A külső térelhatároló falak és tetőtéri födém elkészítése
Ha a hidegtető rétegei elkészültek, megkezdhetjük a külső hőtároló, függőleges térelhatároló falak elkészítését.
A függőleges térelhatároló tetőtéri falak szerkezeti kialakítása kétféle lehet:
- a hőszigetelő és a párafékező réteg a falazott szerkezetre kerül (válaszfallapokból, kézi falazóblokkokból stb.) (119. a), b) ábra);
- a függőleges határoló fal – előregyártott szendvicspanelből vagy szerelhető rétegekből készül (120. ábra). Ez utóbbi esetben rétegrendje a ferde síkú határoló faléval azonos. Eltérés lehet pl. a vasbeton lemezből kialakított fedélszerkezet és falazóelemekből készített oldalfalak (térdfalak) esetében (121. ábra).
119. ábra: Többrétegű függőleges térelhatároló falak a) 25 cm téglafal belső oldali hőszigeteléssel; b) 10 cm válaszfal belső oldali hőszigeteléssel; c) tufabeton fal, hőszigetelő homlokzatvakolattal; 1 homlokzatvakolat; 2 hőszigetelő homlokzatvakolat: 3 kisméretű tégla: 4 válaszfallap; 5 tufabeton falazóblokk; 6 zárlécváz; 7 hőszigetelés; 8 párafékező (légzáró) réteg: 9 belső burkolat; 10 belső vakolat.
120. ábra: Több rétegű függőleges térelhatároló a) belső átszellőztetett légrés nélkül; b) belső átszellőztetett légréssel; 1 fa homlokzatburkolat; 2 lécváz; 3 ellenléc: 4 külső átszellőztetett légrés: 5 bitumenes csupaszlemez: 6 beszorító léc: 7 belső átszellőztetett légrés: 8 faborda: 9 hőszigetelés: 10 párafékező (légzáró) réteg: 11 belső burkolat.
- Vintage hangulat- nosztalgiára fel! Képes ötletek!
- Mikor a zuhanyzás igazi élménnyé válik!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
121. ábra: Több rétegű, ferde térelhatároló szerkezetek 1 tetőhéjazat; 2 tetőlécezés: 3 ellenléc: 4 külső átszellőztetett légréteg: 5 biztonsági vízszigetelés: 6 belső átszellőztetett légréteg: 7 pallóváz; 8 hőszigetelés; 9 vasbeton lemez; 10 vakolat.
E falszerkezetek kivitelezése a technológia pontos betartását kívánja, mert esetleges hibái már a belső tér használhatóságát, esztétikai megjelenését befolyásolhatják. A hanyag kivitelezés ugyanis páralecsapódást, beázást, esetleg jegesedést, foltosodást okozhat. A falszerkezet kialakítását már tulajdonképpen a biztonsági vízszigetelés elhelyezésével megkezdjük, hiszen az is egy rétege a falnak, szerelt falak esetében. A falazott szerkezetek (vagy szerelhető falazati rétegek) építését azonban csak a hőszigetelő anyagra erősített párazáró réteg elkészítése után kezdhetjük meg.
A hőszigetelésnek szorosan illeszkednie kell a hőszigetelő réteghez. A szerelhető rétegek elhelyezése csak tartószerkezetük beállítása után kezdhető meg úgy, hogy az egyes elemeket a kívánt méretre szabjuk, és azokat a terv szerinti helyükre erősítjük, ragasztással, szegezéssel, beszorító lécezéssel. A szerelt jellegű szerkezetek esetén az elemek között igyekszünk minél kisebb hézagot hagyni az elhelyezés során.
A függőleges térelhatároló falak után következik a ferde síkú határoló falak elkészítése. Ez ugyanúgy, mint a függőleges határoló fal, több rétegből épül (122. ábra).
122. ábra: Több rétegű, ferde térelhatároló szerkezetek a) deszkavázra szerelt belső burkolattal; b) szarufák alsó síkjára szerelt belső burkolattal; c) zárlécre sereit belső burkolattal; d) belső vakolattal; 1 tetőhéjazat; 2 tetőlécezés: 3 ellenléc; 4 külső átszellőztetett légréteg: 5 biztonsági vízszigetelés, 4 alátétdeszkázat; 6 belső átszellőztetett légréteg; 7 szarufa; 8 hőszigetelés; 9 párafékező (légzáró) réteg; 10 deszkaváz; 11 zárlécváz; 12 deszkaaljzat; 13 belső burkolat; 14 vakolat.
Szerkezeti kialakítása a hőszigetelés helyétől függ. Általában a belső rétege (amely legtöbbször nagy méretű – BETONYP, pozdorja, farost – lemez) a szarufa belső oldalára illeszkedik, függőleges hőhatároló fal és a tetőtéri mennyezet közötti részen. A szarufák belső oldalára van felerősítve a párazáró réteg, amelyen a két réteg hőszigetelés nyugszik. A lemez belső oldalán tetszőleges burkolat alkalmazható (123-124. ábra).
123. ábra: Nem járható tetőtéri födém és határoló fal készítése 1 torokgerenda; 2 szarufák oldalára szerelt palló; 3 bitumenes csupaszlemez: 4 hőszigetelés: 5 párafékező (légzáró) réteg: 6 deszkaváz; 7 belső burkolat; 8 hézagtakaró léc.
124. ábra: A födém, a függőleges és a ferde térelhatároló szerkezet hőszigetelésének kapcsolata a) falazott és hőszigetelt térdfal esetén; b) favázas térdfal esetén: 1 hőszigetelés: 2 bitumenes lemez: 3 hőszigetelést tartó léc: 4 párafékező (légzáró) réteg: 5 válaszfal: 6 kiegyenlítő faelem: 7 üvegszál erősítés: 8 vakolat: 9 belső burkolat: 10 hézagtakaró léc.
Mind a szerelhető, több rétegű határoló falaknak, mind a falazott határoló falaknak az anyaga sokféle lehet. A szerelhető, réteges felépítésű falak esetében többnyire a kétoldali burkolat minősége változik.
E burkolatokat a következő nagy méretű lemezfajtákból készíthetik:
- BETONYP lemez,
- pozdorjalemez,
- farost lemez,
- rétegelt lemez,
- gipszkarton lemez.
Alkalmazhatnak azonban előregyártott panelokat, falpallókat is:
- GGP (gipszbordás gipszkarton válaszfalpanel), ÜGP (üreges gipszperlit válaszfalpanel);
- gipszkarton lemez panel, PRE-M-ISOL gipszkarton anyagú, előregyártott panel;
- ROPAN pozdorjalemez panel stb.
A felsorolt szerkezetek nagy előnye, hogy viszonylag könnyűek, amely lehetővé teszi, hogy a falszerkezetet – a kis tömegű falazott falszerkezethez hasonlóan – közvetlenül a födémszerkezetre állítsák. A nagyobb saját tömegű falazott, tégla- és hőszigetelő anyagokból készült falazatokhoz használt falazóidomok a következők.
Ezek:
- kisméretű égetett agyagtégla, 65x120x250 mm;
- ALFA vázkerámia falazóblokk, 14x175x30 mm;
- B30, B29 kézi falazóblokk, 14 x 175 x 30 vagy 29 mm;
- kevés lyukú, kettős méretű tégla, 120x250x140 mm;
- soklyukú válaszfaltégla, 400x200x60 mm, ill. 100 mm;
- UNIFORM, RÁBA, POROTON, THERMOTON hőszigetelő falazóblokk; gázszilikát kézi falazóblokk.
A falazást az aljzatot képező tartószerkezet portalanításával és a falazat helyének kitűzésével kezdjük. A falszakasz két végén egy-egy tégla alá 1 cm vastag habarcsréteget terítünk, és ebbe rakjuk le az ún. kitűzőtéglákat. Ezek felső széléhez falazózsinórt húzunk.
A falazás folyamán ügyeljünk arra, hogy a falazóelem fajtájával kapcsolatos téglakötési szabályokat betartsuk. Ez a legtöbb falazóidom esetében azt jelenti, hogy függőleges téglahézagok fölött nem szabad hézagnak lennie. Ezt a sorok féltégla mértékű eltolásával érhetjük el (125. ábra). Az elemek falazási módjáról a beszerzőhelyen adnak információt.
125. ábra: Falazás kisméretű téglával 1 függőón; 2 kisméretű tégla; 3 habarcsréteg; 4 csatlakozó fal; 5 párafékező (légzáró) réteg; 6 hőszigetelés; 7 hőszigetelést tartó léc.
A 6 és a 10 cm vastag válaszfallapokból készült fal minden második sorába 8-10 mm-es lágyacél huzalt feszítünk ki, és valamilyen szilárd szerkezethez rögzítjük. Ezzel a falazat stabilitását biztosítjuk (126. ábra).
126. ábra: Falazás válaszfallappal 1 függőón; 2 válaszfallap; 3 lágyacél huzal; 4 habarcsréteg; 5 csatlakozó fal; 6 párafékező (légzáró) réteg; 7 hőszigetelés; 8 hőszigetelést tartó léc.
A falazáshoz használatos vízmértéket a falazóelemek felső oldalára helyezve ellenőrizzük a sorok vízszintességét. A függőónt a falak függőlegességének ellenőrzéséhez használjuk. Erre a célra a függőző libellával is ellátott vízmérték is használatos.
A nyílászárók helyét a falazatban hagyjuk, ill. a beállított nyílászárókeretet körülfalazzuk. A nyílászárókeretek függőleges tokszárait tervezett helyükön a falazat síkjában függőleges helyzetbe állítjuk, azaz a pánttal ellátót tokszárat mind a falsíkkal párhuzamos, mind az erre merőleges irányban „befüggőzzük”. A falazóelemeket közvetlenül a tok oldalához illesztjük. Amelyik téglasorban lágyvas huzal is van, rögzítését a tokba vert kampósszeggel oldjuk meg, segítve egyben a csatlakozó tégla rögzítését is.
A falazást egészen a tok felső pereméig folytatjuk. Itt a tokszerkezet mindkét oldalán min. 12-12 cm széles részt, ún. felfekvést hagyunk ki a falazatban. Ezekre a felfekvésekre kerülnek az előregyártott vagy helyszínen készített (monolit) vasbeton kiváltó gerendák. A tervezett falmagasságot az esetek többségében nem adja ki egész számú falazóidom. Az utolsó sorban az idomokat kőműveskalapáccsal faragnunk kell. Célszerű az idomokat ék alakúra faragni, és az utolsó előtti sor és a mennyezet közé párosával beszorítani, ezáltal kiékelve az egész falazatot.
A beépített tetőteret belülről a hőszigetelt tetőtéri födém fedi le. E szerkezetet általában a tetőszerkezet fogópárja vagy valamelyik azzal párhuzamos tartószerkezete (sarokgerenda) rögzíti.
A padlástéri födém (mennyezet) lehet:
- járható, teherviselésre alkalmas, méretezett szerkezet,
- nem járható, nem terhelhető, csak önhordó.
Az előbbi változat szerint a vízszintes és a ferde teherhordó szerkezetre van rögzítve (csavarozással, szegeléssel, esetleg hegesztéssel) az a lemezburkolat, amelynek a külső – héjalás felőli – oldalán található a párazáró rétegre ragasztott két réteg hőszigetelő lemez. A hőszigetelést hézagmentesen kell az oldalfalak hőszigeteléséhez csatlakoztatni. Erre vékony fóliaborítás kerül. A teherhordó szerkezet felső – héjalás felőli – oldalára újabb teherbíró szerkezet kerül, amelynek anyaga pl. pallóterítésre helyezett, faforgács lemez, rétegelt lemez stb. lehet. Ez a szerkezet járható.
A nem járható tetőtéri födém esetében a felső réteg elmarad, így a födémen közlekedni nem lehet. A beépített hőszigetelés védelme fokozott gondosságot igényel: felülről (kívülről) a nedvesség ellen műanyag fóliával vagy bitumenes lemezzel védeni kell.
Ha a tetőtér-beépítés az alsó szint építésével egyidőben készül, célszerű az oromfalakat az alsó szint(ek) falazati anyagából készíteni (127-128. ábra). Az általában 12-25 cm vastag oromfal mellé a hőtechnikai számításnak megfelelő hőszigetelő réteget kell beépíteni, és ezt belső burkolattal ellátni. Másik célszerű megoldás, hogy a padlástér felől, az oromfal mellé, attól 5-12 cm távolságban egy, belső oldalán vakolt válaszfalat építünk fel, amely – a légrés nem áramló, jól hőszigetelő levegője miatt – megfelelő hőszigetelést nyújt.
127. ábra: Az oromfal és a ferde térelhatároló szerkezet kapcsolata (függőleges metszet) a) egyidejű tetőtér-beépítés esetén a padlástér fölött; b) utólagos beépítés esetén a padlástér fölött; c) egyidejű beépítés esetén a tetőtér-beépítés fölött; d) utólagos beépítés esetén a tetőtér-beépítés fölött; 1 tetőhéjazat; 2 tetőlécezés; 3 ellenléc; 4 külső átszellőztetett légréteg; 5 biztonsági vízszigetelés; 6 szarufa; 7 oromfal; 8 homlokzatvakolat; 9 bitumenes lemez sáv; 10 oromdeszka; 11 horganylemez szegély; 12 belső átszellőztetett légrés; 13 hőszigetelés; 14 párafékező (légzáró) réteg; 15 belső burkolat; 16 belső vakolat; 17 hézagtakaró léc.
128. ábra: Az oromfal és a tetőtéri födém kapcsolata (függőleges metszetek) a) egyidejű tetőtér-beépítés esetén; b) utólagos tetőtér-beépítés esetén; 1 járódeszka; 2 torokgerenda; 3 bitumenes lemez; 4 hőszigetelés; 5 párafékező (légzáró) réteg; 6 belső burkolat; 7 oromfal; 8 homlokzatvakolat; 9 belső vakolat; 10 hézagtakaró léc.
Ha a tetőteret egyik oldalon tűzfal zárja le, akkor gondoskodni kell a hőszigetelés, a párazáró réteg és egy vékonyabb hőtároló falazat vagy valamilyen belső burkolat kiképzéséről. A padlástértől elválasztó fal általában födémgerendára, főfalra vagy egyéb – meglevő – szerkezeti tartógerendára épül. Határoló falként válaszfalat – nem kielégítő hőszigetelő és hanggátló képessége miatt – készíteni nem szabad. A vékony falakat indokolt esetben el kell látni hang- és rezgésszigeteléssel is.
Válaszfalak és más belső falazatok készítése
A tetőtérben a több rétegű függőleges és ferde síkú falazatokon kívül a következő falak készülnek:
- válaszfalak,
- aknaoldalfalak, kémények, szellőzők,
- belsőépítészeti falak (pl. a rögzített ülősarok falazott lábazata, beépített szekrény falazott oldala).
A 6-12 cm vastag válaszfalak különböző anyagú építőelemekből készíthetők. Technológiájuk a válaszfalépítés általános módszereivel azonos. Az ajtónyílások feletti kiváltógerenda anyaga általában monolit vasbeton. A 12 cm vastag válaszfal nyílásáthidalása már készülhet előregyártott kiváltógerendával is.
A válaszfalak építését meggyorsítja a szerelhető falszerkezetek alkalmazása. A szerelhető válaszfalak szendvicsszerkezetű (több rétegből álló) felépítésűek. Rétegfelépítésük egyszerű: két nagy felületű lemez között légrés vagy hőszigetelő és hanggátló anyag van. A két lemez között távtartó lécek vagy merevítőfal, ill. fém keretszerkezet biztosítja a kapcsolatot. A szerelhető válaszfalak lehetnek előregyártottak (panelek), amelyek már az összes réteget tartalmazzák, vagy a helyszínen összeszerelhetők.
A gyakrabban használt szerkezetek a következők:
- keretszerkezetre rögzített gipszkarton lemez válaszfalak és panelek, amelyek impregnált papírráccsal, pozdorja távtartóval, fakerettel illeszkednek egymáshoz; többnyire hanggátló réteget is magukba foglalnak, esetleg légréses felépítésűek;
- fahelyettesítő lemezek – panelok -, amelyek távtartása, illesztése, hanggátlása hasonló az előzőkéhez.
Mint ahogy arra már az előző részben utaltunk, az ilyen jellegű falak a függőleges és ferde síkú, több rétegű, külső határoló falakhoz is jól használhatók. Gipszperlitből is készülnek panelok, súlyuk azonban meglehetősen nagy.
A leggyakrabban használt szerelhető válaszfalak a következők:
- lécvázzal merevített gipszkarton válaszfalak (129-130. ábra): PRE-M-ISOL gipszkarton válaszfal, KÖZFAL gipszkarton válaszfal;
- válaszfalpanelok (131. ábra): BÉPA, PRE-M-ISOL, GGP, ÜGP;
- kis elemekből építhető válaszfalak (132. ábra): GK-8, PV-8 (POROTON), ALBAFAL.
129. ábra: Vázas szerkezetű válaszfalak a) közfal; b) gipszkarton válaszfal; 1 faborda; 2 horganyzott acéllemez vázelem; 3 hangszigetelés; 4 gipszkarton lemez.
130. ábra: Gipszkarton lemezek illesztése a gipszkarton válaszfal fabordájára a) gipszsimításos illesztés; b) ütköztetéses, nullhézagos illesztés; c) látszóhézagos ütköztetés; d) falszerkezet az illesztésnél; 1 gipszkarton lemez; 2 hézagoló gipszhabarcs; 3 erősítő- (armírozó-) szalag ; 4 tapéta.
131. ábra: Panelszerkezetű válaszfalak a) BÉPA papírrácsbetétes gipszkarton válaszfal; b) PRE-M-ISOL válaszfal; c) GGP gipszbordás gipszkarton válaszfal; d) ÜPG üreges gipszperlit válaszfal.
132. ábra: Kis elemekből készített válaszfalak a) GK-8; b) FB-8 (POROTON); c) ALBAFAL gipszperlit válaszfal.
Az elektromos vezetékek a helyszínen összeszerelt és a panel jellegű szerkezetekben egyaránt egyszerűen vezethetők: a fal-, a mennyezet- és a padlócsatlakozásoknál. A helyszínen készített falakba – összeszerelésük előtt – még más épületgépészeti vezetékek is elhelyezhetők.
Az ALBAFAL, az RGL, a BÉPA válaszfal lapok és a gipszkerámia falazóelemek gyors munkát tesznek lehetővé, kismértékben a nedvességet is tűrik, továbbá kedvezően befolyásolják a tetőtér páraháztartását is.
A tetőtérben végzett építés során különös gonddal kell kezelni a meglevő kéményeket, a kémény- és szellőzőpilléreket. Kéményeket, szellőzőket megvésni semmiképpen nem szabad, hacsak megszüntetésüket a terv nem írja elő. Ha a falban levő kémény vonalában más szerkezetet kívánunk építeni, lehetőség van „kéményelhúzásra” is. A függőleges iránytól max. 30°-ban lehet eltérni. Az új füstcsatorna azonban ilyen esetben nehéz munkával alakítható ki.
A kéménykürtő min. mérete 14/14 cm. A központi fűtés kéményének átmérője természetesen ennél nagyobb, és mindenkor méretezett. A központi fűtés kéményének működése közben sokszor állandó sugárzó hő érzékelhető. Az ilyen hibásan kialakított kémények hőleadása olyan nagy lehet, hogy az a falat, ill. a kéménypillért is megrepeszti. Ennek megelőzésére célszerű a még vakolatlan téglaépületet vakolásra alkalmas üvegfátyol szövettel vagy stukatúrhálóval burkolni, majd a friss vakolatba egy réteg üvegszál fátylat helyezni.
Nagyobb lakóházak központifűtés-kéményeinek kéménypilléreit azonban csak hőszigetelő anyaggal való körülfalazással, légréses, ún. köpenyfal-szerkezettel védhetjük meg a nagyarányú megrepedezéstől. A szerkezeti megoldás megtervezése az építész feladata (133. ábra).
133. ábra: Kémények belső és külső vakolásának repedésmentes felhordása a) egyedi kémények; b) egyéb kémény és központi fűtési kémény; c) repedésmentes kéménypillér-megoldás; d) kőszivacslappal, válaszfallappal burkolt központi fűtési kéménypillér: 1 kovaföldes vakolat; 2 vakolóhabarcs; 3 kőszivacs lap; 4 azbeszlemez; 5 üvegszál fátyol, gézlepedő.
Aljzatbeton-készítés, hang és rezgés elleni szigetelés
Amikor a tetőtér-beépítés teherhordó szerkezetei és válaszfalai elkészültek, kerülhet sor az aljzatbetonozásra. Az aljzatbeton a vízszintes padozat alatti monolit betonszerkezet, amelynek vastagsága az igénybevételtől függ. Feladata, hogy a járófelületek burkolatainak szilárd fektetési – teherelosztó – felületet adjon.
Az épületek járófelületeinek a szintmagassága a következőképpen oldható meg:
- az összes helyiség padlószintje egyenlő magasságban van; ekkor – a burkolatok vastagságától függően – egyes terekben az aljzatbeton felső szintjei eltérnek egymástól;
- az aljzatbeton szintje mindenütt azonos; ekkor a helyiségek padozatainak a szintjei eltérőek (egyszerűbb aljzatbeton-készítés).
Az első variációt főleg középületekben, egészségügyi létesítményekben és üzemi épületekben kívánják meg a tervezőtől, míg a második változat – mint lehetőség – lakóépületekben alkalmazható, ha a lakók ennek következményeivel előre számolnak.
Az aljzatbeton szintezésének eszköze ez esetben is a csöves vízmérték, amely a közlekedőedények fizikai törvénye alapján működik, és amelynek segítségével szinteket másolhatunk, jelölhetünk át bármelyik szerkezetre. A csöves vízmérték főbb részei: a két üvegcső, beosztással és légzáró szelepekkel, továbbá az összekötő műanyag vagy gumitömlő (134. ábra).
134. ábra: Csöves vízmérték 1 magassági jel; 2 álló libella; 3 mozgatott libella: 4 légcsap; 5 üvegcső; 6 víz; 7 a libella alsó foglalata; 8 gumi- (műanyag) cső; 9 szintezési jel; 10 felfelé mozgatás; 11 lefelé mozgatás: 12 libella felső foglalata.
Miután az elméleti vízszintest bejelöltük, megkezdődhet az aljzatbetonozás. Először az egyes helyiségek sarkaiban, valamint az oldalfalak mentén 2-2,5 m-enként meghatározzuk az aljzatbeton felső síkjának szintjét (135. ábra).
135. ábra: Az aljzatbeton készítése 1 magasságmérő léc; 2 magasságmérő jel; 3 ajtótok; 4 vakküszöb; 5 a küszöb helye; 6 az aljzatbeton síkjának jele; 7 kitűző felületek; 8 lehúzó faléc; 9 vízmérték; 10 lesimított aljzatbeton; 12 fa-simító; 13 a feltöltés felső síkja; 14 kőműveskanál.
Ezekre a helyekre kéttenyérnyi kitűző síkokat készítünk betonból, vízszintes felülettel. Ezek után a közöket betonnal töltjük ki, és 2-3 m hosszú léc segítségével a kitűző síkok szintjéig „lehúzzuk” a felületet. Ekkor kb. kéttenyérnyi széles csíkokat kapunk a fal mentén. Ugyanígy elkészítjük ezt az ún. vezetősávot a merőleges fal mentén is. Arra törekedjünk, hogy a szomszédos vezetősávokat a lehúzóléccel átérjük, de azokat ne sértsük meg. Ezek után a vezetősávok közeit is kitöltjük betonnal, és ezt is „lehúzzuk” a sávok szintjéig. Végül is egy egybefüggő, vízszintes betonfelületet kapunk. Természetesen a betonozást az ajtóval ellenkező oldalon kezdjük, és a kijárat felé folytatjuk.
A felületet saját levében simítófával el is simíthatjuk. A kapott felület a rákerülő burkolat fajtájától függően durvább vagy simább lehet. A teraszok, fürdőszobák padlójára kerülő víz terelésének megoldására az aljzatbeton egyes pontok vagy élek felé lejthetnek. Ilyenkor a lejtős felületek egy élben metsződnek. Vigyázzunk, hogy az ajtók vakküszöbét ne teljes felületen betonozzuk be (I. a 135. ábrát). A következő napra az elkészült betonfelület már annyira megszilárdul, hogy pallókon közlekedni is lehet.
Még egy-két betonozási tanács:
Nem helyes, ha a nyersbeton nagy szemcséjű kavicsokat tartalmaz. Ezeket a lehúzás, simítás során ki kell venni (I. a Függelékben a 28. táblázatot). Ugyanígy az sem megfelelő, ha a homokos-kavics túlságosan finom szemszerkezetű, mert így több cement kell a keverékbe a megfelelő szilárdság eléréséhez. Ha viszont a megfelelő szemszerkezetű betonadalékhoz túl sok cementet keverünk, a szilárdulás során a beton megrepedezhet.
Ha a nagyobb igények vagy egyéb okok indokolják (pl. a padlástérben működő gépészeti berendezések, felvonó), akkor az aljzatba hang és rezgés elleni szigetelés is beépíthető. A szigetelés mértéke és anyaga az igénybevételtől függ.
A szigetelés elkészítésének egyik módja a következő: A közel vízszintesre kiképzett salakfeltöltésre kb. 2 cm-nyi homokfeltöltést terítünk, majd erre megfelelő vastagságú ásványgyapot lemez, esetleg vékony gumitextil csík kerül. Az ásványgyapot lemezt egy réteg bitumenes csupaszlemezzel védjük meg a födémbe esetleg bejutó nedvességtől. Ezeket nem kell összeragasztani, mert erre kerül a B150 vagy ennél jobb minőségű aljzatbeton, amelyet enyhe tömörítés után lehúzunk, majd saját levében simítunk. Az elkészült felületek vízszintes voltát ellenőrizni kell a lehúzólécre helyezett vízmértékkel. Ha a sík nem vízszintes, akkor a tapasztalt eltéréseken még módosítani lehet.
Elektromos és más épületgépészeti vezetékek elhelyezése
Ezeket a munkanemeket szakképzett kivitelező szakemberekkel kell elvégeztetni, mert speciális szaktudást, szerszámállományt tételeznek fel, és elvégzésük baleset-, sőt életveszélyes lehet, amennyiben szakszerűtlenül végzik. A hibás munka később káros hatással lehet az egész tetőtér állagára (pl. zárlatos elektromos kábel, szerelvény tüzet okozhat, a vízvezetékek hibája beázást idézhet elő).
A szakirányú engedélyező szervek csak engedéllyel rendelkező, szakképzett kivitelezőtől veszik át a kész munkát. Tehát a gáz- és elektromos szerelés kivitelezését iparengedéllyel rendelkező szakemberrel vagy vállalattal végeztessük el. A laikus építő vagy építtető mindössze a hornyok vésésében, bevakolásában, esetleg egyes szerelvények fali dobozainak elhelyezésében tud közreműködni.
Az elektromos vezetékek elhelyezését a következőképpen kell végrehajtani (136. ábra):
- terv szerinti méretben felrajzolják a falra a vezeték, valamint a különböző alakú és méretű dobozok helyét;
- a hornyokat és dobozfészkeket kivésik;
- a vezeték műanyag védőcsöveit méretre vágják, és gipsztapaszok segítségével a megfelelő helyre illesztik, ugyanekkor a dobozokat is „begipszelik” úgy, hogy a vakolat vastagságára számítva kb. 1,5 cm-t álljanak ki a falazatból;
- a vezetékeket behúzzák a csövekbe, a szerelvényeket a dobozokban levő vezetékekhez szabványos kötésekkel csatlakoztatják, szigetelik;
- a megfelelő helyen földvezetékeket létesítenek;
- az elektromos fogyasztásmérő előtti szakaszok bekötését az Elektromos Művek szakemberei végzik.
136. ábra: Az elektromos vezetékek elhelyezése a) a MÜ III. védőcső nyomvonala; b) az MM falvezeték nyomvonala; 1 helytelen vezetés; 2 helyes vezetés.
A víz- és csatornavezetékeket is hornyokba helyezik. A vízvezetékeket a falban hőszigetelő anyaggal burkolják körül, hogy rajtuk a páralecsapódást elkerüljék.