POLIFOAM hő- és hangszigetelő rendszerek
Polifoam hablemez a hétköznapi épületfizikában
Hiába fűtünk, mégis hideg marad a lakás? Fázik a talpunk a hideg padlón? Reumás fájdalmak törnek ránk a hideget sugárzó falak közelében? Esetleg saját izzadságunkban párolódunk az elviselhetetlenül meleg tetőtéri lakásban? Vagy éppen hajnali idegnyugtatónkat szedjük, mert már megint a felettünk lakó szomszédok csoszogására, fapapucsaik kopogására, gyermekeik ugrálására ébredtünk? Megannyi jól ismert, hétköznapi kérdés, és a kérdések mögött lakásunk megszokott, hétköznapi problémái. A gondok magyarázatát – és egyúttal a lehetséges megoldást is az épületfizikái tudományok körében kell keresnünk.
Nem beszélünk a hideg vagy meleg vizes tartályok, csővezetékek gazdaságos hőszigetelésére alkalmas termékekről (csőhéjak, lemezek), nem lesz szó a sugárzó hideg falak káros élettani hatását megszüntető hőszigetelő alátéttapétáról, sem a tetőtéri lakások komfortérzetét javító tetőfóliáról.
Két épületfizikai jellemző: a hangszigetelés és a hőszigetelés hiányának problémáit, megkövetelt szabványos értékeiket és gyakorlati megvalósításuk eszközeit részletezzük:
6.10. táblázat.
Hangszigetelés
Jogos igény, hogy lakásunkból, szobánkból kirekesszük a külvilág zavaró zörejeit. Nem szívesen hallgatjuk naphosszat sem az utcai zajokat, sem a szomszédok veszekedését. Ezért házunk, lakásunk kialakítása olyan kell legyen, hogy mindezeket az akusztikai hatásokat kizárja a védett térből. Ehhez „semmi mást” nem kell tennünk, csak amit általában az építés során: a megfelelő tulajdonságú anyagokat a megfelelő sorrendben kell összeépítenünk!
A hangszigetelés különböző típusairól beszélhetünk aszerint, hogy a zajkeltő hangforrás és a zaj elleni védelmet igénylő tér (benne a védelem céltárgya, az ember) hol helyezkednek el egymáshoz képest. A legegyszerűbb esetben azonos helyiségben van a védendő személy és a zajforrás is. Ilyenkor hangelnyelő burkolatokat kell beépíteni. A POLIFOAM hablemezek zárt cellaszerkezetük miatt erre a célra nem alkalmasak.
A zajforrás és a védendő személy elhelyezkedhetnek egymás melletti vagy egymás feletti, fallal vagy födémmel elválasztott két különböző helyiségben is. Ilyenkor a két helyiség közötti fal vagy födémszerkezet léghang gátlási tulajdonságai határozzák meg a hangszigetelés mértékét. Ha léghang gátlási igény azonos szinten lévő helyiségek között merül fel, akkor a megfelelő hangszigetelést (hanggátlást) a tűzfalak, válaszfalak helyes kialakításával lehet elérni. Az egymás felett lévő két helyiség közötti léghang gátlás nagyságát az elválasztó födém szerkezete befolyásolja. Itt a POLIFOAM hablemezek beépítése kismértékű javulást eredményez. A hanggátlás megfelelősége elsősorban a födémszerkezet tömegétől függ.
Az egymás feletti helyiségek közötti hanggátlásnak egy speciális esete a lépéshang gátlás vagy más néven kopogó hang gátlás. Ez esetben a kopogó zaj közvetlenül a felső helyiség padlófelületén keletkezik. Az ellene való védekezésben komoly szerepe lehet a POLIFOAM hablemezeknek!
A lépéshang gátlási tulajdonságot a szabványos lépéshang nyomásszint (Ln) jellemzi, mely egy adott födémszerkezet decibelben (dB) kifejezett lépéshang nyomásszintjét adja meg egy meghatározott erősségű kopogó hangforrás változó frekvenciaértékeinél (6.32. ábra). A lépéshang gátlás vonatkoztatási görbéje az ábrán „a” betűvel jelzett tapasztalati diagram, melyet önmagával párhuzamosan függőlegesen eltolva és a födémszerkezet (az ábrán nyers vasbeton födém, illetve nyers vb. födém+ szőnyegpadló) laboratóriumban mért lépéshangnyomásszint-görbéjére legjobban ráillesztve („a2” és „a3” görbék) az „a2-a3” jelű görbék közötti függőleges távolság adja meg (dB-ben) a lépéshang gátlási mutató (EL) nagyságát. (Az ábrán: vasbeton födém EL = -10 dB, tűnemezelt velúrszőnyeggel borított vasbeton födém EL = +4 dB.)
A szabványos követelmény
- idegen lakások mellékhelyiségei között: EL = +3 dB
- idegen lakások lakóhelyiségei vagy irodahelyiségei között: EL = +8 dB.
A szalagparketta alatt elhelyezett 2-5 mm vastag POLIFOAM hablemez azonban ilyenkor is sokat segít abban, hogy ha nem is felhőtlen, de legalább elfogadható maradjon a viszony az alsó és felső lakók között. Szalagparketta, hajópadló, nemez padlószőnyeg vagy PVC padló alatt utólagosan, felújítás keretében, az ajtóküszöbök és csatlakozó hidegpadlós burkolatok érintetlenül hagyásával is elhelyezhető egy 2-4 mm vastag POLIFOAM hablemez, mely meglepően kedvezően befolyásolja a födém hanggátlási tulajdonságait.
Igazán jó eredményt azonban csak profi műszaki megoldástól várhatunk: esetünkben ez az úsztatott padlószerkezet. Nevét onnan kapta, hogy a szilárd födémen, egy-egy helyiség falakkal körülhatárolt alapterületén olyan betonaljzatot készítenek, melyet a födémtől, illetve az oldalfalaktól egyaránt úgynevezett hang lágy anyaggal (Polifoam dilatációs habszalag) választanak el. A padló aljzatául szolgáló beton tehát sehol nem ér a falhoz vagy a födémhez, hanem mintegy „úszik” a lágy elválasztó anyagon. Ezzel a módszerrel még padlócsempe burkolat esetén is elérhetjük, sőt túl is szárnyalhatjuk az EL = +8 dB lépéshang gátlási követelmény értéket!
Hang lágy anyagként javasolható a POLIFOAM hablemezek beépítése, melyeknek kedvező lépéshang gátlási hatása mellett sok esetben kiváló hőszigetelő tulajdonságát is ki tudjuk használni.
6.32. ábra. Oktávsávok középfrekvenciái (Hz).
Hőszigetelés
Az épületek hőszigetelésének legfontosabb célja a lakók megfelelő komfortérzetének biztosítása, és egyúttal a fűtési energiaköltségek csökkentése (6.33. és 6.34. ábra).
6.33. ábra. Szalagparketta burkolatú padozat POLIFOAM hablemez hangszigeteléssel.
6.34. ábra. Ragasztott lapburkolatú padozat POLIFOAM hablemezzel úsztatott kivitelben.
Hőszigetelnünk kell a födémet (tetőt), az oldalfalakat és a padlót. Ezek közül a tető és az oldalfalak hőszigetelésének módja több évtizede – sőt évszázada – folyamatosan alakul, fejlődik, és mára nagyjából elfogadott technikák és anyagok állnak rendelkezésünkre. A talajon fekvő padlók szigetelésének igénye viszonylag új keletű, és sokan nem értik, miért van rá szükség? Pedig a magyarázat egyszerű. Gondoljunk csak arra, hogy egy tapasztalt túrázó késő őszi sátoros táborozáskor hogyan készíti fel magát az éjszakai pihenésre? Természetesen úgy, hogy először leteríti POLIFOAM campingmatracát (IZOLÍR), mert nincs az a kitűnő hálózsák, mely önmagában elegendő védelmet adna a talaj felől sugárzó hideg ellen.
A talajon fekvő padlókat tehát hőszigetelni kell. Ugyanígy belátható a fűtetlen pince (vagy árkád) feletti födém hőszigetelési igénye is. Padlófűtés esetén is hőszigetelni kell a födémet, mert ellenkező esetben a fűtési energia egy része az alsó szomszéd mennyezetét fűtené.
A hőszigetelés szükséges mértéke új épületnél minden esetben számítandó, tervezendő. Az energiaárak átlagosnál rohamosabb növekedése és a hőszigeteléssel megtakarítható fűtési energiaköltség a felújítások, rekonstrukciók építtetőit is egyre inkább az utólagos kiegészítő hőszigetelések beépítésére sarkallja.
POLIFOAM hablemezek
A POLIFOAM hablemezek kiemelten alkalmasak padló- és födémszerkezetek lépéshang gátlására és hőszigetelésére. Nézzük meg, milyen tulajdonságai emelik ki az átlagos hő- és hangszigetelő anyagok köréből.
A zárt cellaszerkezetű, kémiai térhálósítású polietilén hablemezek mechanikai tulajdonságai a nem térhálós szerkezetű hablemezekéinél kedvezőbbek. Zárt cellaszerkezetük következtében nedvességre nem érzékenyek, jó párazárók, ezért úsztatórétegként a betonaljzat alatt közvetlenül elhelyezhetők. Vegyi ellenálló képességük jó, baktériumállók, rovarok, rágcsálók nem támadják meg, nem tartalmaznak olyan anyagot, amely a penészgombák tömeges elszaporodásához táplálékul szolgál. Egészségre káros anyagokat nem tartalmaznak, környezetbarát termékek. Súlyuk csekély. Megmunkálásuk könnyű és gyors: éles késsel, ollóval szabhatók, az illeszkedő élek egymáshoz forró levegős hegesztéssel, ragasztással vagy öntapadó POLIFOAM habcsíkkal vízzáró módon csatlakoztathatók. -60 °C és +90 °C közötti hőmérséklet-tartományban széleskörűen alkalmazhatók.
A POLIFOAM hablemezek 1-60 mm közötti vastagsági mérettel, 700-1500 mm szélességgel, 25-100 fm hosszú tekercsekben, illetve 20 mm vastagság felett 2x 1 m-es táblákban kaphatók. Az öntapadó habcsíkok és hablemezek 3 és 5 mm vastagsággal, 5,10,20,30,50 mm szélességgel, 10-20 m-es hosszban készülnek.
A hablemezek jelölése: N 30, N 45, N 90, N 180, illetve NF 30, ahol a betűjelzés az éghetőségi besorolásra utal (N = könnyen éghető, NF = nehezen éghető), míg a betűjel utáni szám az egyes típusok testsűrűségét adja meg kg/m3 mértékegységben.