Lakás felújítása, megváltoztatása – Tervezés
Aki eldöntötte, mit akar megváltoztatni a lakásban, általában óriási kísértést érez, hogy azonnal belevágjon a munkába.
Mégsem kell rohanni
A felújítás, átalakítás jóleső munka, hasznos idő- és pénzbefektetés, de költséges rémálom is lehet, amely elrabol a szakmánktól, tönkreteszi a családi életünket, talán még az egészségünket is.
Az építkezéshez gondos tervezés és felügyelet szükséges: a ház nemcsak téglából és fából áll, hanem a fűtéscsövek, gáz-, víz- és elektromos vezetékek bonyolult hálózatából is. Ezeket a rendszereket – és az embereket, akik a vizet; a gázt és az áramot használják – még a kis változtatások is megzavarhatják.
A gondos tervezés azért sem mellőzhető, mert gyakran sokkal nehezebb, és ezért drágább az épületek átalakítása, mint amilyennek első látásra ígérkezik. Talán ésszerűnek látszik a fürdőszoba áthelyezése, de – ha utánajárunk – kiderülhet, hogy szabálytalan, nem praktikus vagy elképesztően drága.
A kínaiak nagyon bölcs építkezők: mielőtt hozzányúlnának a téglákhoz, kikérik egy feng sui szakértő – amolyan tervezőfilozófus – véleményét, aki nemcsak azt mondja meg, milyen legyen a szoba, merre nézzen, hanem azt is, hogy mikor, hol és mit kell csinálni. A feng sui szerint az alapokból kell kiindulni – ez pedig minden jó tervezéshez elengedhetetlen.
- Ház tervezés logikusan
- Az energetikai optimalizálás háztervezésnél
- A szoba felmérése burkolás előtt
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A tervezés folyamata
Építési ügyekben furcsa volna filozófushoz fordulni, ám a tervezés lényege a gondolkodás: meg kell fontolni, mire van szükségünk, milyen állapotban van az ingatlan, mivé alakítható át, milyen tervezési megoldások jöhetnek szóba.
A tervezés egzakt, de rugalmas folyamat; nem kell föltétlenül minden egyes részletről tervrajzot készíteni. Ez lehetetlen és értelmetlen is volna: az olyan terv, amely kezdettől fogva mindent mereven rögzít, nélkülözi az emberi melegséget. A terv eleinte legyen képlékeny, aztán menet közben finomítsuk, dolgozzuk ki részletesebben, tegyük teljesebbé.
Azt is össze kell írnunk, hogy milyen javításokat kell elvégeznünk a házon. Ezek a munkaterv minimális követelményei; minden változtatás kiindulópontjai.
A lehetőségek feltárása
Most már a kezünkben van a lakás alaprajzának vázlata. Másoljuk le több példányban, hogy be tudjuk rajzolni a szóba jövő változtatásokat.
Az egyik példányon jelöljük meg az összes szükséges javítást és feladatot, például a falak megerősítését, a vízvezeték-szerelést, hogy ezeknek a munkáknak az árát külön meg tudjuk állapítani. Igyekezzünk többféle lehetőséget számba venni! Mindig jól jön, ha van néhány ötlet a tarsolyunkban, mert lehet, hogy az első változat nem válik be.
„Megvalósíthatósági tanulmány”
Meg kell állapítanunk, hogy a rendelkezésre álló lehetőségek közül mi jöhet szóba gyakorlati szempontból. Ennek az a legegyszerűbb módja, ha minden terv esetében feltesszük magunknak a következő kérdéseket.
Van-e rá pénzünk? Nemcsak azt kell eldöntenünk, tudunk-e elég pénzt áldozni a munkára, hanem azt is, hogy van-e értelme: a módosítások esetleg nem növelik túlzottan az ingatlan értékét, s talán jobban járunk, ha kevesebbet költünk a lakásra, és félreteszünk egy kis pénzt nyaralásra vagy szórakozásra.
Van-e elég időnk, vállaljuk-e a nehézségeket? Nagyon óvatosnak kell lennünk, amikor eldöntjük, hogy mit akarunk saját kezűleg csinálni. Az is könnyen előfordulhat, hogy a kívánságlistán egy-két dolog túl drágának bizonyul. Jobb ezzel most szembenézni, mint másfél év múlva – amikor a fürdőszoba szerelvényeivel bajlódunk, vagy a konyhai szekrénysort akarjuk rögzíteni – búsan felfedezni, hogy a baráti társaságunk elmaradt mellőlünk.
Lehet, hogy egy építési vállalkozó vagy egy építész megbízása szükségtelen fényűzésnek tűnik, de ne felejtsük el: ha rájuk bízzuk a munkát, a napi intéznivalók és adminisztráció jó részétől (bár nem az egésztől) is megmenekülünk.
Gyakorlati szempontból megfelelő? Kivitelezhető? Alapos vizsgálat után minden, látszólag értelmes módosításról kiderülhet, hogy műszakilag megvalósíthatatlan. Ha bármilyen kétségünk van, kérjük ki szakember véleményét!
Annak is nézzünk utána, hogy a tervezett munka nem szabálysértő-e: a nagy átalakításoknak, például a ház bővítésének vagy a tetőtér beépítésének rendszerint számos statikai, tervezési és városépítészeti követelményt is ki kell elégítenie, de néha az apró változtatások sem felelnek meg valamely szabálynak. A műemlék épület kapujának átfestését például megtilthatják.
Az elképzelt és a megvalósítható változtatások nem mindig egyeznek, de az ellentmondások megszüntetése nem föltétlenül bonyolult. Ha például az az elsődleges szempont, hogy három hálószobánk legyen, de emiatt nem marad dolgozószobánk, akkor a kevéssé kihasznált ebédlő kettős funkciót is betölthet.