Palacio Real de Aranjuez
A madridtól délre elterülő száraz síkság egy termékeny területén áll a Palacio Real de Aranjuez, melyet eredetileg a spanyol uralkodók tavaszi rezidenciájának szántak. Az 1563 táján elkezdett építkezés több mint kétszáz éven át folyt, és minthogy az utolsó szárnyat csak 1778-ban fejezték be, a palota mai architektúrája az időközben kialakult, majd meghaladott sokféle stílus ötvözete.
Az 1743 és 1746 között Giacomo Bonavia tervei alapján mészkőből és márványból készült hatalmas, teátrális lépcső például az északitáliai késő barokk jegyeit mutatja, míg Francisco Barranco tervezte pazar kovácsoltvas és aranyozott bronz balusztere rokokó stílusú. A lépten-nyomon tetten érhető stiláris változatosság mégsem bontja meg a palota építészeti egységét, amely jellegét és szellemiségét tekintve lényegében hű maradt eredeti építésze, Jüan Bautista de Toledo elképzeléseihez.
Fent: Bár a tróntermet a 19. Század derekán átalakították, és részben átrendezték, számos eleme őrzi klasszicista előzményét, amikor – IV Károly uralkodása idején (1788-1808) – étkezőként használták. Az emelvényen álló két aranyozott fotel kárpitja hímzett aranykoszorúval díszes, vastag sötétvörös bársony. A vörös bútorszövet, a falmezők és a rojtos baldachin, a „márványzöld” párkány és lábazat, valamint a dekoratív aranyozás kombinációja a spanyol empire jellegzetessége.
A hatalmas, árkádos épületszárnyakkal közrefogott francia stílű díszudvar és központi patio köré épült komplexum nyilvánvalóan klasszikus ihletésű: egy reneszánsz villa regia közvetlenségét mutatja, és nyitott a környező kertek felé.
- A klasszicizmus
- Normandiai château (klasszicizmus képekben)
- Château du Champ de Bataille
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Természetesen több helyiséget is átalakítottak és átrendeztek az évszázadok során, és olykor a funkciójukat is megváltoztatták. Az 1763-ban elkészült Porcelán-szobát rokokó stílű, chinoiserie mintás Capo di Monte-i porcelánplakettek borítják, míg a szintén egzotikus Arab-szobát a „spanyol-viktoriánus” mór ízlés jegyében alakították ki (1848-50).
Fent: Ez az enteriőr az empire stílusú berendezés színpompáját példázza: a székek és a falikárpit meleg vörösei kényes egyensúlyban állnak a szegélyek és a padló hidegebb, kék, fekete és fehér színeivel.
Fent: Itt a szőnyeg, a fali- és a bútorkárpit erőteljes zöld, sárga, rózsaszín, barna és kék árnyalatait aranyozott ornamensek gazdagítják, s a boltozatos mennyezet és a lábazat fehér alapszíne oldja.
A palota külleméhez hasonlóan a sokféle stílust egyesítő ornamentika és berendezés is alapvetően klasszicista jellegű. Ez az építészeti elemek jellegére és elrendezésére, a márványpadló geometrikus mintájára, valamint a bútorszövetek klasszikus motívumaira egyaránt érvényes.
A 18. Század végi és 19. Század eleji berendezési és dísztárgyak (órák, vázák, tükrök, csillárok, szobrok) formái és díszei szintén klasszikus példákat követnek, a palota falain látható számos festmény témáját a görög-római mitológia ihlette.
A Palacio Real de Aranjuez gazdag, az antikvitásból táplálkozó architektúrája, ornamentikája és berendezése nem csak a főépületben figyelhető meg: egyik kertjében áll ugyanis a sokak által a királyi korona klasszicista ékkövének tartott Real Casa del Labrador, amelyet IV. Károly építtetett 1791 és 1803 között, mégpedig a kor legkiválóbb építészeinek tervei alapján.
Fent: Ezt a szalont a klasszikus stílusjegyek uralják. Fő motívumok a háromlábú aranyozott üvegasztal oroszlánmancsos lábai, a székhátak faragott indadíszes C-volutái, az ajtók egyenes vonalú díszei. A szőnyeg színei markánsak, telítettek, de a paletta (halványkék, szépiaszín, gyöngyházfény | fehérek) egyébként világosabb, mint a balra fent és lent látható helyiségeké.
Real Casa del Labrador
A real casa del labrador („Királyi munkások háza”) királyi laknak épült a Palacio Real de Aranjuez területén.
Az 1791-ben elkezdett építkezést Jüan de Villanueva és társépítészei, Antonio López Aguado és Isidro González Velázquez vezetésével, két tervezési fázis után, 1803-ra fejezték be.
A kétszintes, oromzatos épületet eredetileg négyszögletes alaprajzzal, egyszerű küllemmel, tégla- és kőburkolattal tervezték. 1799-től az udvart közrefogó két portikuszos szárnyat építették hozzá, kívülről pedig klasszicista ornamensekkel – boltíves szoborfülkékkel, virágfüzérekkel, puttókkal – díszítették. Ezek nemigen illettek az eredeti építményhez, és kivitelezési, valamint karbantartási hibák miatt a 20. Század során teljes felújításra szorultak.
Változatlan formában fennmaradtak viszont a második fázis kivételes minőségű, klasszicista stílusú enteriőrjei. Bár a tizenkilenc helyiség többségét Jean- Démosthène Dugourc francia lakberendező tervezte, stílusukat tekintve igen változatosak, sőt – mindegyik egyedi jellegű.
A márvány- és mozaikpadlós, korinthoszi pilaszterekkel, boltíves szoborfülkékkel és római szobrokkal kialakított Szobor-termet például a 18. Század végi XVI. Lajos-stílusban tervezték. A Napóleon belsőépítészei, Charles Percier és Pierre Fontaine „alvállalkozók” által berendezett Platina-terem a 19. Század elején divatos, eklektikusabb francia empire stílus szép példája: etruszk, császárkori római, ókori egyiptomi és reneszánsz ornamensek ihlette motívumok díszítik. A klasszicizmus ezen irányzatai békésen megférnek egymás mellett egyazon épületen belül, az igen látványos, gazdag dekoráció és berendezés nem nyomja el a meglehetősen szűkös belső tereket.
Az építészek szabta korlátok dacára a Casa del Labrador berendezői kitűnő érzékre valló, egységes enteriőröket alkottak.
„Dugourc a XVI. Lajos-stílus és az empire közötti átmeneti időszak egyik legjelentősebb tervezője…” (José Luis Sancho Gaspar, szakíró)
Fent: A Platina-szoba (1801-1808 k.) A fényűző empire stílus kitűnő példája. A finom erezetű mahagóni falburkolat pazar díszei – festett groteszkek, aranyozott bronz- és platinamotívumok – az antik ornamentikából származnak. Az ornamensek megismétlődnek a márványpadló geometrikus mintázatában és a francia bútorkészítők, Jacob és Desmalter által tervezett székeken.
Fent: A mosdót Isidro González Velázquez építész alakította ki Jean-Démosthène Dugourc francia belsőépítész tervei után. A helyiség legfontosabb része a trónus: márványból készült ókori római mintát követ, klasszicista aranyozott bronzmotívumokkal díszített fülkében áll, amelyet gazdagon erezett kék spanyol márványlapok színesítenek.
Fent: A tipikusan klasszicista Szobor-termet falfülkék és korinthoszi pliaszterek (márványt utánzó gipszből) tagolják. A szobrok és büsztök többnyire görög alkotások római másolatai.
Fent: Mária Lujza királynő szobájában a Dugourc tervezte márványlapos konzolasztal hímzett faliszőnyeg előtt áll. A 19. Század eleji aranyozott bronzórán római istennő, két oldalán – szintén ókori eredetű – szárnyas alakokat mintázó karos gyertyatartó látható.
Fent: Mária Lujza királynő szobájának falait Lyonban (Franciaország) készült szépiaszínű selyemgobelin díszíti, melyen 93 spanyol és olasz tájkép látható. A carrarai márvány kandalló előtti paraván kerete pompeji vörös, fehér és aranyszínű. A fal mellett álló, empire stílusú székeket és konzolasztalokat Jean-Démosthène Dugourc tervezte. A kristálycsillár alatti óra és a grifflábú asztal, amelyen áll, aranyozott bronzból készült. A spanyol porcelán járólapokat borító szőnyeg geometrikus és virágos mintáját valószínűleg ókori római márványpadlók ihlették.