Villámcsapás: Megelőzés és fontos tudnivalók
A viharfelhőkben az ellentétes töltésű részecskék találkozásakor elektromos kisülés jön létre. A villám tehát roppant elektromos szikra, mely akár harmincezer fokos is lehet, s a legrövidebb úton igyekszik földet érni (pl. vezetékeken, ereszcsatornákon keresztül). Ha belevág a házba, leéghetnek a vezetékek, tönkremehetnek az elektromos gépek, és nagy tűz üthet ki.
Teendők
- Áramtalanítsunk! Húzzunk ki minden olyan elektromos berendezést a konnektorból, melynek nem kell folyamatosan működnie. A tévékészülék és a számítógép különösen érzékeny a villámcsapás okozta túlfeszültségre. Ha villámlik, ne nyúljunk a tévéantennához!
- Telefonáljunk mobilról! Ha segítséget akarunk kérni, ne a vezetékes telefonról beszéljünk, hanem a mobilról. Amennyiben a vezetékesnek van zsinór nélküli kézi beszélője, az is megfelel.
- Maradjunk távol a fémtárgyaktól! Villámláskor ne érintsük meg a csapokat, a mosogatót, a csővezetéket (pl. víz- és gázvezetéket), valamint a radiátorokat, mert vezetik az elektromosságot.
- Ne álljunk az ablakhoz! Ne csodáljuk az ablakból a vihart, ha olyan égzengés van, hogy beleremeg az üveg.
- Maradjunk bent! Ne csak a vihar alatt, de még utána fél óráig maradjunk a lakásban.
Túlfeszültség-védelem
Legközelebb
Ha a házunkba már belecsapott a villám, az annak a jele, hogy az épület kiváló vezető. Számítsunk tehát rá, hogy a villámcsapás megismétlődhet! Szereltessünk fel minél hamarabb villámhárítót, az elektromosságot remekül vezető tévé-, parabola-, rádió- és reléantennákat pedig egyaránt földeltessük.
Egyéb veszély
Ha valakibe villám csapott, azonnal nyújtsunk neki elsősegélyt. Elsőként ellenőrizzük a légzését, és szükség esetén kezdjük meg az újraélesztést. Ha van égési sérülése, lássuk el.