Csőtörés és szivárgás okai, hogyan szüntessük meg?
A vízvezetékcsövekbe télen belefagyhat a víz, amelynek jéggé fagyva megnő a térfogata, így a csövek megrepedhetnek, csatlakozásaik szétválhatnak. Baj akkor van, amikor a jég elolvad, s a víz szivárogni kezd. Ha a leghatékonyabb szigetelést alkalmazzuk, késleltethetjük a fagykárt. A csövek és illesztések szivárgását más problémák, például a rozsdásodás is előidézhetik.
Helyzetkép
Csőtípusok
- A leggyakoribb vörösréz csöveket a jég könnyen „szétnyomja”. Megnyugtató, hogy javíthatók: bilinccsel vagy a sérült szakasz cseréjével.
- Az ólomcsövek ritkán repednek szét, de ha ez bekövetkezik, nagyon nehéz helyrehozni őket. Cseréljük őket műanyag vagy vörösréz csövekre.
- A műanyag csövek repednek szét a legnehezebben, és ezeket a legkönnyebb javítani (új csődarab betoldásával).
Repedt és befagyott csövek
- A csöveket a beléjük fagyott víz repeszti meg. Ez a padláson, illetve a padló alatti részeken fordul elő a leggyakrabban.
- Ha hidegben nem folyik a csap, befagytak a csövek. Cselekedjünk gyorsan, mert megrepedhetnek!
Szivárgó cső vagy csatlakozás
A cső vagy a csatlakozás szivárgásának valószínűleg az lesz az első jele, hogy a falon vagy a mennyezeten nedves folt jelenik meg. Lehet, hogy egészen kevéske víz távozik csak a csőből, a javítást mégsem szabad halogatni, mert később nagyobb károkat okozhat.
Előzzük meg a bajt!
- Szigeteljünk! A padlástérben, a padlódeszkák alatt vagy a falon kívül futó hideg vizes csöveket lássuk el megfelelő szigeteléssel. Ügyeljünk arra is, hogy a padláson lévő tágulási tartály alatt ne legyen hőszigetelés. Figyelem: a tartály legyen szigetelt!
- Fűtsünk! Ha télen hosszabb időre elutazunk otthonról, hagyjuk bekapcsolva a fűtést. Állítsuk alacsony hőmérsékletre. Tartós távollét esetén zárjuk el a vizet, és ürítsük ki a csőrendszert!
Teendők
Ha szivárog a víz
- Kapcsoljuk ki az áramot! Amennyiben valamelyik cső vagy csatlakozás ereszt, mindennél fontosabb, hogy áramtalanítsuk a lakást, házat. A szivárgó víz ugyanis könnyen az elektromos szerelvényekbe kerülhet (különösen a mennyezeti csillárcsatlakozókba és az elosztódobozokba), ami életveszélyes! Ezért elsőként kapcsoljuk ki az áramot az egész lakásban! Jó, ha előbb magunkhoz veszünk egy zseblámpát, hogy a sötétben is lássunk!
- Keressük meg a szivárgást! A lehető leggyorsabban meg kell találnunk a szivárgás forrását! Azért kell sietnünk, mert óriási kárt okozhat, ha a fal vagy a plafon átázik. Az anyagi gondoknál is nagyobb baj, hogy könnyen balesetveszélyessé válhat a lakás, ház.
- Zárjuk el a vizet! Amikor megvan a szivárgó cső vagy csatlakozás, zárjuk el a vizet a lakásba befutó vezeték főcsapjával! Ha egy meleg vizes vagy egy fűtőcső szivárog, kapcsoljuk ki a bojlert és a kazánt is!
Ha megrepedt egy cső
Használjunk bilincset! A repedt cső szivárgását könnyedén megszüntethetjük, ha javítóbilincset rögzítünk a csőre a szivárgás helyén. Ám ez csak átmeneti megoldás.
Ha befagyott a cső
- Keressük meg a befagyott csövet! Ha egyik csapból sem folyik a víz, akkor minden kétséget kizáróan a lakásba vagy házba érkező fővezetékben fagyott meg a víz. Amennyiben csupán egy csappal van baj, akkor az ahhoz vezető csőben képződött jég. Az is megeshet, hogy csak meleg víz nincs. Ilyenkor nagy valószínűség szerint a bojlert tápláló hideg vizes cső fagyott be.
- Olvasszuk meg hajszárítóval a jeget a réz- és ólomcsövekben! Kérjünk meg valakit, hogy nyissa ki az összes csapot, amellyel baj van. Ezalatt haladjunk visszafelé a csaphoz (vagy csapokhoz) vezető cső mentén, és távolítsuk el az esetleges szigetelést! Ha a cső rézből vagy ólomból készült, melegítsük hajszárítóval addig, amíg a csapból a megszokott erővel nem folyik a víz. A műanyag vízcsövekkel ugyanúgy kell eljárnunk, mint a műanyag csatornacsövekkel.
- Használjunk forró törülközőt a műanyag csövekhez! Amennyiben a műanyag csatornacsövek fagytak be, áztassunk vastag törülközőket forró vízbe, majd csavarjuk őket a csövekre, amíg a szennyvíz újra szabadon el nem folyik.
Ha a csőcsatlakozás szivárog
- Húzzuk meg a szorító gyűrűt (a hollandit)! A szorítógyűrűs kötés szivárgása könnyen megszüntethető az egyik vagy mindkét anya meghúzásával. Két csavarkulcsot használjunk: egyet az anyán, egyet a gyűrűn!
- Cseréltessük ki a forrasztott kötést! A szivárgó forrasztott kötés nehezen javítható. Hívjunk vízvezeték szerelőt!
- Javítsuk ki a műanyag szorítógyűrűs csatlakozást! Húzzuk meg a műanyag záróanyát! Ha ez nem segít, engedjük le a vizet a csőből, és cseréljük ki a csatlakozót! Szükség esetén hívjunk vízvezeték-szerelőt.
- Javítsuk ki a csatornacső-csatlakozást! Ha egy csatornacső bordázott gyűrűvel lezárt szorítócsatlakozása lazult meg, egyszerűen csavarjuk le a bordázott gyűrűt, toljuk vissza teljesen a csövet a csatlakozóba, majd húzzuk meg újra a gyűrűt!
- Húzzuk meg a radiátoron a hollandianyát! A radiátorok szivárgása így általában megszüntethető.
Hol kell elzárni a vizet?
Ha az egész házban, lakásban el akarjuk zárni a vizet, használjuk a vezetékfőcsapot. Ez szabályozza a vezetékhálózatból az otthonunkba érkező víz áramlását. Jó, ha tudjuk, hol találjuk, így nem akkor kell kapkodva keresgélni, amikor már mindent elárasztott a víz. Sok helyen a mosogató mellett vagy más, közvetlenül a vízvezeték hálózatra kötött háztartási gép közelében van, de lehet a házon kívül (a ház alagsorában vagy a vízóraaknában) is. Az elzáráshoz az óramutató járásával megegyező irányban kell tekerni.
Hogyan tovább?
- A vízvezeték-szerelés szakmunka! Sok esetben házilag, illetve saját kezűleg csupán átmenetileg tudjuk megszüntetni a problémát. Ha a javítás csak ideiglenes jellegű, mindenképpen tanácsos vízvezeték-szerelőt hívni, aki elvégzi a végleges javítást.
- Mérjük fel, mekkora kárt okozott a szivárgás, illetve
- A csőtörés. Amennyiben a víz megrongálta a mennyezetet, a tapétát, a festést vagy a padlóburkolatot, jelentsük be a biztosítónál! Kérjünk számlát a javítási munkálatokról, és készítsünk fotókat a kárról, mert a kárigényt kellőképpen alá kell támasztanunk.
- Az áram visszakapcsolása előtt feltétlenül hívjunk villanyszerelőt, aki megállapítja, hogy tett-e kárt a beázás a vezetékekben, nem váltak-e életveszélyessé. Amennyiben igen, ki is cseréli a meghibásodott kábeleket.
- A lakás kiszárításához kölcsönözzünk párátlanító berendezést!