Egészségügyi helyiségek – WC, tusoló, fürdő [HASZNOS]
Lakásokban egészségügyi helyiségeket akkor is kötelező építeni, ha közműves víz- és csatornaellátás még nincs, ill. ha emiatt kerti árnyékszék építése is szükséges.
Régen a mosdó a lakás konyhájába, a WC pedig az udvar valamely szegletébe került; ez ma már a higiéniai követelmények miatt elképzelhetetlen. Egészségügyi helyiségek a WC, a mosdó, a fürdőszoba. Mindegyik mosható padló- és falburkolattal készül, víz- és csatornahálózattal, melegvíz-vezetékkel ellátott. E helyiségek természetes megvilágítása nem feltétlenül, de – főként természetes – szellőzése mindenképpen szükséges.
WC-helyiség
A lakásokhoz a WC-berendezés vagy külön helyiségbe, vagy a fürdőbe, vagy mindkettőbe kerül. Külön WC-helyiség szükséges minden kétszobásnál nagyobb lakásban, közvetlen vagy közvetett kézmosási lehetőséggel. A mai lakásokhoz árnyékszék (külön udvari WC) csak ideiglenes jelleggel létesíthető.
Méretigény:
- alapterület: min. 0,90 m2;
- szélesség: min. 0,80 m;
- mélység: min. 1,10 m,
- befelé nyíló ajtó esetén min. 1,40 m;
- átlagbelmagasság: min. 2,20 m. A legkisebb méretű térbe ajtószárny nem nyílhat. Az elhelyezendő kézmosó növeli a helyigényt.
A WC-helyiség lehetőleg ajtóval elkülönített közlekedőtérből nyíljon. Ablak nélküli WC-helyiségek – szellőzőkürtő hiányában – szellőztethetők a helyiség világítási áramkörére kötött, a szellőzőnyílásra vagy – kürtőre szerelt ventilátorral is, így a világítás bekapcsolásakor a gépi szellőzés üzemel.
Tisztálkodási helyiségek
A tisztálkodási helyiségek a fürdéshez, mosdáshoz, kézmosáshoz és a mosáshoz szükségesek. Méretük és számuk függ a lakók létszámától, a lakás nagyságától és a szintek számától.
Fürdőszoba WC-vel
Abban az esetben készül, ha a lakás kétszobás vagy annál kisebb, vagy ha háromszobásnál nagyobb, és a lakásban van külön WC-helyiség is. Tartalmaznia kell a fürdőkádat, a mosdót, a WC-csészét, valamint helyet kell biztosítani benne a mosáshoz (mosógép), és a fűtést is meg kell oldani. A fürdőkád legkisebb mérete 110x 70 cm, és a mosdóval közös csapteleppel is létesülhet úgy, hogy zuhanyozáshoz is megfeleljen.
A helyiség javasolt méretei:
- alapterület: min. 3,20 m2;
- oldalméret: min. 1,40 m. Ajtaja nem nyílhat szobára, főző-, étkező- és élelmiszer-tároló helyiségre.
Fürdőszoba
A legelterjedtebb megoldás a fürdőszoba, amelyben csakis a tisztálkodás és a mosás lehetséges. Elsősorban előszobára, közlekedőre és gardróbra nyílhat. Kivételt jelentenek az olyan egy- vagy másfél szobás lakások, ahol a fürdőszobának önálló, közvetlen természetes szellőzése van, és nincs benne WC-csésze; ez esetben kivételesen szobából is nyílhat.
Javasolt méretek:
- alapterület: min. 2,50 m2;
- oldalméret: min. 1,40 m.
4.102. ábra Fürdőszoba sarok-pipereasztallal.
Zuhanyfülke
A legkisebb alapterületű vagy többszintes lakások második vagy kiegészítő tisztálkodási helyiségéül szolgál. Ha a lakótérben van külön fürdőszoba, a zuhanyfülkében nem feltétlenül szükséges mosdót elhelyezni. Külső padlóösszefolyóval készül.
Mosdó nélküli zuhanyfülke javasolt méretei:
- alapterület: min. 1,40 m2;
- oldalméret: min. 0,85 m. Közvetlen természetes szellőzése szükséges.
Mosdófülke
Bármely helyiséghez kapcsoltan létesíthető ott, ahol erre szükség van. Elsősorban olyan háló- vagy dolgozószobánál hasznos, ahol a külön fürdőszoba csak az előtéren keresztül érhető el, vagy a lakás más szintjén van. Mosdófülke beépített szekrényben is elhelyezhető, ha önálló mesterséges megvilágítással rendelkezik. Padozata a kapcsolt tér anyagáéval azonos anyagú.
A tisztálkodó helyiségek ablakmellvédjének magassága (parapet magasság) fürdőkád esetén 1,40 m-nél, zuhanytálca esetén pedig 1,80 m-nél alacsonyabb nem lehet. Külső határoló falra (vagy falba) vízvezeték csak külön hőszigeteléssel ellátva szerelhető, csaptelep pedig csak különösen indokolt esetben kerülhet. A tisztálkodó helyiségben elhelyezendő vízmelegítőnél nem szabad megfeledkezni a szükséges hely betervezéséről, és hogy – az elektromos üzemű kivételével – számára kéményt kell építeni, valamint a megfelelő légtérfogatot biztosítani kell.
Itt kell megjegyezni, hogy ma kapható olyan gázüzemű melegvíz-termelő készülék is, amelynek nincs füstelvezetése, hanem az a helyiség légterében marad. E füstgáz mérgező gáz, amely a fürdőkádban ülőre veszélyes lehet, ezért e készülék alkalmazását érdemes elkerülni!