Többlakásos házak építéséhez kapcsolódó műszaki kérdések [2021]
Az épületeknek a statikai és épületfizikai szempontokon túl meg kell felelniük a gazdaságossági, valamint az élet- és vagyonbiztonsági követelményeknek is. A gazdasági kívánalmak a helyes és gazdaságos tervezést mindig szem előtt tartva elégíthetők ki. A takarékos lakóház építése külön cikk témája lesz, ám nem jelentene igazi támpontot ez sem, hiszen a problémákat minden szakember másként látja, főként az építőanyagok gyártóinak vannak mindig gazdaságossági érveik. A gazdaságossággal kapcsolatos látásmód tehát igen változó.
Egy tetőteres lakóépületnél például a tetőtér-beépítés lehetőségét, annak szerkezeti rendszerét alapvetően befolyásolja az, hogy az épület belső teherhordó főfalának iránya párhuzamos vagy merőleges-e a tető gerincéhez képest. Elterjedt megoldás az, amikor a középfőfal és a tetőgerinc iránya megegyezik, ez azonban kevésbé gazdaságos, ráadásul a tetőtér-beépítéssel kialakuló lakrész faház jellege nem igazán kedvező. E megoldásnál a tetőtér hasznosításával kapcsolatban számos probléma adódik (pl. fedélszék, födém, oszlopok stb.).
Sokkal kedvezőbb megoldásokhoz segít a középfőfal tetőgerinchez képest keresztirányú betervezése. Ilyenkor a padlástér belső térkialakítása kötetlen, a zárófödém részben vagy teljesen azonos lehet az épület közbenső födémével. A tervezést alapvetően befolyásolja a tetőidom kialakítása, mert a gerinc irányát a hatóság az utcakép szempontjából kikötheti.
A szakmai elemzés és annak értelmezése során a gazdaságosság döntő jelentőségű, ugyanis ez a téma mindenkit érdekel, főként azokat, akik társasházak építésével és építésszervezéssel foglalkoznak. A gazdaságosságot ez esetben nem mint „piaci” tényezőt kell értelmeznünk, hanem mint építészeti praktikumot, mellyel akár 1-2%-os megtakarítás is elérhető.
A továbbiakban ismertetünk néhány szempontot, melyek nemcsak az építést teszik eredményesebbé, hanem a ház üzemeltetését is:
- tökéletes hőszigeteléssel, valamint
- a határoló- és tartószerkezetek optimális önsúlya és kiváló hőtechnikai sajátosságai révén
- csökkenthető az épületek nettó és bruttó alapterülete közötti különbség, vagyis a ház tartószerkezeti térfogata;
- az előző három fő kritérium a megvalósítás során végül akár 30-50%-kal is csökkentheti az épület önsúlyát, ezért az alapozás is olcsóbb lehet.
A felsoroltakat példával szemléltetve míg egy 100 m2 nettó alapterületű többlakásos házban szintenként ennyi a hasznos tér, addig
- Konyhabútorok házgyári (panel) lakások számára
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- hagyományos szerkezettel tömör téglából falazott 96 cm-es határoló fal esetén (mert a hőtechnikai előírások miatt ilyen vastagságú kellene) a bruttó terület 148 m2;
- korszerű POROTHERM (38 cm vastagságú) nútféderes tégla határoló fal esetén a bruttó terület már csak 120 m2;
A különbözet szintenként 28 m2, ami vetületben értelmezett értékként 3,0 m-es szintmagassággal 84 m3 tömör falszerkezetet jelent.
A példa jól érzékelteti a 100 m2-es lakásonkénti 130-140 tonna szerkezeti különbséget. Ez egy lakás megépítésénél horribilis többletköltséget okoz, nem beszélve a többletteherről. Ha a többletterhet szintenként felszorozzuk, akkor a falak és az alap költségei 2-2,2-szeresükre nőnek. Természetesen ily módon egyetlen ház sem készül, hisz minden építész a lehető legkedvezőbb arányok megvalósítására törekszik már a tervezés stádiumában, de a közölt számértékek segítségével jól látható a határesetek közötti különbség.
Az élet- és vagyonbiztonsággal kapcsolatos követelményeket a tervezett és megvalósítás alatt álló épületnek a teljes élettartama alatt ki kell elégítenie. A szabványok által szigorúan előírtak betartásában a főszerep a szakembereké.
Az épületet, annak helyiségeit, szerkezeteit, anyagait mind a külső környezetből, mind a belső zárt terekből különféle hatások érik. Közülük e cikkben főként az épületfizikai kérdésekkel foglalkozunk, a légáramlással, a hő, a pára, valamint a zaj hatásaival. A valóságban ezek többé-kevésbé kölcsönkapcsolatban vannak, egymást befolyásolják. A következő kötetekben ugyan külön-külön részletezzük e témaköröket, azonban ez a kölcsönhatás nem elhanyagolható, és nem hagyható figyelmen kívül. Az épületfizikai hatásokat mindig komplex szemléletmóddal, az egy időben fellépő valamennyi hatás figyelembevételével és a kölcsönhatások szem előtt tartásával kell kezelni.
Épületfizikai szempontból nem elhanyagolhatók a szerkezetekkel kapcsolatban a következők:
- Az épületszerkezeteknek az épület használata közben eredeti állagukat minél hosszabb időn keresztül meg kell őrizniük, hogy funkciójukat maradéktalanul betölthessék.
- Olyan kialakításúak legyenek, hogy a létesítés és üzemeltetés optimális ráfordításai mellett elégítsék ki az épület és a helyiségek funkciójától, használatától függő hőérzeti (komfort)feltételeket és az egyéb épületfizikái követelményeket.
Egy adott funkciójú épület szerkezete természetesen sokféleképpen megtervezhető anyaga, mérete, rétegrendje, kapcsolatai, térbeli elhelyezkedése stb. tekintetében. Az épületfizikai méretezés célja az ésszerű változatok közül a leggazdaságosabb megoldás kiválasztásának segítése.
Az épületszerkezetekkel szemben a különféle hatások tekintetében különböző követelményeket állítunk. Olyan megoldásokat kell összehasonlítanunk, amelyek önmagukban is mind kielégítik ezeket.