunk, a sarkokat az ujjunkkal nyomkodjuk le. Az illesztéseknél a felületre került ragasztót tiszta, nedves ronggyal töröljük le, majd a burkolatot egy éjszakán át hagyjuk kötni.
- A ragasztó megkötése után a bőr padlólapok felületét viaszpolitúrral kezeljük, amelyet tiszta, puha ronggyal dörzsölünk a felületbe. A bevonatot 3 órán át hagyjuk száradni, majd tiszta, puha ronggyal polírozzuk át. Ezután az előzőekhez hasonlóan még két réteg bevonatot hordjunk fel, az egyes rétegeket polírozás előtt hagyjuk száradni. Polírozáshoz használhatunk nem dörzsölő fejjel ellátott elektromos polírozógépet is.
A padlóburkolat rétegrendje
Aljzatbetonon:
- Viaszpolitúr bőr padlólapokhoz
- Bőr padlólapok
- Ragasztó bőr padlólapokhoz
- 2 cm vastag (vagy 2 x 1 cm), hígított PVA-ragasztóval felületkezelt rétegelt lemez
- Aljzatbeton
Fa alátétdeszkázaton:
- Viaszpolitúr bőr padlólapokhoz
- Bőr padlólapok
- Ragasztó bőr padlólapokhoz
- 2 cm vastag (vagy 2 x 1 cm), hígított PVA-ragasztóval felületkezelt rétegelt lemez
- Meglévő párnafák és alátétdeszkázat