Ereszek és oromzatok
Az előző évezred utolsó évtizedeiben a házak külső karakterében, tömegformálásában, ezen belül is a tetőzeten, vagyis a „kalapon” jelentős változások történtek. Ma egy 100 m2 alapterületű ház vetülete a látszó ereszekkel és oromtúlnyúlásokkal együtt a 130-150 m2-t is eléri. A képlet egyszerű: egy 10×10 m-es épület kerületén körbefutó 1 m-es túlnyúlás 12 x 12 méteresre módosítja a komplex vetületet, ez pedig 144 m2. E 44%-os többlet további elemzése odavezet, hogy az ereszek hajlásszögéből adódó méretnövekmény és a dobozteríték együttesen már akár 70-100 m2-es látszó fa- és ereszalj felületet eredményezhet. Erre a kivitelezők, illetve a szakmai bázis nincs kellően felkészülve, amit az is alátámaszt, hogy a hazánkban épülő házak túlnyomó részénél csaknem biztosan felfedezhető valamilyen hiányosság.
Leggyakrabban „erőtani” hibákkal találkozhatunk, pl. a szelemenek illetve a szaruzat már említett alulméretezésével. A továbbiakban ezek helyes megoldására mutatunk be példákat. A látszó szelemeneknél a keresztmetszet-növelésen túl a kapcsolt vagy kettőzött alkalmazás jöhet szóba. Szokás azokat ferde, kültéri, ún. karpánttal megtámasztani, ám ez nem túl szerencsés. Ha már támaszokat teszünk be, jobb, ha a ház külsőjéhez igazodva úgymond bekomponáljuk azokat az architektonikus képbe.
Oromzatkialakítások a látszótól a rejtett szelemenezésig; végnézet és csomóponti metszetek a) látszó szelemennel és szaruzattal; b) mint az előző, de süllyesztett bélésdeszkázattal; c) látszó szelemennel; d) rejtett szelemennel és szaruzattal; 1 cserépfedés; 2 szegőcserép; 3 szegezés; 4 tetőlécezés; 5 légrés; 6 tetőfólia; 7 ellenléc; 8 szaruzatra szegezett deszkázat; 9 szaruzat közötti deszkázat; 10 sarokléc; 11 homlokdeszkázat; 12 szarufa; 13 süvegfa; 14 fogasfa; 15 papucsfa; 16 alsó heveder; 17 alsó deszkázat; 18 légtér; 19 talpszelemen; 20 acélgerenda konzol; 21 átkötő-csavarozás.
Az oromzati szerkezetek túlnyúlása olykor akár a 2,0 m-t is elérheti, ilyen esetekben azonban a látványérték megteremtésén túl biztosan valamilyen funkcionális igény is felmerült, tehát a rendhagyó méretezés pl. a bejárat, esetleg az erkély vagy a terasz stb. kialakításához volt szükséges.
- Esőcsatorna – Hol folyik el a csapadékvíz?
- Háztető – Sérült cserepek és palák cseréje
- Háztető javítása és munkák elvégzése, tippek!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az oromzati tetők peremszerkezetének kialakítása általában a tetőlemez 30-50 cm széles sávját teszi láthatóvá. Mivel a réteg- és szerkezeti elemek sokszor ennek a felében is elférnének, nyilvánvaló, hogy e konstrukciók öltöztetése elsősorban homlokzatképzési célokat szolgál. Az alsó ereszeknél az oromzati karakter folytatása a döntő, mert enélkül értelmetlenné válhat az egyik vagy mindkettő. Az előbbiekben említetteknél lényeges még, hogy az alulról felfelé számozott orom- és ereszhomlok deszkák, valamint a falsík közötti alsó, ún. dobozkialakítás jól illeszkedjen az épület karakteréhez.
A rejtettcsatornás megoldások legfontosabb szakmai követelményei a következők:
- A csatorna „F” keresztmetszete min. 100 cm2
- A csatorna teljes „F” keresztmetszetének meghatározásakor: a) északi tájolású homlokzat esetén 1,5 cm2; b) keleti és nyugati tájolású homlokzat esetén 1,3 cm2; C) déli tájolású homlokzat esetén 1,1 cm2 keresztmetszetet kell biztosítani minden m2-nyi tetőfelülethez.
- A csatorna hossza a lefolyóig A) az északi oldalon 8 m (két irányból 16 m); B) a keleti és nyugati oldalon 10 m; C) a déli oldalon 15 m lehet.
- A csatornához lefolyót: A) az északi oldalon 80 m2-nyi tetőfelület; B) a keleti és nyugati oldalon 110 m2-nyi tetőfelület; C) a déli oldalon 150 m2-nyi tetőfelület esetén kell kapcsolni.
- A csatornafenék járható legyen (legalább 10 cm széles fenékkel készüljön).
- A csatorna bádogelemeit a deszkateknőhöz szegezni tilos, rögzítésük csak ún. csúszóperemes férc- vagy kapocsszalaggal végezhető.
- A csatornát 8 m-enként dilatációs elemmel kell ellátni.
- A lemez csatornavégek és a deszkateknő között (szintén a dilatációs mozgás lehetővé tétele érdekében) legalább 15 mm-es rést kell hagyni.
- Fekvő csatorna negatív vagy külső sarkának „L” tagjánál mindkét irányban 15-15 mm-es dilatációs mozgásteret kell kialakítani ugyanúgy, mint a végeknél. A fenéklejtés: A) az északi oldalon 10 ezrelék; B)a keleti és nyugati oldalon 7-8 ezrelék; C) a déli oldalon 4-5 ezrelék kell legyen.
- A fenéklejtést az alatta lévő (legalább 50 cm2-es) teherhordó talpra helyezve képezzük ki.
- A homlokdeszka hevedereit tartó konzolvasakat reisercsavarral kapcsoljuk a hevederfához és a tetőhöz egyaránt.
- A csatorna méretének megfelelően leszabott szalagdarabokat kétoldalt lágyforrasztással kell rögzíteni a csatornaelemekhez.
- A szalag bármely lejtési ponton elhelyezhető (forrasztás előtt szegezni szintén tilos).
Kettőzött felső szelemenes kiváltasd oromzatkialakítás két szarufaközös látszó szerkezeti rendszerben.
A padlásterek keresztirányú szellőztetése nyáron nagymértékben csökkenti a tetőfödémek hőterhelését.
A szarufa, valamint a tetőlécezés kapcsolata keskeny ellenlécezéssel a) felülnézet; b) metszet; 1 szarufa; 2 ellenléc; 3 tetőléc; 4 tetőfólia – kevésbé javasolt megoldás.
Szarufa és tetőlécezés kapcsolata széles ellenléccel a) felülnézet; b) metszet; 1 szarufa; 2 ellenléc;
3 tetőléc; 4 tetőfólia.
Mai épületek oromzati szellőzői a) réshézagos; b) madárhálós; c) ún. törökrácsos rendszerekkel.
Együtt dolgozó tetőlécezés és szarufák kapcsolata a) a lécezés szerepe fontos a szaruzatot érő összes terhelőerő (hasznos és meteorológiai terhek) elviselésében (A, B, C: állandó); b) toldás nélküli lécezési állapot; c) egy vonalba eső toldások esetén; d) rövid léceknél szarufánként toldásnál (a behajlás iránya szaggatott); 1 tetőléc; 2 szarufa; 3 ellenléc.
Tető, vagyis padlástér szellőztetésére szolgáló – fedésbe épített – ablak a) nézet; b) metszet; c) geometriai szerkesztés vonalas rajza.