Alumínium fedélszerkezetek
Az alumínium ugyan az eredeti, gyári felületkezelés (eloxálás) után hosszú ideig megtartja előnyös külsejét, de fajlagosan nagy a költsége és helyszínen nehezen hegeszthető, alakítható. Ez az oka, hogy alumíniumszerkezetű tetőket csak ott alkalmaznak, ahol egyedi vagy reprezentatív igényeket kell kielégíteni. Ilyenek pl. az üvegházak, télikertek és az egyre jobban elterjedő napházak, valamint különféle közösségi épületek tetőszerkezetei.
Az alumíniumszerkezetű tetők hazánkban nincsenek tipizálva, így az 5-53. és 5-54. ábrán egyedi kialakítású télikert szerkezetét, valamint csomópontjait mutatjuk be.
5-53. ábra. Lakóépülettel összeépített, alumíniumszerkezetű télikert nézete.
- Tetőszerkezeti- és fedési anyagok
- Vasbeton szerkezetű magastetők
- A fedélszerkezetek és szerkezeti elemei (ácsmunkák)
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
5-54. ábra. Az 5-53. ábrán bemutatott télikert csomópontjai a) – g) 1 alumíniumszaruzat; 2 fa szaruzat; 3 acél függesztő szelemen; 4 szemöldöktartó; 5 keresztbordázat; 6 tömítő gumiprofil; 7 rugalmas kitöltő; 8 csavaros kötés; 9 hőszigetelő üvegfedés; 10 cserépfedés; 11 léc; 12 fólia; 13 alátétdeszka; 14 kiegészítő alapprofilok; 15 csukló; 16 hőhídmegszakító profil; 17 hőszigetelő réteg; 18 ék; 19 bádogszegély; 20 ereszcsatorna; 21 főfal; 22 vakolat; 23 műanyag saru; 24 távnyitó-működtető.
5-54. ábra folytatása. Az 5-53. ábrán bemutatott télikert csomópontjai e) – g)
Csomóponti kialakítás
A lakóépületekhez, kommunális és közösségi épületekhez gazdaságosan alkalmazható fémszerkezetű magastetőket hazánkban csak kismértékben tipizálták. A főleg acél szerkezeti rendszerek lényegesen eltérnek egymástól, így szerkezeti csomópontjaikat a rendszerek ismertetésével együtt mutatjuk be. A szerkezeti csomópontokon túl az ereszek, oromzatok és tetőgerincek kialakítási módjai lényegében nem térnek el a fa fedélszerkezeteknél bemutatott megoldásoktól. A csomópontok adaptálásakor arra kell ügyelnünk, hogy a fém- és faelemek kapcsolatai, valamint a faelemek felületkezelése ne csökkentsék a fémszerkezetek eredeti szilárdságát, állékonyságát és időállóságát.
Fedélszerkezetek védelme
A fémszerkezetű tetők felületvédelme megakadályozza vagy jelentősen késlelteti a fémek korrózióját. Az acélszerkezetek felületvédelmének a lépései – akár a gyártó üzemben, akár az építkezés helyszínén végzik – a következők.
Ezek:
- rozsdamentesítés, felülettisztítás, zsírtalanítás;
- alapmázolás;
- fedő, bevonó mázolás 2 vagy 3 rétegben.
Az alapmázolást és a bevonó, fedő mázolást is mindig a szerkezettel szemben támasztott követelményeknek megfelelő és a gyártás vagy beépítés időpontjában beszerezhető legkorszerűbb anyagból kell készíteni. Gyári felületkezelés esetén az is előfordul, hogy a teljes szerkezetet szendzimir horganyzott felülettel szállítják ki a helyszínre, és a szerelés után a helyszínen kap bevonó mázolást. Az acél- vagy alumíniumszerkezetek kiegészítő és kötőelemei általában horganyzott felületűek, további felületkezelést nem igényelnek.
Az alumínium felületkezelési lehetőségei lényegesen korlátozottabbak, mint az acélfelületeké. Lényegében két alapvető felületkezelést alkalmaznak, elsősorban a natúr vagy egyéb árnyalatokban készíthető eloxálást, valamint a ráolvasztott műanyag bevonatot. Külső téri igénybevételhez az eloxálás a célszerű, belső térben mindkét megoldás alkalmazható. Az alumíniumszerkezeteket csak rendkívül ritka esetben és csak speciális festékrendszer esetén szabad fedőmázolni, mert az könnyen leválik a felületéről.