A lakásbelső lépcsői
Sokak által köztudott, hogy az ezredforduló éveiben az újonnan épült lakások közel kétharmad része egynél több szintes. Az egymás feletti szintek kapcsolatát csakis a lépcső oldhatja meg, ez már természetes.
A belső lépcsők terén is nagy változás következett be a trendekben, ezek közül 1) a kisebb lakás felső szintjén, a hétvégi házaknál vagy a harmadik tetőzáradék szintjén egyre nagyobb hányadot képvisel az 1-2 m2 vetületi igényű, helytakarékos lépcső. 2) Egyre több high-tech rendszerű acéllépcső készül, ahol a fát szinte teljesen száműzték. 3) Sok esetben belépett a lépcsőépítés tárába az üveg, melyből azon kívül, hogy korlátmezőt készítenek, a járólapok és pihenők is épülnek. 4) A műanyagok sora mint részegység ez idáig is ismert volt (perselyek, járóburkolat, fogódzó stb.), de mára a plexi megjelenése az építészet ezen terén is forradalminak számít.
Szokások és lépcsők
A hazai lakásépítés ilyen irányú fejlődése csak részben indokolható funkcionális megfontolásokkal (pl. az alárendeltebb, illetve a hálóhelyiségek elkülönítésével stb.), a kedvező városképi hatású magastetők padlástereinek gazdaságos kihasználásával, vagy azzal, hogy kis telkeken gazdaságosabb nagyméretű lakások készülnek. Inkább a többszintes lakások divatjáról van szó, amit tovább erősít, hogy a belső terek megfelelően kialakított lépcsői és galériái igen hatásosak.
A lépcsők lakáson belüli elhelyezésének két alapvető változata terjedt el. Az egyik esetben egy lépcsőboxot alakítanak ki, amely a lakás közlekedőterületeihez kapcsolódik. A másik esetben a lépcső a lakás egyik helyiségébe, leggyakrabban a nappaliba vagy az egyúttal étkezés céljára is használatos lakóelőtérbe kerül. A következőkben olyan lényeges szempontokat és összefüggéseket emelünk ki, amelyeket a többszintes lakások belső lépcsőinek elhelyezése, formai kialakítása során minden esetben érdemes átgondolni.
A lakások egyes helyiségei közötti kapcsolatot a közlekedőterületek teremtik meg. Ezek közé tartozik a belső lépcső is, amely az eltérő szintek helyiségei közötti közlekedést biztosítja. Ahogyan ügyelni kell arra, hogy a közlekedőterületek a lebonyolítandó forgalom illetve tevékenység számára megfelelőek legyenek, úgy fokozott gondot kell fordítani arra is, hogy a lépcsőkön kényelmesen és biztonságosan lehessen közlekedni.
- Kerti lépcső építése
- Lépcsők – A nyikorgás megszüntetése
- Előterek, lépcsők kialakítása berendezése burkolása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Háromszög alakú lépcsőfokokból készült helytakarékos lépcső. A fokok külső járófelületi részéhez ragasztott csúszásmentes szalag javítja a közlekedés biztonságát.
A túlzott helytakarékosság miatt a lépcső használhatatlanná válhat! Mindig gondolni kell a gyermekek és idős emberek igényeire, lehetőségeire is. Figyelembe kell viszont vennünk azt is, hogy a lépcső által elfoglalt terület csökkenti a hasznos alapterületet. Ezért egyszerre kell mindkét szempontot vizsgálni: a gyerekek, a felnőttek és az idős emberek számára egyaránt kényelmes és biztonságos lépcsőt kell kialakítani minimális alapterületen.
Egy-egy lakás használati értékét jelentősen befolyásolja, hogy helységei mennyire különülnek el egymástól. Egy külön bejáratú helyiség, amely a másik szoba vagy helyiség érintése nélkül, közvetlenül megközelíthető, több célra is alkalmas, és minél több ilyen van, annál jobban használható az egész lakás. Ha a lakás felső szintjéhez vezető lépcső nem a közlekedőterülethez kapcsolódik, hanem például a nappaliban van elhelyezve, akkor az emeleti helyiségek csak azon keresztül közelíthetőek meg, ami még akkor is zavaró lehet, ha a nappali fekhely nélküli helyiség.
Helytakarékos, váltó lépcsőfokú, egykarú falépcső kisebb felsőszinti lakótérhez vagy kiegészítő galériához.
Ha viszont a lépcső csak közlekedőterülethez kapcsolódik, akkor a lakás minden tere külön, más helyiség érintése nélkül megközelíthető. Köztes megoldás, ha a lépcső időszakos használatú helységbe, pl. lakóterületbe, étkezőbe kerül, amely egyébként a közlekedésterület bővítéseként is felfogható. Ebben az esetben a közlekedés és az egyéb funkciók nem zavarják egymást számottevően.
Helytakarékos csigalépcső 3/4 kör alapterületi igényével a legkisebb térkihasználású, a lakás előszobájának szegletében.
Ezzel összefüggésben külön meg kell említenünk azt a térkapcsolási módot, amelynél esztétikai, építészeti megfontolásokból a lakás nappalija galériával csatlakozik a felső szinthez. Ezekben az esetekben a nappali közel kétszeres belmagasságú vagy ferde mennyezetű. Az ilyen terek szép megjelenésűek, de számolni kell azzal, hogy az emeleti helyiségek csak a nappali érintésével közelíthetők meg.
A lakáson belüli lépcsők helyének és kialakításának meghatározásához figyelembe kell venni azt is, hogy a lépcsőházi téren át az egyes szintek légtere közvetlen kapcsolatba kerül egymással. Ez a lakás fűtési rendszerének kialakításánál lényeges. Ha a lépcsőház csak a közlekedőterekkel van közvetlen kapcsolatban, más szóval a lakáson belül a lépcső és a közlekedőterületek önálló légteret képeznek, akkor a lépcsőzetben kialakuló légtér a többi helyiség fűtését kevésbé befolyásolja. Ha viszont a lépcső a nappaliban vagy más helyiségben helyezkedik el, akkor a helyiség fűtésénél számolni kell azzal, hogy a meleg levegő a lépcső részére kialakított födémnyíláson felszáll, és csak az emeleti légtér felmelegedése után melegszik fel az alsó helyiség. így az emeleti helyiségekben mindig melegebb van, mint az alattuk lévő szinten.
Gerinctartóhoz kapcsolt, állítható fokmagasságú, csuklós fokkapcsolású helytakarékos pillangólépcső. A lépőfelület jobbos és balos változata inkább látványértékével másabb, míg biztonsági szempontból nem szerencsésebb.
Kettőnél több szintes lakás tervezésénél az adottságok és lehetőségek figyelembevételekor a szintek kacsolódásánál a lépcsőnek erőteljes meghatározó szerepe van. A tervezésnél dönteni kell a következőkről: – a földszinten és a felette levő szinten hol, milyen célú helyiségeket, helyiségcsoportokat helyezzünk el.
Ezek:
- az alsó szint funkciójába belekapcsoljuk-e a felette levő szintet vagy sem;
- a lakás előteréből vagy közlekedőjéből indítjuk-e a felette levő szint lépcsőjét;
- osztott szintes (eltolt szintes) lesz-e az épület;
- készül-e galéria a lakás fő helyiségében.
Az előző kérdésre a válasz általában már tervezés előtt adott, van, aki galériás nappalit, de van, aki csodaszép íves lépcsőt képzel a nappalijába. A különleges megoldások által életre hívott esztétikai megjelenés mellett számolni kell bizonyos hátrányokkal is, a mozgalmas, és nem utolsósorban egyáltalán nem csendes végeredmény miatt.
Egykarú, egyenes vonalú lépcső csak lakáson belül építhető, és az is max. 3,00 m szintkülönbséghez. Ne feledjük, ez is csak ott létesíthető, ahol a lakóhelyiségek közül a nappali alul van (modellfotó).
Kétkarú, egyenes vonalú lépcső, lakásoknál bárhol alkalmazható, még társasházak lakásainak megközelítésére is. Ezeknél egy karmagasság max. 1,5 m lehet, és a lépcsőfok legkisebb magassága 17,6 cm alatt kell, hogy legyen (modellfotó).
Ha azt akarjuk, hogy lakásunk a rendszereiből adódóan legyen csendes, akkor a felső szintre vezető lépcsőt a bejárat közelében, az előszobában, esetleg a szélfogóban vagy annak közvetlen közelségében, kapcsoltan kell elhelyezni. Ennek óriási előnye van továbbá az együtt élő generációk szempontjából, ugyanis az éjjel érkező családtagok nem zavarják a más pihenni térteket. A zajmentes forgalom tekintetében a lépcső anyagán és rendszerén is sok múlik, amiről majd a megfelelő részekben lesz szó.
Az építésztársadalom fele szerint a lépcsőt a lakáson belül centrálisán kell elhelyezni. Ez ugyan szép, de nem minden esetben teljesülnek az előzőekben elmondottak, bár kétségtelen előny, hogy a lépcső felső szinti érkezőpontja közel van a felső tér súlyponti teréhez, alul pedig a lakásbejárat közeléből indul. Ha ragaszkodunk a csodaszép beltéri lépcsőhöz, amely a lakás fő attrakciója, akkor annak olyannak kell lennie, hogy minden hátrányért kárpótoljon a látvány. Ehhez azonban óriási építészeti, főként térépítészeti tapasztalatokkal rendelkező szakembert kell bevonnunk a tervezésbe és a megvalósításba egyaránt.
Beltéri lépcsők esetleges galériás kapcsolásánál gondolni kell a következőkre:
- hogyan fogjuk fűteni az alsó (indító) teret;
- kialakulhat-e nem kívánt és nem szabályozható huzat;
- a kapcsolt lépcső látványa lentről felfelé és fentről lefelé;
- a lakótér többlet porképződése;
- a túlzott nyitottság nem zavarja-e nyugalmukat;
- a nappaliban elhelyezett kandalló működés és/vagy funkció szempontjából mennyire elválasztható vagy éppen kapcsolható stb.
A felvetett problémák többféleképpen megoldhatók, szóba jöhet a padlófűtés, esetleg kiegészítő fűtőtestek, a nem kívánt huzat kiküszöbölhető az átellenes szellőztetés tökéletes szabályozásával és így tovább. A lakótérben elhelyezett lépcső viszont csak akkor lehet intim, ha tömör a lépcsőkar és a korlátmező az egész szakaszon. Áttört változat esetén az ott közlekedő háziasszony az otthoni köpenyében nem feltétlenül előnyös a nappaliban ülő vendég számára. Viszont a fentről lefelé irányuló látvány is sokak számára zavaró, még szűk családi körben is.
Az ábráinkon bemutatott néhány lakás, illetve lakóépület jó példa arra, hogy hogyan, hol és mikor, milyen lépcsőt építsünk és helyezzünk el. A lakások lakótereinek megfelelő megközelíthetősége érdekében a közlekedési folyosókat szabadon kell hagyni, a következők szerint.
Ezek:
- a töréspontokon (fordulókon) megfelelő űrszelvényt kell biztosítani;
- a közlekedési űrszelvényt szabadon kell hagyni, és abba még bútorzat ajtaja sem nyílhat bele;
- a mobil bútorokat a közlekedési vonalon kívülre kell helyezni, 30-50 cm rátartással.
Egyenes lépcsőfokú, kis helyigényű falépcső a hétvégi ház galériájára felvezetve, egyoldali korláttal.
Tetőtér-beépítéses családi lakóház favázas, húzott karú „pofafal” lépcsőkorláttal. Példaértéke az egyszerű kivitel, könnyedség, a lépcsőn keresztüli tér és a mögötte lévő előszoba természetes megvilágításának lehetősége.
Faanyagú csigalépcső szőnyegbetéttel ragasztott járófelülettel. A lépcső különlegessége a míves kimunkálás, az esztétikai érték és a lényeg, a helykitöltő szerep a belsőépítészetben, a galéria és járóhíd hármasának kapcsolatában.
A high-tech építészeti és belsőépítészeti megnyilvánulása belső lépcsőnél egyre sűrűbben fordul elő. A képek sora által bemutatott belső lépcső egy berendezésre váró lakás nappalijának terében van, két végpontos alátámasztással. A tört karú lépcső acélprofil váza egy stabil alapba és fogadó födémbe van lehorgonyozva. A korlátmező egy, a lépcsőfok többrétű (ragasztott) üvegből készült (Stadler példa).
Fém tartóoszlopa csigalépcső abszolút plexielemekből. A lépcsőfokokat 50 mm-es táblákból lézervágóval szabták (megmunkálták és polírozták). A korlátmező rézcső fogódzóhoz, illetve korlátoszlophoz van kapcsolva, ami 8 mm-es plexilemezből készült sarus és egypontos kapcsolással. Ez egy társasházi lakás lépcsője, mely az épület legfelső két szintjét, a nappalit a galériával köti össze.
Legújabb kori épület modern belsőjéhez és a házhoz stílusában kapcsolódó törtkarú belső lépcső. A vasbeton vázhoz kapcsolt elegáns és légies, párhuzamos vonalvezetésű korlát jó átmenet az alsó szint és a fogadó galéria között.