Lemezalapok és sávalapok készítése (betonozás)
Számos olyan betonmunka van, amelyet egy laikus építkező maga is elvégezhet, ilyen pl. a gyalogutak vagy teraszok betonlapjai, egyszerű alaplemezek és sávalapok elkészítése. A szabadon hordó épületelemeket, pl. betonfödémeket, valamint a nagyobb épületek alapozását azonban feltétlenül bízzuk szakemberre!
1. lépés
A beton lemezek sík aljzatot képeznek pl. teraszokhoz, de falazat alapjai is lehetnek. A nagyobb és kisebb lemezek készítésének alapelve azonos: a földet pontosan vízszintesen kiemeljük, a széleket bezsaluzzuk. Ha a lemeznek (pl. teraszoknál) lejtést kívánunk adni, akkor a lejtést (1 m-enként kb. 1-2 cm) a beton változó vastagságával hozzuk létre, az aljzat itt is pontosan vízszintes. A zsaluzatot lehetőleg úgy készítsük el, hogy a zsaluzat felső éle mentén le lehessen húzni a betonfelületet.
A betonlemezek vastagsága általában 15-20 cm. Ha a betonlemezt alapnak kívánjuk használni (pl. egy garázsban), fontoljuk meg, nem kell-e azt fagybiztos sávalapra állítani, ugyanis a talajban összegyűlhet és megfagyhat a víz.
2. lépés
- Miből lesz a cserebogár? A kőépület nagy átváltozása
- Mesterséges falazóanyagok
- Pórusbeton válaszfal készítése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha elkészítettük a zsaluzatot, betölthetjük a betont. Ezt a lemez méretétől függően végezhetjük lapáttal, talicskával vagy a szállítójárművel. A betont lapáttal terítjük el és tömörítjük. A tömörítéshez használjunk kézi döngölőt vagy lécet.
3. lépés
A zsaluzatot annyira töltsük meg, hogy kissé kiálljon belőle a beton.
Vegyünk egy egyenes deszkát vagy egy vakolólécet, és cikcakkmozgással húzzuk le a betonfelületet. Simítsuk le a felületet, annak méretétől függően simítódeszkával, vakolóléccel vagy nyeles deszkával. Kisebb felületeknél a zsaluzatra fektetett pallóról még jobban megmunkálhatjuk a betonfelületet.
4. lépés
Nagyobb felületeknél lehúzóléc helyett nyeles deszkát is használhatunk a simításhoz.
Ilyen deszkát magunk is készíthetünk: az legyen kb. 1 m hosszú és 20 cm széles, hosszanti éleit törjük le és csiszoljuk meg. A nyelet mozgathatóan erősítsük fel. Képlékeny betonnál a felületen kisebb víztócsák képződhetnek, ezeket azonban a betonfelület a kötés folyamán felszívja.
5. lépés
Bizonyos esetekben ajánlatos a beton lemezt vasalással megerősíteni, elsősorban akkor, ha a lemezt alapnak kívánjuk használni, vagy ha az aljzat (pl. tereplépcsők kialakításakor) nem elég stabil.
Ebből a célból tegyünk a betonba vasbetéthálót, mégpedig a lemez vastagságának harmadában. Az illesztéseknél a hálókat 20 cm átlapolással helyezzük el. Ebben az esetben tehát a lemez vastagságának kb. feléig töltsük be a betont, tegyük be a hálót, majd folytassuk a beton betöltését. Távtartókat is alkalmazhatunk.
6. lépés
Sávalapokat általában falak alá készítünk. Egyszerű sávalapokat házilag is el lehet készíteni. A legegyszerűbb sávalap a földre állított egyetlen fal alapozásához készül. Ez az alap nagyjából 50 %-kal szélesebb, mint a tervbe vett fal, azonban legalább 20 cm széles és kb. 30 cm mély legyen. Rossz altalaj esetén a stabilitáshoz az alap magasságának harmadában betonvasakat tehetünk be, amelyeket az illesztéseknél kb. 20 cm-rel átlapolunk.
A kültérre szánt, pl. kertfalak alá készülő sávalapoknak a fagymentes mélységig (fagyhatár) le kell érniük – ez az éghajlati viszonyoktól függően a talajfelszín alatt 80-120 cm-t jelent -, nehogy a megfagyó vízcseppek szétfeszítsék vagy megemeljék az alapot. A sávalapokat a föld felszíne fölött is folytatni lehet és ott látható betonlábazatot vagy akár támfalakat alkothatnak.
A talajba nyúló sávalapokat általában nem kell teljesen bezsaluzni, ez nagyon költséges lenne. Ha a föld nem omlik be az alapárok kiemelése során, alkalmazhatjuk a következő eljárást: Ásóval óvatosan emeljük ki az alapárkot (egy minikotró sokszor nagyon megkönnyítheti ezt a munkát). Ha kézzel emeljük ki a földet, olyan széles árkot kell ásni, hogy elég helyünk legyen és elférjünk munka közben. Az árok oldalai pontosan függőlegesek legyenek, semmiképpen nem szabad megengedni, hogy az árok lefelé ék alakban keskenyedjen. Ha az altalaj nem megfelelő, az alap alsó részét készítsük szélesebbre. Jó altalajnál elegendő a fal szélességének megfelelő alap. Az alsó rész betonozása és a beton megkötése után készítsük el a felső rész zsaluzatát.
7-8. lépés
A zsaluzat lehetőleg olyan legyen, hogy a betont annak felső éle mentén le lehessen húzni. A betont léccel való szurkálással (lágy beton esetén) vagy kézi döngöléssel tömörítjük. A látható felületeket simítódeszkával és simítólapáttal gondosan simítsuk le.
9. lépés
Magas sávalapoknál függőlegesen helyezzünk vasbetéthálóból levágott csíkokat a betonba, az illesztéseknél 20 cm-es átlapolással.
10. lépés
Kb. 1 m-rel a talajszint fölé nyúló, 20 cm vastag, kész lábazat. Gyakori eset, hogy a kerítés lábazatát alkotó alapot betonoszlopokkal kombináljuk. A betonoszlopokat az alap megszilárdulása után zsaluzzuk be és betonozzuk. Az oszlopok vasalása egyszerű: a sávalap betonozásakor legalább 20 cm mélyen horgonyozzunk abba négy betonacél rudat, a rudakat kengyelekkel fogjuk össze és elhajlás ellen védjük.
A betont ezután néhány napig hagyjuk benne a zsaluzatban, műanyag fóliával teljes felületén takarjuk le vagy rendszeresen öntözzük tömlővel, öntözőkannával, hogy nedvesen tartsuk. Ezzel megakadályozható, hogy kiszáradjon a beton, mielőtt elérte volna végleges szilárdságát. A betont, az időjárástól függően, kb. 2-3 nap elteltével lehet kizsaluzni, amikor körömmel már nem lehet megkarcolni.
Járólapokat vagy szegélylapokat kis szemcseméretű (0-8 mm) homokos kavicsból készítsünk. A beton legyen aránylag kemény, tömörítsük, a simítódeszkával húzzuk le, simítólapáttal simítsuk, esetleg megkeményedés előtt seprűvel vagy recés hengerrel strukturáljuk a felületet.
A szabadban lévő fagerendákat és faszerkezeteket – hogy a korhadás ellen megvédjük azokat – nem betonozzuk be közvetlenül, hanem alájuk pontalapokat készítünk, és azokra szereljük őket. Az ilyen kis alapokhoz általában elég a 20 cm oldalhossz és a 30 cm mélység.
A vasalatlan sávalapokban kb. 5 m-ként tágulási hézagokat kell hagyni, pl. úgy, hogy egy farostlemez csíkot helyezünk el és a zsaluzatot a két oldal felől óvatosan kitöltjük. A betonlemezeket a szilárd épületrészektől is tágulási hézaggal (pl. bitumenes lemez csíkkal) kell elválasztani. Szabadon álló lemezeket legfeljebb 6 x 6 m méretig készítsünk tágulási hézag nélkül.