Színek és anyagok, fényvisszaverési tulajdonságok
Különböző anyagok, felületek, színek másként nyelik el, illetve verik vissza a fényt, ezért figyelembe kell venni a környezet fényvisszaverését. Belső térben, amíg a világos fal a fény 60-80%-át veri vissza, addig a sötét csak 10-15%-át. A barnára pácolt fafelület a fény 10%-át, míg a fényes fémfelületek a 60-70%-át képesek visszaverni. A színeket vizsgálva fényvisszaverés szempontjából legerősebb a fehér és a világossárga, 80-90%, míg a leggyengébb a fekete, a sötétszürke, a sötétlila, amelynek fényvisszaverése 5-10%-os. Néhány példa az anyagokról és a hozzájuk tartozó fénytani adatok a táblázatban található.
A színek megjelenése különböző megvilágítások esetén
Nézzük át a táblázat segítségével, hogy a mesterséges fények milyen hatással vannak a színekre, és meleg, illetve hideg fény hatására milyen változásokat tapasztalhatunk.
A fényvisszaverődés %-os értékben
Színek megjelenése különböző megvilágítások esetén:
Különböző fafajták kérgének struktúrája és színe
Színes fények a vízben
A medence vizének megvilágítása az elmúlt ideig nem volt lényeges szempont sem a magán-, sem a közösségi medencéknél. Legtöbb esetben csupán a funkcionális szempontoknak kellett megfelelniük, ami azt jelenti, hogy a környezeti fények biztosították az esti fürdőzést. Amennyiben a medencétől várt igényünk több, mint a sportolás (játék, hangulat, dísz], ajánlott medencevíz-világítást beépítenünk. A fotókon jól látható, hogy a színes fény a vízben töretlenül halad.
A korszerű száloptikai rendszer lehet oldalvilágító és végpont-világítású. Mivel a száloptikás rendszerrel tetszés szerint színezhetjük a medencét, egy színkeréken található színeknek megfelelően, amelyet az izzó elé helyeznek, célszerű minél világosabb burkolatot választani, hiszen megfelelő tisztán tartás mellett a vizet úgyis kéknek fogjuk látni nappali fénynél. Ez a rendszer normál fehér fényként is használható.