Hőszivattyú és szoláris rendszer méretezése, passzív ház [PÉLDÁVAL]
A Napról a Földre érkező sugárzó energiának nagy hányadát a talaj nyeli el és raktározza. A föld tömege és hőtartó képessége miatt stabil hőegyensúly áll be, így a fagyhatár alatti talajrétegek hőmérsékletét a felszíni hőmérséklet elenyészően befolyásolja.
A geotermikus hőszivattyúk ezt a nap által évmilliók alatt feltöltött és folyamatosan szinten tartott energiatárolót csapolják meg. A berendezés primer oldala egy talaj hőcserélő egység, amely a hőátadást végrehajtja. A hőcserélő lehet zárt vagy nyitott. A zárt rendszerek egy fagytűrő folyadékkal töltött csőhálózatból épülnek fel, lehetnek függőlegesek, vízszintesek vagy tóba, víztárolóba helyezettek. A nyitott rendszer egy tápkútból szivattyúzott vizet a hőcsere után egy elszívó kútba engedi.
Hőszivattyú elvi működése
Télen a hőcserélő összegyűjti a talajból a hőenergiát, és a hőszivattyú átalakítja ezt a primer hőenergiát az épület fűtésére alkalmas levegő vagy víz melegítésére. Nyáron az épület levegőjéből, illetve az egyéb fűtőközegből kivont energiát transzformálja a primer körbe, megemelve annak hőmérsékletét, amit a talajban lead a hőcserélő. Hőszivattyú működése és méretezése.
A készülék elektromos energiával működik, így a fűtés és hűtés következtében nem keletkezik közvetlen környezetszennyező termék. Természetesen az elektromosenergia-termelés többé-kevésbé környezetszennyező folyamat, de központilag kontrollálható és kézben tartható, szemben az egyedi fűtőberendezések égéstermékeivel.
A geotermikus hőszivattyú a villamos energiát nem hőenergia előállítására használja, hanem a hőenergia mozgatására a talaj és az épület között. így lehetséges, hogy a kifizetendő energiaszámlához képest 400%-kal több energiát kapunk fűtésre vagy hűtésre. Az energia ingyen van, csak a mozgatásért kell fizetni. Ráadásul egyes berendezések részkihasználtság esetén a „hulladék” energiát használati meleg víz készítésére is felhasználhatják.
Összefoglalva a geotermikus hőszivattyúk az alábbi előnyöket kínálják:
- Fűtési, hűtési költségek 60%-os csökkenése.
- Külön beruházás nélküli hűtés, légkondicionálás lehetősége.
- A használati melegvíz-készítés energiaköltségének 30-60%-os megtakarítása.
- Magasabb komfortfokozatú szabályozást biztosító, termosztáttal és mikroprocesszoros vezérlővel rendelkező, többfokozatú kompresszorral felszerelt fűtőberendezések.
- Csendes, tiszta, biztonságos, nyílt láng nélküli fűtőberendezés.
- Környezetkímélő, CO2-mentes fűtési rendszer.
Geotermikus hőhasznosítás talajkollektorral a lakóház fűtésére és használati melegvíz-ellátáshoz 1 talajkollektor; 2 csatlakozó szállító vezeték; 3 hőszivattyú; 4 épület fűtése; 5 hőcserélő; 6 használati meleg víz; 7 épület; 8 aktív hőközlő talajréteg; 9 takaró és hőszigetelő talajréteg.
Talajszonda vagy energiakút a) fúrt; b) ásott és süllyesztett elemes kútról működtetett geotermikus hőszivattyún keresztüli hőhasznosítás 1 aktív hőközlő talajréteg (egyenlő a talajvízszinttel); 2 talajszonda; 3 talajvíz; 4 kavicskitöltés; 5 hőleadó talaj; 6 fúrt talajpalást; 7 a kút fala; 8 fenékzár; 9 csatlakozó szállító vezeték; 10 takaró fedő; 11 talajtakaró; 12 laza talajban lévő védőcső (szakasz); 13 geotermikus hőszivattyú; 14 hőcserélő; 15 használati meleg víz; 16 fűtés; 17 épület.
Hő nyerése
A szükséges hőmennyiség nyerhető a levegőből, különböző álló- és folyóvizekből, felszín alatt elhelyezett talaj kollektorból és újabban energiakutakból. Német újdonság a talajfelszín alatt néhány méternyire lefektetett paplan. Szükség szerint a különféle hőnyerési lehetőségek egymással kombinálhatók. Lényeges szempont, hogy az üzemeltetési szakaszban lehetőleg stabil, szűk határok között változó közeg álljon rendelkezésre.
A legáltalánosabban alkalmazott hőnyerési mód a felszín alatti talajkollektor. Előnye a könnyű, házilagos kivitelezés, de rendkívül nagy a területigénye. Jó közelítéssel a lakás 1 m2-ének fűtéséhez több m2 cső lefektetése szükséges. Ekkora szabad területtel a nagyobb települések lakóházai nem rendelkeznek. A talajkollektor alkalmazása elsősorban vidéken, tanyán, nyaralókban, új építésű házak esetében jöhet számításba.
Ezen segít – és teszi a felszín alatti kollektorokat szélesebb körben alkalmazhatóvá – a hőpaplan. A paplant 1,1-1,2 m mélyre kell helyezni úgy, hogy a talajt a területről teljesen kiemeljük. Ebben a mélységben a kifejlesztett paplannal kb. 100 W/m2 hőnyerési lehetőségünk van, ami azt jelenti, hogy a helyigény közel a felére csökkenthető. Az előre gyártott paplan 1 m széles és 5 m hosszú. A hőigénynek megfelelően több paplan összeköthető egymással.
Talajkollektorok: a) csöves; b) terített kollektorpaplan.
Szabad vizeink hőnyerési célú felhasználása erősen korlátozott, csak vízparti építményeknél gondolhatunk erre a megoldásra. A nagyobb távolságra történő elvezetés jelentősen növeli a beruházás költségét. Az előzőek működtetéséhez szükséges hőszivattyú működési elve leginkább egy „fordított üzemű” hűtőgépéhez hasonlítható. A kívülről nyert energiával egy alacsony forráspontú folyadékot felforralnak, amely így a bejövőnél magasabb hőmérsékletű kimenő energiát szolgáltat. Természetesen a működtetéshez elektromos energia szükséges.
Geotermikus hőnyerésre szerelt talajkollektor-paplan fektetése árokba. Működési vázlat 1 kollektor; 2 gyűjtőkút; 3 aktív hőközlő talajréteg; 4 magasabb réteghőmérsékletű talaj; 5 csatlakozó szállító csővezeték; 6 hőszivattyú; 7 épületfűtés; 8 lakóház.
Az úgynevezett vizes hőszivattyúkhoz két kút szükséges. Az egyikből szívja a berendezés a vizet, majd miután kinyerte belőle a hőt, a korábbinál hidegebb vizet a másik kútba engedi vissza. A talajból úgy nyerhető hő, hogy a föld alá – általában 1-2 méter mélyen – csőkígyót fektetnek. Az ebben áramló folyadékból nyeri a hőszivattyú a hőenergiát. A harmadik lehetséges megoldás az, amikor a hőszivattyú a saját környezetében lévő levegőt alakítja át hővé.
Mint minden energiatermelő berendezésnél, a hőszivattyúknál is alapkérdés az, hogy mennyibe kerül a létesítésük, és hogy a kisebb energiafelhasználás mennyi energiamegtakarítással jár. A szakirodalom úgy tartja, hogy a levegős hőszivattyúk a működésük során két egységnyi energiát a levegőből, egy egységnyit pedig az elektromos hálózatból vesznek fel. A talaj hővel működő berendezéseknek jobb a hatásfokuk, ezeknél három egységnyi energia származik a talajból, egy egységnyi pedig az elektromos hálózatból. A vízzel működő hőszivattyúknál négy egységnyi hő származik a vízből, egy pedig az elektromos hálózatból. A szakértők az ilyen berendezéseket padló- vagy falfűtés működtetésére ajánlják. Ezeknél ugyanis alacsonyabb vízhőfok szükséges a fűtéshez. A gyakorlatban létezik használati – a csapokból folyó – meleg vizet előállító hőszivattyú is.
Talajkollektor, szerelés közben
Energiakút
A talaj mélyebb rétegei olyan ingyen hőforrásnak foghatók fel, amely az egész év folyamán gyakorlatilag állandó hőmérsékletű. Ha ezt ki tudjuk használni, akkor egy teljesen új szemléletű fűtéstechnikáról beszélhetünk, amely biztos, energiatakarékos és környezetbarát minden elképzelhető háztípus esetében, legyen az kicsi vagy nagy, magántulajdonú lakóház vagy közintézmény.
Az energiakút és a hozzá tartozó csőrendszer élettartama több mint 100 év. Ezért a háztartási megtakarítás szempontjából ez hosszú időre szóló beruházás lehet. Ugyanazt a kutat a hőszivattyúk több generációja is használhatja. Fontos szempont, hogy a kutak installációját szakszerűen és a szabályozásoknak megfelelően végezzük el. Nem hanyagolható el a megfelelően kivitelezett szigetelés a szilárd talaj és a gyűjtőcsatorna között, hogy elkerüljük a felszíni szennyezőanyagok bejutását.
A furat mélységét az energiaszükséglet határozza meg. A kút semmilyen körülmények között nem lehet túl sekély. Ha a későbbi tervekben szerepel a ház fűtött területének növelése, ahhoz kell igazítani a kút mélységét. Egy már meglévő kút mélységét növelni általában technikai nehézségekbe ütközik, és rendkívül drága.
Az energiakútnak mint műszaki megoldásnak több változata ismert: ezek közül leghatékonyabb az ún. talaj szonda, de alkalmas lehet a köpenyelemes kút is. Lényeges, hogy a mindenkori talajvíz hőmérséklettartalma elfogadható legyen.
Talajkollektor csöveinek fektetése
A kapcsolt hőszivattyú
Ennek a fűtési rendszernek a hatékonysági tényezője a COP-értéknek nevezett munkaszám, amely azt fejezi ki, hogy a hőszivattyú által leadott energiamennyiség hányszorosa a működtetéséhez felhasznált elektromos energiának.
Az elérhető munkaszám elsősorban a környezeti energiaforrás (talaj, talajvíz, termálvíz, levegő) és az elérni kívánt hőmérséklet különbségétől függ. Minél kisebb a hőmérsékletkülönbség, annál nagyobb a hatékonysági tényező. A hőfokkülönbség 1 °C-os csökkenése 2,5 százalékkal kevesebb elektromos energiát kíván. Ha a levegőből nyerjük a hőt, éves átlagban 3, ha talajvízből, 4, ha termálvíz 20-25 fokos elfolyó csurgalékát hasznosítjuk, 5-7 a COP-érték. Megjegyzendő azonban, hogy még a mínusz 5 °C-os levegőből is 1 kW villamos energiával 2,5-3 kW hőenergiát lehet nyerni.
Olyan házakban, amelyeknek minden helyiségében padlófűtés működik, az éves munkaszám (COP-érték) 4, de szélsőséges esetben akár 6 is lehet. A teljesítményre jelentős hatással van a talaj minősége, fajtája. A nagy víztartalmú agyagos föld alkalmas hőforrás, ezzel szemben a homokos talaj nem.
Szoláris rendszerek és méretezésük, energiatakarékos ház
Hazánkban kormányrendelet jelezte azt a szándékot, hogy határainkon belül is tehetünk lépéseket a takarékos építési módokon túl a szoláris épületenergetikai eszközök alkalmazása terén.
Az Európai Unió országaiéval közel azonos nagyságú és szerkezetű hazai energiaárak közeljövőben várható emelkedése, párosulva a kormány energiatakarékosságra, a megújuló energiaforrások fokozottabb felhasználására – végső soron a környezet megóvására – irányuló hatékony ösztönzésével, a napenergia hasznosításának remélhetően ugrásszerű növekedését fogja eredményezni. Az e téren eddig elért igen szerény hazai eredményeket alapul véve ez nem is tűnhet lehetetlennek.
A szoláris rendszerekről
A napenergia közvetlen kommunális felhasználásának minden szükséges alapeszköze hazánkban is könnyen beszerezhető, ezeket több cég gyártja, importálja. A komplett rendszereket megtervező, kivitelező vállalkozások is rendelkezésre állnak, ezek egy része igény szerint elkészíti a pályázatot is. A már sokak előtt ismert pályázati támogatás elnyerése esetén – mivel így a beruházási költségei 30 százalékkal csökkenhetnek – egy jól megtervezett szolár rendszernél 7-10 éves megtérülési idővel számolhatunk.
Ha azonban a méretezésnél, például költségcsökkentési megfontolásokból, eltérünk az optimális megoldásoktól, igen hosszú, akár a rendszer élettartamát is meghaladó, 15-20 éves megtérülések is adódhatnak. Az energiaköltségek csökkentésén, végső soron a megtérülési idő utáni költségmegtakarításon túlmenően természetesen fontos szempontnak kell lennie annak is, hogy az ilyen rendszerek megépítője jelentősen hozzájárul a természeti környezet megóvásához, a levegőszennyeződés mérsékléséhez. Ne feledjük, hogy 1 m2 napkollektorral évente kb. 75 liter fűtőolaj takarítható meg, s megóvható a környezet ennek káros égéstermékeitől is.
A szoláris rendszer méretezése
Az energetikai kérdésekkel foglalkozók gyakran találkoznak azzal a jelenséggel, hogy egy szolár rendszer megvalósításához tárolót kereső tervező vagy kivitelező a tárolót és a hozzá szükséges kollektorok felületét is az optimálisnál lényegesen kisebbre méretezi, így igen megnövekszik a beruházás várható megtérülési ideje. A komplett rendszer méretezésének részletezése nélkül itt csak néhány olyan gondolatot, elvet rögzítünk, melyeknek figyelmen kívül hagyása hibához vezet. Könnyű belátni, hogy bizonyos beruházási-költségfajták – tervezési költség, csővezetékek, szerelvények, szivattyúk, szabályozó-vezérlő automatika beszerzési költségei – a kis rendszernél a nagyobbéval szinte azonosra adódnak. A nagyobb rendszer hamarabb megtérül, fajlagosan is több energiamegtakarítást biztosít.
A kis berendezésnél a víz melegítéséhez szükséges energia kisebb része fedezhető a napkollektorral, amíg a nagyobb berendezésnél ez lényegesen kedvezőbben alakul (a felvett X liter/nap vételezett vízmennyiségnél pl. kis berendezéssel csak kb. 40 százalék, nagy berendezéssel viszont kb. 90 százalék fedezhető napenergiával). Megjelentek olyan irányelvek, amelyek szerint a tároló űrtartalmát úgy célszerű meghatározni, hogy abban a teljes napi melegvízigény tárolható legyen. A szolár szakcégek méretezési irányelvei, segédletei általában az említettnél nagyobb, a napi vízigény 1,5-2-szeresét befogadó tárolót javasolnak.
Jól méretezett rendszerhez jutunk, ha a „családi házas” méretű szolár berendezésen végzett tesztből levont következtetésnek megfelelően a szolár tárolót a napi 50 °C-os melegvízigény kétszeresére méretezzük. Tőlünk északabbra fekvő országokban a besugárzási viszonyok mellett (a napsütéses órák száma évente kb. 1850) a vízmelegítés éves energiaigényének 50 százaléka fedezhető napkollektorral. Az ottani, fűtést nem igénylő nyári hónapokban (kb. 4 hónap) szinte 100 százalékban, az átmeneti hónapokban is jelentős arányban szolár hővel biztosítható a melegvízigény.
A megtérülés, a költség-hozam tekintetében hazánkban is ez a kétszeresre méretezett rendszer az optimális, de a hazai besugárzási viszonyok (az Alföldön 2100 óra/év napsütéses óraszám – kissé nagyobb sugárzási teljesítmény) mellett akár az éves energiaigény 60-65 százaléka is szolárhőből fedezhető. Álljon itt még az az „ökölszabály” is, hogy a tároló minden 50 liter űrtartalmához 1 m2-nyi felületű (egyszeres lefedésű, szelektív abszorberű) síkkollektor szükséges (természetesen csak akkor, ha a kollektor elhelyezése, helyzete optimális).
Ha rosszul megítélt vagy kényszerű takarékoskodásból kisebb (de nem arányosan olcsóbb!) melegvíztárolót és kollektormezőt választunk, a szolárrendszer megtérülési ideje elhúzódik, megnő. Ugyanígy járunk viszont akkor is, ha a komplett berendezést az említett kétszeresnél nagyobbra méretezzük, mert a nyári hónapokban hőfeleslegünk lesz. Csak akkor célszerű az éves vízmelegítést hőigénynek pl. akár 70-75 százalékát is fedező szolár berendezést építeni, ha a nyári hónapokban rendszeresen pótlólagos melegvíz-fogyasztókra is számolnunk kell (pl. nyári vendégek, kerti úszómedence). Enélkül a „begyűjtött” hőmennyiség egy része nem lesz hasznosítható, sőt probléma lehet a túlmelegedett rendszerrel.
A tárolók
A teljességre való törekvés nélkül a tárolókkal kapcsolatban néhány gondolatot, szempontot vizsgáljunk meg. A fentebb említett méretezési alapszabályt a különféle, igen széles kiviteli választékban kínált tárolókból nem azonos űrtartalmával lehet kielégíteni. Egy 300 literes tároló a szolár rendszer szempontjából valóban 300 literes akkor, ha csak a napkollektor hője fűti (belső vagy külső hőcserélőn keresztül), a nélkülözhetetlen kiegészítő fűtés (az idegen energia) pedig az ilyenkor mindig ugyancsak tárolós rendszerű utánfutó készülékbe van beépítve. Az ilyen rendszer szabályozási szempontból optimális, a legegyszerűbb. így célszerű a komplett berendezést kialakítani, ha korszerűsítésnél fel tudjuk utánfutóként használni az esetleg meglévő villamos- vagy indirekt fűtésű forróvíztárolót.
Szoláris rendszer legegyszerűbb változata fűtésre és használati meleg vízhez.
Az olyan rendszereknél, amelyeknél a kiegészítő fűtés is a szolár tárolóba van beépítve, nem lehet a tartály névleges térfogatával számolni a méretezésnél, a szükséges kollektorfelület meghatározásánál sem. Egy ilyen 300 literes tárolót – ha nem eszközlünk a komfortosság, az automatizáltság kárára menő külön vezérlési „intézkedéseket”, esetleg pl. kézi kapcsolást – csak 150 literesként szabad figyelembe venni, s így csak napi 75 liternyi 50 °C-os melegvízigény kielégítéséhez működhet optimálisan.
Ha valamilyen vízfelhasználási szempont miatt a tároló alján is szükség van kiegészítő fűtésre (pl. villamos fűtőtestre), az ennek működtetését vezérlő-szabályozó kézi vagy valamilyen programozható órás vezérlés mellett is a kb. 60 százalékos évi energia-megtakarításnál lényegesen kisebbel számoljunk az időjárás kiszámíthatatlansága következtében. A hagyományos berendezésekkel megcélozhatónál a vízmelegítés és lakásfűtés energiaigényének lényegesen nagyobb hányadát lehet megtakarítani a legkorszerűbb, bonyolultabb – ezáltal természetesen drágább – ún. kombi tárolókkal, illetve réteges tárolókkal.
Az ilyen tárolók bizonyos típusaiban nem, vagy nem csak a használati meleg víz, hanem a fűtési közeg van tárolva, s ide táplálják be a szolár hőt is. A tárolókból, valamint a hozzájuk célszerűen illesztendő kondenzációs kazánokból álló komplett berendezések már a térfűtés aktív napenergiás támogatását is gazdaságossá teszik, egyelőre az EU nálunk fejlettebb néhány országában. Az ilyen tárolókat kínáló gyártók jelenleg „extraprofitra” tehetnek szert a hagyományos tárolót gyártókkal szemben.
Termikus szolárberendezések
A termikus szolárberendezésekkel a Nap sugárzási energiáját hővé alakítjuk át, és ezt a hőenergiát a felhasználóhoz vezetjük. A Föld felszínére beeső sugárzási energia hővé való átalakítása a napkollektorban, vagy pedig egy fekete színű abszorberben megy végbe. Ezt a hőmennyiséget a felhasználóhoz a hőhordozó közeg (általában víz és fagyálló keveréke) juttatja el közvetlen módon vagy hőcserélő közbeiktatásával.
A termikus szolárberendezések fő felhasználási területe az úszómedencék vízmelegítése és a használati meleg víz készítése. Emellett az utóbbi években egyre erősödő tendencia a szolárberendezések helyiségek kiegészítő fűtésre való alkalmazása.
Szolárberendezések uszodavíz melegítésre
Uszodavíz-melegítésre főképp műanyag abszorbereket használnak, amelyek jellemzője, hogy nyomás-és hőállóságuk korlátozott. Ebben az esetben a megkívánt hőmérsékletszint csak kevéssel van a környezeti hőmérséklet felett. Így itt megfelelnek az egyszerű műanyag abszorberek, amelyeket az alacsonyabb közeghőmérséklet miatt lefedés illetve üvegezés nélkül alakítanak ki. Az abszorberszőnyegek telepítésére a lapos- és magastetők, továbbá a térburkolatok egyaránt alkalmasak.
Mivel az abszorberek teljes egészében műanyagból állnak, előnyük, hogy egykörös rendszerként üzemeltethetők, vagyis a klórozott medencevíz szivattyú révén közvetlenül, hőcserélő közbeiktatása nélkül az abszorberbe kerül. Amennyiben a vízszűrő elé már beépítettek egy szivattyút, akkor az a szolárköri keringetésre is felhasználható, aminek az előfeltétele persze a szivattyú megfelelő méretezése. A műanyag abszorberek csak a nyári félévben üzemelnek, és a fagy előtt vízteleníteni kell őket.
Uszodavíz melegítése szolárberendezéssel 1 úszómedence; 2 szkimer (túlfolyó); 3 fenéklefolyó; 4 fúvóka; 5 szűrő; 6 automatika; 7 elektromos elosztó; 8 előremenő, kézi vezérlésű szelep; 9 előremenő vezeték; 10 kapcsolóelem soroláshoz; 11 feszítő horog; 12 feszítőhuzal; 13 biztonsági szelep; 14 hőérzékélő; 15 szabályozó; 16 visszatérő csatlakoztatás; 17 áramkör-véglezárás; 18 visszatérő vezeték; 19 szelep; 20 műanyag abszorber; 21 szoláris érzékelő; 22 mágnesszelep; 23 keringető szivattyú; 24 tágulási tartály.
Szolárberendezések használati meleg víz termelésére
A használati meleg víz termelése a nyári időszakban, amikor nincs fűtési igény, környezetbarát módon és gazdaságosan szolárberendezéssel oldható meg, hiszen a Nap energiakínálata elég ahhoz, hogy a nyári félévben, a berendezés méretezésétől függően, a melegvízigény 80-95%-át fedezzük.
Az átmeneti időszakban és a téli hónapokban az energiakínálat még mindig elég arra, hogy a használati meleg vizet előfűtsük, vagyis a vizet a kazánnal vagy pedig villanybojlerral már csak néhány fokkal kell tovább fűteni. A téli félévben így napsütéses időben 30-50 °C-os melegvíz-hőmérséklet érhető el. Az energiamegtakarítás ezzel télen is jelentős. A szolárberendezések napkollektorait általában a tetőfelületbe építik be. Mivel ez a rendszer télen is üzemel, ezért hőhordozó közegként víz és fagyálló keveréket kell alkalmazni.
Szolárberendezések helyiségfűtés céljára
A szoláris fűtés alapvető előfeltétele, hogy az épület kiválóan hőszigetelt legyen. Az éves fűtésienergia-szükségletnek kisebbnek kell lennie, mint 70 kWh a hasznos alapterület m2-ére vonatkoztatva. Ezzel szemben a jelenlegi hazai építési előírásoknak megfelelő, szabadon álló családi házak éves fűtésienergia-igénye általában nagyobb, mint 150 kWh/m2.
A második fontos előfeltétel az alacsony hőmérsékletű fűtés, célszerűen padló- vagy falfűtés alkalmazása. Minél alacsonyabb a fűtési rendszer előremenő hőmérséklete, annál alacsonyabb a kollektor megkívánt üzemi hőmérséklete. Ez jó hatásfokot és számottevő szoláris nyereséget eredményez.
Mivel az energiakínálat fordítottan arányos az energiaigénnyel – nyáron, amikor kevés fűtési energiát igénylünk, a kínálat nagy, télen pedig, amikor sokat igénylünk, a kínálat kicsi – azonnal felmerül az energiatárolás kérdése. A fűtési célú szolárberendezések telepítésének fontos szempontja, hogy a kollektorfelületek vízszintestől mért dőlésszöge ne legyen kisebb 40°-nál, és a kollektorok a déli égtáj felé nézzenek.
Szolár rendszer működési vázlata, légfűtési változatban.
Szolár ház, mint passzív építésű családi lakóépület, ahol a geotermikus hőhasznosítás együttesen tökéletes beltéri klímát biztosít a tulajdonosnak.
Szoláris és öko lakóház tetőkollektora télikert kapcsolásával. Az ominózus ház a szükséges hőenergia nagyobb hányadát a Napból szerzi be a tökéletes rendszer kiépítésének köszönhetően.
A szolárberendezések fő alkotórészei
Kollektorok
A kollektorok feladata, hogy a beeső napsugárzást lehetőleg hatékonyan hőenergiává alakítsák át. A kollektor lelke az abszorber, amely a sugárzás hatására felmelegszik. Ez a hőenergia az abszorberlemez hővezetése révén átadásra kerül a keringetett hőhordozó közegnek, amely közeg felmelegíti a tárolóban lévő vizet.
A szerkezeti felépítés és a hőszigetelés módja szerint sík- és vákuum kollektorokat különböztetünk meg. A síkkollektorok alul hőszigeteléssel, felül üvegfedéssel ellátott, táblaszerű szerkezetek, a vákuum kollektorok pedig légmentesített üvegcsőbe elhelyezett abszorber szalagból állnak.
Sorolt tetőkollektor cserépfedéshez kapcsoltan.
Két cserépsor-egységnyi tetőkollektor.
Két cserépsor méretű tetőkollektor beépített állapotban.
Szoláris rendszerű lakóházak működési modelljei a) földszint + tetőteres; b) pince, földszint és tetőteres változatban.
Tárolók
Mivel a napenergia a napszaktól és az időjárástól függően áll rendelkezésünkre, a hasznosított energiára viszont meleg víz és helyiségfűtés formájában egész nap és minden időjárás esetén szükségünk van, ezért a napenergiát megfelelő berendezésekkel tárolnunk kell. A tárolóközeg a gyakorlatban főleg víz, mert a víznek nagy a fajhője, olcsó, és problémamentesen használható.
Szabályozó berendezések
A használati meleg vizet termelő szoláris berendezések között vannak gravitációs elven működők, amelyek nem igényelnek külön szabályozót. Más berendezések lényeges alkotórésze az elektronikus hőmérsékletkülönbség-szabályozó, amelynek legegyszerűbb változata két hőmérséklet-érzékelő révén összehasonlítja az abszorber hőmérsékletet a tároló hőmérséklettel, és bekapcsolja a keringető szivattyút, ha az abszorber-hőmérséklet a beállított értékkel magasabb, mint a tároló hőmérséklet. Ha ez a feltétel tovább már nem teljesül, a szabályozó berendezés kikapcsolja a szivattyút.
A szolárberendezések további alkotórészei a keringető szivattyú, a hőcserélő, a csővezetékek, továbbá a tágulási tartály és a biztonsági szerelvények.
Passzívházak Európában, megvalósítások- Gyakorlati példák
A korszerű lakóház egyre hangsúlyosabb jellemzője az egészséges lakókörnyezet, valamint az energiatakarékos, ugyanakkor a környezetet is kevéssé terhelő üzemeltetés.
Ezeket a szempontokat egyszerre érvényesíti a Nyugat-Európában napjainkban már iparszerű mennyiségben, elfogadható áron kivitelezett és még azon a hűvösebb klímán is gyakorlatilag elhanyagolható energiaigényű ún. passzívház.
A megnevezés azt tükrözi, hogy a külső energia bevitele nem haladhatja meg a 15 kWh/m2 éves értéket, amit a tökéletes hőszigetelés, a speciális, légtömör nyílászárók, az ellenőrzött légcsere, az ablakokon besugárzott napenergia, valamint a háztartásban keletkező hulladékhő visszanyerése révén érnek el. Ezáltal az épület fűtésienergia-fogyasztása az eredetinek a 10-20%-ára csökken.
Az ezredforduló háza Közép-Európában. A 2003-ban épült passzívház túlnyomórészt előregyártott elemekből épült, tető feletti kollektorokkal.
A rendszer járulékos előnyei a kivételes komfortot biztosító, egészséges, állandóan friss, tiszta (szűrt) levegő és a lakás minden pontján télen-nyáron egyenletes hőmérséklet. A passzívház-technológia lényege mégis az, hogy az építészeti és épületgépészeti tervezés teljes szimbiózisa valósul meg.
Túllépve a múlt század során kialakult gyakorlaton, többé nem egyszerűen csak egy – nyilván megfelelő hőtani tulajdonságú anyagokból és szerkezeti elemekből létrehozott – épületszerkezetet látnak el az építtető igényeinek megfelelő komfortot biztosító gépészettel, amikor is a különböző szakágak a külső környezet hatásain kívül – kis túlzással – leginkább egymás gyengeségeit vannak hivatva kiegyenlíteni.
A rendszer megvalósításának alapfeltétele a tervezésen és a megfelelő anyagok beépítésén túl a rendkívül precíz kivitelezés, aminek igazolásául az elkészült épület légtömörségét nyomáspróbával ellenőrzik. A nyolcvanas évek végén megszülettek az elképzelések arra vonatkozólag, hogy miként lehetne ezt a technológiát – kiváló hővédelem, a hőhidak kiküszöbölése, légmentesen lezárt belső terek, hővédő nyílászárók és ellenőrzött szellőztetés – továbbfejleszteni.
Passzívházak fejlődése
A passzívház kifejezés olyan épületet jelöl, amely a közép-európai éghajlaton csak egészen csekély fűtési hőt igényel, és így nem szükséges hozzá külön aktív fűtési rendszer. E házak melegen tartására elegendő az a hőmennyiség, amely az emberi test által és a háztartásban egyébként is termelődik, kiegészítve az ablakokon besugárzott és az épület felületét érő napenergiával, valamint a légcserével bejuttatott friss levegő csekély mértékű előmelegítésével. Mindezek a passzív hőnyerési módok.
Megszületett a felismerés, hogy nem elegendő, ha az energiafelhasználás optimalizálása a fűtési hőre korlátozódik. Sokkal fontosabb, hogy a háztartásban előforduló minden egyes energiafelhasználást korlátozzák. Különben elvileg még az is lehetséges lenne, hogy egy ilyen ház fűtési energiáját azzal csökkentik a nullára, hogy magas áramfelhasználással bőséges belső „hőforrásokat” hoznak létre.
Több nyugat-európai passzívház megvalósításának súlypontjában az energiaveszteség kiküszöbölése állt: a hővédelem és a hővisszanyerés azok a fő elemek, melyek lehetővé teszik a cél elérését. Ezenkívül hőkollektorokat szerelnek fel a melegvíz-ellátás fedezésére, valamint talaj hőcserélőt a friss levegő előmelegítésére. Ezeknél az épületeknél általában a használati meleg vizet vákuumos síkkollektorokban állítják elő, amelyet kondenzációs gázfűtés melegít a kívánt hőfokra. A kollektor a mérések szerint a melegvízigény 66%-át kielégíti. Az energiatakarékos vízmelegítésre különösen ügyelni kell, mivel az energia legnagyobb részét erre kell fordítani.
A passzívházban a maximális fűtési teljesítmény a legnagyobb téli hidegben sem haladja meg a 10 W/m2-t. Így a szellőztetésként bevezetett friss levegő által szállítható hőmennyiség is elegendő a fűtési hő átadására, külön melegvizes hőátadó rendszerre nincs szükség.
Szellőztetők passzívházakban
A passzívház csak nagy hatásfokú hővisszanyerő szellőztetőberendezéssel működhet, mivel csupán a szellőztetéssel elvesztett hőmennyiség eléri a 35 kilowattórát négyzetméterenként, ami több, mint egy passzívház fogyasztásának a kétszerese. Legtöbb ún. passzívházba egy be- és kivezető légcsatornát építenek be, amelyet átvezetnek egy hőcserélőn.
A folyamatosan üzemelő hővisszanyerő szellőzés a lakásokat állandóan tiszta és friss levegővel látja el. A legkisebb levegőmennyiség, amelyet a lakószobákba vezetnek, 100 m3/óra, de szükség esetén ez növelhető 160-185 m3/órára. Ugyanezt a levegőmennyiséget átszívják a konyhán és a vizes helységeken (WC-n, fürdőszobán) keresztül is. Ilyen hatásfokú szellőztetőrendszerek korábban nem léteztek.
Támasztott igények
Különösen ügyelni kell arra, hogy a belső térben használt anyagok a légteret a lehető legcsekélyebb mértékben terheljék. A hőszigetelő anyagokat a belső vakolat, illetve a párazáró fólia hézagmentesen elzárja, ami épületfizikai szempontból jó kivitelezéssel egyébként is szükségszerű.
A 90%-ot meghaladó megtakarítás kizárólag műszaki újítások eredménye. Nemcsak a felhasznált hőmennyiség maradt a megszokott 11 kWh/m2 érték alatt, de a lakásokban egyenletes meleg is van. Az összes energiafelhasználás 30-32 kWh/m2, amiben benne van a fűtés, a meleg víz előállítása, az áram és a főzéshez elhasznált gáz is.
A passzívház prototípusa tökéletesen megfelelt a vele szemben támasztott igényeknek. Ezután csak az volt a kérdés, hogy a befektetett pluszköltségeket miként lehetne csökkenteni. Erre szolgált a kutatás második fázisa, amely elvezetett a második generációs, olcsó passzívházakhoz. Az ez idáig megvalósított épületek egyre változatosabbak, és egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy nem különleges építési rendszerről, hanem egy mindinkább elfogadott szemléletről van itt szó.
A családi házak, sorházak és társasházak mellett középületekre is vannak bőven példák: több ilyen irodaház, ipari épület, iskola és óvoda épült már. Lényeges, hogy a passzívházakban lakók jól érzik magukat. A jó hőszigetelés miatt az épületben se huzat, se hidegsugárzás, se különösebb hőmérséklet-különbség nem érzékelhető.
A csekély energiaigény a passzívházban még magasabb komforttal is jár, az energiatakarékosság így elveszíti mellékízét. Nem a lemondás, hanem ellenkezőleg, a magasabb életszínvonal társul a környezettudatos céllal. Csak így van a mai világban lehetőség arra, hogy jelentős környezeti változásokat hozzunk létre, aminek előbb-utóbb a globális hatása is érezhető lesz.
A passzívházak mind nagyobb népszerűsége Nyugat-Európában tény, ám nagy kérdés, hogy több-e mindez múló divatnál, és valóban meghatározó építési móddá válik-e, illetve hogy Magyarországon is fel kell-e készülnünk a passzívház-technológia „begyűrűzésére”?
A gyors terjedésnek minden bizonnyal vannak szemléletbeli gátjai. Nemcsak arra kell itt gondolnunk, hogy sok építtetőben föl sem merülnek igazán az energiatakarékosság (vagy pláne a környezetvédelem) szempontjai, hanem arra is, hogy a passzívházak bizonyos értelemben más életmódot, másfajta épületüzemeltetési gyakorlatot követelnek a lakóktól, mint a hagyományos épületek.
Igaz, a tapasztalat azt mutatja, hogy a szemléletbeli akadályok viszonylag könnyen leküzdhetők, ha az újdonság, amit meg kell szoknunk, kézzelfogható előnyöket – kényelmet illetve pénz megtakarítási lehetőséget – kínál. Azt kell azonban mondanunk: a pénzügyi előnyök sem olyan egyértelműek, mint amilyennek az első pillanatban tűnnek.
Gazdaságossági kérdések
A nyugati becslések ugyan – mint fent említettük – 7-10 százalékos építési többletköltségről szólnak, ám feltehető, hogy Magyarországon ennél kedvezőtlenebb aránnyal kell számolnunk. Először is azért, mert a passzívházépítés olyan technológiai fegyelmet követel, amit csak minőségi munkát végző – tehát magasabb díjazásért dolgozó – szakemberektől várhatunk el. Egy hagyományos épületet az átlagosnál gyengébb kivitelező csapat is elfogadható minőségben elkészít, ha a megbízó műszaki ellenőre a körmükre néz, hiszen kitaposott úton kell járniuk, megszokott technológiai folyamatokat kell elvégezniük. A passzívházak esetében (mint alább látni fogjuk) a megszokott technológiai fegyelem nem elegendő, illetve az így épített ház nem fogja produkálni azokat az épületfizikai jellemzőket, amelyek alapján kiérdemelné a „passzívház” nevet.
Kétségtelen: segít ezen a problémán, ha a ház – részben vagy csaknem egészben – előre gyártott elemekből épül, amelyeket megfelelő minőségben dolgozó „passzívház-előregyártó” üzemben állítanak elő. Az ilyen üzemekben azonban a termelési költségekre rakódnak olyan egyéb – adminisztrációs, forgalmazási, szállítási – költségek, amelyek csak bizonyos termelési volumen fölött gazdálkodhatok ki. Bizonyos tömegű termék fölött állíthatók be ugyanis olyan gépsorok, amelyek elég olcsóvá teszik a termelést ahhoz, hogy még az adminisztrációs és forgalmazási költségekkel együtt is versenyképes árat tudjanak kínálni a passzívház-építők a hagyományos építkezésben érdekelt vállalkozásokkal szemben. És tegyük hozzá: míg nagymértékben a „szürkegazdaságban” folyik, addig az előre-gyártás óhatatlanul „kifehéríti”, azaz drágábbá teszi a megbízók számára ezt a technológiát.
Mindettől függetlenül csak konkrét gazdaságossági elemzések tudnák megmutatni, hogy Magyarországon gazdaságossá tehető-e a passzívházépítés. Az energiaárak emelkedése mindenesetre a megtérülési idő rövidülését eredményezheti.
A potenciális megbízók számára talán nem hangzana rosszul egy olyan konstrukció, amelyben a passzívház-építtető egy azonos méretű hagyományos épület energiaköltségének megfelelő törlesztőrészietet fizetne meghatározott ideig (mondjuk 5-10 évig) az építési vállalkozónak, aki ennek fejében az adott ideig a ház üzemeltetésére is vállalkozna, és az energiamegtakarításból származó haszon lenne az ő profitja. Azért is tűnik szimpatikusnak – és bizalomerősítőnek – ez a megoldás, mert így a kivitelező csak akkor jutna hozzá a szóban forgó pénzhez, ha az épület valóban képes produkálni az előirányzott energiamegtakarítást.
A megvalósítás
További kérdés, hogy még ha a passzívházakra megfelelő fizetőképes kereslet mutatkozik is, rendelkezésre áll-e az a szakembergárda, amelyik alkalmas az ilyen épületek megvalósítására. A passzívházak kivitelezése – mint arra korábban már utaltunk – nem hagyományos feladat. A munka szigorú technológiai fegyelmet követel, és az egyes szakági kivitelezőktől olyan széles látókört kíván meg, ami eltér a szokásos elvárásoktól.
A passzívházak – amennyiben új épületről, és nem felújításról van szó – rendszerint könnyűszerkezetes megoldással, favázas szerkezettel készülnek. A kivitelezési munkák jelentős hányada tehát ácsokra hárul, azonban itt olyan feladatokat is meg kell oldaniuk, amelyekkel a többnyire tetőszerkezeteket és állványokat készítő szakemberek nem minden esetben tudnak könnyen megbirkózni. Kényes részletek ebből a szempontból a homlokzati falak, a födémcsatlakozások, az ereszmegoldások, a lábazati csatlakozások hőhídmentes és légzáró kialakítása, a nyílászárók ugyancsak hézagmentes beépítése.
Emellett természetesen a szerkezetnek a statikai szempontoknak is meg kell felelnie (különös tekintettel a megfelelő teherbírású kapcsolatok kialakítására). Passzívházat megtervezni sem könnyű – gyaníthatóan az építészek és statikusok nagy része csekély jártassággal rendelkezik ilyen faszerkezetek illetve csomópontok tervezésében -, de a kivitelezőnek is meg kell szoknia, hogy itt nem elég „nagyjából” a tervek szerint dolgozni, és nem engedhető meg, hogy egy leejtett szerszám „véletlenül, egy kicsit” megsértse a légzáró fóliát. Általában is elmondhatjuk, hogy az ácsnak (is) pontosan tisztában kell lennie nemcsak a légzáró fóliák, de minden alkalmazott építőanyag épületfizikai tulajdonságaival és szerepével, s ez valamennyi szakági kivitelezőre igaz.
Kivitelezések
A passzívházak kivitelezésekor a szakági kivitelezőknek és a helyszíni művezetést végző tervező(k)nek csapatban, folyamatosan konzultálva, egymás problémáit megértve kell dolgozniuk; valamiképpen azt a régi építőmesteri szemléletet kell felidézniük, amely egykor a teljes tervezési és építési folyamatot átfogta. Hogy még egy konkrét példát említsünk: minden szereplőnek pontosan tisztában kell lennie a ház szellőzőrendszerének és napelemeinek jelentőségével. Ezeknek a helyét gondosan meg kell tervezni, és pontosan ki kell alakítani.
S ha már az anyagismeretről esett szó:
Alapvetően fontos a passzívházak esetében a fa szerkezeti elemek megfelelő szárazsága. Egy hagyományos magas tetős ház szarufájának talán megbocsátható, ha beépítéskor még nedves volt, és némileg megvetemedik, egy passzívház esetében azonban a deformációnak rendkívül súlyos következményei lehetnek: drasztikusan ronthatja az energiafelhasználási paramétereket. A deformáció nyomán keletkező résen beáramlik a hideg levegő, az így keletkező hőhídnál páralecsapódás alakulhat ki, ami a hőhíd kiterjedését eredményezheti.
Az egész épülettestet érintő deformáció következtében akár megrepedezhet a falak belső gipszkarton burkolata, a hőhidaknál megindulhat a penészedés, radikálisan megugrik az energiaigény – képzelhetjük, mit szól ehhez az a lakó, aki többletköltségeket is vállalt azért, hogy egy passzívház tulajdonosának vallhassa magát. Nyilvánvalóan csökkenthető a vetemedésből adódó károsodások veszélye egyrészt oly módon, hogy ahol lehet, fa alapanyagú építőlemezeket (farost, furnér, OSB stb.) alkalmazunk, másrészt a hézagzárások olyan csomóponti kialakításával, hogy azok képesek legyenek bizonyos alakváltozások károsodásmentes elviselésére.
Ez megint csak túlmutat a hagyományos kivitelezői, illetve tervezői feladatokon. Jogosnak tűnik tehát a korábban fölvetett kérdés: képesek lennének-e építőipari szakembereink megfelelni ezeknek a kihívásoknak, ha mégiscsak beindulna a passzívház üzlet Magyarországon?