Kazán, bojler, vízmelegítő hiba okai és megoldása házilag
Meleg víz nélkül ma már el sem tudjuk képzelni az életünket. Ha valamiért nincs, tárjuk fel és szüntessük meg a hiba okát. A kisebb gondok saját kezűleg is orvosolhatók, a komolyabb javításokhoz hívjunk szerelőt. Bojler szerelés azonnal itt a LINKEN. 0-24 elérhetőség: 06-70-500-4214
Helyzetkép
Végezzük el az alábbi ellenőrzéseket, hogy megállapíthassuk, mi a baj. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy egyedül is boldogulunk, inkább hívjunk szerelőt.
Teendők
Ha hibás a kombi kazán vagy a többfunkciós vízmelegítő
- Ellenőrizzük a nyomást! Ha nem jön meleg víz a kombikazánból vagy a vízmelegítőből, csökkenhetett a fővezetékben a nyomás. Ellenőrizzük úgy, hogy megnyitjuk valahol a hidegvíz-csapot. Ha gyengén folyik, értesítsük a vízműveket, tudakoljuk meg a probléma okát, és azt, hogy mikorra várható a hiba elhárítása.
- Nézzük meg, hogy ég-e az őrláng! Ha kialudt az őrláng, gyújtsuk meg újra. A készülék használati utasítása szerint.
- Kérjünk segítséget! Ha a nyomás rendben van, és az őrláng is ég, más a baj. Hívjunk szerelőt. (A modern készülékeken hibakód tájékoztat az üzemzavar okáról.)
Ha elromlott a bojler :
- Nézzük meg, van-e áram! Nagyon sok lakásban villanybojler biztosítja a melegvíz-ellátást. Ha nincs meleg víz, ellenőrizzük, hogy kap-e áramot a készülék: nézzük meg, nem oldott-e le valamelyik kismegszakító, nem égett-e ki egy biztosíték. Ne feledjük, hogy az éjszakai áramról üzemelő bojler csak a nap bizonyos óráiban fűt! Ebben az időszakban a hőfokszabályozó rövid fel-, majd letekerésével is meggyőződhetünk róla, hogy kap-e áramot a készülék. Ha igen, feltekeréskor kigyullad a piros jelzőlámpa. A kisebb (pl. konyhai) elektromos vízmelegítők általában konnektorral csatlakoznak a hálózathoz, külön biztosítékuk nincs.
- Kérjünk segítséget! Ha a bojler áramellátása rendben van, más gondról lehet szó. Hívjunk villanyszerelőt: Gyors segítség itt: Villanyszerelés azonnal. Régi bojlerek olykor fokozatosan válnak üzemképtelenné: egyre nehezebben és gyengébben fűtik fel a vizet. Ezek nem javíthatók, újat kell vennünk helyettük.
Ha a forróvíz-tartály fűtőbetétje tönkrement
- Ellenőrizzük! A fűtőbetétnek (fűtőszálnak) bekapcsolva kell lennie. Ha időkapcsoló vezérli, nézzük meg, nem az tiltja-e le.
- Állapítsuk meg, van-e áram, nem oldott-e le a biztosíték! Bizonyosodjunk meg róla, hogy a fűtőszál kap-e áramot (ha külön biztosítéka van a villanyóránál, akkor ott).
- Hívjunk segítséget! Ha az áramellátás rendben van, valószínűleg kiégett a fűtőszál, elromlott a termosztát, esetleg leoldott a fűtőszál melletti biztonsági kapcsoló. Telefonáljunk a szerelőnek!
Ha rossz a tartálytermosztát
Ellenőrizzük! A termosztát, mely a forróvíz-tartály alján vagy tetején található, azt szabályozza, hogy mikor kapjon vizet a tartály a kazánból, és milyen legyen a tartály vizének hőmérséklete. Forgassuk el a rajta levő szabályozógombot. A kattanás után a kontrollégőnek ki kell gyulladnia. Ha ez nem történik meg, hívjunk szerelőt!
Ha beragadt a motoros váltó- (elosztó) szelep
- Vizsgáljuk meg! A szelep azt szabályozza, hogy a kazánból jövő víz a forróvíz-tartályba vagy a fűtési rendszerbe kerüljön-e. Általában a tartályhoz vagy a kazánhoz közel található, ott, ahol a kazánból jövő fűtési melegvíz-cső kettéágazik a fűtőtestek, illetve a forróvíztartály felé. Ha fűtés van, de meleg víz nincs, a tartály felé nyitó szelep hibásodhatott meg. Egyes rendszerekben kombinált (háromállású), másokban két kétállású szelep (egy a fűtés, egy a meleg víz számára) található.
- Fordítsuk el a szabályzókart! Próbáljuk meg elmozdítani a tartály felé nyitó szelep szabályozókarját. A kar helyzetének rögzítését a legtöbb modellen jelölés segíti. Ha a kar nem mozdítható (beragadt), valószínűleg kiégett a szelepmotor. Cseréjét bízzuk szerelőre.