Társasházak építésének és üzemeltetésének pénzügyi kérdései
A társas- vagy többlakásos házak megvalósításának nagyon sok műszaki, gazdasági, jogi vonatkozású kritériuma van. A műszaki feltételeket az előző fejezetekben már felvázoltuk a telekvásárlástól a ház megépítésén keresztül egészen annak használatbavételéig.
A gazdasági kérdések még fontosabbak, mert ha az építkezéshez nincs tőke, akkor mit sem ér a műszaki hozzáértés, ezért a következőkben igen részletesen kitérünk a saját tőkén kívüli hitellehetőségekre és állami támogatásokra. Nagy jelentőségű a jogi kérdések tisztázása is, ugyanis hiába van meg a műszaki felkészültség, a telek és a pénz, a törvényi előírások keresztülhúzhatják számításainkat.
Gazdasági kérdések
Mielőtt lakás vagy társasház építésébe, illetve az építkezés megszervezésbe fognánk, feltétlenül tisztázni kell az alábbiakat:
- a telekhez jutás költségét – vagy az emeletráépítés várható járulékos költségeit;
- a megvalósítási (építési) költségeket;
- az előzőekkel kapcsolatos adminisztratív jellegű költségeket.
Az építési telek
Az induláshoz ez a legfontosabb, mert anélkül nincs beépítési lehetőség, nincs elképzelés, és nincs hová építeni. A kiszemelt terület (telek) beépítési lehetőségeit a területileg illetékes szakhatósággal egyeztetni kell. Az egyeztetéskor – lehetőleg írásban – rögzíteni kell a szóban forgó telek beépíthetőségének összes feltételét. A dokumentumnak a rendezési tervben foglaltaknak megfelelő összes beépítési lehetőséget tartalmaznia kell.
A beépítési lehetőségekkel kapcsolatban tisztázandó legfontosabb kérdések az alábbiak:
- a telek mivel és hogyan építhető be?
- lehet-e rajta többlakásos ház?
- szintek száma (építmény-, esetleg gerincmagasság);
- beépítési sűrűség (%);
- zöldterületi kötöttségek;
- közművekkel kapcsolatos előírások (nagyon fontosak, mert jelentős költségtényezővé válhatnak);
- van-e műemlék vagy „védett” épület a közelben (esetleg a szomszédos ház)?
- és még sok minden, ami ezeket kiegészíti, de (mi) nem beszéltünk róluk.
A telekadottságok ismerete döntő lehet a vásárlás létrejöttében vagy a konkrét épület alapvető tervezési kritériumainak meghatározásában.
Épületbővítéssel és ráépítéssel létrehozható többlakásos társasház
A jogszabályok ismerete nélkül egy házra való ráépítés vagy az épületbővítés a lehető legkuszább, szinte áttekinthetetlen labirintus, de egy nagyobb építmény belső (átalakítással járó) megosztása is lehet annyira bonyolult, mint az előzőek bármelyike.
A ráépítés költségei – a másik két bővítési eljáráshoz képest – több tényezőből tevődnek össze, ugyanis pl. egy toldalék jellegű hozzáépítés a szakaszos építkezéshez áll közelebb, így csak a kapcsolódás költsége egészíti ki a beruházási összeget. Ráépítés esetén nagyon sok műszaki és gazdasági szempontot kell figyelembe venni, melyek közül a legalapvetőbbek.
Ezek:
- a telekhányadhoz jutás költsége;
- az épület állapotfelmérése;
- az épület állapotának elemzése és a szükséges talajmechanikai, alapméretezési, illetve a teherhordó falakra és a födémre stb. vonatkozó számítások elvégzése;
- a régi tető lebontása;
- a alsóbb szintek ráépítés miatt szükséges megerősítési költségei;
- a ráépítés idejére az alsóbb szinteken lévő lakások csapadékvédelmi költségei;
- a teljesen új, összefüggő épülethomlokzat kialakításának költsége;
- a közművek kapcsolásának, esetleg a többletigények miatti keresztmetszet-növelésének költségei;
- a ráépítés teljes költsége a lépcső, illetve lépcsőház meghosszabbításának anyagi terheivel együtt.
Az új ház költségvetése
Az építkezés lebonyolításának lényege a költségek ismerete, a költségvetés. A költségvetés szerkezete, közgazdasági nyelven szólva a költségtényezők rendszere olyan mint a fa, illetve annak gyökérzete. A ház jelképezi magát a fát, melynek vastagabb gyökerei alkotják az összetevőket (telek, járulékos költségek, épület stb.), vékony (hajszál)gyökérzete a sok-sok apró tételt, melyek a ház, az építészeti mű létrehozásának alapvető, éltető részei, mint például egy villanykapcsoló vagy az ahhoz csatlakozó vezetékszakasz.
A költségvetést két főszálon kell vagy lehet futtatni, melyek közül az egyik a telek – vagy a már említett ráépítési alapköltség -, másik maga az épített ház, összes járulékos költségével.
Összetevői az alábbiak:
- Telekvásárlás (telekhez jutás): átírási költségek; illeték;
- Tervezési költségek
- Az épület kivitelezése: házépítés; járulékos közműkapcsolat; kert, kerítés, udvarrendezés költségei;
- Szervezési és lebonyolítási költségek (az utóbbi sokszor még menet közben beépül az előzőek árába, legyen az akár a telek, akár maga az építés).
A költségek teljes vagy hozzávetőleges ismeretén kívül fontos tényező, hogy részesei vagyunk-e az egész építési folyamatnak, ekkor ugyanis valószínűleg kevesebbe kerül, míg a más által koordinált építkezés minden bizonnyal drágább lesz.
Az új lakás tulajdonosának szempontjából a szervezett társasházépítés is nagyon sok buktatót rejt magában.
1. Ha „kulcsrakész” házat, lakást veszünk, akkor a részletes költségvetésből a vállalási vagy eladási ár minden összetevőjét megismerhetjük, tehát pénzügyileg nagy meglepetés nem érhet ugyan, műszaki vonatkozásban viszont alaposan ellenőrizni kell, hogy a beépített anyagok, illetve berendezések (pl. burkolatok, kazán, radiátorok, csaptelepek stb.) a tervben előírt minőségűek-e. A tapasztalatok alapján ilyen gondok a befejező munkafázisokban szoktak előfordulni.
2. Napjainkban elterjedtté vált a „szerkezetkész” lakások építése, illetve értékesítése, ami bizonyos tekintetben kedvező, mert kevesebb vitára ad okot, hisz az amúgy általában nézeteltéréshez vezető munkákat mi magunk végezzük el, vagy saját szervezésben végeztetjük el azokat.
Ennek ellenére sajnos a szerkezetkészen megvásárolt épületekkel, lakásokkal kapcsolatban is rengeteg probléma és utólag, váratlanul felmerülő költség fordulhat elő. A „szerkezetkész” minősítés jogi szempontból meglehetősen tág fogalom, ezért röviden ismertetjük a vele kapcsolatos minimális és maximális követelményeket; az egyéb megoldások ezek között foglalnak helyet:
- A szerkezetkész ház az építtetők által rendelkezésre bocsátott telken épül fel, tehát az árban csak az építkezés költsége szerepelhet.
- A telket és a rajta épülő házat egy szervező- vagy kivitelező cég értékesíti szerkezetkész állapotban, ám maga a szerkezetkész állapot is többféleképpen értelmezendő:
- a ház teljes tartószerkezete (alap, fal, födém, tető, lépcsők), illetve a lakás teljes válaszfalrendszere is elkészült, az ablakok, ajtók a helyükre kerültek;
- az előzőeken kívül a lakás közmű alapszerelését és üzemi bekötéseit is elkészítették;
- az épület lakásainak falaiba és födéméibe az összes közművezetéket beépítették;
- az összes belső felületet levakolták, és az aljzatokat is elkészítették;
- az egész ház közös helyiségeit teljesen – külső homlokzattal, kapcsolódó kerti építményekkel, belső utakkal és járdákkal együtt – elkészítik.
Az előzőek ismeretében és tudatában kötjük meg a szerződést, illetve vállaljuk magunkra a belső befejező munkák elvégzését vagy elvégeztetését. Hogy a hátralévő munka a teljes költségvetés hány %-a lesz, az – a készültségi foktól függően – minden esetben és helyzetben más és más. A tapasztalat azt mutatja, hogy a tartószerkezet kész ház értéke az épület – telekár nélküli – költségvetésének kb. 60%-a.
Általánosságban elmondható, hogy
- a telek értékhányada;
- az előzetesen elért készültségi fok és a
- befejezési munkák
ára együttesen adja a teljes bekerülési költséget.
Ne feledjük, hogy a bekerülési költség sohasem azonos a forgalmi (piaci) értékkel, hiszen pl. egy 100 m2-es svábhegyi lakás az ugyanolyan műszaki kondíciókkal megépített nyírségi ház vagy lakás háromszorosát éri. Mindezek mérlegelése után a költségvetés hozzávetőleges végösszegének ismeretében állapíthatjuk meg a beruházás pénzügyi helyzetét az alábbi fő összetevők figyelembevételével:
- saját tőke (vagy saját telek);
- az (esetleg) házilag kivitelezett munka értéke;
- hitelek;
- állami támogatások.