Fafelületek színtelen lakkozása
Meghatározás
Színtelen lakkozásnak nevezik azt a felületképző eljárást, amikor a védelmet pigment- és színezékmentes, gyakorlatilag színtelen filmet szolgáltató lakkréteggel oldják meg.
A színtelen lakkbevonat alatt a fa felületi struktúrája, természetes színe láthatóvá válik. Az építészetben a fának ezen kedvező tulajdonságát gyakran kihasználva eredeti megjelenési formában alkalmazzák. A fentiekből következően csak olyan minőségű, és fajta típusú faféleségek színtelen lakkozása célszerű, melyek felülete jellegzetes és szép erezetű, valamint színhatása kellemes. Jellegtelen rajzolatú, valamint zavaróan foltos megjelenésű faanyagfelületeket általában nem színtelen lakkozással, hanem pigmentált festékbevonatokkal védenek.
Felhasználásra kerülő anyagok
A színtelen lakkozás célja elsősorban az, hogy a fa természetes színét és erezetét kedvező megjelenést biztosítva érvényre juttassa, továbbá, hogy a fát védje is.
A színtelen lakkozást alkalmazzák:
- nyílászáró szerkezetek, különösen a bejárati ajtók külső felületén,
- beépített bútoroknál,
- kül- és beltéri burkolatoknál,
- mennyezetnél, tetőtérben, tetőszegélyen,
- erkély mellvédeken, lépcsőkorlátokon,
- faházak burkolatain.
A lakkozás műveleteihez különböző előkezelő, pórustelítő, alapozóanyagok, valamint az igénybevételnek megfelelő lakkféleségek szükségesek.
Kivitelezés
A lakkozandó faszerkezet, mint alapfelület, jelentősen magasabb műszaki követelményszintnek kell hogy megfeleljen. Már tervezésnél kell ügyelni arra, hogy az adott igénybevételre a megfelelő faféleség kerüljön felhasználásra, megfelelő felületi előkészítésben. Ez egyben már meghatározza a fafelület színét, valamint annak erezetét is. Az asztalosipari szerkezetek gyártásánál már érvényesíteni kell a lakkozás szigorúbb követelményeit.
- Festék- és lakkoldó szerek veszélyei
- A sima és tartós lakkréteg titka
- Padlócsiszolás és lakkozás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A színtelen lakkozás előművelete a pórustömítés, illetve pórustelítés. A tömítőszer anyaga a fa típusától, ill. annak pórusrendszerétől függően változó.
Puhafa, fenyőféleségek esetén általában a pórustelítés, ún. „beeresztés” a következő anyagokkal lehetséges:
- LENOLAJKENCE-1201 (MSZ 998),
- FÉLOLAJ-1202 (NIMSZ-V.6.023),
- OLAJFESTÉK-hígító-301,
- LENALKID-HÍGÍTÓ
Ezeket megfelelő hígításban ecsettel, szórással vagy mártással hordják fel. A beeresztett, ill. pórustelített felületekről a be nem szívódott felesleges anyagot letörléssel 2 óra elteltével el kell távolítani. A nyitott pórusú (tölgy, dió, kőris, mahagóni, szil stb.) fafajták esetén viszonylag nagyméretű, szabad szemmel látható pórusok vannak. A lakkréteg a pórusoknak megfelelő helyen „beesik” és sötét pontszerű árnyékot mutatva lerontja a felület összhatását. Ezért ilyen esetben célszerűbb az ún. „pórustömítő” anyagokat alkalmazni.
A PÓRUSTÖMÍTŐ-500-at, amely színtelen, az 501 jelű változat diószínre pácolt (BUDALAKK terméke). A pórustömítő színének minden esetben meg kell egyeznie a lakkozandó fafelület színével, pácolt felületek esetén pedig az alkalmazott páccal azonos színűnek kell lennie.
A pórustömítőt széles, rövid szőrű ecsettel, először szál, majd keresztirányban hordják fel. A megszikkadt pórustömítőt a fa szálirányára merőlegesen kell a pórusokba bedörzsölni kézzel vagy géppel, és a felesleges mennyiséget a felületről el kell távolítani.
Egyes faféleségeknél, különösen a trópusi (paliszander, teák stb.) furnéroknál az egyes oldószer keverékek olyan vegyületeket oldanak ki, melyek a lakkfilm kialakulásában zavarokat okozhatnak. Leginkább poliészter- és nitrolakkoknál tapasztalható ez a jelenség foltszerű lemattulásban.
A fenti rendellenesség REZISZTÁN-IZOLÁTOR, kétkomponenses poliuretán filmet adó szigetelő termékkel előzhető meg.
Egyes esetekben igényként merül fel a fa természetes színének világosítá-a, ill. az eredeti világos színek fehérítése. A fehérítés célja legtöbbször az, hogy a fa felületi rajzolatának meghagyása mellett igen világos, enyhén sárgás vagy szürkés árnyalatú felületet kapjunk.
A fehérítést általában bútoriparban, üzemi módszerek mellett alkalmazzák, a következő szerekkel:
- 10-15%-os oxálsavas oldat,
- káliumpermanganát-, majd nátrium hidrogén-szulfitos oldatban való kezelés,
- 10%-os hidrogén-peroxid oldat,
- klórmész- vagy nátrium hipoklorit oldat (HYPO-oldat). Az építéshelyi munkáknál igény szerint csak a hidrogén-peroxidos kezelés alkalmazható.
A faszerkezetek színtelen, áttetsző (natúr) lakkozásánál a következő főbb technológiai műveleti sorrend alkalmazása szükséges.
Sorrend:
- faanyag típusától függő előkezelések, mint pórustelítés, ill. pórustömítés, pácolás, fehérítés, szigetelés,
- csiszolás, portalanítás,
- beeresztés, lenolajkencével, vagy reaktív lakkféleségek esetén annak hígított változatával,
- csiszolás, portalanítás,
- első lakkozás igénybevételre alkalmas lakkbevonóanyag, meghatározott rétegvastagságban,
- csiszolás, portalanítás,
- második lakkozás, amelynek anyaga, rétegvastagsága azonos az első lakkozás anyagával.
Parkettlakkozás
Általában a parkettlakkozást a parketta burkolat készítői tehát nem mázolok végzik el gyalulás, csiszolás és portalanítás után, de a lakkozás technológiai műveleteit tekintve a mázoló szakma tevékenységi körébe sorolható. A parketta lakkozott felületének különleges igénybevételeknek kell megfelelni.
Ezek között a jellemzőbbek a következők:
- esztétikai hatás,
- kopásállóság, dörzsállóság,
- keménység,
- rugalmasság,
- átlátszóság,
- mosásállóság,
- színállóság.
A parkettát általában tölgy-, cser- és bükkfából készítik. Lakkozás csak új, gyalult és csiszolt vagy felújítás esetén csiszolt és teljesen viasztalanított, száraz és portalanított parkett felületen végezhető. A felület csiszolását különös gonddal és alapossággal végzik, ugyanis a magasfényű lakkréteg alatt a felületi egyenetlenségek fokozottabb mértékben látszanak. Ezért az utolsó csiszoláshoz legalább 20-as szemcsefinomságú papírt használnak.
Csiszolás utáni finom portalanításhoz háztartási, vagy ipari porszívót alkalmaznak. Lakkozásnál a gyártó cég előírásait tartják be. Általában három rétegben szükséges a lakkozást elvégezni. Az első rétegnél a felület jobb impregnálása végett a típusnak megfelelően hígítják.
Felhordás eszközei
A felhordás általában ecsettel vagy nagy felületek esetén levegő nélküli szórással is lehetséges. Az egyes rétegek között az előírt száradási időket betartják, valamint felhordás előtt finom csiszolópapírral csiszolnak, illetve portalanítanak.
Régi felületek felújításánál az elhasználódás mértékétől függően, ha csak mattulás és kopás tapasztalható, akkor csiszolás és portalanítás után ismételt lakkréteggel (rétegekkel) a felújítást elvégzik. Teljes tönkremenetel esetén a lakkeltávolítókkal vagy ismételt csiszolással a régi meghibásodott bevonatot eltávolítják. Ezután a lakkozás úgy végezhető el, mint egy új fafelület esetén.
Munkavédelem
A mázolásnál előforduló balesetektől, tűztől, robbanástól, mérgező anyagok belélegzésétől, bőrártalmaktól kell óvakodni. A fehérítéseknél alkalmazott anyagoknál szemre, bőrre és belélegzéses veszélyekre különösen ügyelni kell, mivel mérgezőek; a munka után a kezet alaposan meg kell mosni. A parkettlakkok általában I. tűzveszélyességi fokozatú termékek, ezért lakkozásnál dohányozni, nyílt lángot használni szigorúan tilos.
Minőségi követelmények
Az esztétikai követelmények itt különösen döntőek és ezt szubjektív módszerekkel értékelik. Megkövetelik az egyenletes felületet, egyforma rétegvastagságot, a pormentes filmet, a jó tapadást ott, ahol az igény, a kopás-és vízállóságot.
Kivitelezési hibák, javítás
A legtöbb hibát az előkészítő munkáknál vétik, annak hiányos műveletei esztétika? hibát okoznak. A színtelen felületkezelésnél az egyenetlen rétegvastagság optikai hatásával felszínre hozza az egyenetlenségeket.