Modern lakhelyek fából
Egy, a szó szoros értelmében gyönyörű ház, mely egyik oldalával még ránk is mosolyog. De nem csak a háznak van min mosolyogni, hanem az építtető család is igazán örülhet. Négyzetméterenként 1200 EUR-ból minden igényt kielégítő, alacsony energiafogyasztású ház készült. Itt ugyanis az építész egyben az építtető is volt.
Építész és építtető kettős funkciójában Dolzer mérnöknek sikerült az ideális házat felépítenie családja számára. A legújabb technikákkal felszerelt, energiatakarékos épület amennyire csak lehet a költségeket kímélve épült, bár a lakók egy bizonyos kényelmi szintet ezért nem voltak hajlandók feláldozni. így jött létre csupán 1200 DM/m2 áron a ház. Ursula asszonynak és 3 lányának voltak elképzelései arról, milyen házat szeretnének. A ház asszonya könnyed rózsaszín és kéktónusú homlokzatot kívánt, sok üveggel.
- A 12 leggyakoribb festékhiba oka és megoldása
- Faház festés titka 8 lépésben! [SZAKÉRTŐ] ‘2021
- A minőségi lakóház
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az összes keletre, nyugatra, és délre néző üvegfelület ajtóként lett kialakítva. Az ötletet Ursula Dolzer egy kaliforniai útjáról hozta magával. Mivel Dolzerék nyáron leginkább a kertben tartózkodnak, logikus volt a ház és a kert közé átmenetet biztosítani. A város szélén elhelyezkedő telekre nem volt rendezési terv, így a ház formáját szabadon lehetett kialakítani. „Az egész környéket” mondja az építész, „különböző formájú házak színes összevisszasága uralja, és teszi vonzóvá.
„Megtalálhatók itt többlakásos kockaházak éppúgy, mint családi és ikerházak. A rendezési terv csupán azt tartalmazta, hogy az utcától legalább 12, a szomszédoktól pedig 5 méterre lehet építkezni.”
A „nadrágszíj” telek keskenysége meghatározta az épület hosszú formáját, a fedett autóbeálló képezi az átmenetet az épület felé. A lakószobák a folyóvölgyre, a dolgozóhelyiségek az utcára néznek. így ez utóbbiak mintegy megszűrik a forgalmas utca zaját.
A bonyolult alaprajz miatt lemondtak a pince kialakításról. „Csak feleslegesen drágította volna az építkezést” mondja Dolzer „és 105 m2 hasznos területtel minden emeleten elég hely akadt egy helyiségnek, ahol a bojler, kazán, és egyéb dolgok elférnek.”
A külső homlokzatot a hagyományostól eléggé eltérő módon és viccesen alakították ki. Mert ki mondhatja el magáról, hogy a háza üdvözli a vendéget? A nyugati falon az ablakok elrendezéséből kialakított arc mosolyog a betérőkre.
Tények és adatok
Építészek: Kastenhuber + Dolzer építésziroda. Költségek: tisztán építési költség: 20000 EUR, saját munka 40000 EUR, mellékköltségek 23190 EUR, külső beruházások 21000 EUR.
- Építési év: 1995
- Külső méret: 13,75 x 8,5 m.
- Lakófelület: földszint 105 m2, emelet 105 m2
- Építési mód: Külső fal fakeretes építés/szárfás építés cementbázisú, szálerősítésű panelekkel. Belsőfal: szárfák gipszkarton borítással
- Ablakok: Fakeretek hőszigetelő ablaküvegekkel. K-érték l,3W/m2.
- Tető: 12°-os kontytető,
- 24 cm ásványi gyapottal szigetelés,
- titáncinkkel fedve.
- Fűtés: Gázkazán, napelemek, padlófűtés, kombinált kályha.
- Padlóburkolat: fa, kerámia, natúrkő.
Termékinformáció: cementbázisú szálerősítésű panelek – Duri-panel, Eternit; gipszkarton lemezek – Rigips; tetőfedés -Titanzink, Rheinzink; gázkazán – Junkers CL kazán; napelemek – LB Kollektorbausatz; hőcserélős szellőztetőgép – Vallox KWL 120.
A spaletták és a kiugró erkélyek funkciójukon kívül nyáron hozzájárulnak a ház hűvösen tartásához, a széles tető pedig a nyári delelő napot tartóztatja fel. Télen azonban akadály nélkül bejuthat, hogy fényét és melegét átadhassa a szobáknak.
A tájba jól beilleszkedő kétemeletes házban két azonos területű szinten folyik az élet. Az alsón kap helyet a konyha és étkező, a gépészeti helyiség, valamint a szülők hálószobája a hozzátartozó fürdőszobával, és a bejárható gardróbszobával. A hálószobából Dolzerné nagy örömére közvetlenül ki lehet jutni a kertbe. A felső szinten a gyerekek hálószobái és fürdőszobájuk található.
Hogy az építkezés gyorsan haladjon, fakeretes építkezés mellett döntöttek. A kerethézagokat cementbázisú, szálerősítésű panelekkel merevítették. Az épület anyagnedvessége így kicsiny volt, és az önerős építés lehetősége is megvalósulhatott.
A házat gázkazánnal fűtik. Hőcserélős szellőztető berendezés gondoskodik arról, hogy itt is mindent veszteség nélkül kihasználjanak. A háztartásban használt melegvizet napelemek segítségével állítják elő. És itt lép a színre a kutya, Dino, akinek háza tetején találhatók meg a vízmelegítéshez használt napelemek.