Lapos tető és hőszigetelése, burkolása
A lapos tetőt a Bauhaus-mozgalom tette a 20-as és 30-as években a modern építészet karakterisztikus ismertetőjegyévé. Stíluselemmé vált, mert lehetőséget nyújtott az épülettestek áttekinthető, szögletes kialakítására és tetőteraszként is hasznosítható volt. Az 50-es és 60-as években számos beépítési tervben előírták a lapos tető alkalmazását. Időközben azonban az is bebizonyosodott, hogy a lapos tetők tartóssága és karbantarthatósága jelentős mértékben függ a részletekbe menő gondos tervezéstől és a hasonlóképpen gondos kivitelezéstől.
A lapos tetők helyreállítása és tökéletesítése a következő intézkedéseket teheti szükségessé:
- a tetőszigetelés megjavítása vagy kicserélése, szükség esetén az alatta lévő hőszigetelő réteggel együtt;
- a meglévő hőszigetelés megjavítása egy kiegészítő szigetelőréteggel;
- növényzet telepítése a tetőre;
- járható teraszburkolat készítése;
- az épületre emelet felhúzása és magas tetővel való lefedése.
Lapos tetőket különböző elvek szerint lehet készíteni. A minősítéshez és a megfelelő helyreállítási és korszerűsítési intézkedések kiválasztásához szükséges, hogy ismerjük a fontosabb szerkezeti típusokat.
A fűtetlen helyiségek fölötti, nem hőszigetelt lapos tető a nyersfödémből és az arra egy, két vagy három rétegben ráragasztott fedéllemez (kátránypapír) szigetelésből áll. A nyersfödém készülhet vasbetonból vagy bedeszkázott fagerendákból. A tetőhéjat (azaz a szigetelést) kavicsfeltöltés óvja a közvetlen napsugárzás termikus igénybevételétől, tetőlefolyó gondoskodik arról, hogy a víz ne gyűljön fel és a tető szélein ne csorogjon le.
A fűtött helyiségek fölötti hőszigetelt lapos tető készülhet hátsó szellőzéssel vagy anélkül. A szokásos, nem szellőző lapos tető (egyhéjú tetőnek vagy melegtetőnek is nevezik) a szigetelőréteg (pl. keményhab vagy hőgyapot lemezek) a nyersfödém és a tetőhéj között helyezkedik el. A szigetelőréteget azonban belső szigetelésként a nyersfödém alatt is el lehet helyezni. Felrakható azonban a tetőhéj felső rétegére is – ekkor nedvességre nem érzékeny lapokból készül („fordított tető”).
A hőszigetelt, szellőző lapos tetőnél (kéthéjú tetőnek vagy „hidegtetőnek” is nevezik) a hőszigetelő és vízszigetelő réteg között légtér van, amely a hátulról szellőző homlokzatéval azonos elv szerint lehetővé teszi, hogy az alatta lévő térből bediffundált vízpára a tető szélein eltávozzék. A szigetelőréteget a nyersfödém felett vagy alatt lehet elhelyezni. A nyersfödémen elhelyezett hőszigeteléssel kialakított, szellőző lapos tető a műszakilag legjobb változat azonban – mint ahogyan az lenni szokott – egyben a legdrágább is.
- Háztető – Sérült cserepek és palák cseréje
- Háztető javítása és munkák elvégzése, tippek!
- Építkezés – Hogyan, miből épült a lakás?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
8.40. ábra. Kifordított tetőként kialakított lapos tető felépítése 1 kavicsréteg; 2 nedvességre nem érzékeny, taposható szigetelőréteg, 15-35 cm, pl. habüveg; 3 tetőszigetelés, pl. 3 réteg fedéllemez; 4 deszkázat, 22 mm; 5 tartógerenda.
8.41. ábra. Kéthéjú lapos tető felépítése 1 kavicsréteg; 2 tetőszigetelés; 3 deszkázat, 22 mm; 4 szellőzés, 4 cm; 5 tartógerenda, a szigetelésnél 4 cm-rel magasabb; 6 szigetelés, 15-35 cm; 7 párazáró réteg és szél elleni szigetelés; 8 lécezetre elhelyezett belső borítás.
8.42. ábra. Egyhéjú tető felépítése 1 kavicsréteg, 3-5 cm; 2 tetőszigetelés; 3 deszkázat, 22 mm, a hőszigetelés vastagságának megfelelő élfák; 4 hőszigetelés, 15-35 cm; 5 párazáró réteg; 6 deszkázat, 22 mm; 7 tartógerenda.
A tetőszigetelés helyrehozatala
A tetőhéj kijavításának csak akkor van értelme, ha a szigetelés hibái pontosan lokalizálhatok és a tetőhéj többi része még teljesen rendben van. Ellenkező esetben célszerű az egész felületet kicserélni, különösen akkor, ha a tetőhéj felhólyagosodott és a fedéllemez a széleken rideggé és repedezetté vált.
A lapos tetők szigetelésére két eljárás áll rendelkezésre:
- Ragasztómasszába legalább 3 rétegben bitumenes vagy kátránypapír sávokat hengerítünk és azokat odasajtoljuk.
- A legalább két rétegben elhelyezett bitumenes vagy polimer-bitumenes fedéllemezeket gázégővel pontszerűen vagy teljes felületükön az alaphoz hegesztjük. Ha a fedéllemezekre lapburkolat vagy legalább 10 cm talaj kerül, lazán is lerakhatok. Pontszerű hegesztés vagy laza lerakás esetén azonban az illesztéseket össze kell hegeszteni.
A második szigetelési mód megbízhatóbb. A lapos tetőn végzett munkákat azonban bízzuk szakcégre, már csak a garancia miatt is. A kivitelezést csak 5 °C feletti hőmérsékleten, csapadékmentes időben szabad végezni. A lapos tetők különösen gyenge pontjai a tető vízelvezetéséhez (pl. a tetőlefolyóhoz), a tetőszegélyhez és a szomszéd épületrészekhez való csatlakozások. A lapos tető felújításakor általában új bádogburkolatokra is szükség van.
A hőszigetelés javítása
A fűtött helyiségek fölötti lapos tetők hőszigetelésének vastagsága legalább 15 cm legyen. A legtöbb régi lapos tető szigetelése lényegesen rosszabb, ezért a szigetelés utólagos javítása csaknem mindig indokolt.
Házilagos kivitelezésre alkalmas a födém belső utólagos borítása szigetelőanyaggal, ügyeljünk azonban arra, hogy a tartózkodási helyiségekben legalább 2,5 m szabad belső magasság megmaradjon. Nedvességre nem érzékeny, extrudált, zárt pórusú keményhabból vagy habüvegből készült szigetelőlapokat azonban a tetőhéjra kívülről is le lehet fektetni, így „kifordított tetőt” kapunk („hidegtető” esetén hatástalan és ezért értelmetlen). A szigetelőlapok vastagságát a födém teherbírása korlátozza, a lapokat ugyanis legalább azonos vastagságban kaviccsal vagy hasonló anyaggal kell terhelni. A hőszigetelés kialakításától függetlenül előzetesen minden esetben ellenőrizzük a tetőhéj szigetelésének állapotát.
A kifordított tető készítésének műveleti lépései:
- a meglévő kavicsot szórjuk oldalra, esetleg rakjuk átmeneti tárolóhelyre;
- a meglévő tetőszigetelést, ha szükséges, javítsuk ki;
- fektessük le a nedvességre nem érzékeny szigetelőlapokat egy rétegben, vagy két rétegben eltolt és szoros illesztésekkel;
- tegyük fel a kavics-feltöltést, a lapburkolatot vagy a növényzettel betelepített tetőt, legalább olyan vastagon, mint a szigetelőlapok vastagsága, szükség esetén előzőleg ellenőriztessük a födém teherbírását.
Tetőkertek
A lapos tetők szinte kínálkoznak arra, hogy füvekkel vagy lágyszárú növényekkel beültessük azokat. A sűrűn lakott negyedekben a füves tetők jelentősen hozzájárulhatnak a klíma javításához és életteret biztosítanak a rovarok számára. A tető befüvesítése ugyanakkor egyáltalán nem pótolja a hőszigetelést.
A tetőn lévő kavicsot általában ki lehet cserélni azonos vastagságú termőtalajra. Ha a meglévő födémet vastagabb talajréteggel akarjuk megterhelni, feltétlenül statikai ellenőrzésre van szükség.
Egy meglévő (egyhéjú) lapos tetőre telepített egyszerű füves tető felépítése a következő lehet:
- teherviselő födém, pl. vasbetonlemez vagy fa-gerendás födém;
- hőszigetelő réteg a teherviselő födémszerkezet alatt vagy fölött;
- 2-3 réteg fedéllemezből álló tetőszigetelés, lazán lerakva, összehegesztett illesztésekkel;
- gyökérvédő fólia (gyökérálló műanyag fólia), mint kiegészítő réteg (amennyiben már eleve nem gyökérálló szigetelőlemezeket alkalmaztunk), lazán lefektetve, hegesztett illesztésekkel;
- vízelvezetés (tetőlefolyó) ragasztott csatlakozással;
- szivárgóréteg, pl. szövedékháló, 20 mm vastag;
- szűrőfátyol (megakadályozza a talajrészecskék elsodrását);
- az extenzív termesztéshez alkalmas talajréteg: termőtalaj komposzttal vagy duzzasztott agyaggal (ill. duzzasztott palával vagy lávával) keverve;
- a vegetáció kialakítása, pl. gyeptéglákkal, ill. mezei növényekkel vagy speciális keverékkel való bevetéssel. Ne alkalmazzunk mély gyökeret eresztő növényeket, melyek a tetőszigetelést megsérthetik.
Ha a növényeket jól választottuk ki, öntözésre és a zöldfelület ápolására nincs szükség. Idővel magukból kiválasztódnak azok a növényfajták, melyek ezeket a különleges feltételeket elviselik. Arra mindenesetre számítsunk, hogy hosszan tartó szárazság esetén a növények földfeletti részei elpusztulnak.
Ha tetőkertet tervezünk, gondoljunk a következőkre is:
- Amíg a talajt a gyökerek át nem járták, a tetőt egy vihar „letakaríthatja” és azon jelentős károkat okozhat. A szükséges terhelés biztosítása érdekében előnyösebbek a gyeptéglák, vagy a termőtalaj alá tegyünk kavicsréteget is.
- Mindeddig nem állnak rendelkezésre hosszabb időn át szerzett tapasztalatok a gyökérvédő szigetelések tartósságára nézve.
A tetők beültetésére ajánlott konfekcionált rendszerek általában igényes növényfajtákból állnak vagy járható tetőgyepet szolgáltatnak. A meglévő lapos tetőkön azonban csak a könnyű, vékony, nem taposható rendszerek alkalmazhatók.
8.43. ábra. Növényzettel betelepített lapos tető. Értéknövelő hatása van akkor Is, ha terasznak nem használjuk.
8.44. ábra. Kiegészítő szigetelőréteggel ellátott, nem szellőző lapos tető betelepítése növényzettel. Ha az új hőszigetelés hőátbocsátási ellenállása legalább kétszer nem nagyobb, mint a meglévő szigetelésé, akkor nedvességvédelmi számítást kell végezni
Új: 1 növény granulátum; 2 gyökértűrő szigetelő lemez; 3 nyomásálló hőszigetelés
Meglévő: 4 tetőszigetelés; 5 deszkázat; 6 nem kielégítő szigetelés; 7 tartógerenda.
8.45. ábra. Növényzettel betelepített lapos tető vízelvezetése 1 vegetációs réteg, 15-20 cm; 2 szűrőfátyol; 3 kavics; 4 vízszint; 5 szivárgóréteg, 3-5 cm; 6 gyökértűrő szigetelőlemez; 7 meglévő tetőszigetelés; 8 meglévő hőszigetelés; 9 meglévő párazáró réteg; 10 meglévő deszkázat; 11 szifon; 12 tartógerenda.
Teraszburkolat
Egy kaviccsal borított tetőt járható tetővé statikai megfontolások miatt csak akkor lehet átalakítani, ha a födém teherbírását ellenőriztük. Ha szükséges, a födémet meg kell erősíteni. Egy házilagos kivitelezésre alkalmas, egyszerű teraszburkolat a kavicsba lazán belerakott farácsozatból vagy nagyméretű járólapokból készíthető.
Nehogy a kavics a tetőszigetelésbe belenyomódjon, a tetőhéj és a kavics közé, a kifordított tető elvét követve, nedvességre nem érzékeny szigetelőlapokat kell lefektetni.
A járható teraszburkolatot gyakran fagyálló kerámialapokból készítik. Ezeket hálóerősítéssel ellátott, legalább 4 cm vastag habarcságyba fektetjük. A habarcságy szivárgó rétegen nyugszik, melyből a vizet tetőlefolyók vagy az ereszcsatornán át vezetjük el. A szivárgóréteg és a tetőszigetelés közé csúszóréteget, pl. két polietilén-fóliát kell tenni. A hőmérséklet-ingadozás okozta erős hosszváltozások miatt a habarcságyba és a lapburkolatba 2 m távolságban bitumennel kiöntött tágulási hézagokat kell elhelyezni. A keramikus teraszburkolat készítése a számos hibaforrás miatt házilagos kivitelezésre nem alkalmas.
Az összes terasznál ügyeljünk arra, hogy a tetőszigetelést a falak csatlakozásánál a burkolat fölé 15 cm-rel húzzuk fel, ugyanígy a teraszajtónál is. Ezzel megakadályozzuk a nedvesség behatolását.
8.46. ábra. Kaviccsal borított lapos tető átalakítása füves tetővé; A megoldás: meglévő lapos tető kavics feltöltéssel 1 tetőszerkezet; 2 párazáró réteg; 3 hőszigetelés; 4 élfák; 5 deszkázat; 6 háromszögű léc; 7 tetőszigetelés; 8 kavicsfeltöltés; 9 lemezborítás.
8.47. ábra. Kaviccsal borított lapos tető átalakítása füves tetővé; B megoldás: meglévő lapos tető elég magas tetőszegéllyel
Meglévő: 1 tetőszerkezet; 2 párazáró réteg; 3 hőszigetelés; 4 élfákra helyezett deszkázat; 5 tetőszigetelés a rajta lévő kavicsot távolítsuk el
Új: 6 gyökérvédő lemez; 7 szivárgóréteg, 3-5 cm; 8 szűrőfátyol; 9 vegetációs réteg, 15-20 cm.
8.48. ábra. Kaviccsal borított lapos tető átalakítása füves tetővé; C megoldás: meglévő lapos tető túl alacsony tetőszegéllyel
Meglévő: 1 tetőszerkezet; 2 párazáró réteg; 3 hőszigetelés; 4 élfákra helyezett deszkázat; 5 tetőszigetelés a rajta lévő kavicsot távolítsuk el
Új: 6 gyökérvédő lemez; 7 szivárgóréteg, 3-5 cm; 8 szűrőfátyol; 9 vegetációs réteg, 15-20 cm; 10 a szegély megnövelése (pl. terméskő), 20-25 cm magas.
8.49. ábra. Kavicsos tetőként kialakított járható tetőterasz farácsozattal
Új: 1 farácsozat, 3/5 cm tetőlécekből; 2 kavics feltöltés, a szigetelőlapokkal azonos vastagságban; 3 nedvességre nem érzékeny szigetelőréteg, 4-20 cm
Meglévő: 4 tetőszigetelés; 5 deszkázat; 6 meglévő, elégtelen hőszigetelés; 7 tartógerenda.
8.50. ábra. Járható tetőterasz lemezszigeteléssel
Új: 1 farácsozat, 3/5 cm tetőlécekből; 2 lemeztető (lemez-szigetelés); 3 kátránypapír; 4 deszkázat; 5 keretszárak, köztük elhelyezett szigeteléssel, 4-20 cm
Meglévő: 6 tetőszigetelés; 7 deszkázat; 8 meglévő, nem kielégítő hőszigetelés; 9 tartógerenda.