Konyhai tűz, lángoló lábas, égő mikrohullámú sütő oltása
2010-ben Magyarországon száztizenöt ember lelte halálát tűzben. Sokan a saját otthonukban. A lángok gyakran a mindennapi sütés-főzés helyszínén, a konyhában csapnak fel. Többnyire zsiradék gyullad meg az edényben vagy a serpenyőben. Ilyenkor nagyon fontos, hogy higgadtan, gyorsan cselekedjünk.
Teendők
Lángoló lábas
- Hagyjuk a tűzhelyen! Ne nyúljunk az égő lábashoz!
- Zárjuk el a lángot! Zárjuk el a gáztűzhelyet, fordítsuk el a főkapcsolót. Elektromos főzőlap esetén csapjuk le a biztosítékot!
- Fékezzük meg a tüzet! Ha még csak az edény ég, rakjunk rá fedőt, vizes konyharuhát vagy tűzoltó pokrócot.
- Meneküljünk! Ha elharapózott a tűz, távozzunk a konyhából, csukjuk be az ajtót, és menjünk ki a lakásból.
Vigyázz! Lángoló étolajra ne öntsünk vizet! Ha az olajra vizet locsolunk, a több mint háromszáz fokon égő zsiradék a ráöntött (száz fokon felforró) vízzel együtt egy pillanat alatt kicsap az edényből, és minden éghető anyagot meggyújt a környezetében. Tűzoltó készülékkel se fújjunk rá, az is kicsaphatja a lángokat.
Tűzoltás konyharuhával
Sokan úgy szenvednek súlyos égési sérüléseket, hogy a lángoló lábast, serpenyőt szakszerűtlenül, vízzel próbálják eloltani. A lángra kapott edény oltásának egyetlen biztonságos módja van, a lefedés, elfojtás. Ha még kicsik a lángok, egyszerűen tegyünk rá fedőt. Amennyiben már nagyobb a tűz, fogjunk nedves (de nem csöpögő) konyharuhát, és kellő távolságból borítsuk – vagy inkább dobjuk – az edényre. Így a tűz nem kap több oxigént, és kialszik. A konyharuhánál is jobb az ún. tűzoltó pokróc.
Jobb félni
Olaj a tűzre
- A krumplit süssük olajsütőben, ne serpenyőben.
- Ne melegítsük túl a zsiradékot! A túlhevített olaj először füstölni kezd, majd meggyullad. Az edényt soha ne hagyjuk őrizetlenül!
- Az olaj igen gyúlékony, háromszázötven-négyszázötven fokon magától lángra kap. A biztonság kedvéért csak harmadáig töltsük fel a serpenyőt.
- Kisütés előtt rakjuk az ételt papírtörlőre, konyharuhára, mely felszívja a nedvességet. Így szárazon kerül a zsiradékba, az olaj nem csap ki, és nem gyullad be.
Egyéb konyhatüzek
- Ne tekeregjenek vezetékek a sütő közelében.
- Ne lógjon konyharuha a gázrózsák vagy a főzőlap fölött, a sütő ajtajának fogantyúján.
- A kenyérpirítóból rendszeresen ürítsük ki a morzsákat. A készüléket a konyhaablak függönyétől és a konyharuháktól biztonságos távolban üzemeltessük.
- Használat után zárjuk el a tűzhelyet.
- Kisgyereket, háziállatot ne engedjünk egy méternél közelebb a sütőhöz, amikor be van kapcsolva.
- A lifegő ruhaujj könnyen tüzet foghat!
Segítség! Ha a konyhában tűz keletkezett, amit szemmel láthatóan nem tudunk eloltani, egy pillanatig se habozzunk: azonnal menjünk ki a lakásból, és tereljük ki a többieket is. Odakintről hívjuk a tűzoltókat.
Csak óvatosan! Előfordulhat, hogy a tűzhely gombját nem érjük el biztonságosan. Gázsütő esetén zárjuk el a gázcsapot a készülék vagy a gázóra mellett. Ha villanytűzhelyet használunk, csapjuk le a biztosítékot.
Ne habozz! Nyaralás során megeshet, hogy idegen konyhában főzőcskézünk (pl. üdülőben). Ilyenkor először nézzük meg, van-e tűzoltó pokróc, hogy ne egy esetleges edénytűz esetén kelljen kapkodva keresgélni.
A tűzoltó pokróc
A tűzoltó pokróc nem más, mint tűzálló anyagból készült lepedő, melyet a tűzre kell dobni, hogy megszűnjön az oxigén-utánpótlás. Mivel tűz esetén gyorsan kell cselekedni, ráadásul a tűzoltó pokrócot csak egyszer lehet felhasználni, tanuljuk meg jó előre, hogyan kell vele oltani. Tanulmányozzuk a mellékelt leírást. Még jobb, ha szakember mutatja be, mit kell tennünk.
- Hol alkalmazzuk? Leginkább arra való, hogy a konyhában keletkező kisebb, helyi tüzekre (pl. Edényből felcsapó lángokra) rádobjuk, de használható elektromos tüzek oltására is. Akkor is jó, ha valakinek a ruhája fogott lángot.
- Hogy néz ki? A legalább egy négyzetméteres takarót húzószalaggal látják el. Ezzel gyorsan kiránthatjuk a tartójából, és biztonságos távolságból dobhatjuk a tűzre.
- Hol helyezzük el? Legyen egy-egy fali készlet mindenütt a lakásban, ahol tüzet szoktunk gyújtani (pl. tűzhely, kályha, kandalló közelében). A konyhában ne a tűzhely fölé kerüljön, hanem mellé.
- Hogyan használjuk? A tüzet teljesen be kell borítani vele. Ne maradjanak rések, mert azokon keresztül levegő szivároghat be, ami táplálja a lángokat. Menjünk biztosra: legalább fél órán át hagyjuk a tűzfészken. Egy lepedő csak egyszer használható – lehet, hogy látszólag jó állapotban maradt, de legközelebb akkor is újat vegyünk elő.
Grillezés
- Ha serpenyőben sütünk a tűzhelyen: A sütőedény, serpenyő mindig legyen tiszta, mert az odakozmált zsiradék, ételmaradék könnyen lángra gyúlhat. Ha mégis megtörténik a baj, csukjuk be a konyhaajtót, zárjuk el a gázt vagy áramot. (Már amennyiben biztonságosan meg tudjuk közelíteni a tekerőgombot.) Tereljünk ki mindenkit, és hívjuk a tűzoltókat.
- Ha faszenes kerti grillsütőn sütünk: Ne öntsünk gyúlékony anyagot a faszénre, hogy jobban égjen! Ha a készüléknek van fedele, borítsuk rá, ha a láng kicsap.
- Ha gázüzemű kültéri grillsütőn sütünk: Ha a sütő meggyullad, azonnal zárjuk el mellette a gázcsapot. Amennyiben a lángok miatt már nem érjük el, szaladjunk a gázórához, és fordítsuk el a főcsapot. Küldjünk el mindenkit a sütő közeléből, majd riasszuk a tűzoltóságot.
Mikrohullámú sütő
- Tartsuk zárva az ajtót! Ne nyissuk ki az égő mikrohullámú sütő ajtaját, mert a beáramló levegő csak táplálja a tüzet. Inkább kapcsoljuk ki a készüléket, vagy ha a berendezés lángokban áll, csapjuk le a biztosítékot.
- Fékezzük meg a lángokat! Dobjunk tűzoltó pokrócot a készülékre, hogy elfojtsa a tüzet.
Egyéb veszély
A mikrohullámú sütő általában akkor gyullad ki, ha nem rendeltetésszerűen használják. Csak ételt melegítsünk benne (pl. ruhaszárításra nem való). Fémedényt vagy egyéb fémtárgyat ne tegyünk bele!