Az épület alaprajza
Egy hagyományos épület tervezésekor elsősorban az építtetők életformáját és az ennek megfelelő igényeket vesszük figyelembe. Nap centrikus épület esetében az építtetőknek tudomásul kell venniük (hiszen ezt saját maguk vállalják), hogy majdani otthonukban életstílusuk változni fog, mert az időjárási viszonyok sokkal inkább éreztetik majd hatásukat a mindennapok során.
A belső terek fűtési és bevilágítási igénye akkor elégíthető ki legjobban, ha a helyiségek többsége a déli homlokzatra kerül. Természetesen egy ház különböző funkciójú helyiségeinek különböző a fűtési és bevilágítási igénye. A konyha – például főzés alkalmával – a tűzhely, a sütő és egyéb háztartási berendezések üzemeltetése folytán jelentősen felmelegszik. Központi fűtés esetén a radiátorok méretezésekor ezt a körülményt nem szabad figyelmen kívül hagyni. Ugyanakkor a konyha igencsak páratermelő helyiség, ezért a fűtéssel, hőszigeteléssel, szellőztetéssel csökkenteni kell a páralecsapódás veszélyét. Ám egy hálószoba sem igényli ugyanazt a meleget, mint a nappali vagy a dolgozószoba, hiszen azt csak éjszaka használjuk. Ha többen alszanak egy helyiségben, a páratartalom megnő, és itt is páralecsapódás keletkezhet.
Hőmérsékleti zónák
Miután eldöntöttük, melyek azok a helyiségek, amelyek a legtöbb napot kívánják, és melyek kevesebbet, a ház alapterületét „hőmérsékleti zónák” szerint fel kell osztani. A közel azonos hőmérséklet-igényű helyiségeket csoportosítjuk egy zónába. Ez a fajta differenciálás azért is lényeges, mert egy háznak általában nincs hosszú déli homlokzata. A legnaposabb – délre tájolt – zónába célszerű csoportosítani a következő helyiségeket: nappali, étkező, dolgozó, nagyszülő(k) lakószobája, gyermekszoba (ha ott nemcsak alszik, hanem tanul, játszik a gyerek).
A közepes hőmérsékletű, ún. „átmeneti” zónába kerüljenek a közlekedőterek, az étkező-konyha, a házimunka-szoba stb., a leghűvösebbe pedig az összes egyéb funkciójú helyiség: a hálószobák, gardrób, fürdőszoba, WC, konyha, kamra, tárolók, garázs, barkácsműhely. Helyes „zónázással” elérhetjük, hogy bizonyos helyiségekből hosszabb időszakra is (pl. a hálószobákból nappalra) kizárhatjuk a meleget. Az egyes zónák közötti ajtókat azonban gondosan csukva kell tartani! Kánikula idején helytelen az ablakokat kitárni, mert a meleg bejön. Szellőztetni reggelente és éjszaka célszerű.
(Kép fent) Alaprajzi benapozási lehetőségek.
A hőmérsékleti zónák kialakításának két járható útja van. Az egyik esetben a ház különböző zónáit teljesen elkülönítjük egymástól, ezáltal abszolút biztosítható valamennyi helyiség megkívánt hőmérséklete. Ennek azonban nagy ára van, a zónák közti válaszfalakat és födémeket (sőt ajtókat is) hőszigetelni kell, hogy a meleg ne jusson át a hűvösebb területekre.
A másik megoldásnál – különösen a napenergiát közvetlenül hasznosító épületeknél – gyakorlatilag egyáltalán nincsenek falak a helyiségek között. (Hazánkban is sokak által kedvelt az egyterű lakás.) Egy ilyen épületben a meleg és a fény szabadon cirkulál egyik zónából a másikba, a hőmérsékletingadozást a helyiségek elrendezése ellensúlyozza.
Északi homlokzat
Az épületek „legmostohább” oldala általában az északi, hiszen ez kapja télen a legnagyobb hideget, a legkevesebb fényt. Általában tehát ezt az oldalt használjuk a legkevesebbet, mert közvetlen napfény sohasem éri, az év nagy részében homlokzata folyamatosan árnyékban van, a téli hónapokban is, mikor az alacsonyan ballagó nap a déli oldalt még süti, de délnyugaton már le is nyugszik. Emiatt bármilyen kis mennyiségű hó vagy eső esik, az északi oldalon hosszú ideig megmarad, nem képes elolvadni, illetve elpárologni. A hazánkban leg- gyakrabban uralkodó északi, északnyugati szél tovább nehezíti az épületek északi oldala mentén lévő helyiségek megfelelő kialakítását.
Sík terepre tervezett épületek északi homlokzatát csak kiválóan hőszigetelt falszerkezetekkel, fokozottan légzáró, minimális felületű ablakokkal, illetve egyéb nyílásokkal lehet elviselhetővé tenni. Lejtős terepen több lehetőség adódik az időjárás északi oldalra ható kedvezőtlen hatásainak kiküszöbölésére. Déli, délkeleti, délnyugati lejtő esetén az épület északi részét – a terep adottságait kihasználva – félig vagy egészen földbe süllyeszthetjük. Európában gyakran alkalmazott megoldás az épületek tetőzetének – legyen szó akár lapos, akár magas tetőről – földréteggel való fedése, amely tökéletes hőszigetelést biztosít a téli lehűlés és a nyári túlmelegedés ellen, a szélesen elnyújtott déli homlokzat pedig állandó napsugárzáshoz jut.
(Kép fent) Körkörös benapozású passzív szolár ház Közép-Európában. A bejutó fénymennyiség a kapcsolt árnyékolókkal tökéletesen szabályozható a) földszinti; b) emeleti alaprajz.