A tetőtér-beépítés szerkezeteivel szemben támasztott műszaki követelmények
A szerkezetekkel szemben a következő területeken támasztunk követelményeket:
- teherviselés,
- csapadék és nedvesség elleni szigetelés,
- hőszigetelés,
- páravédelem,
- légzárás,
- hanggátlás (rezgésgátlás),
- ütésállóság, ridegedés.
Főleg a hőszigetelés és a páravédelem követelményeinek kielégítése jelentős, mivel ezektől függ a lakóterek kellemes hőmérséklete, az ott tartózkodók megfelelő hőérzete, továbbá ezek védik a többi szerkezetet is. Ebből eredően a hőszigetelései és a páravédelemmel mélyebben foglalkozunk, mint más funkciókkal.
Teherviselés
A beépített tetőtér függőleges falainak terheit az alatta elhelyezkedő födém vagy teherhordó falak viselik.
A függőleges falak lehetnek:
- teherhordók és
- térelhatárolók.
A ferde síkú külső falak és a tetőtéri födémek lehetnek:
- térelhatároló jellegűek, a tetőszerkezet elemeire függesztve;
- önhordó – a tetőszerkezettől független – szerkezetek.
A tetőtéri födémek esetében az első alternatíva alkalmazása gyakoribb, de a megoldás nagymértékben függ a tetőszerkezet állapotától és az épülettel szembeni tűzvédelmi követelményektől.
A tetőtér alatti födémnek, a teherhordó falnak és magának a tetőszerkezetnek is alkalmasnak kell lennie arra, hogy a beépítésből származó többletterhelést viselje. Ellenkező esetben a födém, ill. a tetőszerkezet megerősítése, esetleg részleges vagy teljes cseréje szükséges.
Tetőtér-beépítéskor a következő korlátozásokat kell szem előtt tartani:
A tetőtéren belüli ferde síkú fal és a tetőtéri födém tartószerkezeteinek alakváltozása ne haladja meg
- Hőszigetelés a padlástérben
- Tetőtér- egy jó választás!
- Mit a hőhidak okai? Hogyan tudjuk megszüntetni?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- állandó terhek szélső értéke esetén az l/500 értéket (l a tartó fesztávolsága),
- mértékadó összes terhelés esetén az l/300 értéket, ha szél- és hóteher, esetleg hasznos terhelés is van.
Eső, csapóeső, hófúvás elleni védekezés
A magastetőkön alkalmazott nagyelemes (pl. hullámpala), ill. pikkelyszerű tetőhéjazatok nem sorolhatók sem a vízhatlan, sem a fokozottan vízzáró fedések csoportjába, mivel alapfeladatuk csak a vízzárás. Ennek betöltéséhez is feltétlenül biztosítani kell, hogy a tető hajlásszöge elérje vagy meg is haladja a különböző fedési anyagokra előírt alsó határértéket. Ebben az esetben a fedés hézagain – szokványos körülmények között – nem juthat be a csapadék a tetőtérbe csapóeső vagy hófúvás alkalmával.
A megfelelően szellőztetett padlásterekbe bejutó nedvesség gyakorlatilag nem okoz károkat, mert a hagyományos födémszerkezeteket csak jelentéktelen mértékben nedvesíti át, és ez a nedvesség is hamarosan elpárolog a légtér szellőzésének következtében.
Beépített tetőtér esetén azonban a tetőhéjazaton átjutó csapadékmennyiség elvezetésére – biztonsági vízszigetelés céljából – alátéthéjazatot kell építeni a tetőfedés alá, és a bejutott nedvességet az ereszcsatornán át elvezetni. A biztonsági vízszigetelés az egyes héjazati elemek meghibásodása esetén is – a hibás elemek kicseréléséig – védelmet nyújt beázás ellen. A bejutott nedvesség párolgásának fokozására a biztonsági vízszigetelés és a tetőhéjalás között célszerű légrést hagyni, és ezt a külső levegővel átszellőztetni, mégpedig egyidejű beépítés esetén, oly módon, hogy a szarufákon fekvő alátétfóliára a szarufa vonalában 2,4 vagy 1,8 cm vastag távtartó léceket (ellenléc) helyezünk, és ez által az alátétfólia és a héjalás között megfelelő távolságot, légteret alakítunk ki. Utólagos beépítés esetén a beszorítólécre erősített biztonsági csapadékszigetelő fóliákat a héjalástól megfelelő távolságban a szarufák oldalához szegezzük, és így alakítjuk ki a szükséges átszellőztetett légteret.
Az alátéthéjazat korszerűtlenebb változata a deszkaaljzatra fektetett bitumenes lemez. Korszerűbb megoldás a szarufára feszített különböző minőségű és márkájú műanyag fólia (90. ábra).
90. ábra: A biztonsági vízszigetelés szerkezeti megoldásai (eresszel párhuzamos metszetek) a) egyidejű tetőtér-beépítésnél deszkaaljzaton, ellenléccel; B) egyidejű beépítésnél ellenléccel; 1 tetőhéjazat; 2 tetőlécezés; 3 ellenléc; 4 külső átszellőztetett légréteg: 5 bitumenes lemez: 6 deszkaaljzat; 7 műanyag fólia; 8 belső átszellőztetett légréteg: 9 szarufa; 10 hőszigetelés: 11 párafékező (légzáró) fólia: 12 belső burkolat.
Eresz környéki eljegesedés és visszatorlódó hólé elleni védekezés
Ezek a hatások főként a hóban gazdag területeken fordulnak elő, de esetenként Magyarországon is számolni kell velük. Ha a héjazat és a hőszigetelés közötti teret nem megfelelően szellőztetik át, akkor a tetőfedésre hullott, és ott maradó hóréteg a szerkezet „külső hőszigetelőjévé” válik, és a hóréteg alsó felülete még akkor is megolvadhat, ha a külső hőmérséklet 0 °C alatt van (91. ábra).
91. ábra: Eresz környéki eljegesedés és megelőzése a) eresz környéki eljegesedés és következményei; b) eresz környéki eljegesedés elkerülésére; 1 hófogórács; 2 átjegesedett hó; 3 feltorlódott olvadék; 4 a héjalás között bejutó víz; 5 felszálló meleg pára; 6 ereszcsatornán képződött jég; 7 tetőhéjazat: 8 tetőlécezés; 9 átszellőzött légréteg; 10 hőszigetelő réteg; 11 födém; 12 hóréteg.
Ezt az olvadást a következő jelenségek idézhetik elő:
- a határolószerkezet (pl. födém) hőszigetelése nem megfelelő, és túl sok meleg áramlik ki a héjalásra, ill. a rajta fekvő hóréteg re;
- a vasbeton ereszpárkányon át is áramlik kifelé a meleg, hőhíd alakul ki;
- a tetőtérben a kéménypillérek nagy hőmennyiséget adnak le.
E jelenségek együtt is előfordulhatnak, és ekkor az olvadás mértéke is nagyobb. A hó alsó rétege tehát megolvad, az olvadék a tetőhajlás mentén egészen a hideg ereszcsatornáig lefolyik, és ott megfagy, jég képződik belőle. Súlyosabb eset, ha az olvadás miatt az egész hótakaró lecsúszik és összetorlódik az eresz környékén. Az eljegesedett csatorna nem képes a lefolyó vizet elvezetni, így az átitatja a fölötte levő havat is, amely szintén jéggé fagy és torlaszt képez. A lefolyó további vízmennyiség – elvezetés hiányában – átáztatja a csatorna környékét, majd a homlokzatot.
A feltorlódott jég tetemes súlya következtében tönkreteheti az ereszcsatornát, ill. magát az ereszt is. Lehajlítja az eresztartó bilincseket, így a nyári zivatarok, felhőszakadások során lezúduló csapadék nem a teljes keresztmetszetű és megfelelő magasságú csatornába folyik a héjazatról, hanem átbukik a hibás csatorna pereme fölött, átázásokat okozva még nyáron is.
Ez a jelenségsorozat főleg melegtetőknél fordul elő, de ha a hidegtető rétegeinek átszellőztetése nem megfelelő, akkor ott is károk keletkezhetnek. Ezért is célszerű a biztonsági vízszigetelés alkalmazása. Ha ugyanis az eresz eljegesedik, és a víz befolyik a héjalás résein, az alátéthéjazat megakadályozza a szerkezetek nedvesedését (92. ábra). Fontos a párafékező réteg hézag nélküli toldása is, mert az esetleges hézagokon kijutó pára lecsapódik és megfagy, így átáztat, károsít egyéb szerkezeteket.
92. ábra: A párazáró (-fékező) réteg toldása (eresszel párhuzamos metszetek) a) toldás a szarufán, melléragasztással; b) toldás melléragasztással, burkolattal, odaszorítva; c) átfedéses toldás szarufán; 1 tetőhéjazat; 2 bitumenes lemez; 3 deszkaaljzat; 4 belső átszellőztetett légréteg; 5 szarufa; 6 hőszigetelést leszorító léc; 7 hőszigetelés; 8 párafékező (légzáró) réteg: 9 deszkaváz: 10 belső burkolat.
A hőszigetelést pontosan kell méretezni és kivitelezni a hőhidak elkerülése érdekében (93. ábra). A téli hónapokban még ez esetben is kialakulhat az eljegesedés. Bekövetkezhet pl. akkor is, ha a külső hőmérséklet 0 °C körül van, ül. annál egy-két fokkal kisebb. Ilyenkor a napsugárzás hatására a hó megolvadhat, majd újra megfagyhat az eresznél. Hidegtető esetén beázás nem történik, de a héjazaton keresztüljuthat a nedvesség. Ezért van szükség a biztonsági vízszigetelésre.
A csapóeső, a hófúvás, a hibás héjazati funkció, az eresz környéki eljegesedés, a visszatorlódó hólé elleni védekezés tehát szükségessé teszi a több rétegű, a külső levegővel bőségesen átszellőztetett hidegtetős szerkezetek építését (93. ábra).
93. ábra: A hidegtető szellőztetési elve 1 az átszellőztető levegő bevezetése az eresznél; 2 az átszellőztető levegő kivezetése a gerinc közelében; 3 tetőhéjazat; 4 külső átszellőztetett légréteg; 5 biztonsági vízszigetelés; 6 belső átszellőztetett légréteg; 7 hőszigetelés; 8 párafékező (légzáró) réteg; 9 belső burkolat; 10 padlószerkezet.
A biztonsági vízszigetelést fémlemez fedések alkalmazásakor ezek fokozott vízzárósága miatt el lehet hagyni. Ilyen fedésekkel főleg a régebbi – pl. műemlék jellegű – épületeknél találkozhatunk. Alkalmazásuk, költséges voltuk miatt, ma háttérbe szorul.
Megjegyezzük, hogy a hazai építési gyakorlatban az alátéthéjazatot gyakran elhagyják, pedig a megbízható csapadék elleni szigetelés csak alátéthéjazattal oldható meg. Alkalmazását a hazai építő- és tetőfedő anyagok esetenkénti alacsony minőségi színvonala is indokolja.
A hornyolt tetőcserepek méretpontatlansága miatt pl. a csapóeső vagy hófúvás esetén a nedvesség behatolásával számolni kell. A sajtolt cserepeket vízküszöbbel látták el, ezért az előbbi jelenség itt nem fordul elő. A sajtolás hibája vagy az anyag porózussága, szivacsossága következtében azonban a csapadék a cserepek alsó oldalára „átgyöngyözik”. Igaz, hogy e jelenség a pórusok eltömődése után – néhány év múlva – megszűnik.
A külföldi példákat áttekintve megtévesztő lehet, hogy találunk olyan megoldásokat is, ahol az alátéthéjazatot elhagyják. Csakhogy ez esetben a tetőfedés minősége, méretpontossága nagyfokú vízzáróságot nyújt, és olyan hőszigetelő anyagokat alkalmaznak, amelyek elvezetik a vizet anélkül, hogy beszívnák.
Hőszigetelés
Téli hővédelem
A téli hővédelmet az MSZ 04-140 hőtechnikai szabvány szerint kell megoldani. A lakás kialakítására alkalmas tetőterek határoló szerkezeteinek (a hidegtető rétegeiként beépített hőszigetelésnek és belső falazatnak, továbbá a padlástéri szerkezeteknek) hőátbocsátási tényezői: [k, W/(m2 * K)] a következő:
- ferde síkú külső fal és mennyezet (az előírás nem változik az 1986. évi második követelménylépcsőben): 0,4
- függőleges térelhatároló falak: 0,7
- ha a szerkezet fajlagos tömege kisebb, mint 1000 N/m2, valamint padlásfödém esetén: 0,4
A hőátbocsátási tényező azt a hőmennyiséget adja meg (joule, J), amelyet a határolószerkezet 1 m2 felületén keresztül, az általa elválasztott két légtér közötti 1 K (kelvin) hőmérséklet-különbség hatására 1 másodperc idő alatt átbocsát.
Nyári hővédelem
A ferde tetőfelületek a napsugárzás hatására erősen felmelegedhetnek. A beépített tetőterekben nyáron nagy hőmérséklet alakulhat ki, mivel a felhasznált szerkezeti anyagokat általában viszonylag kis súly, kis hőtároló képesség és kis hőtehetetlenség jellemzi. Ebből következően, hőcsillapításuk sem kedvező.
A megfelelő nyári hővédelem megtervezéséhez a következőket kell figyelembe venni:
- a tetőfedés anyagával és színének helyes kiválasztásával eleve javítani lehet a fedés hőelnyelését;
- a hőszigetelés módjának megválasztásával és helyes méretezésével kedvezően befolyásolható a szerkezet hőcsillapítása;
- a túlzott nyári felmelegedés elkerülhető a biztonsági vízszigetelés alatt és felett kialakított légréssel, mert ily módon a határolószerkezetek szellőztetett légréteges szerkezetként működnek;
- a határolószerkezetek belső burkolataként viszonylag nagy fajsúlyú, tehát nagy hőtároló képességű és nagy hőtehetetlenségű szerkezeteket kell alkalmazni.
Az időszakosan használt tetőtér-beépítések hőszigetelésével szemben nem támaszt a szabályzat különösebb követelményt, de a fokozott nyári felmelegedés mérséklésének érdekében követelményértékként a k = 1,0 ajánlható.
Hőhíd és hőszigetelés
Hőhíd ott jön létre, ahol a hőt jól vezető szerkezetek mind a zárt (belső) térrel, mind az időjárásnak kitett külső térrel határosak. A hőhíd akkor nem alakulhat ki, ha valamennyi határolószerkezet hőszigetelése megfelelő.
A tetőtér-beépítések gyakori hibája, hogy a belső határoló falak és a hozzájuk csatlakozó padlásfödém nem kap kielégítő hőszigetelést, noha a fűtött, temperált tér hővesztesége így jelentékeny. Szintén gyakori hiba, hogy a válaszfalakat a tetőhéjazatig vezetik. Az ily módon keletkezett hőhíd miatt a határolószerkezetek hőszigetelése számottevően romlik, és ennek további kihatása a belső páralecsapódás, és e felületek fokozott piszkolódása lesz (94. ábra). Előfordul, hogy a hőszigetelő anyagot nem két, hanem csak egy rétegben készítik, és így nem takarhatok le az illesztési hézagok.
94. ábra: Válaszfalak csatlakozása a tetőtér-beépítés térelválasztó szerkezeteihez 1 hézagtakaró léc; 2 kiegyenlítő faelem; 3 üvegszál erősítés; 4 merevítő sarokléc; 5 6 vagy 10 cm válaszfal; 6 BÉPA válaszfal; 7 12 cm vastag válaszfal; 8 deszkaburkolat; 9 vakolat.
Az előadottakból következik, hogy a tetőtér-beépítés egyik legfontosabb tervezési és kivitelezési alapelve:
A hőszigetelést a szerkezetek által megkívánt vastagságban, lehetőleg két rétegben, szoros illesztési hézagokkal, hőhídmentesen helyezzék el. Ugyanakkor a belső burkolatként használt szerkezetek, viszonylag nagy súlyú, nagy hőtehetetlenségű, a belső, temperált tér páraháztartását is kedvezően befolyásoló anyagokból készüljenek.
A hőszigetelő réteg szarufákhoz viszonyított helyzete – tetőtér-beépítés esetén – a következő lehet:
- a szarufák külső – héjalás felőli – oldalán elhelyezve,
- a szarufák belső oldalán elhelyezve,
- a szarufák közé besüllyesztve (95. ábra).
95. ábra: A hőszigetelés elhelyezési lehetőségei (eresszel párhuzamos metszetek) a) szarufák külső oldalán; b), c) szarufák közé süllyesztve; d) szarufák belső oldalán; 1 tetőhéjazat; 2 tetőlécezés; 3 ellenléc; 4 külső átszellőztetett légréteg; 5 biztonsági vízszigetelés; 6 belső átszellőztetett légréteg: 7 hőszigetelés; 8 párafékező (légzáró) réteg; 9 belső burkolat: 10 szarufa.
Az első megoldást csak egyidejű beépítés esetén alkalmazhatjuk, ill. csak akkor, ha a tetőhéjalást tartó lécek cseréje szükséges. Mindegyik megoldás egyforma hőszigetelő képességű, mivel a fa rossz hővezető. Ha viszont a szaruállások szerkezete vasbetonból, ill. acélból készül, akkor már válogatni kell az alternatívák között, mert hőhidak alakulhatnak ki.
Páravédelem
A belső oldalon keletkező páralecsapódás elkerülése
Ha a belső, temperált tér hőmérséklete és páratartalma meghalad egy bizonyos telítettségi értéket, továbbá ha e térben a telített levegő érintkezik a külső levegő által lehűtött határolószerkezetekkel, kisebb-nagyobb páralecsapódás jön létre. E jelenséget a fűtött szoba ablaküvegein lecsapódó párán lehet érzékelni, és különösen élesen jelentkezik a hőhidak mentén.
Oka a szerkezet két oldala közötti nagy hőmérsékletkülönbség, és a levegő viszonylag nagy páratartalma. Ha e jelenséget el akarjuk kerülni, akkor a két feltétel közül az egyiket meg kell szüntetni. Megfelelően méretezett és elkészített hőszigeteléssel el lehet érni, hogy a határolószerkezetek hőmérséklete csak kismértékben különbözzék a belső térben levő levegő hőmérsékletétől. Ebben az esetben is célszerű a határolószerkezeteket nedvszívó anyagból készíteni (gipsz, égetett agyag), mert ez a helyiségek páraháztartását kedvezően befolyásolja.
Páradiffúzió
Páradiffúziónak azt a jelenséget nevezzük, amelynek során a nagy relatív nedvességtartalmú levegő az egyes szerkezetek porózus, kapilláris rétegeibe bejutva, azokon áthalad, és mivel a szerkezet hidegebb, mint a levegő, így a levegőből nedvesség csapódik le – esetleg a szerkezet belsejében. Azért, hogy a tető szerkezetének belsejében, ill. az alátéthéjazatnak az alsó felületén elkerülhető legyen a páralecsapódás, a szerkezetet hidegtetőként kell megoldani. Azaz az alátéthéjazat és a hőszigetelés közé egy min. 4 cm vastag légrést kell kialakítani, amelyben a külső levegő cirkulálhat. Ez a légréteg számottevő mértékben csökkenti a páralecsapódást.
A páradiffúzió teljes megakadályozása érdekében a hőszigetelés belső – a belső tér felőli – oldalára szükséges még egy párazáró vagy párafékező réteg beiktatása is. Ennek különösen akkor növekszik meg a szerepe, ha a légrés hatásos átszellőztetése valamilyen ok miatt meghiúsul (96. ábra).
96. ábra: Ferde és függőleges határolószerkezetek hőfokesési és páranyomás esési görbéi a) szerkezeti kialakítás; b) hőfokesési görbék; c) páranyomás esési görbék; 7 tetőhéjazat; 2 tetőlécezés; 3 ellenlécezés; 4 külső átszellőztetett légrés: 5 biztonsági szigetelés; 6 belső átszellőztetett légrés: 7 hőszigetelés; 8 párafékező (légzáró) réteg: 9 belső burkolat; 10 homlokzatvakolat; 11 falazat; 72 hőszigetelés; 73 párazáró vagy párafékező réteg: 14 belső burkolat, ps telítési páranyomás; pr rész-páranyomás; pr kritikus érték.
A párafékező (-záró) réteget folytonosan, technológiai és illesztési hézag nélkül, a hőszigetelés belső oldalán kell végigvezetni. A toldásokat, valamint a különböző szerkezetekhez való csatlakozásokat párazáró kivitelben kell elkészíteni. Ha a belső tér belső burkolataként gipszkartont vagy egyéb gipsz alapanyagú burkolatot alkalmaznak, akkor ez a tér páragazdálkodására meglepően kedvező hatással lesz.
Légzárás
A határolószerkezeteken keresztül káros mértékű levegő ki-, ill. beszűrődése (infiltráció, exfiltráció) játszódhat le. Ennek következtében jelentősen nőhet a temperált tér hővesztesége, ami energiapazarláshoz, valamint a fűtési költségek növekedéséhez vezet.
A hagyományos vakolt téglafalak a megfelelő légzárást eleve biztosítják. A rajtuk keresztül kiáramló levegő nem tud számottevő meleg mennyiséget is magával szállítani. A tetőtér-beépítéseknél alkalmazott új anyagok légáteresztő tulajdonságai és szerkesztési elvei azonban nem közismertek, pedig e szerkezetek megfelelő légzárásának elérésére különleges figyelmet kell fordítani.
Azokon a falszakaszokon, ahol infiltráció léphet fel, a páralecsapódás jelensége figyelhető meg. Ez lehet felületi jelenség, vagy létrejöhet a szerkezet belsejében. Ha a határolószerkezet légáteresztése túlságosan nagy, akkor erős szél esetén a belső térben is erősebb légmozgás, huzat tapasztalható.
Az infiltráció megelőzése érdekében a hőszigetelés belső oldalára – burkolatként – egy légzáró réteget kell elhelyezni. Ez lehet egy réteg vakolat vagy gipszkarton szárazvakolat, amelynek toldásait, átlyukasztásait, átszögeléseit gipszhabarcsos glettanyaggal légzáróan tömíteni kell. Ügyelni kell a nyílásokhoz, a falakhoz, a padlókhoz és egymáshoz való csatlakoztatásukra, hogy ezek kivitele is légzáró legyen. Gyakorlatilag a hagyományos és a szárazvakolat is csak párafékező fóliával együttesen képes a szükséges légzárásra.
Ha a belső burkolat fa – lambéria vagy lemez stb. -, akkor figyelembe kell venni, hogy ezek elemeinek egymáshoz való kapcsolódása légzárást nem nyújt. Ilyen esetekben a feladatot kizárólag a párazáró réteg végzi, ezért azt a toldásoknál, lyukaknál saját anyagával kell tömíteni.
Hanggátlás (rezgésgátlás)
A megengedett egyenértékű zajszint, lakások lakószobáiban: éjszaka 30 dB, nappal 40 dB. Új létesítményekben a külső, közlekedéstől eredő zaj a helyiségekben a, megengedett értéknél 5 dB-lel magasabb lehet: éjszaka 35 dB, nappal 45 dB. A tetőtér-beépítések többségénél – különleges kívánság vagy előírás hiányában – a külső zaj elleni védelem megfelelő, ha a szerkezetek a légzárási és a hőszigetelési követelményeknek eleget tesznek.
Általában a 20-24 mm vastag burkolatok (pl. deszkaburkolat) megfelelnek a hanggátlási követelményeknek és közvetlenül a szarufákra szerelhetők, míg a 9-15 mm, azaz vékonyabb burkolatok, lemezek esetében szükség van egy lécváz alapra, amely a lemezek, szarufák közötti megtámasztást megoldja, és egyúttal a hangszigetelő anyagot is tartja, sőt a hőszigetelés és a burkolat között a hanggátlást elősegítő légrés is kialakítható.
Az ásványgyapot hőszigetelő anyagok hanggátlási célokra is kiválóan megfelelnek. Fokozottabb igény esetén a belső burkolatot célszerű egy lécvázra szerelni. A hanggátlást javítja a szerkezetek tömör, hézagmentes csatlakoztatása, tömítése.
Lépéshanggátlás, géprezgés-csillapítás
Megfelelő hanggátakat a födémben a tartószerkezet és a padlóburkolat kialakításától függő, ún. úsztatott hangszigetelő réteg kialakításával lehet létrehozni.
Az alkalmazott hang-és rezgésszigetelők lehetnek pl.:
- salakgyapot paplan,
- préselt gumitextil lemez,
- filcpaplan,
- álmennyezet elemek (fa, fém, gipsz, beton stb.).
Ütésállóság, ridegedés
A kis fajsúlyú, belső oldali burkolóelemekkel szembeni igények egyike az ütésállóság. Ennek megítélésére az ÉMI-vizsgálatok gyakorlatban bevált értékei a mérvadók.
A függőleges és ferde síkú falak belső lemezburkolatainak a következő igénybevételeket kell elviselniük:
- lágy ütés: 90 Nm (homokzsákkal),
- kemény ütés: 5 Nm (acélgolyóval).
Tetőtéri födémek és mennyezetek alsó burkolatai:
- lágy ütés: 10 Nm,
- kemény ütés: 2,5 Nm.
Hosszabb igénybevétel után egyes lemezszerű szerkezeti elemek ridegebbé válnak, elvesztik eredeti rugalmasságukat és használatkor eltörnek. Ilyenek pl. az egyes műanyag lemezek és fémlemezek. Ezt a használat során szemrevételezéssel, tapintással érzékelni lehet, és időbeni cseréjükről gondoskodni kell.