Ablakok: hézagok tömítésének lépései
Az ablakoknak és külső ajtóknak zárt állapotban tömörnek kell lenniük. Régi ablakoknál és ajtóknál ez nem mindig van így, ami huzatot, télen a szoba levegőjének kiszáradását és túlzott fűtési energiaszükségletet eredményez. Az ajtók és ablakok hézagainak ellenőrzése és szükség esetén tömítése ezért minden régi épület esetén a legfontosabb intézkedések közé tartozik.
Előfordul azonban, hogy az ilyen tömítések végrehajtása vagy új (tömören záró) ablakok beépítése után a külső falakon és az ablakok bélésfalain itt-ott nedvességnyomok és penészfoltok keletkeznek. Ez elkerülhető, ha a lakók szellőztetési szokásaikat megváltoztatják (azaz: rendszeres időközökben szellőztetnek) vagy a külső falakat hőszigeteléssel látjuk el.
Tévedés lenne, ha az ilyen problémáktól való félelmünkben az ablaktömítést nem végeznénk el és úgy feleslegesen sok fűtési energiát pazarolnánk el. Elképzelhető az is, hogy a szükségléthez igazodó szellőzés helyett egy minimális, szándékos tartós szellőzést állítunk be úgy, hogy a beépített tömítés egy kis részét utólag mégis eltávolítjuk.
Az új faablakok sokkal jobban tömítenek, mint a régiek; ezért hatásosabb ablaktömítés esetén az összes tüzelőhellyel (cserépkályhával, kandallóval) rendelkező helyiségben gondoskodni kell a kellő friss levegő bevezetéséről. A kis egyedi kályhák vagy a nagyon nagy belső térfogatok esetét kivéve általában 150 cm2 méretű nyílásra van szükség a falon vagy a szomszédos helyiségekbe nyíló ajtókon, vagy pedig az égéshez szükséges levegőt egy levegőcsatornán át kívülről közvetlenül az égéstér környékére kell juttatni.
- Tömítő- és ragasztómasszák helyes használata
- Javítások – Korhadt ablakkeretek helyrehozása
- Tolóablakok – Javítás és hibaelhárítás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
12.2. ábra. Így tömítjük az ablakhornyot 1 tömítetlen ablak; 2 tömített ablak; 3 horonytömítés.
12.3. ábra. Átmenő padlónál alkalmazható mechanikus ajtótömítés Az ajtó (4) becsukásakor a csap (1) az ajtókeretre csavarozott fémlapnak (2) nyomódik és lefelé mozgatja a tömítést (3).
12.4. ábra. A külső ajtók megbízható csukódását ütközősín biztosítja 1 ütközősín (fém); 2 ajtólap; 3 belső padlóburkolat; 4 külső burkolat.
Tömítés a szárnyak és az ablaktok között
Mindenekelőtt a vasalatokat vizsgáljuk meg, ha szükséges és lehetséges, állítsuk után azokat. Az ablaktok és az ablakszárny közé tett papírcsík segítségével meghatározható melyek azok a helyek, ahol az ablak vagy a külső ajtó nem zár tömören. Az ablaktok és az ablakszárny közötti hézagokat puha, rugózó tömítőprofil beépítésével lehet tömíteni, amit a horonyba ragasztunk, csavarozunk vagy szögezünk.
A háztartási boltokban és az építőanyag-kereskedésekben erre a célra sokféle profil kapható. Vásárláskor olyan profilt válasszunk, melynek vastagsága a tömítendő réshez illeszkedik. A ragasztott tömítéseknél jobbak az EPDM- vagy szilikon-profilok, amelyeket az ablakszárnyba utólag bemart vájatba lehet betenni. Egyes esetekben a horonyból néhány mm-t le kell marni, hogy a tömítőszalagnak elég helye legyen.
Ha a horonyban mély egyenlőtlenségek vannak, célszerű azok kitöltésére tartósan rugalmas tömítőmasszát alkalmazni. Az eljárás kissé kényes, ügyességet és óvatosságot igényel, nehogy a túlzottan bőséges tömítőmassza miatt az élek összeragadjanak.
A munkafázisok sorban a következők:
- a tokot szalmiákszesszel (1:10 hígítás) tisztítsuk meg, az éleket kreppszalaggal ragasszuk le;
- a hornyot alapozóval kenjük be;
- hordjuk fel és simítsuk el a tömítőszálat, tegyük fel az alumínium (vagy olajos papír) elválasztó fóliát és csukjuk be az ablakot;
- kb. 2 nap elteltével az elválasztó fóliát vegyük le, a kreppszalagot vágjuk be és távolítsuk el.
Ha szükséges, gyurmával kipróbálhatjuk a tömítőanyag szükséges vastagságát. A tömítés lehetőleg egy rétegben, hézagmentesen fusson körül. A bejárati ajtók küszöbjénél ütközősínnek kell lennie, ha nincs, a padló burkolási munkái során építsük azt be. Ahol ez nem célszerű, az ajtó alsó keresztfájába pl. önműködően rányomódó tömítősínt lehet besüllyeszteni.
12.5. ábra. Az ablak és a fal különböző csatlakozásai és azok hézagai 1 a falba süllyesztve csatlakozó ablak; 2 sima bélésfalakhoz csatlakozó ablak; 3 favázoszlopokhoz csatlakozó ablak.
12.6. ábra. A bélésfal, külső vakolat és ablaktok közötti megfelelő tömítés 1 eredeti állapot: az ablaktok és a bélésfal között szabadon jár a huzat és a nedvesség; 2 és 3 helytelen tömítés: a fa és vakolat eltérő nyúlása és zsugorodása miatt repedések keletkeznek; 4 a tok és a bélésfal közti rés helyes tömítése: Belül: az ablakig bevakolni, fedőlécet elhelyezni; Kívül: a szigetelést kiegészíteni, lezárni, bevakolni.
Tömítés az ablaktok és az épületszerkezet között
Míg a fallal egy síkban beépített ablakoknál az ablaktok és az épületszerkezet közti hézag szinte semmilyen problémát nem jelent, addig az összes sima bélésfallal rendelkező megoldás, főleg a favázas házakban, különleges figyelmet érdemel. A tömítetlenséget itt gyertyapróbával könnyen meg lehet állapítani; ne feledkezzünk meg az ablakpárkány alatti részről sem.
Vakolt bélésfalaknál az első feladat, hogy a befelé eső oldalon a vakolatot az ablaktok mentén felvágjuk vagy leverjük, hogy a rést teljesen feltárjuk és a csatlakozásokat kitisztítsuk. Az ablaktokhoz csatlakozó faléceket vagy falburkolatokat előzőleg el kell távolítani.
Az ablak fája a hőmérséklet és a páratartalom ingadozásai esetén másképpen „dolgozik”, mint a szomszédos fal, ezért a tömítéshez tartósan rugalmas kapcsolatra van szükség. Az utóbbi években egyszerű és gyors eljárás vált ismertté és terjedt el, a helyszínen habosított poliuretán-habbal való kitöltés, illetve kisebb rések esetén a poliszulfid és szilikon tömítőmasszákkal való tömítés.
Tömítések
A műanyag tömítőmasszák tartóssága szempontjából fontos, hogy a tömítőanyag ne tapadjon a rés „aljához”, valamint hogy a rés szélessége és mélysége egymással meghatározott arányban álljon. Ezért, valamint a tömítőanyag felhasználásának mérséklésére a rés aljára speciális habanyag szalagot (zártcellás polietilén habot) helyezzünk el.
A nagyobb üvegeket előzőleg nyersselyemmel vagy kőgyapottal kitömjük. A tömítőmassza beszáradása előtt a szomszédos tisztított felületekre védelmül ragasztószalagot ragasztunk, szükség esetén primer alapozóval vonjuk be azokat. A tömítőanyag megkeményedése után a ragasztószalag széleit felmetsszük, a ragasztószalagot eltávolítjuk és a bélésfal vakolatát vagy burkolatát helyreállítjuk.
Korábban bizonyos tömörséget úgy igyekeztek elérni, hogy az ablak és az épületszerkezet közé bitumenes pólyát, kátrányos zsinórt vagy nyersselyem zsinórt helyeztek. A falazat nyílásait ütközővel készítették, a favázas falakban lévő ablakok belül és kívül burkolt ablakbélést kaptak. Ez a módszer azonban nem elégíti ki a tömörséggel és a gyors munkával szemben támasztott mai igényeket.