Schiedel kéményrendszer
A Schiedel kéményrendszerek Európában az élvonalba tartoznak. Sokéves tapasztalat és állandó továbbfejlesztés eredményeként jöttek létre. A gyakorlati alkalmazásban kipróbált konstrukciók minden alkalmazási célra nagy biztonságot kínálnak. A Schiedel kéményrendszerek a fűtéstechnikában széleskörűen elterjedtek.
A cég az alábbi termékeket gyártja:
- Schiedel samott csőrendszer;
- Schiedel egyszerűsített hőszigetelésű kémény;
- Schiedel hátsó szellőzésű szigetelt kémény;
- Schiedel Quadro levegő-füstgáz kémény.
A kéménykonstrukciók széles választéka,
- a minden tüzelőanyaghoz alkalmas samott csőrendszer;
- a téglafalnál olcsóbb könnyűbeton köpenytéglák;
- a szükségletnek megfelelően kiválasztott hőszigetelési megoldás
sok lehetőséget kínál az optimális kéményberendezések tervezéséhez és elkészítéséhez.
A fűtéstechnikában elért fejlesztések a kéménnyel szemben azt a követelményt támasztják, hogy alacsony égéstermék gáz hőmérsékleteknél is, és az ebből következő harmatpont-hőmérséklet túllépése mellett is megbízhatóan működjön. Ebben a vonatkozásban a Schiedel hátsó szellőzésű szigetelt kéménye lehetőségeket kínál a kéménytechnika továbbfejlesztésére. A Schiedel hátsó szellőzésű szigetelt kémény Európában elsőként kapta meg a bizonyítványt arról, hogy nedvességre érzéketlen.
Egyedi hőszigetelt hátsó szellőzésű kémény többszintes és többlakásos házban, Schiedel elemekből Metszet: A földszint; B emelet; C padlástér; 1 samott kondenzelem; 2 samott béléscső; 3 samott tisztítóajtós elem; 4 samott füstcső csonkelem; 5 dilatációs rés; 6 beton köpenyelem; 7 hőszigetelő réteg; 8 tisztítóajtó; 9 körülfalazás; 10 vízszigetelés; 11 alaplemez (elem); 12 fekvő kémény (max. 2,0 m); 13 körű/betonozás (+ vasalat); 14 dilatációs födémkiváltás; 15 fugázott féltéglafal; 16 vízorrlemez; 17 betonfedkő; 18 Schiedel hőtágulási karmantyú; 19 kéményfej-takarólemez.
- A Schiedel kéményrendszerek
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Schiedel kémény „metszett” képe, épület tetőzetén átvezetve.
Samottcső a kéményépítésben
A Schiedel-kémények rendszerén belül a samottcső szinte mindegyik alkalmazásban része az egésznek.
A kémény-béléscsőről elmondhatjuk:
- A Schiedel samottcső hosszú távú, biztonságos megoldást nyújt.
- A minden tüzelőanyaghoz használható, 1100 °C-ig hőálló, saválló béléscső rendszer megóvja a kémény falszerkezetét az átnedvesedéstől, az elkátrányosodástól, a tetőn kívüli részt a szétfagyástól.
- A kör keresztmetszet és a sima belső felület ideális áramlási viszonyokat teremt a füstgáznak, javítja a kémény huzatát, tökéletesebb tüzelési feltételeket teremt a kazánnak, és ezáltal energiamegtakarítást tesz lehetővé.
- A Schiedel samottcsővel bélelt kémény biztosítja a tüzelőanyagok közötti szabad választást, semmilyen további beavatkozást nem igényel még gáztüzelés esetén sem, használója mindig azzal tüzelhet, ami a legolcsóbban beszerezhető.
- A hosszú élettartam biztosítása érdekében nagyon fontos a samottcső helyes beépítése.
- A samottcsövek magassági mérete egységesen 33 cm, a belsőátmérő-választék 12 cm-től 90 cm-ig terjed. A rendszer akár új kémények esetében, akár meglévő kémények utólagos béleléséhez használható.
- A kisméretű téglafal, a samottcső és a köztük lévő levegő hőszigetelő képessége lényegesen jobb, mint más megoldások esetében. A füstgáz így kevésbé fog a kéményben lehűlni, és kisebb lesz a kicsapódó savas nedvesség mennyisége.
A Schiedel-kémény építésénél az alapvető építési szabályok betartása mellett az alábbiakat is figyelembe kell venni.
Ezek:
- Vegyes tüzelésnél ajánlott, gáztüzelésnél kötelező a kondenzvíz elvezetése.
- A samottcsövet mindig Schiedel ragasztóval kell összeépíteni (7 rész por, 1 rész víz, kb. 10 perc alatt puhul meg).
- A samottcsövet a kémény falához ragasztani tilos!
- A cső és a fal közötti hézagot szabadon kell hagyni.
- A cső központos vezetését a helyszínen vágott ásványgyapot ékekkel kell biztosítani.
- Ha lehet, be kell építeni a Schiedel hőszigetelést is!
- A tisztító ajtó samottkerete fölött 3 cm mozgási hézagot kell hagyni.
- A füstcsőcsonk köré ásványgyapotot kell tekerni.
- A samott csőbélés mindig 3 cm-rel rövidebb legyen, mint a kémény.
- A fedkő alá be kell építeni a Schiedel hőtágulási karmantyút. Csonkja a samottcsőbe nyúlik.
- A Schiedel samottcsővel épített kéményt golyózással tisztítani tilos!
Samott béléscső rendszer (RR)
A Schiedel kéményrendszeren belül az RR samott béléscső rendszer lehetővé teszi a legegyszerűbb kéményépítési technológia alkalmazását. Lényege abban van, hogy magas szintű szakmai hozzáértést sem a tervezés, sem a kivitelezés nem igényel.
A falazattal együtt készülő kéménybélés rendszer építésekor be kell tartani:
- a falazási;
- a hőterhelésből adódó mozgási és a
- kürtőépítési szabályokat.
UNI-Plus samott kéményrendszer
A hátsó szellőzésű Schiedel kéményrendszert a kéményépítő szakmában csúcsminőségűnek tartják. Sorozatban előre gyártott és egymáshoz pontosan illeszkedő épületelemekből áll.
Részei:
- samottból készült Schiedel belső cső;
- Schiedel szigetelőlap;
- Schiedel köpenytégla;
- Schiedel tartozékok.
Schiedel belső cső
A kör keresztmetszetű Schiedel belső cső kitűnő minőségű samottból készül. Tulajdonságai a kéménytechnika követelményeinek pontosan megfelelnek.
Alábbi jellemzői különösen kiemelkedőek:
- magas hőmérséklet- és hőmérsékletváltozás-állóság;
- kiváló savállóság;
- nagyfokú tömörség és szilárdság;
- csekély felmelegedő tömeg.
Schiedel szigetelőlap
A Schiedel szigetelőlap egyenletesen körülzárja a Schiedel belső csövet. Garantálja a kémény optimális hőszigetelő tulajdonságait.
A szigetelőlapok alakja és méretei a Schiedel hátsó szellőzésű szigetelt kéményhez igazodnak. Különleges alakja és ék alakú bevágásai révén a Schiedel szigetelőlap jól illeszkedik a belső cső és a köpenytégla hengeres felületeihez. A szerelést könnyen és gyorsan el lehet végezni. A kémény kiváló hőszigetelése a szigetelőréteg hátsó szellőzésével együtt megengedi a tüzelőberendezések alacsony égéstermék gáz hőmérsékleteit. A tüzelőberendezések magas tüzeléstechnikai hatásfokkal üzemeltethetők, anélkül, hogy a kéményre ható hátrányos hatásoktól tartanunk kellene.
Schiedel köpenytégla
A Schiedel köpenytéglát könnyűbetonból gyártják. Sarokrészein csatornák vannak kialakítva, amelyek lehetővé teszik a szigetelőréteg hátsó szellőzését. Ezzel egy időben a belső csőoszlop és a szigetelőréteg központosítása is biztosított. A csekély fajsúlyú könnyűbeton a kezelést és elhelyezést egyszerűvé, könnyűvé teszi. A többkürtős kéményeknél a köpenytéglában kialakított bordák az egyes kéményjáratokat megbízhatóan választják el egymástól. A köpeny tégla szokásos falelemként beépíthető, és vakolat felhordására alkalmas.
A jól átgondolt konstrukció, a pontosan illeszkedő szerkezeti elemek (belső cső, szigetelőlap, köpenytégla) a kémény kifogástalan és megbízható működését biztosítják a csatlakoztatott tüzelőberendezések fajtájától függetlenül.
Egyszerűsített hőszigetelésű kémény (SR)
Az egyszerűsített hőszigetelésű Schiedel kéményrendszer abban különbözik az előzőekben röviden ismertetett tégla köpenyfalazatú kéményektől, hogy a hő- és saválló kéménybélésen kívüli, a kémény stabilitását és a műszaki tér kiképzését biztosító palást 33 cm magasságú betonelemekből falazva készül. Tüzeléstechnikai és egyéb szempontból csak annyi a különbség, hogy egy önhordó kéménytest akár 30 m magasságig is építhető (de az oldalirányú mozgás megelőzésére 3 m-enként dilatációs hézaggal a födémhez kell kapcsolni).
Schiedel SR – levegő hőszigetelésű, samottbélésű kéményrendszer:
- A samott béléscső és könnyűbeton köpeny elem kombinációjával kialakított komplett kéményeket minden szükséges tartozékkal együtt szállítják.
- -A samottcső, a köpenyelem és a közöttük levő levegőréteg együttes hőszigetelő képessége lényegesen jobb, mint a hagyományos konstrukciójú kéményeké.
- Az előre falazott rendszernél füstcsőcsonk bármikor és bárhol vágható, de a füstnyak csatlakozásánál a gáztömör ragasztást és a függőleges irányú dilatációs mozgást csatlakozó-„gallér” kialakításával biztosítani kell.
A Schiedel kéményrendszeren belül az SR-család az egyszerű és olcsó kéményépítési technológiák közé sorolható. A hátsó szellőzésű, hőszigetelt kéménycsalád minőség és teljesítmény szempontjából jelentősen felülmúlja az SR-típusokat.
(Kép fent, lépések) Schiedel SR kéményrendszer építési technológiája 1 a kéményalapot legalább a kész padló felső síkjáig készítsük el, és a nedvesség elleni szigetelést helyezzük el; 2 az első köpenytéglát az előkészített kéményalapra, habarcságyba helyezzük. A köpenytéglákat cementtel javított normál falazó mészhabarcsba építjük; 3 az első köpenytéglát félig (17 cm magasan) töltsük ki betonnal; 4 a tisztítóajtó beépítéséhez a köpenytéglából a bemélyedés mellett a szállítási rögzítést kivágjuk; 5 a nyílással kialakított köpenytéglát habarcsba helyezzük el; 6 a tisztítóajtó-csatlakozót behelyezzük. A külső korcolású csővégnek felfelé kell állnia; 7 a samottcső és köpenytégla közötti hézagba, valamint a samottkeret köré ásványgyapot zsinórt tekerünk. A zsinórt csak félig nyomjuk a köpenytéglába! Habarcsot hordunk fel a köpenytéglára. (FIGYELEM! A habarcs sehol se ragadjon hozzá a samottcsőhöz!); 8 elhelyezzük a következő köpenytéglát. Hézagkittet hordunk fel a tisztítóajtó-csatlakozó felső csővégére; 9 a samottcsövet megnedvesítjük, majd behelyezzük a köpenytéglába; 10 a kinyomódott hézagkittet lesimítjuk; 11 ásványgyapot zsinórt tekerünk a samottcső és a köpenytégla közötti hézagba, majd felhordjuk a következő habarcsréteget; 12 függőlegesen elhelyezzük a következő köpenytéglát; 13 behelyezzük a füstcsőcsatlakozó idomot, köré ásványgyapot zsinórt tekerünk, és felkenjük a falazóhabarcs-réteget; 14 elhelyezzük a köpenytéglát, majd a samottcső és a füstcsőcsatlakozó köré ásványgyapot zsinórt tekerünk; 15 habarcsterítés után elhelyezzük a következő köpenytéglát, és a kéményt a szükséges magasságig tovább építjük. A felső vizsgálóajtót ugyanúgy építjük, mint az alsó tisztítóajtót.
Schiedel SR kéményindítás kondenzvíz-elvezetővel 1 az első köpenytéglán 10 cm széles, 17 cm magas nyílást vágunk ki a kondenzvíz-elvezetés érdekében; 2 a nyílással ellátott köpenytéglát az előkészített kéményalapra, habarcságyba helyezzük; 3 a lábazati téglát (kondenzelemet) központosán helyezzük el az első köpenytéglában.
Schiedel SR kémény felső hőtágulási hézag kialakítása hőtágulási karmantyúval 1 a kémény teljes magasságának elérésekor az utolsó samottcsövet méretre kell vágni; 2 a felső hőtágulási hézagnak kéményméterenként 3 mm-nek, de min. 3 cm-nek kell lennie. A levágott samottcsövet beragasztjuk, és ásványgyapot zsinórt tekerünk köré; 3 a hőtágulási karmantyút belehelyezzük. Helyszínen gyártott fedlappal zárjuk a kéményépítést.
Schiedel SR kémény felső hőtágulási hézag kialakítása torkolati kúppal 1 a torkolati kúp gyűrűjének elhelyezésekor a ragasztós felületről a védőcsíkot húzzuk le, és a gyűrűt ragasszuk a helyére; 2 a kúp segítségével mérjük ki az utolsó samottcső hosszát; 3 a torkolati kúpot húzzuk rá a samottcsőre, és a belső vállaival ültessük fel a gyűrű peremére.
Schiedel kémény füstcsőcsatlakozó előlapjának beépítése 1 az előlapon előrajzolt félkört a kémény átmérőjének megfelelően a fűrészlappal kivágjuk; 2 az előlapot a megfelelő magasságban levágjuk; 3 a tartó szögvasakat feltűzzük, és az előlapot behelyezzük.
Utólagos csatlakozás cserépkályhafüstcsővel Schiedel kéményrendszerhez 1 a cserépkályha karimáját sablonként használjuk a samottcső nyílásának kirajzolásához. A nyílást kivágjuk, a ragasztási felületeket érdesítjük; 2 mindkét ragasztási felület megnedvesítése után a karimára a hézagkittet felhordjuk. A karimát – a ragasztó kötésének idejére – csavart huzallal rögzítsük a samottcsőhöz; 3 a karima és a köpenytégla közötti részt keramikus spatulyázó masszával kitöltjük. A cserépkályha füstcsöve közötti hornyot nedves filccel tömítjük.
Schiedel UNI Plus samott kéményrendszer építési technológiája 1 a kéményalapot legalább a kész padló felső síkjáig készítjük, és a nedvesség elleni szigetelést elhelyezzük. Erre újabb habarcsréteget hordunk fel. Utána a köpenyfalazat javított cementhabarcsát előkészítjük; 2 felrajzoljuk az első köpenytéglára a levegő bevezetőnyílást, és korongvágóval méretre alakítjuk. A nyílás mérete: 19 cm széles és 17 cm magas; 3 a kivágott köpenytéglát habarcságyra helyezzük, és a samott kezdő (kondenz) idomot központosán az első köpenytéglába betesszük; 4 a hőszigetelő lapot a köpenytéglába behelyezzük és méretre vágjuk; 5 falazóhabarcsot kenünk fel a köpenytéglára, habarcssablon segítségével; 6 a köpenytéglán kijelöljük a tisztítónyílást és kivágjuk; 7 a nyílással ellátott köpenytéglát felhelyezzük. A felesleges habarcsot lehúzzuk, a nyitott felfekvésű hézagokat teljesen eltömítjük a habarcs elsimításával. Meghajlítjuk, és behelyezzük a szigetelőlapokat. Az elülső szellőztető csatornákat szabadon kell hagyni, ezért a hőszigetelő lapot le kell vágni; 8 a tisztítóajtós csőelem végeit portalanítjuk és benedvesítjük. Hézagkittet hordunk fel a kondenzelem peremére; 9 a tisztítóajtós samottcső idomot behelyezzük; 10 a samottcsőben a falazáskor a kitüremkedő kittet lesimítjuk vizes szivaccsal; 11 meghajlítjuk a szigetelőlapokat, és már előre behelyezzük a következő köpenytéglába. Az így előre előkészített köpenytéglát felhelyezzük; 12 peremnedvesítéssel előkészítjük a füstcsőcsatlakozót; 13 a kivágott köpenytéglába behelyezzük a füstcsőcsatlakozó samottbélését; 14 tovább falazzuk a kéménytest köpenyfalát; 15 a füstcsőcsatlakozót beépítjük; 16 kürtőköpeny-falazás cementes habarcsba; 17 közbenső hőszigetelés behelyezése; 18 samottcső behelyezése hézagkitöltő kitt (hézag) ágyazatba.
Schiedel Quadro levegő- és füstgázgyűjtő kémény
Alkalmazása a többszintes és többlakásos házak etázsfűtésénél jelent előnyt, ahol több szintet egy kéménykürtőbe kapcsolhatunk be biztonságosan. Minden kazán bármikor és korlátozás nélkül működhet, és egyedileg szabályozható.
Ezzel megvalósul az optimális energiafelhasználás, és a környezet is kevésbé károsodik. Lehetővé válik a fűtési költségek lakásonkénti pontos és külön-külön történő kiszámítása. Ezzel elkerülhető a közös költségek megosztásából adódó nézeteltérés.
A helyiség légterétől független zárt égésterű kazánok esetén nem kell több helyiséget egyetlen légtérré összekapcsolni – ezzel elkerülhetők a hézagmentes ablakok okozta égéstechnikai problémák, a kellemetlen áthallások, a felesleges hőveszteségek. A tüzelőberendezéseknek levegőre van szükségük üzemeltetésükhöz. A Schiedel Quadro, ez a speciálisan kifejlesztett rendszer biztosítja ezt a levegőt, és egyúttal gondoskodik az égéstermékek elvezetéséről is. Az égéshez szükséges levegő biztosítása és az égéstermékek elvezetése több kazán esetén is biztosítható a Quadróval, s ezzel helyet lehet megtakarítani.
A Schiedel Quadro megfelel a levegő-füstgáz kéményekkel szemben támasztott összes követelménynek. Az alaptól a kiáramlási torkolatig biztosítja egy rugalmas és biztos jövőjű rendszer előnyeit.
A Schiedel Quadro alkalmazásának további előnyei a következők:
- Egyszerű építés: kisebbek és könnyebbek az új köpenytéglák – így még jobban használhatók. Egy új távolságtartó segítségével a kerámia betétcső könnyen központosítható.
- Sokoldalú csatlakozási lehetőségek: a köpeny tégla geometriája optimális. Mind a négy oldalról biztosítja a csatlakozás lehetőségét. Emeletenként 4, egy kéményhez összesen 10 tüzelőberendezés csatlakoztatható. A csatlakozóelemek az építkezéseknél használatos szerszámokkal könnyen beépíthetők. A Schiedel hézagkitt segítségével a füstgázkürtővel légmentesen összekapcsolhatók.
- Energiatakarékosság: ott, ahol korábban egy különálló levegőjárat volt, most a hőcserélő elve működik: a hideg levegőt, amely a füstgázcsővel koncentrikusan áramlik, lefelé tartó útja során a füstgáz előmelegíti. Ez további energiamegtakarítást jelent.
- Statikai biztonság: ez különösen akkor fontos, ha a kémény jelentősen túlér a tetőn. A négy vasalási horonyba szükség esetén erősítővasak építhetők be, és ezzel a kémény megfelelően szilárddá tehető. Ez lehetővé teszi a kéménynek a házon belüli tetszőleges elhelyezését is.
A Schiedel levegő-füstgáz rendszernél a típusprogram is optimalizálásra került. Mindössze négy köpenytípusban hat különböző keresztmetszet helyezhető el. Emellett a rendszer megfelel minden szükséges égési, hő- és hangszigetelési előírásnak. Nincs szükség további hőszigetelő körülfalazásra.
A kéményrendszer méretjellemzői a következők:
Átmérő (ᴓ (cm)) | Megrend. szám | Külméret (cm) | Súly (kg/fm) |
---|---|---|---|
14 | Q 14 | 36/36 | 110 |
16 | Q 16 | 36/36 | 115 |
18 | Q 18 | 40/40 | 130 |
20 | Q 20 | 40/40 | 135 |
22 | Q 22 | 48/48 | 155 |
25 | Q 25 | 48/48 | 160 |
30 | Q 30 | 55/55 | 205 |
Schiedel QUADRO gyűjtőkémény építésének technológiája 1 a kész kéményalapra elhelyezzük a vízszigetelő lemezt; 2 a köpenytégla alsó kezdő elemén kivágjuk a kondenzvíz-kivezető helyét, majd az elemet az alapra, habarcságyazatba helyezzük; 3 behelyezzük a samott kondenzelemet; 4 a köpenytéglafalat a továbbiakban habarcssablon segítségével falazzuk; 5 kivágjuk a tisztítóajtó-nyílásnál a köpenytéglát oldalról, majd beépítjük; 6 a samott-kürtő falazásához a már beépített elemre hézagkittet nyomunk a tubusból; 7 a továbbiakban minden samottcsövet beépítéskor mindkét végén megnedvesítünk; 8 behelyezzük a tisztítóajtó-csőidomot; 9 párhuzamban, elemenként váltogatva falazzuk a köpenyfalat; 10 a tömítő központosító gyűrűt felhelyezzük a tisztítóajtós idom felső végére; 11 tovább építhetjük a köpenyfalat, és behelyezzük a kéménycsövet; 12 a samottcső-beépítés fázisában a kinyomódott hézagkittet elemenként nedves szivaccsal simítjuk el.
Utólagos füstcsőcsatlakozás a kész Schiedel kéménytestbe 1 a köpenytéglát gyorsvágó koronggal kivágjuk, a szigetelőlapot a hátsó szellőzési csatornák hátsó éle mentén fűrészlappal kivágjuk és eltávolítjuk; 2 a füstcsőkarimát sablonként használjuk a belső átmérő felrajzolásához; 3 a samottcsövet csillag alakban kivágjuk; 4 a samottdarabokat óvatosan eltávolítjuk. A ragasztási felületen a jobb tapadás végett a samottcsövet érdesítjük (köszörűtárcsával); 5 mindkét ragasztási felület megnedvesítése után hézagkittet hordunk fel a füstcsőkarima peremére; 6 a hőszigetelőből kivágott előlapot felhelyezzük.
Schiedel QUADRO gyűjtőkémény füstcsőcsatlakozó-kialakításának fázisai 1 a köpenytéglán a nyílást vágókoronggal kivágjuk; 2 a füstcsőcsatlakozó helyét a szárazon behelyezett samottcsőre felrajzoljuk; 3 a csatlakozás helye a samottcsövön; 4 a samottcsőre 11 x 11 cm-es nyílást rajzolunk fel; 5 vágókoronggal a nyílást kivágjuk; 6 a kivágott nyílású samottcsövet hézagkittágyba helyezzük; 7 a csatlakozó elem belső felületére hézagkittet hordunk fel, és beragasztjuk; 8 a csatlakozóegység külső elemét beragasztjuk; 9 utolsó munkafázisként a lábazati nyílás fedőlapját behelyezzük.
Schiedel QUADRO gyűjtőkémény fej kialakítása előregyártott tető feletti burkolati elemmel 1 a köpenytégla saroklyukaiba a horgonycsavarokat behelyezzük; 2 a csavarokat cementhabarccsal stabilizáljuk; 3 a kürtőfelépítménynél méretet veszünk a tetőlejtéshez igazodva; 4 leszabjuk a rostbeton kéményfej elemet vágókoronggal; 5 felhelyezzük a rostbeton burkolati elemet; 6 méretellenőrzés; 7 fedlap felhelyezése; 8 fedlap habarcságyban történő szintbe állítása; 9 horgonycsavarozás.
Schiedel kész kéményre a fej, vagyis a torkolati kúp beépítése 1 a kész kémény felső záró köpenyeleménél a hőszigetelést 8 cm-rel lejjebb hagyjuk, majd a dübeleket a furatokba helyezzük; 2 habarcságyazatba helyezzük a fedlapot, és csavarokkal horgonyozzuk le a köpenytéglához; 3 kúpelem segítségével mérjük le a belső (samott) cső magasságát, és a kapott méret alapján vágjuk le a kürtőelemet; 4 a méretre vágott elemet a kitisztított belsőhöz ragasszuk oda; 5 a behelyezett kürtőcsövet „tökéletesre” beállítjuk; 6 a samottcsőre helyezzük fel a kúpot és tömítőpasztával gondosan tömítsük ki a felső záródás körüli rést.
Schiedel kéménytámasztó és a kész kéményfej beépítése 1 speciális kéménytámasztó beépítése és a fedélszékhez való kihorgonyozás; 2 méretellenőrzés, méretfelvétel a kész kéményfej szabásához; 3 a kéményfejre rajzoljuk a felvett tetőlejtési szöget; 4 vágókoronggal való méretre vágás; 5 a kéményfej felhelyezése; 6 készre szerelt kéményfej (még) torkolati kúp nélkül.
Schiedel kéményrendszerhez tisztítórács és levegőrács elhelyezése 1 az ajtókeretet a samottkerethez képest központosán felszögeljük vagy felfúrjuk; 2 az ajtólapot felhelyezzük, ezután bevakoljuk a köpenytéglát; 3 a vakolat megszilárdulása után a belső fedelet a samottkeretbe beillesztjük; 4 a szállítási rögzítőt eltávolítjuk; 5 az ajtólapot bezárjuk; 6 a vakolás maradványait és a szennyeződéseket eltávolítjuk, a levegőrácsot behelyezzük.
Robbanási csapóajtó beépítése Schiedel kéménykürtő rendszerhez. A túlnyomásos kazánoknál a kürtőkhöz robbanási csapóajtót kell beépíteni biztonságtechnikai szempontok miatt 1 az előkészített (tisztítóajtóhoz hasonló) nyílásba a csapóajtót beépítjük; 2 az ajtókeretet vakolattal a köpenytéglához erősítjük; 3 a csapóajtót beakasztjuk.
Schiedel kémény födémen történő átvezetése 1 a födémáttörésnek minden oldalon 3 cm-rel nagyobbnak kell lennie, mint a köpenytégla külső méretei. A közbenső teret nem éghető szigetelőanyaggal kell kitölteni; 2 a födém utólagos betonozásánál a kürtőre minden oldalról legalább 3 cm vastag szigetelőanyagot kell elhelyezni; 3 fagerendától való távolság: legalább 5 cm.
Utólagos tisztító vagy robbanási csapóajtó beépítése kész Schiedel kéménybe 1 a köpenytéglát kivágjuk. A tisztítóajtó csatlakozó keretét sablonként használjuk; 2 sarokcsiszoló segítségével a megfelelő nyílást kivágjuk. A ragasztási felületet érdesítjük; 3 mindkét ragasztási felület megnedvesítése után a hézagkittet a tisztítóajtó csatlakozó peremére felhordjuk.
Schiedel kémény statikai megerősítése tetőn kívül. A megerősítéshez szükséges keretrács csakis 1,5 m-nél magasabb tető feletti építményhez szükséges 1 kéményköpeny, mint teherhordó szerkezet; 2 szögvas sarokbordához kapcsolt „abroncsozott” fémkerettel; 3 vízmentességet biztosító kéménybádog; 4 tető.
Schiedel UNI kéményfej
Az UNI kéményfej a Schiedel új fejlesztésű terméke. Külső felületkezelést és burkolást nem igénylő, fagyálló és színtartó köpenyelemekből épül fel, amelyek helyettesítik a kémény könnyűbeton köpenytégláit, a gyámlapot és a klinkertégla burkolatot. A fej elemek kb. 2 mm vastag ragasztóval (vékony habarcs) rögzíthetők, így a kémény tetőn kívüli szakaszának építése is szerelt jellegű. A fej elemek mindegyike vizoros kialakítású, ez megakadályozza, hogy a csapó eső az elemek közé beszivárogjon. A fej elemek sarkaiban levő furatok acélrögzítő csavarok beépítését biztosítják, melyek azonkívül, hogy a fedlap lecsavarozását lehetővé teszik, szükségtelenné tesznek minden helyszíni megerősítést.
Schiedel UNI kéményfej elem egység sorának képe.