A napenergia hasznosítása, napkollektor
A napenergia hasznosítása
A napkollektorok és az üvegezett előépítmények ingyenes és környezetbarát napenergiát juttatnak a házba. Ez, szakszerű tervezés és kivitelezés esetén, még közép-európai éghajlati viszonyok mellett is számottevő mértékben hozzájárul a fűtési energia megtakarításához.
Meleg víz készítése napkollektorokkal
A napkollektorokat a mi vidékünkön túlnyomórészt meleg víz készítésére használják. A kollektorokat (síkkollektorokat vagy vákuumos kollektorokat) olyan helyre teszik, általában a tetőfelületre, ahol a Nap azokat a legjobban éri. Déli tájolás és 30-45° közti dőlésszög esetén egy négyszemélyes háztartás számára a felállítás helyétől és a kollektor típusától függően 5-8 m2 kollektor felületet célszerű alkalmazni. Ez egy 300-400 L térfogatú víztárolóval kiegészítve a nyári félévben 80-90 %-ban fedezni tudja a melegvíz-szükségletet (négy személy esetén kb. 200-300 L/nap) és napsütéses napokon télen is érezhető módon hozzájárul a melegvíz termeléséhez.
Ha a téli félévben vagy rossz időjárás esetén a kollektorok nem melegítik fel kellő hőmérsékletűre a tároló vizét, akkor utánfűtést kell alkalmazni. Ha központi fűtés van a házban, akkor ez a víztároló felső részében elhelyezett második hőcserélő segítségével valósítható meg. Az utánfűtésre egy másik lehetőséget a termosztáttal vezérelt elektromos, vagy gáz-fűtőkészülék kínál, amely a vízhőmérséklet csökkenésére automatikusan működésbe lép.
Sajnálatos módon a napkollektorok és a szükséges tartozékok ára még mindig nagyon magas. A jelenlegi energiaárak mellett ezért az ilyen berendezések megtérülési ideje is hosszú. Saját kivitelezésben végzett szerelés esetén a számítás sokkal kedvezőbb eredményt ad. Kollektoros berendezések létesítésének gondolatával ezért csak akkor kezdjünk foglalkozni, ha a többi energiatakarékossági intézkedést az épületen már mind végrehajtottuk.
A mi éghajlati viszonyaink között a melegvizes kollektorok fűtési célokra való alkalmazása nem valósítható meg, mert a sugárzás mennyisége télen a fűtéshez nem elegendő, másrészt – kísérleti berendezésektől eltekintve – ma még nem állnak rendelkezésünkre olyan nagy teljesítményű tárolók, melyekben a nyári meleget a téli időszakra el lehetne tenni.
- A hőtárolóképesség hatása a belső mikroklímára
- A napenergia passzív hasznosítása
- Napenergia – a télikert energiamérlege
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
14.6. ábra. 20 m2-es napkollektor vízmelegítés céljára, egy kis gyermekotthon tetőzetébe beépítve.
14.7. ábra. Vizet melegítő napkollektoros berendezés vázlata 1 napsugárzás; 2 dél felé tájolt tetőkollektor; 3 kollektor – vízkörfolyamat; 4 a központi fűtés fűtőkazánja; 5 vezérlőberendezés; 6 két üzemmódú melegvíz-tároló.
14.8. ábra. A napenergia passzív hasznosítása: az épületnek támaszkodó növényház működési elve 1 a napsugárzás hatására felmelegedett levegő az üvegezett előépítményben felszáll; 2 a lakótérbe vezető, elmozdítható térelzárók (ablakok és ajtók); 3 a felmelegedett levegő bevezetése; 4 a helyiségekben lehűlt levegő; 5 a fölösleges meleg levegő elvezetése az előépítmény legfelső részén.
Üvegezett előépítmények
A déli tájolású üvegfelületeket fel lehet használni a napenergia „passzív” hasznosítására. A működés megértéséhez fontos, hogy különbséget tegyünk a lakóhelyiségek, télikertek és lakónövényházak nagyfelületű, déli irányú üvegezése között.
A szigetelő üvegezésű déli ablakfelületek a napsugárzás révén még télen is több hőt bocsátanak be a házba, mint amennyi éjjel és a borús napokon elvész, különösen akkor, ha az üvegfelületeket éjjelre redőnyökkel vagy egyéb módon hőszigeteljük vagy hőszigetelő üvegezést alkalmazunk. Az ablakok tehát a jó megvilágítás mellett, mint pozitív energiamérlegű „napkollektorok” is szerephez jutnak.
A lakóüvegházak fűthető üvegezett helyiségek, évelő, többnyire szubtropikus növényzettel. Fűtéssel kell gondoskodni arról, hogy a hőmérséklet ne süllyedjen 5 °C alá. A hőveszteségek csökkentésére célszerű itt is hővédő üvegezést előirányozni. A lakónövényházak feladata a lakásban való élet minőségének fokozása és a lakótér kitágítása. A növényház fűtésének szükségessége miatt a ház többi része a napenergiából nyereségként alig hasznosít valamit, a növényház nyeresége és vesztesége az energiamérlegben nagyjából kiegyenlíti egymást.
Ha az üvegezett előépítmény elsődleges célja a napenergia hasznosítása, akkor azt, mint fűtés nélküli télikertet üvegezett loggia, ül. terasz módjára kell kialakítani. A szobanövényeket célszerűen cserepekben és edényekben tartsuk, hogy télen fagymentes helyre lehessen azokat vinni. Az egyrétegű üvegezéshez olcsó növényházüveget lehet használni, a napenergiát jobban lehet azonban hasznosítani, emellett télen kellemesebb hőmérsékleteket lehet biztosítani szigetelő vagy hővédő üvegezéssel.
Az energetikai optimalizálás érdekében az üvegházat és a tulajdonképpeni házat összekapcsolt rendszernek keli tekinteni, mely rendelkezzen a következő jellemzőkkel:
- az üvegfelületek zömét dél-délkelet és déldélnyugat közti irányba tájoljuk, a reggeli felmelegedés miatt előnyösebb a dél-délkeleti irány;
- a déli tájolású felületeken optimális besugárzást biztosító dőlése (télen) 60°, a gyakorlatban azonban a függőleges üvegezés jobban bevált. Ezt szerkezetileg könnyebb lehet elkészíteni és tartósabb is, mert nincs annyira kitéve az időjárás viszontagságainak. A kisebb hajlásszögű tetőüvegezés a növények növekedéséhez ugyan kívánatos lenne, energetikai szempontból azonban nem túl előnyös. A fűtési időszakban a hőhozamot csak kevéssel növeli, nyáron viszont könnyen a növényház túlhevülését okozhatja;
- biztosítani kell, hogy a télikert hőjét lehetőleg egyenletesen, a ház összes helyiségébe eljuttassuk, pl. természetes termik segítségével (a télikert és a csatlakozó helyiségek közti ablakok és ajtók kinyitásával) vagy mechanikus szellőzéssel (ventilátoros levegőcsatornák, központi légfűtés);
- a háznak jó hőtároló képességgel kell rendelkeznie, hogy egyrészt napsütés alkalmával sok hőt legyen képes felvenni és este azt ismét leadni, másrészt nyáron mérsékelje a túlmelegedést. Nagy hőtároló-kapacitású anyag a nagy térfogatsúlyú tégla, mészhomokkő és terméskő, valamint a beton és a víz;
- a napsütés hatását közvetlenül kapó fal- és padlófelületek sötét színárnyalatúak és jó hőtároló képességűek legyenek;
- a télikert külső üvegburkolata és a télikert és a tulajdonképpeni ház közti üvegezés közül legalább az egyiket hővédő üvegezéssel kell készíteni;
- a fűtőberendezés lehetőleg gyorsan, helyiségenként és önműködően reagáljon a napenergiából nyert hőtöbbletre. Előnyös rendszer ebből a szempontból a kis hőmérséklettartományban működő fűtőtestekkel (és termosztátos szelepekkel) felszerelt meleg vizes központi fűtés, valamint a meleg levegős fűtés. A cserépkályhák és padlófűtések tehetetlenségük folytán ezt a követelményt nem elégítik ki; kedvező költség/haszon arányt az olyan télikertekkel lehet elérni, melyek nagyrészt a tömör épülettest tömegét alkotják. Kevésbé előnyösek azok az üvegházak, melyek teljes mértékben egy külső fal előtt vagy éppen az épület egyik sarka előtt helyezkednek el.
A hasznosítható szoláris hőnyereség nagyságának meghatározása nem könnyű. Az ilyen rendszerek optimálissá tételéhez ma általában számítógépes számítási eljárásokat használnak. Minden műszaki optimalizálásnak csak akkor van azonban értelme, ha az így létrehozott rendszert az elvárható hozzáértéssel használják.
A télikertek és lakónövényházak építészeti kivitelezésénél néhány további szabályt is figyelembe kell venni:
- a „fej feletti üvegezéseknél” (ezeket ferde vagy tetőüvegezésnek is nevezik) megfelelő óvintézkedéseket kell tenni az leeső üvegtáblák elleni védelem érdekében, pl. rács vagy biztonsági üveg alkalmazásával. Az építési szabályok ugyanilyen előírásokat tartalmaznak a függőleges üvegfelületek számára is, ha azok nagyobb magasságból képesek lezuhanni;
- sokszor célszerű lenne az éjszakai hővédelem (pl. belül elhelyezett, szorosan záró redőnyökkel), erre azonban pénzügyi és esztétikai okokból sokszor mégsem kerül sor. Hőtechnikai szempontból a hővédő üvegezés jobb, mint az éjszakai hővédelemmel ellátott egyszerű szigetelőüvegezés;
- a nyári túlmelegedés mérséklése érdekében gondoskodjunk kellő számú szellőzési és árnyékolási lehetőségről, különösen a ferde üvegezéseknél. A szellőzőnyílások mérete nagyjából az üvegfelületek tizedrészét érje el. A külső árnyékolás, pl. egy kihúzható markiztető hatékonyabb, de drágább, mint a belső árnyékolás, pl. összecsukható markiztető vagy napvédő ponyva.