Árnyékolók télikertben
A túlzott felmelegedés ellen a másik hatásos védekezési mód az árnyékolók alkalmazása. Növényházak és télikertek esetében egyaránt alkalmaznak természetes árnyékolást. A bokrok és a rácsos szerkezetekre felfuttatott növények a nyári melegben szinte teljesen leárnyékolják az építmény felületét lombozatukkal; téli, tavaszi és késő őszi időszakban pedig, mivel leveleiket lehullatják, átengedik a napsugárzást.
Ennek a megoldásnak az a hátránya, hogy egy napon vagy egy évszakon belül az időjárástól függően nem szabályozható, és amúgy sem telepíthető mindenhol. Télikertek esetében még a kilátást is eltakarják. Célszerűbb tehát szabályozható árnyékoló szerkezetet alkalmazni.
Az árnyékoló szerkezeteket háromféleképpen helyezhetjük el:
A növényház vagy télikert üvegezett síkja előtt, az üvegrétegek között és az üvegezés belső oldalán. A külső oldalon elhelyezett árnyékoló szerkezet hatásfoka a legjobb, de csak olyan anyagból készülhet, amely jól bírja az időjárás viszontagságait és a napsugárzás „öregítő” hatását. A legrosszabb hatásfokú árnyékolók a belső oldalon elhelyezettek, mert azok szükségszerűen felmelegszenek, és maguk is a belső térbe sugározzák ki hőjüket. Ugyanakkor anyaguknak nem kell időjárásállónak lennie.
Az üvegrétegek közötti árnyékoló szerkezetek hatásfoka az előző kettő közötti, de szerkezeti megoldásai bonyolultak. A külső árnyékoló szerkezetek legegyszerűbb megoldása – elsősorban növényházakban, de télikertekben is -, ha az üvegfelületek elé feltekerhető, felhúzható nádszövetet helyezünk el (8-13. ábra).
8-13. ábra. Külső, nádszövet árnyékoló 1 hevederekre fűzött nádszövet; 2 göngyölítő huzal; 3 csörlő; 4 üvegház vagy télikert.
8-14. ábra. Télikert külső (tető-fal) árnyékolója felső göngyölítővel.
8-15. ábra. Télikert külső árnyékolásának lehetőségei a) tetőszakasz; b) tető és fal c) tető és fal egy árnyékolóval; d) szakaszos árnyékoló sorral.
8-16. ábra. Felső sínvezetésű árnyékolók télikerthez a) tetőárnyékoló; b) tető/fal árnyékolóval.
8-17. ábra. Télikert külső árnyékolása esetén az árnyékoláson kívül a résszellőztetés hűti az üveg felületét a) egy hűtőjárattal; b) szakaszos légjárattal; 1 télikert üvegezett fala (és teteje); 2 szellőztető légrés; 3 külső árnyékoló.
Igényesebb helyeken, télikertekben ez a megoldás főleg azért nem alkalmazható, mivel a széle nincs befogva. A 8-18. ábrán olyan külső, vászon árnyékoló szerkezetet mutatunk be, amely két oldalon vezetősínnel van megfogva. A göngyölítő szerkezettel a szükség szerinti állásba hozható. Azzal azonban számolnunk kell, hogy szél esetén ez is komolyan mozgásba jöhet, valamint a vászon 3 – 5 évenként elöregszik, még akkor is ki kell cserélni, ha télen nem használjuk.
8-18. ábra. Külső, vászonárnyékoló vezetőszerkezettel a) metszet; b) nézet; c) részlet; 1 C profilú sín; 2 bak; 3 lecsavarozás; 4 talplemez; 5 fogadó vázkeret; 6 árnyékoló borda; 7 görgő; 8 üvegezés; 9 vászon; 10 szegő; 11 végdugó; 12 vászonvezető sín; 13 gördítő szerkezet; 14 göngyölítő ház.
Külső és belső oldalra egyaránt felszerelhető a 8-19. ábrán látható árnyékoló szerkezet. Ez is vászonból készül, a két szélén befogva, de vékony lécekkel sűrűn merevített és nem igényel görgőket. Belső oldali árnyékolásra” is használhatjuk a nádszövetet. Ebben az esetben is nehezéket kell az alján elhelyezni. A 8-21. ábrán bemutatott egyszerű megoldás esetében számolnunk kell azzal, hogy összecsukott, ül. felhúzott állapotban is árnyékol, mivel nem tekeredik fel, hanem harmonikaszerűen összehúzódik.
8-19. ábra. Külső és belső oldalra is szerelhető vászonárnyékoló 1 vászon; 2 bordázat; 3 kezelő- és göngyölítő zsinór; 4 átvezető furat; 5 véglezáró lap; 6 feltekerő rúd; 7 vezetősín vagy szaruzat; 8 gördülőlap.
8-20. ábra. Télikert belső árnyékolási lehetőségeinek vázlata a) csak tető alatt; b) fal- és tetőszakasszal; c) fal és tető egy szakaszban; d) sávos szakaszokkal.
8-21. ábra. Belső függőleges nádszövet árnyékoló szerkezet 1 függesztő rúd; 2 nádszövet; 3 göngyölítő zsinór; 4 nehezék; 5 nádszövet heveder; 6 átfűző horog; 7 szerelési furat.
A belső árnyékoló kartonból is elkészíthető, mivel nem éri csapadék. Gyakran alkalmazott, egyszerű és olcsó kartonárnyékoló látható a 8-22. ábrán. Ilyen árnyékolót házilag is készíthetünk, csak arra kell ügyelnünk, hogy a vezetőhuzal részére kialakított lyukak egy egyenesbe essenek és bírják a vezetőhuzal dörzsölő hatását, amely a feszítőhuzal anyagától és felületi érdességétől függ. Ugyancsak házilag elkészíthető a 8-23. ábrán látható vászonárnyékoló.
8-22. ábra. Belső árnyékoló kartonpapírból 1 hajtogatott karton lamella; 2 vezetőlyuk; 3 borda; 4 zsinór; 5 horog; 6 télikert váza.
8-23. ábra. Vászon belső árnyékoló szerkezet.
Ha nem ezt a megoldást választjuk, miszerint a tartó rudat át kell bújtatni, szőni a vásznon, akkor a 8-26. ábrán látható megoldások bármelyike megfelelő. Ezek a vászon árnyékoló szerkezetek csukott állapotban a 8-27. ábrán láthatók. Attól függően, hogy a növényház és télikert tartó vázszerkezete milyen kialakítású és anyagú, különböző lehet a vászon árnyékoló szerkezet vezetősínjeinek kialakítása is (8-28. és 8-29. ábra).
8-24. ábra. Télikert fregoli zsinóros működtetésű tető alatti árnyékolójának működési vázlata.
8-25. ábra. Télikert gyűjtősínes megoldású tető alatti árnyékolója a) üzemi helyzet; b) szabad benapozást lehetővé tevő helyzet.
8-26. ábra. A 8-17. ábrán bemutatott árnyékoló tartószerkezeteinek változatai a) – e) 1 fatengely; 2 függesztő talp; 3 vászon; 4 szegezés.
8-27. ábra. Gördülő, hajtogatott vászon belső árnyékoló összecsukott állapotban 1 vászon; 2 tengely; 3 szegezés; 4 göngyölítő zsinór; 5 fogó: 6 átfűző horog; 7 szaruzat; 8 horonyfa; 9 talp; 10 görgő; 11 csavarozás.
8-28. ábra. Télikert tetőüvege alatti gördülősínes függesztésű árnyékoló a) alsó; b) oldalsó függesztéssel.
8-29. ábra. Üvegtető alsó síkjához kapcsolt csúszó sínes árnyékoló.
A bemutatott megoldásoknál vannak lényegesen bonyolultabbak, igényesebbek is (pl. falemezekből készült redőnyök, elfordítható lamellák stb.), de ezek sokba kerülnek, általában alkalmazásuk csak olyan helyen gazdaságos, ahol az árnyékolóknak komolyabb feladata van, például napházakban, klimatizált épületekben stb.
Megjegyezzük, hogy mivel a napsugárzás beesési szöge évszakoktól és napszakoktól függően ismert, mód van arra is, hogy a növényházakat és télikerteket úgy alakítsuk ki, úgy tájoljuk, hogy a „védekező” árnyékolás optimálisra csökkenjen.