Hogyan tervezzünk többlakásos házat? 9 pontban összeszedve [SZAKÉRTŐ]
Immár hazánkban is elterjedőben vannak a néhány házból álló lakóparkok, amelyeket üres vagy szanálással felszabadított telkek összekapcsolásával létesítenek. Ezek a mai gyakorlatban optimális esetben 15-20 lakóegységet tartalmaznak; ennél kevesebb megépítése esetén azonban a projekt gazdaságossága csökken, a túlméretezett telepnek pedig a későbbi „működése” kétséges.
A lakóparkok lényege abban van, hogy az egyesített telken több, akár többszintes ház épül fel közel egy időben közös szervezéssel, majd az egész területet parkosítják, és közös kerítéssel határolják el a közterülettől, illetve a szomszédos telkektől. Üzemeltetési szempontból előnyös sajátosságuk, hogy csak egy közös kapujuk van, és területükre idegen csak valamelyik lakótárs engedélyével juthat be. Intimitásuk, biztonságosságuk, családias környezetük javítja a bentlakók közösségi morálját.
Tervezés előkészítése
A tulajdonképpeni lakóháztervezés a megvalósuló házzal kapcsolatos munkák leglényegesebb fázisa; sok esetben éppen ezen áll vagy bukik az elképzelt lakóház „sorsa”.
A nem kellően előkészített tervezés miatt konfliktusok adódhatnak a tervezővel, a hatósági engedélyezéskor, a lakóház építésekor és – nem utolsósorban – a használat során is.
Hogy ezeket elkerülhessük, válasszuk a következő sorrendet mint leendő építtetők és az építési telek tulajdonosai:
- az igények fölmérése;
- anyagi helyzetünk és lehetőségeink tisztázása;
- tervezési jogosultsággal rendelkező tervező kiválasztása;
- közös hatósági egyeztetések (építtető, tervező, szakhatóság);
- a tervezési program kialakítása;
- vázlattervek készítése az építési övezet előírásai szerint;
- vázlattervek építtetői egyeztetése;
- konzultációk az építtető és a tervező között;
- a tervezés előkészítésének záró tárgyalása (építtető, tervező).
Ezekkel a szakkönyvek többnyire nem foglalkoznak, ugyanis azok általában (a kezdő vagy) gyakorló szakemberekhez szólnak. Megfogalmazásuk olyan, hogy a sok szakkifejezéssel éppen a leendő építtetőt vezetnék tévútra. A következőkben igyekszünk úgy közreadni a szükséges ismereteket, hogy azt érezhessék, hogy a lakóházat szinte Önök tervezték, annak ellenére, hogy tulajdonképpen csak az igényeiket határozták meg. Nagyon jó, ha a tervezővel majdhogynem baráti kapcsolatba kerülnek, ellenkező esetben ugyanis a készített terv csak egy tervező által nyújtott „szolgáltatás” lesz.
- Ház tervezés logikusan
- Az energetikai optimalizálás háztervezésnél
- A szoba felmérése burkolás előtt
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Törekedjenek ennél többre, mert a tervezővel szembeni „féltékenység” vagy „zárkózottság” nem hozza felszínre több éve tarsolyukban gyűlő esztétikai élményeiket és tulajdonképpeni személyiségünket. A leendő hajlék szempontjából alapvetően fontos, hogy a tervező se csak az ügyfelet lássa Önökben. Vannak olyan külföldi példák, amikor a tervező több hónapra az építtetőkhöz költözik, hogy a jobban megismert család számára tervezendő házat a maga teljességében „átélhesse”, hogy minden többletet „beleadhasson” a tervezésbe. Ez persze a hazai viszonyok között nem is kerül szóba, mert vagy nincs ilyen tervező, vagy ha lenne, nem tudnák őt megfizetni.
Ne feledjük, hogy a szerény ember előbb lakhat a saját házában, mint aki gazdagnak képzeli magát!
Az építtetői igények fölmérése
A tervezés előkészítésének egyik leglényegesebb és legfontosabb szakasza az igényfölmérés, azaz hogy mire futja, milyen házat szeretnénk, milyen különleges elvárásaink vannak. Mindezt természetesen a tervező tudomására kell hozni, ami nemcsak vázlatokat jelent, hanem tájékoztatni kell őt sok mindenről, ami távolabbi életünket érinti és befolyásolja.
Ilyenek például a következők:
- családunk jelenlegi és várható létszáma;
- a későbbiekben szándékozunk-e nagyszülőt a lakásunkba hozni;
- gyerekeinknek az elkövetkező években vagy évtizedekben akarunk-e a telkünkön lakásbővítési lehetőséget nyújtani (toldalék- vagy emeletráépítés stb.).
Beszélgessünk arról, hogy az utazásaink során látott épületeknél mi az, ami tetszik, és mi zavar bennünket. Ezeket esetleg a helyszínen megmutathatjuk, vagy fotóval is alátámaszthatjuk. Vigyázzunk azonban a külföldi példákkal, mert ugyan egyes országokban nagyon sok szép ház van, de nem mind illeszthető a hazai építészeti lehetőségekhez (anyagaik, technológiáik, a szabványok és – nem utolsósorban – az áruk miatt).
A hazai vagy külföldi szaklapok is segíthetnek abban, hogy a tervező jobban lássa és érezze az építtetők igényeit, felmérhesse esztétikai érzéküket. Fel kell mérni, hogy a helyi építési lehetőségek figyelembevételével a lakóház „ütemezett megvalósítása” műszakilag hogyan lehetséges. Ez ugyanis a tervezés idején még olyan megoldásokat is lehetővé tesz, amelyek építés közben már csak igen körülményesen és költségtöbblettel jöhetnek szóba.
Vannak-e különleges igényeink az épületszerkezet anyagait illetően, és ha igen, azokat is elemeznünk kell. Az anyagok kiválasztása itt természetesen nem a belső burkolatokat és tapétákat jelenti, mivel ezek később, az építkezés alatt is változhatnak. Ezért ezeket semmi esetre se vásároljuk meg előre, mert mire szükségesek lennének, addigra egy tucat szebbet találhatunk, és csak bosszankodni fogunk.
Tisztázni kell viszont minden esetben az építtetői színigényeket és a környezeti kötöttségeket. Ilyenek a tetőfedés anyaga és színe, a homlokzatburkolatok és színük, valamint a homlokzati felületképzések. A színek eldöntéséhez jó, ha ismerjük az épületet majd körülvevő növények fajtáit (pl. ezüstfenyő, piros szilva stb.). Tudnunk kell, akarunk-e később az utcáról is látható kerítést vagy építményt elhelyezni a telken, és ha igen, milyen anyagú legyen. Nagyon lényeges szempont a kerítés, mert lábazatának illeszkednie kell az épületéhez, míg elemei az erkély vagy a terasz korlátjával kell, hogy harmonizáljanak.
Az előzőek áttekintése után tisztázni kell az építtetők elképzeléseit a következőkről:
- a helyiségek nagysága (m2);
- a belső lépcső az előszobából vagy a nappaliból legyen megközelíthető, í használható;
- osztott vagy nyitott terű lakások tetszenek-e inkább (pl. galériára való helyiségkapcsolatok);
- a garázs az épületben vagy attól külön legyen-e (ha mód van rá, jobb, ha az épületben van);
- a garázs és a lakás rendelkezzék-e belső (közlekedős) kapcsolattal;
- a lakásbejárat helye;
- a fűtési igények: radiátoros vagy padlófűtés, esetleg kandalló;
- a vendégszoba külső megközelítéssel vagy lakáskapcsolattal rendelkezzen-e;
- a konyha jellege (lakókonyha; főző étkezővel; főző; ételbár jellegű; teakonyha stb.);
- élelmiszer-tároló (kamra, külön helyiség a hűtőládának stb.);
- a mosás helye;
- különleges igények (klíma; kondicionáló-, sport-, szabadidő-, szauna-, szolárium-, barkács-, fotó-, stúdió-, rendelő-, ügyfélváró, dolgozóhelyiség stb.);
A következő tanácsot a tervezőknek szánjuk. Az igényfölmérést az építtető család minden felnőtt tagjával és több alkalommal végezzük el (mert közben biztosan eszébe jut valakinek valami fontos, utólag pedig nem biztos, hogy ez megoldható).
Vázlatterv nélkül ne vállaljuk a tervezést. Mindenképpen kikötésként kell rögzíteni azt, hogy a tervezés folyamata mindkét fél részéről bármikor megszüntethető. Ez nem pszichológiai tanács, hanem a könnyebb kapcsolatfelvétel és a bizalom miatt célszerű.
A tervezési díjat „tól-ig” jelleggel adjuk meg, mert ez is segít a jobb emberi kapcsolatok megteremtésében, nem okoz feszültséget, ha pl. már a harmadik vázlattervet kell készíteni, vagy az ügyintézésből adódóan hatósági többletmunkák adódnak. A nemkívánatos feszültségek ugyanis visszahatnak a minőségi tervezésre is, természetesen negatív értelemben. A kiviteli terveket csak az engedélyezési tervek után, az építési engedély birtokában érdemes elkészíteni.
Gazdasági számítások
Az igényfölméréssel párhuzamosan a gazdasági számításokat is el kell végezni, mégpedig két szempontból.
Elő számítás
Fel kell mérni a rendelkezésünkre álló teljes keretet:
- készpénz;
- takarékkönyv és értékpapír;
- meglévő anyagok értéke;
- hitelek:
- bankhitel;
- munkáltatói támogatás stb.;
- állami juttatások:
- támogatás stb.;
- szociálpolitikai támogatások;
- gyermekek számától függő;
- eltartott szülőre vagy szellemi fogyatékos családtagra vonatkozó;
- az építtető által elvégezhető munkák értékének összesítése (pl. anyag, beszerzés, segédmunka részaránya, valamely szakmunka stb.).
Mindezek összege adja a rendelkezésünkre álló anyagi fedezetet, amelynek ismeretében megtervezhetjük a leendő épület nagyságát.
A tervező
Az épület tervezésével megfelelő jogosultsággal rendelkező tervező vagy csoport bízható meg. Már álló referenciaépületek segíthetnek az ideális tervező megválasztásában.
Kik tervezhetnek, ki lehet tervező?
Az építéstervezési jogosultság személyi és szakmai feltételei egységesen vonatkoznak valamennyi tervezést végző személyre, függetlenül attól, hogy az építéstervezési tevékenységet milyen szervezeti jogi keretek között, ill. vállalkozásszerűen vagy társadalmi munkában végzik-e.
A személyi és szakmai feltételek a következők:
- megfelelő szakképesítés;
- a jogszabályokban előírt szakmai gyakorlati idő;
- a tervezési tevékenység alapján, meghatározott körben szerzett személyi minősítés.
Az előzőek alapján jogosultsági szempontból „tervezői” és „vezetőtervezői” jogosultság különböztethető meg.
Az építéstervezés feltételei
Különbség van az ún. tervező szervezetek (vállalat, szövetkezet, kft. stb.) és a magánszemélyek építéstervezési jogosultságának feltételei között.
Tervező szervezetnek azok a gazdálkodó, költségvetési és szakcsoportok minősülnek, amelyek működésüket a területileg illetékes építéstervezési nyilvántartást vezető építési szakigazgatási szervezetnél bejelentették. Magánszemélyek és társaságaik építéstervezési jogosultságának legfontosabb működési feltétele a tervezői névjegyzékbe való felvétel és a kamarai tagság, amelynek szakmai feltételei a következők:
- a személyi jogosultság igazolása szakmai képesítéssel;
- hatósági erkölcsi bizonyítvány + illeték;
- mellékfoglalkozásban végzett tervezői tevékenység esetén a munkáltatónál való bejelentés igazolása.
Magántervezés fő- és mellékfoglalkozásban egyaránt folytatható. Azon személyek, akik megfelelő szakmai képesítéssel és igazolható gyakorlati idővel rendelkeznek, a tervezői névjegyzékbe való felvétel nélkül tervezhetnek;
- saját maguknak;
- közeli hozzátartozójuk részére;
- lakás-, garázs-, üdülőszövetkezet tagjaiként a szövetkezet részére.
A tervező a tervrajzok minden példányát alá kell írja, és tervezői jogosultságának számát fel kell tüntesse.
3.2. ábra Üröm, Péterhegyi lakópark egyik többlakásos házának terve
Ezenkívül a dokumentációhoz „tervezői nyilatkozat”-ot kell mellékelnie. Az építtetőnek nem kell ellenőriznie a tervező jogosultságát és képesítését, erről büntetőjogi felelőssége tudatában a tervező nyilatkozik a tervezői nyilatkozatban).
Hatósági egyeztetések
A telek, a tömbtelek beépítésével kapcsolatos egyik leglényegesebb fázis a hatóságokkal való egyeztetés. Mindenképpen meg kell győződni a beépítés, beépíthetőség feltételeiről, valamint a közműcsatlakozás lehetőségeiről, ill. kötelezettségeiről.
3.4. ábra Lakóház egy kölni lakóparkban. A lakások – főként a sarki kétszintes lakás – déli tájolásuknak köszönhetően reggeltől estig fényárban úszhatnak a) látványkép; b) földszinti; c) emeleti alaprajz; d) metszet.
A hatósági egyeztetéseken a következőkről kell tájékozódni:
- a helyi építési szakigazgatási szervnél a beépítési tervről (rendezési terv) és a helyi rendeletben foglaltakról;
- a földhivatalnál, hogy nincs-e bejegyezve az ingatlan-nyilvántartási (tulajdoni) lapon a beépítési lehetőségre nézve terhelő vagy kötelező teljesítés;
- a helyi önkormányzatnál, hogy környezet- vagy tájvédelmi szempontból van-e előírt kötelezettség vagy védettség.
Nem árt, ha az építtető is jelen van az egyeztetésen, mert így elkerülhetők a későbbi konfliktusok, és nem tervezői csökönyösségnek tűnnek bizonyos kötöttségek. Műemléki környezet esetében a külön szakhatósági (műemléki felügyelőségi) egyeztetés is szükséges.
Elengedhetetlenek a közműegyeztetések (az utcai meglévő vagy közeljövőben épülő közművek legközelebbi csatlakoztatására):
- utcai ivóvízvezeték-hálózat nyomvonala, keresztmetszete és lecsatlakozásának pontosítása;
- villamos légvezeték vagy földkábel helye és a csatlakozás feltételei (pl. légvezetékről, de földkábellel stb.);
- gázvezeték helye (nyomási fokozata) és keresztmetszete, kapcsolási ponttal;
- szennyvíz- és csapadékcsatorna nyomvonala jellege (zárt, nyitott, nyomás alatti stb.) és folyásiránya (a csatlakoztatás miatt);
- telefonhálózat (csak kötelező tűzvédelmi riasztás esetén szükséges);
- egyéb nyomvonal jellegű építmények, melyek ugyan nem a telek, vagyis a rajta épülő épület ellátását biztosítják, de valamilyen módon, pl. védőtávolságok vonatkozásában érintik azt (pl. országos lég-, gáz-, kábelvezeték stb.);
- környezeti tűzvédelmi egyeztető vizsgálat (van-e a közelben magasabb tűzveszélyességi osztályba tartozó létesítmény). Ez csak a szabványos helyszínrajz elkészítéséhez szükséges.
Minden olyan szervezet, amely hatósági jogkörrel is rendelkezik (tűzrendészet, ÁKJF, posta, víz- és csatornázási művek, áramszolgáltató, vízügyi szervek, gázszolgáltató, rendőrség, műemléki felügyelőség, közlekedési felügyelet stb.), felkeresés esetén köteles válaszolni az építtető vagy a tervező írásos kérdéseire a telek beépítésével, ill. az épület elhelyezésével kapcsolatban. Ha valami tisztázatlan marad, azt mindenképpen dokumentálni kell. Ezek a nyilatkozatok egy évig, ill. visszavonásig érvényesek. Magánszemély építtető esetén a szakhatóságok véleményét (és nem a közművekét) az elsőfokú építésügyi hatóság szerzi meg! (Általában pl. a tűzvédelmi szakhatóság a magántervező vagy építtető részére nem is ad szakvéleményt.)
A tervezési program
A véglegesnek tekinthető tervezési program az eddig ismertetett szempontok és kérdések tisztázása alapján alakítható ki. Az építtető részéről az eredetileg megfogalmazott igények közül általában sok minden változik az előkészítés ideje alatt a különféle, ezalatt kiderülő kötöttségek miatt. Például nagy változtatásokat okozhat egy olyan hatósági kikötés, hogy a tetőgerinc az utcára merőleges legyen. Az építtetői tervezési programot ne csak a jó előre lerajzolt – és már véglegesnek tekintett – ház jelentse, hanem az előkészítés során fölmerült problémákat is adjuk meg letisztázva a tervezőnek.
A tervezési programban fel kell tárni minden olyan igényt, amelyről úgy érezzük, a tervezőnek tudnia kell, oldva az eddig titokként őrzött „családi intimitásokat”. (Például a bidé elhelyezése a fürdőszobában, fürdőszoba és háló közvetlen kapcsolata stb.).
A programot elég jegyzetszerű felsorolásban meghatározni. Ha többlakásos lakóházról vagy többszemélyes tervezőgárdáról van szó, tanácsos ezt írott dokumentumként kezelni, mert előfordulhat, hogy valamelyik félnek szüksége lesz rá a tervezés vagy a megvalósítás során.
Vázlattervek
A vázlatterv az első lényeges dokumentumnak tekinthető rajzbeli elképzelés, melyet minden esetben a tervező készít az előkészítés és a tervezési program alapján. Ez a vázlat már alapvetően meghatározó úgy funkcionálisan, mint a szerkezeti rendszerek és a forma tekintetében.
Nagyon jó, ha a vázlatot – ha az idő és a díj engedi – több változatban készíti el a tervező. Sőt ha egy építtető tervezőgárdával dolgoztat, akkor érdemes több személyt felkérni vázlatterv készítésére. Természetesen a végleges tervet csak egy személlyel dolgoztassuk ki.
A vázlatterv foglalkozzon minden olyan lényeges kérdéssel, problémával, amelyeket a laikus építtetők is fölvethetnek, és a hatósági egyeztetéseken is fölmerülhetnek.
A vázlatterv a következő minimumot tartalmazza:
- a beépített bruttó (falakkal együtt számított) terület/költségszámítás;
- az épület elhelyezése helyszínrajzon kidolgozva;
- a tetőidom (a környezet miatt);
- vázlatos utcakép (léptékhelyes);
- alaprajzok, az egyes helyiségek hasznos (és teljes) területét is meghatározva;
- metszet;
- legalább az utcai homlokzat nézete.
A jó vázlatban nincs sok műszaki adat, hanem a kívánt lakás fő sajátosságait tartalmazva teljes képet ad a leendő tulajdonosnak és használónak. Már az alaprajz meghatározza a ház alakját, befoglaló méretét, főfalainak helyét, a födémgerendázás irányát stb.
A vázlattervet a méretek ellenőrizhetősége érdekében léptékhelyesen (pl. 1:200; 1:100 stb.) kell megrajzolni. A vázlatterv készítés olyan fázisában, amikor a vázlat már megfelel az építtetőnek, mindenképpen ajánlatos épületgépész, esetleg statikus véleményét is kikérni (pl. a kémények helye, az egyedi áthidaló tartószerkezetek vonatkozásában stb.).
Az elkészült vázlatok vagy vázlattervek alkalmasak:
- elvi építési engedélyezés iránti kérelem benyújtásához;
- kivitelezői szerkezetegyeztetésekhez;
- építtetői zsűrizésre (függetlenül azok kidolgozottsági szintjétől).
Az elvi engedély ugyan építési engedélyt nem jelent, de segíti a pontosabb tájékozódást, tisztázza a beépítéssel és az épület elhelyezésével kapcsolatos kérdéseket még a végleges terv készítése előtt.
Mindenképpen tanácsos a kivitelezői szerkezetegyeztetés, főként a fal- és födémszerkezet megválasztása miatt. Ha a kivitelező a tervezés fázisában még ismeretlen, akkor sem árt konzultálni kivitelezési szakemberrel zárt sorú vagy egyéb összeépítések alapozásáról, annak technológiájáról és egyéb lényeges problémákról. Ez az egyeztetés nem feltétlenül nélkülözhetetlen, de ellenkező esetben a leendő kivitelező kész tények elé kerül.
Az építtetői „zsűrizés” a terveztetésben igen fontos szakasz. Szükséges a már elkészült vázlatot vagy vázlatokat az építtető társaknak és laikus barátoknak, ismerősöknek megmutatni, mert ha már kész tervek és engedélyek birtokában kapunk érdemleges szempontokat, az nagyon bosszantó lehet.
A vázlattervvel kapcsolatosan még érdemes a következőket megemlíteni:
- Az építtetőnek átadott vázlat legalább 2-3 hét „átgondolás” után kerül-jön vissza a tervezőhöz az építtető észrevételeinek felsorolásával.
- A rajzolvasáshoz kevésbé értő laikus építtetők – ha a vázlatot elfogadták – „tanulják meg” annak funkcióelrendezését, és tervezői számonkérésben pontosítsák azt. Képzeletben a lakás bejáratától kalauzolva vezessék végig a tervezőt mint vendéget, és mutassák be lakásukat.
Ha ez mind megtörtént, akkor biztosra vehető, hogy mindkét fél tisztában van azzal, amit csinál, ill. csináltat, és a lakás valószínűleg hosszú távon is megfelel leendő használójának. (Mindez azért is fontos, mert az építkezés nem olcsó „játék”, és évtizedekre megszabja az otthoni életkereteket, sőt jelentősen befolyásolja a felépült ház és kert forgalmi értékét is. Ugyanakkora anyagi ráfordítás árán jó és rossz épület is létrehozható, a magunk előnyére vagy kárára!) Ezek birtokában már megkezdődhet a véglegesnek mondható engedélyezési terveztetés.
3.5. ábra Egy másik lakóház a kölni Beethoven parki lakótelepről. A lakópark értékei közül legfontosabb a park alatti, több épület előtt húzódó teremgarázs, mely minden épület lépcsőházából megközelíthető. A ház szintenkénti két, illetve négy lakása 75, illetve 150 m2 alapterületű a) park felőli kép; b) földszinti; c) emeleti; d) tetőtéri alaprajz; e) metszet; f) bejárati homlokzat.
A tervezés
A lakóépület tervezésekor a már említett tervezés-előkészítési munkákon túl
- a szerkezet (anyag);
- a forma (megjelenés) és
- a használati funkció (rendeltetés) hármasa a mértékadó.
A szerkezettervezéssel e sorozaton belül külön cikkek foglalkoznak. A forma mint téma is egy külön sorozatot kívánna, de inkább a szakmai közönség részére. Az építtetők – mint nem szakemberek a témában – legfeljebb csak a saját otthonukkal kapcsolatban csöppennek bele a formák teremtette világba, így nem valószínű, hogy az emberléptékű megvalósítás mértani alakzatainak elméleti szempontjai jelentős érdeklődésre tarthatnának számot.
A forma hatásdinamizmusa és mértani tömegaránya messzemenően meghatározzák:
- az épület karakterét és
- a környezettel való kapcsolatát.
Egy épületet természetesen saját igények alapján, de mindig egy adott vagy alakuló (tervezett) környezethez kell formálni úgy, hogy annak megjelenése ne legyen sem hivalkodó, sem pedig túlzottan jelentéktelen az utcaképben. A tervezett épülettömeg a funkcióbeli és szerkezeti rendszer teljes megtartásával, csak a részletmegoldások kismérvű változtatásával más és más külsővel jelenhet meg. Példánkban az adott épület lakóterülete (szobaszáma, tetőalakja és mérete, sőt még a főhomlokzat is) alig változik. Nézzük meg, hogy kisebb változtatások milyen megjelenést eredményeznek.
A példák jól mutatják a változatlan karakter változtatható elemét. További kiegészítő elemek a terasz és annak határoló szerkezetei vagy éppen az árnyékvetők, köztük a természetes növényzet is.
Az épületek vertikális és horizontális méretrendszerét
- előre gyártott épületeknél a modul-koordinátarendszer 3 vagy 6M-es méretrendjében célszerű felvenni (a 30 és 60 cm többszörösében);
- a hagyományos rendszereknél is szebb ugyan az előző méretkoordinátában való forma meghatározás, de ritkán adódik rá lehetőség a változó utcakép,
- tömeg, tetőidom és természetesen az építtetői igények miatt is.
- Megszokott és gyakori dolog, amikor a szűk telek teljes kihasználása az előzőektől eltérő méretekre ösztönöz.
- Szerencsére már az összes hazai ablaktípus a 3M méretrendben készül, vagyis a 60 cm-es oldalmérettől kezdve 30 cm-es méretlépcsőben (2,40 m-ig).
Az ablakok adta méretháló kapaszkodót jelent a homlokzati kép egyedi rendszerének alakításához. Az ablakok mérethálótól való eltéréséből is adódhat a homlokzatok egyedisége és különlegessége, amit mindig az adott forma és funkció összehangolása határoz meg. (Fontos tudni azt, hogy az egyedi méretre, alakra tervezett ablak ára a készen kaphatóénak sokszorosa!)
Az előre gyártott elemes lakóházak homlokzata is lehet egyedi a tulajdonos igényei szerint és saját kötött méretrendjén belül. Az előregyártás nem zárja ki a kötelező és szigorú hő-technikai követelmények kielégítését; a 12-20 cm vastag falakkal és az átlagnál nagyobb méretű üvegfelületek mellett is betartható az előírt érték alig változó költséggel, sőt előfordulhat költségcsökkenés is.
Nemcsak az előre gyártott falelemek, hanem a tartó-, ill. tetőszerkezeti elemek is segíthetik a szebb és szabadabb építészeti megfogalmazás teljesebb kibontakoztatását.
3.6. ábra Berlini két lakóház szabadon álló épület elhelyezéssel és kapcsolt teremgarázzsal. A ház lakásai kétszintesek, de lépcsőházkapcsolatuk miatt mindegyiket lehet kétgenerációsként használni a) utcakép; b) földszinti; c) emeleti alaprajz; d) metszet.
A belső téri tervezéskor sem szabad soha szem elől téveszteni a funkció és a forma egységét, legyen az akár csak egy ablakdeszka vagy éppen kandalló.
A lakásbelsők és bútoraik stílus- és formamegválasztása természetesen összhangban kell, hogy legyen az épülettel és azon belül egymással is. Az épületforma meghatározásában nagyjelentőségű – a már említetteken túl – az épülettömeg és a tető arányának, a tetősík hajlásszögének megállapítása. A tető hajlásszöge, ill. a fedés lejtése befolyásolja a belső teret is, vagyis hat az épületen belüli funkciókra is.
Egy alacsonyabb lejtésű tető padlástere legfeljebb gazdasági célra, a középmagas vagy magasabb padlásterek (szakmailag mindet magas tetőnek nevezik) az alattuk lévő szinthez kapcsolva vagy „tetőház”-ként is hasznosíthatók.
Az épület formája a tetőhajlásszög kismértékű változtatásával is nagymértékben módosul. A négyzet alaprajzútól eltérő, hosszabb épületnél nem mindegy, hogy annak tetőgerince milyen irányú. Az épülettömeg hosszával párhuzamos gerincű padlástér térfogata jóval kisebb, mint az arra merőleges gerincű tetőtéré.
3.7. ábra A „weinheimi lakó-udvar”, ahogy lakói nevezik házukat. A parkszerű telken elhelyezett épületegyüttes különlegessége, hogy a benne élők szerint ha bent vannak, kint érzik magukat, ha pedig kint – mármint a kertben (az udvarban) bensőséges hangulatot varázsol az életükbe.
A nagyobb padlásterek célszerűbben beépíthetők. Ha a tető magassága – a párkány és a gerinc közötti távolság – a 6,00 m-t meghaladja, vagy a tetőfelületen sok álló ablak készül, az épület homlokzatmagassági mértéke nő, ami az övezeti előírások alapján a tervezett megoldás engedélyezését esetleg kizárhatja! Összegezve az előzőeket megállapíthatjuk, hogy a jó tervezés alapja nem más, mint az előrelátás.
Az építészeti tervezés is előrelátás. Előrelátása az építtető igényeinek, előrelátása az igények fejlődésének. Az igényeket meg kell fogalmazni, majd belőlük épületet kell formálni. Az épület az életünket körülvevő fizikai keret, mindennapjaink kísérője. Az épület védelmet nyújt az időjárás viszontagságai ellen, pihenésünk és a nyugodt családi légkör meghitt tere. Az építészet térbeli művészet, melynek három dimenziója alkotja házunkat, lakásunkat.A lakások, lakóházak, lakóparkok tervezésére vonatkozóan kialakult és jól begyakorolt – tapasztalatokon és szabályzatokon alapuló – irányzatok és irányelvek léteznek, ezek ismertetése azonban nem e sorozat célja. A konkrét épülettervezéssel és annak alapvető követelményeivel a következő fejezetben foglalkozunk.
3.8. ábra Háromlakásos társasház függőleges térkapcsolással. A bemutatott épület a szintekre osztott lakásfunkciók szép példája.
Az építési munkák előkészítése
Egy többlakásos lakóház építésének előkészítése a telekvásárlással és tervezéssel már elindult ugyan, ám ez kevés ahhoz, hogy az építkezést megkezdhessük. Igen lényeges a következetesen végiggondolt megvalósítási ütem úgy jogi, mint gazdasági és műszaki vonatkozásban, de nem kevésbé fontos a kezdési évszak jó megválasztása is.
Ha sík terepen építkezünk, tudnunk kell, hogy mikor van legmagasabban a mértékadó talajvízszint, mert akkor nem érdemes alapozni, ugyanis a költségek akár meg is duplázódhatnak. Ne hagyjuk befolyásolni magunkat a mester által, csakis a gazdasági és műszaki megfontolásokat tartsuk szem előtt.
A hatósági engedélyeket még az építkezés megkezdése előtt be kell szerezni, és az abban foglaltak szerint kell az építkezést levezetni. Ne feledkezzünk meg a közterület-foglalási engedélyek megszerzéséről, ha anyagtárolás miatt erre szükségünk lenne!
Hatósági engedélyeztetések
Idetartoznak az épülettel, közterület igénybevételével, ideiglenes és végleges közműellátással kapcsolatos, valamint az épület használatához szükséges, közterületen létesítendő egyéb létesítmények, pl. bejárók vagy „privát” autóparkolók építésével kapcsolatos engedélyeztetések.
A tervdokumentációk tartalmi előírásai
Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló új építési törvény felhatalmazása alapján külön jogszabály, a 45/1997 (XII. 29.) KTM sz. rendelet határozza meg az építésügyi hatósági eljárás során benyújtandó tervdokumentáció kötelező tartalmi elemeit. Külön és egymástól némiképp eltérő szabályok vonatkoznak a különböző engedélyezési dokumentációtípusokra.
Általános előírás, hogy az építmény dokumentációját magyar nyelven kell összeállítani, tartalmát tartalomjegyzékben kell rögzíteni. A jelöléseknél a hatályos nemzeti szabványt, ennek hiányában egyedileg meghatározott egyértelmű jelkulcsot kell alkalmazni.
A különálló tervlapokon fel kell tüntetni:
- az építmény megnevezését;
- az ingatlan címét, helyrajzi számát;
- az adott tervrajz megnevezését, méretarányát ábránként;
- a tervező(k) nevét, eredeti aláírását, szakképesítését, tervezői névjegyzékben szereplő nyilvántartási számát;
- a tervezés dátumát;
- a kérelmező nevét és eredeti aláírását.
Elvi építési engedélyezés
Elvi építési engedélyt a felhasználni kívánt telek beépítése előtt vagy egyéb kockázati tényező(ke)t tartalmazó esetekben szokás kérni a területileg illetékes önkormányzattól, illetve akkor, ha a hatóság azt kötelezően előírta. A megfelelően dokumentált kérelem alapján hozott határozat tulajdonképpen nem más, mint tájékoztató jellegű ügyirat. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az elvi építési engedély birtokában semmiféle építési munka nem végezhető!
Építési engedélyezési dokumentáció
Az építési engedélyezési tervdokumentáció kötelező tartalmi előírásai szerint a következőket kell csatolni a kérelemhez:
- a földhivatal által hitelesített ingatlan-nyilvántartási térkép másolatát;
- helyszínrajzot (1:500 vagy 1:1000 méretarányban);
- tereprendezési tervet (1:500 méretarányban) az eredeti és a végleges terep szintmagasságainak ábrázolásával a telek természetes terepszintjének olyan megváltoztatása esetén, amely a rendelet értelmében építési engedélyhez kötött;
- alaprajzokat a tervezett építmény valamennyi szintjéről (1:100 méretarányban);
- metszeteket (1:100 méretarányban) a megértéshez szükséges számú, de legalább két, egymással szöget bezáró módon felvéve;
- homlokzatrajzokat (1:100 méretarányban) az építmény minden nézetéről;
- üzemelés technológiai tervet a környezet-, természet-, tűz és egészségvédelmi követelmények szempontjából meghatározó, valamint az előzetes egyeztetések során az érintett szakhatóságok által – a vonatkozó szakmai jogszabályok alapján – jelzett esetekben és részletezettséggel;
- kertépítészeti terveket (1:200 méretarányban) a külön jogszabályban vagy a helyi önkormányzat által rendeletben meghatározott esetekben;
- az építési engedélyhez kötött támfalak, terepbiztosítási építmények és kerítések terveit (alaprajzokat legalább 1:100, nézeteket és metszeteket legalább 1:50 méretarányban);
- műszaki leírást, amely tartalmazza az építményre vonatkozó, a tervlapokat kiegészítő információkat;
- tűzvédelmi dokumentációt az OTSZ-jogszabályban rögzített esetekben;
- talajmechanikai szakvéleményt négy beépített szintnél magasabb vagy 7 m-nél nagyobb fesztávú tartószerkezetet tartalmazó előre gyártott vagy vázas tartószerkezetű épületeknél, geo technikai dokumentációt csúszás-, omlás- vagy barlangveszélyes, illetve alábányászott területen, valamint 5 m-nél nagyobb szabad magasságú, földet megtámasztó építményekhez;
- igazoló műszaki számításokat:
- a fűtött vagy hűtött épületeknél épületfizikai, energetikai,
- minden, két beépített szintnél magasabb vagy 5,40 m-nél nagyobb födém fesztávú épület esetében – az előre gyártott elemek beazonosítását is biztosító – tartószerkezeti,
- a zajforrást tartalmazó, illetve a határérték feletti környezeti zajjal terhelt építményeknél az akusztikai és
- indokolt esetben a benapozásra vonatkozó megoldásokról;
- szakértői véleményeket a külön jogszabályban elrendelt esetekben;
- a rendelet mellékletében szereplő kitöltött statisztikai adatlapot.
A meglévő építmény átalakítására, bővítésére vonatkozó külön szabályok közel azonosak az építési engedélyezési tervdokumentációra vonatkozókkal, szükség szerinti részletezéssel. A műemléki vagy helyi védelem alatt lévő építmény esetében, ill. műemléki jelentőségű területen való építkezés esetén a fent felsoroltakon túl a meglévő állapotot ábrázoló fotódokumentáció és színezett tervek csatolása is szükséges.
3.9. ábra A mozgalmas utcai kép kialakításának eleme lehet maga a garázs, a garázsépület előreugratása. Ezáltal a lakóépületet érő utcai zajhatás a nagyobb távolság miatt csökkenhet a) utcakép; b) helyszínrajzi részlet.
3.10. ábra A több épületet magában foglaló tömbtelek kialakítása nagy mértékben meghatározza az utcai képet és magát az épületkaraktert is.
3.11. ábra Ikresített sorolású épület elhelyezés tömbtelken E: telekszélesség; F: lakás/teleksáv; a) utcakép; b) helyszín rajzrészlet.
Az építési engedély
Az előző sorozatban a tervezéssel és az építési engedélyezési eljárással kapcsolatos tudnivalók ismertetésében addig jutottunk, hogy a terveket a szükséges iratokkal kiegészítve benyújtjuk az eljárást lefolytató építési hatósághoz.
Az építési engedélyezési eljárás időtartama alatt a szakhatóság a benyújtott terveknél felülvizsgálja a létesítmény engedélyezési feltételeit, hogy az épület, a környezeti és területi követelményeken túl a vonatkozó építési előírásoknak (OTÉK, MSZ) megfelel-e. A felülvizsgálat nem terjedhet ki pl. a statikai megoldásokra, ugyanis azok a kiviteli terv részeit képezik.
Nagyon lényeges, hogy az egyéb szempontok szerint megfelelő épület külső határoló szerkezetei hőtechnikailag megfelelőek legyenek. Megjegyezzük, hogy a hazánknál gazdaságilag jóval fejlettebb országok sokkal szigorúbbak e területen, ami egyúttal jóval nagyobb takarékosságot is jelent. A huzamos tartózkodásra szolgáló épületekhez kötelezően mellékelt „hőtechnikai számítás” előírásai szerinti anyagokat természetesen be is kell építeni az épületbe!
Az építési engedély tartalmazza:
- az építtető és a haszonélvező nevét, címét;
- az építtető felhatalmazott ügyintézője nevét, címét;
- az épület helyét (pontos leírását);
- a tervező(k) nevét és címét;
- a bejelentett kivitelező nevét és címét, a jogosultsági kör behatárolásával (ezt a személyt esetenként elegendő csak az építés megkezdésekor bejelenteni);
- az épület vagy a telek tulajdonosának adatait;
- az épület rendeltetését röviden, de jellemzően (szobaszám, szintszám, épületméret stb.);
- az építmény állandó vagy ideiglenes jellegét;
- az épület egyedi vagy típusterv alapján készül-e.
A hatóság előírhatja:
- az épületre vagy környezetére vonatkozó eseti követelményeket;
- egyes munkarészek megkezdésének bejelentési kötelezettségét (a munkafázisok, pl. az eltakarásra kerülő szerkezetek vagy a hőszigetelő rétegek – beleértve a vakolatokat is) hatósági ellenőrizhetőségük biztosítása érdekében;
- a közterületi fakivágás feltételeit;
- bontással való átalakítás feltételeit;
- az épület kitűzésének és kiindulási alapmagasságának meghatározását;
- a kezdési és használatbavételi engedély megkérésére vonatkozó kötelezettséget
A határozatban foglaltak betartása a kérelmezőre mint építtetőre kötelező, kivéve, ha fellebbezés nyomán módosulnak az egyébként előírtak.
Az építési engedélyezési eljárás időtartama egyedi terv esetén általában 60 nap, ez azonban az előbb felsoroltak többszöröse is lehet, ha a tervdokumentáció felülvizsgálatakor megállapítható, hogy:
- az adott terv nem megfelelően illeszkedik be a környezetbe;
- az építtetőtől még be kell kérni valamilyen iratot (hiánypótlási kötelezettség);
- az építés valamely jogszabályban előírt feltételnek nem felel meg, és ez ügyben külön kell tájékozódni;
- egyéb szakhatósági engedélyek is szükségesek (pl. tűzrendészeti, környezetvédelmi, közegészségügyi engedélyek vagy közműnyilatkozatok.)
Ha azonban vagyonkárosodási vagy életveszély áll fönn, azonnali intézkedés szükséges. Az építési munkát jogerős építési engedély birtokában lehet törvényesen megkezdeni. Ehhez az kell, hogy az építésről határozattal értesítettek (szakhatóság, tervező, szomszédok stb.) a tudomásulvételt követő két hét alatt ne emeljenek kifogást. A határozattal értesítettek nyilatkozattal lemondhatnak fellebbezési jogukról, így a két hét lényegesen lerövidíthető.
A határozat elleni fellebbezés okai természetesen eltérőek lehetnek, akár maga az építtető vagy a tervező is fellebbezhet. A fellebbezési jog megillet mindenkit, akit a határozatban értesítettek. A fellebbezést – elutasított kérelem esetén is – mindig a határozatot kiadó építésügyi hatósághoz kell előterjeszteni, de a II. fokú hatósághoz címezve, figyelve annak szabályszerűségére, mert ezen is sok múlhat – vagy éppen bukhat. Lényeges a határozat kézhezvételétől számított, abban előírt határidő betartása. Hátráltatja az ügyintézést, ha a feltüntetett illetéket nem, vagy kisebb összegben rótták le.
A fellebbezés melléklete lehet bármilyen hivatalos bizonyíték (vagy annak hiteles másolata), amely segít mérlegelni az észrevételeket. A határozat bármely pontja – vagy éppen puszta ténye – ellen lehet fellebbezési joggal élni, természetesen az ellenvetéseket jól át kell gondolni. A határozattal értesítettek a fellebbezés benyújtása előtt a szakhatóságnál betekinthetnek a tervdokumentációba, természetesen a jogerőre emelkedés időpontjáig. Hivatalos értesítést kapnak a szomszédok vagy a megjelölt kivitelező és a szakhatóságok.
A fellebbezés átfutási ideje egyszerű esetben 30 nap, de kivizsgálást igénylő beadványnál, ahol esetleg külső állásfoglalás is szükséges, ez hosszabb is lehet. A fellebbezés elutasítása esetén keresettel élhetünk az illetékes bíróságnál, felülvizsgálati kérelem benyújtásával.
Az ilyen ügyekben járatlan építtetők gyakran azt hiszik, hogy az építkezést nyugodtan folytathatják, miközben a törvény emberei „hegyezik a ceruzájukat”. Az ügy jogerős lezárásáig azonban semmiképpen nem kezdhető meg az építkezés, és a hatóság részéről sem adható ki hivatalos engedély semmilyen munkálatra.
Összegezve tehát:
A legsimább és legegyszerűbb eljáráshoz is kellhet legalább 1,5 hónap, de ha problémák adódnak, akár a többszöröse is szükséges lehet ennek.
3.13. ábra Kétlakásos (ikerjellegű) családi ház, a lakóépület tömegén belüli garázzsal a) földszinti; b) tetőtéri; c) pincealaprajz; d) nézetrajz.
A jogerőre emelkedett építési engedély és tervdokumentáció kézhezvételével megindulhat az előkészítési munka következő fázisa. Ennek a „két-pecsétes” határozatnak a birtokában folyamodhatunk pénzintézethez hitelért, de majd az áfa visszaigényléséhez is erre lesz szükségünk.
Az építési engedély érvényességi ideje – ha azt a határozatban másképp nem rögzítették – a jogerőre emelkedéstől számítva két év. Eltérő érvényességi idő az építtető kérelmére is megállapítható, de a hatóság is megszabhat más időtartamot. Ha ezen időn belül a szabályszerűen elkezdett építkezést folyamatosan végzik, akkor az engedély két év után sem veszíti el hatályát. A még meg nem kezdett építkezés esetében a határozat érvényességi ideje, annak lejárta előtt, az építtető (vagy megbízottja) kérelmére további 1 évvel meghosszabbítható, ami indokolt esetben újból megismételhető. Három év elteltével a tervezőnek az eredeti tervdokumentációt korszerűségi vizsgálat alá kell vetnie, és szükség esetén módosítania vagy kiegészítenie. Erről minden esetben tervezői nyilatkozatban kell nyilatkoznia.
Törvényes jogutód vagy új tulajdonos esetén az építési engedély érvényességének további feltétele – az érvényességi időn belül – a tulajdonos-, illetve névváltozás hatóságnál való bejelentése, illetve kérelmezése. Természetesen ez esetben a tulajdonjogot telekkönyvi szemleívvel újból igazolni kell, és esetleg az eredeti telektulajdonos hozzájáruló nyilatkozata is szükséges. Az érvényességi idő meghosszabbítását a hatóság megtagadhatja, ha időközben a szabályok és a területi előírások megváltoztak, illetve ha az építkezés sértheti a szomszédok közben szerzett jogait.
3.14. ábra Ikerház osztott telken kerti parkolóhellyel a) a ház külső kert felőli képe; b) tetőtéri; c) földszinti alaprajz.
A kezdési engedély
Jogerős építési engedély alapján akkor kezdhető meg a kivitelezés, ha azt az építési munka megkezdése előtt legalább nyolc nappal az engedélyező hatóságnál bejelentették. Ha 8 napon belül a határozatot kibocsátó nem küld egyéb értesítést, a munka megkezdhető. Ez az időtartam rövidíthető, ha a kezdési időpont írásos bejelentésére az építésügyi hatóság azonnal írásban engedélyezi a kezdést a másodpéldányon.
A kezdés bejelentésekor közölni kell az építési engedély számát, az építtető nevét (címét), a kivitelezőt (képesítés; engedélyszám stb.), a felelős műszaki vezető nevét, valamint a kezdés időpontját. Bizonyos esetekben az építési hatóság kitűzést dokumentáló helyszínrajzi vázlatot is kérhet (torz vagy erősen lejtő teleknél).
3.15. ábra Kétlakásos, tetőtér-beépítésű lakóház a) vég-; b) bejárati homlokzat; c) földszinti; d) tetőtéri alaprajz.
A közterület használatbavétele
Az építkezés alatt – még nagyobb telek esetében is – időnként elkerülhetetlen a közterület – részbeni vagy teljes – felvonulási területként való igénybevétele. Közterületnek csak a belterületi ingatlanok előtti rész számít!
A közterület igénybevételéhez a területileg illetékes önkormányzatnál használatbavételi engedélyt kell kérni. A kérelmet az építtető, a telektulajdonos vagy ezek megbízottja nyújthatja be, és abban fel kell tüntetni:
- a kérelmező nevét, címét;
- a használatbavétel célját;
- az igénybevétel vázlat szerinti, de főbb méretekkel megadott meghatározását;
- a tervezett időtartamot (mettől-meddig).
Az igénybe venni kívánt terület átnyúlhat a szomszédos telekingatlanok elé, de úgy, hogy az adott ingatlan tulajdonosának jogait, ill. testi épségét ne sértse.
terület eltérhet a kérelemben rögzítettektől, és mindig ez a mértékadó. Az engedély lejárta előtt az engedély a használatbavétel engedélyezőjéhez benyújtott kérelemmel meghosszabbítható. Közterület időszakos igénybevételéért a legtöbb településen hivatalosan megszabott díjat kell fizetni. A közterületet igénybe vevőnek több feladata is lehet, ilyen pl. az esetleges elkerítés, a járda vagy közlekedési sáv áthelyezése, ezek megvilágítása, közlekedésrendészeti táblák kihelyezése, csapadékvíz elvezetése stb.
Közterület-használatbavételi engedély szükséges az épülő vagy már meglévő lakóépület előtti közterület fölé 10 cm-nél mélyebbre benyúló épületszerkezet, reklámtábla, kirakaternyő stb. esetében is, azonban nem időszakos jelleggel, mint az építési területnél. Ezt új épületeknél érdemes az építési engedély dokumentációjával egyidejűleg benyújtani, mert különben utólag kell intézni.
A közművek bekötéséhez szükséges közterület igénybevételét külön kell kérelmezni minden egyes közműcsat- lakozás miatti útbontás (pl. víz-, gáz-, elektromos vezeték, csatorna, postakábel stb.) esetén. Ez az engedély nem helyettesíti az illető szolgáltató cég közműbekötési engedélyét, amelyet minden esetben külön kell kérelmezni. Lehetővé kell tenni a járművek és gyalogosok közlekedését, még ha csökkentett keresztmetszetben is.
A felbontott közterületet – mint munkaárkot – jól látható védőkorláttal és közlekedést biztosító provizóriummal kell biztonságossá tenni, és annak éjszakai megvilágításáról (vagy csak jelzőfényről) gondoskodni kell. A közműbekötés után a szilárd burkolatot a kérelmezőnek a lehető legrövidebb időn belül helyre kell állíttatnia a saját költségén. Ha a közműcsatlakozások társulási jogviszony keretében épülnek, akkor egy közös eljárás is elegendő. Ugyancsak engedélyköteles a nyílt szelvényű utcai csatorna vagy szikkasztóárok feletti átjáró építése is.
Közműbekötések és engedélyeztetésük
Az épülő lakóépület ideiglenes és végleges közműcsatlakozásainak engedélyeztetését célszerű egyidejűleg intézni, és a vonalas létesítményeket a telken belülre megépíteni. Az elektromos csatlakozás kiépítése a munkahelyi gépek üzemeltetése miatt mindenképpen szükséges ideiglenes közműként, de a vízellátáshoz már a végleges megoldást javasoljuk.
Az ideiglenes elektromos ellátáshoz megfelelő a légkábeles csatlakozás egy fogadóoszlopon, egy ideiglenes mérőhely kialakításával. Az ideiglenes mérőhelynek (mérőszekrény) zárhatónak és vízmentesnek kell lennie. A mérőszekrényben a főkapcsoló és a biztosítótábla helyezhető el, a csapadéktól és az építkezési víztől védett csatlakozókat külön kell kiépíteni, szabvány szerinti védőföldeléssel és bekötéssel. Ennek szükségességét az előírtakon túl a munkahelyi gépek kezelőinek biztonsága indokolja. Ideiglenes elektromos csatlakozáshoz csak akkor kell közterület-használati engedély, ha a közterületet bontani kell, ill. ha a közterület felett légvezetéket (a megfelelő közlekedési űrszelvény fölött) kell átvezetni, feszítő-, illetve teherhordó vezetékre függesztve.
Az építkezés vízellátásához a telek vízbekötő vezetékét a végleges mérőhelyig mindenképpen érdemes kiépíteni, és legalább egy ideiglenes vízvételi helyet ki kell alakítani. Az elektromos ellátáshoz a kérelmet az áramszolgáltatóhoz, a vízcsatlakoztatásét pedig a vízművekhez kell benyújtani, szabályszerű vonalas tervekkel vagy szerelési vázlattal kiegészítve. A vízbekötéssel egyidejűleg – az egyszerűsített ügyintézés miatt – a csatornabekötés is kérelmezhető, feltéve, hogy az a közterületen már kiépített.
A gázvezeték bekötését a fogyasztói igény pontos meghatározásával kell kérelmezni külön helyszínrajz és vonalas tervek alapján a gázműveknél. Magát a csatlakozást viszont az épület szerkezetkész állapota előtt nem javasoljuk megépíteni a csatlakozó vezetékszakasz (csonk) veszélyessége miatt.
Ha az elektromos hálózathoz a belső hálózat földkábellel csatlakozik, akkor a végleges kiépítést – hasonlóan a gázvezetékhez – egyszerre végeztessük el. Az ideiglenes mérőt érdemes mielőbb áthelyezni a végleges helyére, mivel a kétfajta díjtétel különbsége akár egy helyiség belső burkolatára is elegendő lehet. A közművek bekötésénél a szint alatti vonalas létesítményekről (a nyilvántartás miatt) felmérési (állapot felvételi) helyszínrajzot kell készíteni, és azt az eltakarás előtt a szolgáltató céghez be kell nyújtani.
Eltérés a tervtől
A műszaki tervtől való eltérés megengedhető mértékéről több változat is ismert a köztudatban, érdemes tehát ezt is pontosítani.
Eltérés egyáltalán nem lehetséges:
- az épület befoglaló méretében;
- a közterületről látható homlokzatok nyílászáróinál;
- a szerkezeti fal méretében;
- a tető nagyságában és idomában;
- a homlokzatmagasságban;
- a belső funkcionális kialakításban.
Eltérés lehetséges – de azt írásban közölni kell a szakhatósággal – a következő esetekben:
- más tetőfedő anyag használatakor;
- változó homlokzati rendszer és színezés esetén;
- a belső válaszfalakban elhelyezendő ajtók helyének megváltoztatásakor (ha a belső kapcsolatrendszer ugyanaz marad);
- a belső burkolatok megváltoztatásakor;
- a belső lépcső anyagának és szerkezeti rendszerének módosításakor;
- a szerkezeti falak anyagának változásakor (pl. HB 38-as tégla helyett YTONG blokkfal). Ilyenkor mellékelni kell a hőtechnikai számítást is.
Hatósági ellenőrzések
Az építési munkák megkezdésének bejelentése után kötelesek vagyunk lehetővé tenni a munkaterület ellenőrzését az önkormányzat építésügyi hatósági jogkörrel felruházott képviselője számára. Az ellenőrzés célja a terveknek megfelelő munkafolyamatok betartatása. Ellenőrzik a közterület igénybevételét és a közterület biztonságát is.
Ellenőrzéskor kérésre be kell mutatni a jogerős építési engedélyt, a felülbélyegzett engedélyezési tervet és az építési naplót, amelybe az ellenőrzést végző személy – pl. életveszély esetében – bejegyezhet, sőt akár fel is függesztheti a munkálatokat. A munka leállítására hatósági okirattal azonnali hatállyal is sor kerülhet, de határozattal is elrendelhető.
Az építési hatósági ellenőrzések folyamán külön szakértői szakvéleményt vagy műbizonylatot kérhetnek bizonyos szerkezetekről vagy anyagokról, amelyek beépítését már megkezdték. Szemrevételezéssel is megállapíthatóan minőséghibás anyag, ill. kifogásolható munkavégzés is maga után vonhatja a szakértő felkérését.
Az ellenőrzés feladata az építtető érdekeinek, illetve az épület megfelelő minőségű kivitelezésének biztosítása, így ne tekintsük az ellenőrt holmi „akadékoskodó közegnek”. A hatóság kérhet ÉMI- (Építőipari Minőségvizsgáló Intézet) szakértői véleményt is. A hatóság szakembere utasításait köteles írásban megadni.
3.16. ábra Kétlakásos lakóház szabadon álló épület elhelyezéssel, kertes övezetben a) földszinti; b) tetőtéri; c) pincealaprajz; d) homlokzati kép.
A használatbavételi engedély
Minden olyan épületet, amelynek létesítése építési engedélyhez kötött, csak a használatbavételi engedély megadása után lehet használatba venni. Vannak azonban kivételek, feltéve, hogy nem lakó- vagy műhelyépülettel együtt épülnek.
Az engedélyköteles épületek a következők:
- jármű- (gépkocsi-, motor-, kerékpár-, csónak-, munkagép- stb.) tároló építése és bővítése;
- üzlethomlokzat (portál) kialakítása épület közterületről látható homlokzatán, tetőzetén, ill. kerítésen vagy támfalon; kirakatszekrény, védőtető (előtető), árnyékoló ernyő, hirdető berendezés, fényreklám, 1 m2-nél nagyobb cég- vagy címtábla létesítése, átalakítása stb.;
- 5 m3-nél nagyobb fürdő- vagy egyéb medence építése;
- építési telken, illetve építési területen a terep szintjének a szomszédos ingatlanok használatát korlátozó vagy azok állékonyságát veszélyeztető megváltoztatása;
- építési telek, építési terület homlokvonalán kerítés, továbbá annak határvonalától számított 3 m-en belül 1 m-nél, azon túl pedig 1,5 m-nél magasabb támfal építése;
- felvonulási épület építése, bővítése.
A használatbavételi engedély akkor adható meg, ha:
- az építésügyi hatóság a helyszínen meggyőződött arról, hogy az építés az építési engedélynek, a hozzá tartozó helyszínrajznak és műszaki terveknek, valamint az esetleg engedélyezett eltérésnek megfelel, az építmény a rendeltetésének megfelel, és biztonságos használatra alkalmas állapotban van;
- az engedély megadásához az érdekelt szakhatóságok és közművek kikötésekkel – vagy azok nélkül – hozzájárultak;
- munkavégzésre szolgáló építmény vagy építményrész esetében az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeinek meglétét igazoló üzemeltetői engedélyt is csatolták.
Ha azonos rendeltetésű összefüggő területen (földrészleten vagy építményen) egyidejűleg több építményt építettek, illetőleg többfajta építési munkát végeztek, ezekre elegendő egy használatbavételi engedélyt kérni. Ha az elsőfokú építésügyi hatóság eljárása során hibákat vagy hiányosságokat észlel, ezek jellegétől függően az egész építményre vagy annak egy részére – a hibák és hiányosságok megszüntetéséig – megtagadhatja a használatbavételi engedélyt, és megtilthatja a használatbavételt.
Ha az építkezést még nem fejezték be teljesen, de az építménynek már vannak olyan részei (pl. az épületben lévő lakás, üzlethelyiség), amelyek rendeltetésszerű és biztonságos használatra önállóan is alkalmasak, ezekre ideiglenes használatbavételi engedély adható. Végleges jelleggel azonban csak az építmény teljes elkészülte után szabad megadni a használatbavételi engedélyt.
A használatbavételi engedélyezési eljárás
A használatbavételi engedélyt az építtetőnek az építésügyi hatóságtól az építmény rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmassá válásakor – a használatbavétel előtt – kell kérnie. Az építésügyi hatóság az előző bekezdésben előírt kötelezettség teljesítésének elmulasztása esetén az építtetőt a használatbavételi engedély iránti kérelem és mellékleteinek benyújtására kötelezheti.
Egy telken egyidejűleg megvalósított több építményre, illetőleg egy építményen belül elvégzett többfajta építési munkára a használatbavételi engedélyt együttesen kell kérni. Több megvalósulási szakaszra bontott épít- kezes esetében az egyes szakaszokban megépített építményekre, illetőleg rendeltetésszerű és biztonságos használatra önmagukban alkalmas építményrészekre szakaszonként külön-külön is lehet használatbavételi engedélyt kérni.
Az építésügyi hatóság az építmény engedély nélküli használatát köteles megtiltani.
A használatbavételi engedély iránti kérelemhez mellékelni kell
- a felelős műszaki vezető nyilatkozatát 1 példányban arról, hogy az építési munkát a jogerős és végrehajtható építési engedélynek és a jóváhagyott építészeti-műszaki tervdokumentációnak, valamint a külön jogszabály szerint rendelkezésre álló kivitelezési (megvalósítási) terveknek megfelelően, az építési tevékenységre vonatkozó szakmai, minőségi és biztonsági előírások megtartásával szakszerűen végezték, és az építmény rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmas;
- a felelős műszaki vezető eltérést ismertető nyilatkozatát 1 példányban, valamint szükség szerint az ezt ábrázoló állapottervet 4 példányban abban az esetben, ha az építési munkát a jogerős és végrehajtható építési engedélytől, valamint a jóváhagyott építészeti műszaki tervdokumentációtól eltérően végezték, de az eltérés a rendeletek előírásai szerint nem minősül építési engedélyhez kötött építési munkának;
- az érintett közművek és a kéményseprő nyilatkozatát 1-1 példányban;
- az építmény rendeltetésszerű használatra való alkalmasságát és biztonságos használhatóságát bizonyító szakvéleményt 1-1 példányban szükség szerint.
- A használatbavételi engedély iránti kérelem elbírálása során az építésügyi hatóság – az e rendelet szerint érdekelt, a hatósági előírások megtartásának ellenőrzésére az adott esetben jogosult szakhatóságok és közművek, továbbá a kéményseprő írásbeli nyilatkozata alapján – a helyszínen köteles meggyőződni arról, hogy
- az építési munkát az építési engedélynek, az ahhoz tartozó építészeti műszaki tervdokumentációnak, továbbá az esetleg engedélyezett eltérésnek megfelelően végezték-e el, valamint
- az építmény az építési engedélyben megjelölt rendeltetésének megfelelő és biztonságos használatra alkalmas állapotban van-e.
A használatbavételi engedély csak akkor adható meg, ha
- az építmény a szakmai követelményeknek megfelel, és
- az engedély megadásához a hatósági előírások megtartásának ellenőrzésére az adott esetben jogosult szakhatóságok, a közművek és a kéményseprő – kikötésekkel vagy azok nélkül – hozzájárultak.
A használatbavételi engedély megadásáról, illetőleg megtagadásáról szóló határozatnak tartalmaznia kell
- az építtető, továbbá – ha nem azonosak)az építtetővel – az ingatlannal rendelkezni jogosult(ak) nevét és címét;
- az építési engedély számát és keltét;
- az építési munkával érintett ingatlan címét és helyrajzi számát;
- az építési munka rövid leírását, az építmény rendeltetését, állandó vagy ideiglenes jellegét;
- az ügyben érintett szakhatóságok esetleges kikötéseit;
- figyelmeztetést arra, hogy a használatbavételi engedély kézhezvétele után az építtető köteles – ingatlan-nyilvántartási átvezetés céljából – a megvalósult állapotról változási vázrajzot az illetékes földhivatalhoz benyújtani.
Az építésügyi hatóság a használatbavételi engedély megadását az észlelt hibák és hiányosságok megszüntetéséig – az egész építményre vagy annak egy részére – a hiányosságok jellegétől függően megtagadhatja, és az építmény használatbavételét megtilthatja.
A még befejezetlen építmény rendeltetésszerű és biztonságos használatra önállóan alkalmas részére (pl. az épületben levő lakásokra, üzlethelyiségekre) ideiglenes jellegű használatbavételi engedély adható. Ilyen esetben a használatbavételi engedélyt végleges jelleggel csak az építmény teljes befejezése után szabad megadni.
A használatbavételi engedélyt megadó, illetőleg megtagadó határozatot kézbesítés útján kell közölni
- az építtetővel és – ha nem azonosak)az építtetővel – az ingatlannal rendelkezni jogosulttal, illetve jogosultakkal;
- az építési munka felelős műszaki vezetőjével;
- a közvetlenül szomszédos – a határozattal érintett ingatlannal közös határvonalú (telekhatárú) – építési telkekkel (ingatlanokkal) rendelkezni jogosulttal, illetve jogosultakkal.
3.17. ábra Kétszer négyszobás ház szabadon álló épület elhelyezési formában közös lépcsőházon keresztüli megközelíthetőséggel a) kerti kép; b) földszint; c) emeleti alaprajz.
Engedély nélküli építkezések
A szabálytalan, engedély nélküli vagy engedélytől eltérő építkezésekkel kapcsolatosan jó tudni a következőket:
- Bárminemű építési munka csakis engedélyek birtokában végezhető.
- Ha a tervtől való eltérés mértéke meghaladja a megengedettet, a tervet módosítani kell, erről meg kell kérni a módosítást engedélyező határozatot.
Ha az építményt szabálytalanul építették és az, az építésekor érvényben lévő rendezési terveknek, illetve építésügyi szabályoknak nem felel meg, az építésügyi hatóság az építmény átalakítását, ha pedig ez – az említett terveknek és szabályoknak megfelelően – nem lehetséges, lebontását rendelheti el. Ezekre az intézkedésekre a szabálytalan építkezésnek a hatóság tudomására jutásától számított egy éven belül, és legkésőbb az építmény használatbavételétől számított tíz éven belül kerülhet sor. E határidők lejárta után az építésügyi hatóság – építési engedély nélküli, illetőleg az engedélytől eltérő építkezés címén – már nem rendelheti el az építmény átalakítását vagy lebontását, tehát az a törvény erejénél fogva fennmaradhat. Ilyenkor az építésügyi hatóság fennmaradási engedély iránti kérelem benyújtására sem kötelezheti az építtetőt. Ha az építtető önként mégis előterjeszt ilyen kérelmet, azzal foglalkozni kell, s a fennmaradási engedély megadásáról határozatot kell hozni.
Az építésügyről szóló törvény – és azzal természetesen összhangban az építési és a használatbavételi engedélyezési eljárásról szóló rendelet is – tehát az eljáró építésügyi hatóság mérlegelési jogkörévé teszi a fennmaradási engedély megadását. Ez alól azonban kivétel, ha az építési engedély nélkül vagy az engedélytől eltérően megépített építmény közvetlenül veszélyezteti az egészséget, az élet-, a vagyon- és a közbiztonságot, illetve állékonysága nem felel meg a műszaki követelményeknek, és veszélyessége megfelelő átalakítással sem szüntethető meg. Ilyen esetekben az építmény lebontása is elrendelhető, függetlenül az említett egy-, illetve tízéves határidőtől.
A fennmaradási engedély iránti kérelem benyújtásának kötelezettsége az építtetőt, a tulajdonost vagy az arra kötelezettet terheli, annak összes velejárójával együtt (építésrendészeti bírság + illeték stb.)
Ha az építtető az építési engedélyhez kötött építési munkát engedély nélkül vagy az engedélytől jelentősen eltérő módon (eltérési engedély nélkül) végezte el, az építményre használatbavételi engedélyt nem kaphat. Köteles viszont – ha az így megépített építmény lebontását nem rendelték el – arra az építésügyi hatóságtól fennmaradási engedélyt kérni. A kérelemhez az építési engedély iránti kérelemhez szükséges helyszínrajzot és műszaki terveket kell csatolni, megfelelően ábrázolva azokon a tényleges, befejezetlen építmény esetében pedig a tervezett további állapotot is.
Az építési jogosultságot igazoló okiratokat a fennmaradási engedély kérelemhez nem kell csatolni, ugyanis az épület fennmaradásának engedélyezhetősége szempontjából a szabályszerű, illetve az építésügyi hatóság által el-tűrhetőnek minősített állapot a döntő, nem pedig az, hogy az ingatlan kinek a tulajdonában van.
Ha az építtető nem nyújtja be önként a fennmaradási engedély iránti kérelmet és a mellékleteket, erre az építésügyi hatóság – határidő kitűzésével, és nem teljesítés esetére bírság kilátásba helyezésével – kötelezheti, vagy az eljárást hivatalból is lefolytathatja. Ez utóbbi esetben a szükséges mellékletek beszerzéséről és elkészítéséről – az építtető költségére – az építésügyi hatóság gondoskodik.
A fennmaradási engedély lehet:
- végleges;
- visszavonásig érvényes vagy
- határozott időre szóló.
Azt, hogy adott esetben melyik fennmaradási engedély megadása indokolt, az eljáró építésügyi hatóság dönti el.
A fennmaradási engedély – mégpedig annak bármelyik fajtája – utólag megadott építési engedélynek felel meg azzal a különbséggel, hogy egyidejűleg magában foglalja a használatbavételi engedélyt is. A kérelem elbírálásakor ugyanis már meg lehet, sőt meg kell állapítani azt is, hogy az építmény alkalmas-e a rendeltetésszerű és biztonságos használatra.
Éppen ezért az építésügyi hatóságnak a fennmaradási engedély iránti kérelem elbírálásához is figyelembe kell vennie az építési munkával érintett földrészlettel szomszédos ingatlanok tulajdonosainak jogos érdekeit, s ha az építési engedély megadásához valamely szakhatóság hozzájárulását is be kellett volna szerezni, e szakhatóság közreműködésével kell elbírálni a fennmaradási engedély iránti kérelmet is.
Végleges fennmaradási engedélyt arra az építményre indokolt adni, amely – átalakítással vagy anélkül – nem gátolja a területrendezési terv végrehajtását, a tervszerű terület felhasználást, területfejlesztést, illetőleg fennmaradása nem ellentétes a terület rendeltetésével, és megfelel a kötelező hatósági előírásoknak. Az átalakítást – ha ez szükséges – a végleges fennmaradási engedély megadásáról szóló határozatban kell elrendelni.
Visszavonásig, illetve meghatározott időre szóló fennmaradási engedélyt akkor adnak ki, ha az építmény csak a terület jövőbeni tervezett rendeltetésszerű felhasználásig marad fenn. Ha csak egy-két éves időtartamra szóló fennmaradás engedélyezhető, és emiatt nem célszerű jelentős átalakítást elrendelni, az építésügyi hatóság a fennmaradás engedélyezése helyett mérlegelheti – méltányosan megállapított, két évnél nem hosszabb határidő kitűzésével – a bontás elrendelését.
A visszavonásig, illetőleg a meghatározott időre szóló fennmaradási engedély mindenképpen magában hordja azt a jelentős bizonytalansági tényezőt, hogy az építményt az építtetőnek előbb-utóbb le kell bontania, mégpedig saját költségén, kártalanítás nélkül.
3.18. ábra Kétlakásos lakóépület külön-külön lakásbejárattal a) földszinti; b) tetőtéri alaprajz; c) látványkép.
Az épület használata
Lakó- vagy egyéb épület a használatbavételi vagy a fennmaradási engedélyben rögzítettek szerint, funkciójának megfelelően használható, hiszen eltérő használat károsíthatja az épületet és környezetét, sőt még a használó egészségét és biztonságát is veszélyeztetheti.
Bárminemű funkcióváltozás esetén tehát a változásokat tervezővel meg kell terveztetni. Az eljárás és a tervek mellékletei azonosak a már leírtakkal. A további szakhatósági engedélyeket az építési hatósági eljárás előtt általában a tervező szerzi be, de sok esetben az építési hatóság feladata azok megszerzése.
Fennmaradási engedélyezési eljárás
Ha csak építési engedély alapján végezhető építési tevékenységet építési engedély nélkül vagy az engedélytől eltérően, illetőleg az építési engedélyhez nem kötött építési munkát a meghatározott előírásoktól eltérően (a továbbiakban együtt: szabálytalanul) végezték el, az így megépített befejezett vagy befejezetlen építményre, építési tevékenységre az építtetőnek fennmaradási engedélyt kell kérnie. A fennmaradási engedély iránti kérelmet az építtető jogutódja is előterjesztheti.
A fennmaradási engedély iránti kérelemhez mindazokat a mellékleteket csatolni kell, amelyek az építési engedély iránti kérelemhez szükségesek lettek volna, továbbá az építkezés felelős műszaki vezetőjének – ennek hiányában építésügyi műszaki szakértő – szakvéleményét arról, hogy az építményt a vonatkozó szakmai, minőségi előírások megtartásával, szakszerűen építették meg, és az a rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmas.
Építési jogosultság igazolásának hiányában a fennmaradási (továbbépítési) engedélykérelmet el kell utasítani, és az építmény bontását el kell rendelni. Ha a szabálytalan építményre, illetve építési tevékenységre egyébként a fennmaradási engedély megadható lenne, és az építtető az építésügyi hatóságnál igazolja, hogy a tulajdonjog rendezéséért vagy a jognyilatkozat pótlásáért iránt pert indított, úgy az építésügyi hatósági eljárás kérelemre – a polgári per jogerős lezárultáig – felfüggeszthető.
Szakhatósági engedélyezések
Az építési, használatbavételi és fennmaradási engedéllyel kapcsolatos eljárás alapjában véve hatósági feladat, de nem árt tisztában lenni annak menetével. Ha ugyanis egy-egy eljárási szakaszban akadály (esetleg kisebb probléma) merül fel, a szükséges lépéseket mindig a megfelelő személynek kell megtennie. Ha például a telek tulajdonjogára vonatkozó vagy bejegyzési hiányosság áll fenn, akkor az építtetőnek (vagy az ügyvédjének), míg a tervlapok hiányosságai esetén a tervezőnek kell eljárnia, még akkor is, ha csak az egyik felet szólították fel a hiány pótlására.