Tömör kistégla, 30-as blokktégla, vakolat, hőszigetelés hőtechnikai követelményei
A hazai épületállomány félévszázados történetében a házak 40-50%-a 38 cm vastagságú tömör kisméretű téglából épült. Ezek túlnyomórészt ma is úgy állnak, ahogyan akkor megépültek. Hő-technikai szempontból a kisméretű tégla adottságai a mai kívánalmaknak olyannyira nem felelnek meg, hogy 2,5-szeres vastagságban kellene készíteni az abból épülő falakat (Ábra lent).
Ez elképzelhetetlen, egyrészt a tetemes költség, másrészt az épület nagy terhe miatt, hiszen a tehertöbblet az alsó tartószerkezeten át a teherbíró talajt is terheli, ami még tovább növelné az amúgy is magas építési költségeket. A hatvanas évek elején a téglaipari termékválaszték bővítésével országosan elkezdődött a 30-as blokktéglák gyártása. Eleinte sokan idegenkedtek a lakóházukba beépítésétől, inkább maradtak az előző, tömörtéglás változatnál, de egyre többen ismerték fel a blokktéglák előnyeit. Az első időkben kétoldali vakolattal látták el a falazatokat, majd külső és belső hőszigeteléssel is kiegészítették (Ábra lent).
A lakás komfortérzetéhez a hőszigetelésen túl lényeges a hőtárolás (akkumulálás), amit a belső épületszerkezeteken (és bútorokon) túl a fal ± 0,00 hőfokánál magasabb hőmérsékleti tartományú határoló szerkezet is biztosít. Ezért hasznosabb a külső oldalra kerülő hőszigetelés, mint a belső. Az ábrán jól látható, hogy a falközépen a nyári és a téli időszak hőmérsékletkülönbsége (A t) külső hőszigetelésnél a legkisebb, belsőnél pedig a legnagyobb.
A megfelelő hőgazdálkodás érdekében a belső, jó hőtároló képességű (pl. vasbeton) szerkezeteket kívülről, a lehűlés irányában hőszigeteléssel kell készíteni (2/5. ábra).
Természetesen a védett vagy fűtött tér minden határoló szerkezetét kellő hőszigeteléssel kell ellátni, így a födémet is (2/6. ábra fent). Fontos ez annál inkább is, mivel télen a meleg levegő a légtér felső részén helyezkedik el, ami jelentősen befolyásolja a zárófödémek és határoló tartószerkezeteik (koszorúk, áthidalók stb.) épületfizikai folyamatait.
Legalább ilyen fontos a lefelé irányuló hőveszteségek elleni szigetelés is, de ezekkel következő kötetünkben foglalkozunk, mivel a burkolatoktól függően ezek igen sokfélék. Ez a padlófűtéseknél különösen érvényes. A határoló szerkezetek hőtechnikai jellemzői közül a legfontosabb a hőátbocsátási tényező (a hőszigetelő képesség), mivel a szerkezeten áthaladó energiaáram, így a fűtőberendezés beruházási és üzemeltetési költségei hőátbocsátási tényezővel egyenesen arányosak.
A hőátbocsátási tényező csökkentése és a határoló szerkezet ára között összefüggés van, mert a nagyobb hővezetési ellenállás, vagy a hőszigetelő réteg vastagításával, vagy egy jobb, hőszigetelő anyag használatával, azaz mindkét esetben csak többletköltséggel érhető el. A többletköltséggel szemben azonban számottevő megtakarítás mutatkozhat az épületgépészeti berendezések beruházási és üzemeltetési költségeiben. A hőszigetelő feladat azonban a valóságban általában korántsem ilyen egyértelmű és egyszerű, mivel a hőszigetelés különböző anyagokból és különböző rétegtervű szerkezetekben valósítható meg és a hőszigetelő anyag megválasztásának nemegyszer meghatározó épületszerkezeti, technológiai, gyakran még építészeti következményei is vannak.
A hőszigetelő réteg hővezetési ellenállása függ a beépítés módjától. A hőszigetelő réteg anyaga és beépítési módja, valamint a szerkezet többi rétegének anyaga és beépítési módja, valamint a szerkezet többi rétegének anyaga, az egymás közti és perem menti kapcsolata közötti összefüggések és kötöttségek nyilvánvalóak. A hőszigetelő és a többi réteg anyaga, valamint ezek sorrendje esetleg további – pl. párafékező – réteg(ek) beépítését is szükségessé teszi és befolyásolja az elemek, ill. a nyílászárók csatlakozási módját is.
A szerkezetek rétegei közötti kapcsolatok (pl. átkötések, merevítők, bordák, pillérek stb.) jelentősen módosítják a szerkezeten áthaladó energiaáramok nagyságát, de az ilyen típusú szerkezeti hőhidak hatását a számítások nem tükrözik jól.
Hogy egy hőszigetelés „mennyit ér”, az attól is függ, hogy mekkora felületről van szó. Egy kisebb – szoba méretű falszakaszon a sarkok, az ablakkáva miatti hőhidak következtében gyakorlatilag nincs is hőhíd mentes felület. Bizonyos esetekben a hőszigetelés szerepét maga a térelhatároló szerkezet is betöltheti, ha az, készítési eljárása és vastagsági mérete következtében a teherhordási és hővédelmi feladat teljesítésére egyaránt alkalmas. Falazott szerkezeteknél vagy falazott szerkezeti rétegeknél – az eddigieken kívül – a falazóelemek méretei is további kötöttséget jelentenek.