Hogyan használjuk a festőhengert?
Festőhengerrel dolgozni kevésbé izgalmas, mint ecsettel. Még egy kezdő festőnek is könnyűnek számít, csak pár perc az egész és már fel is vittük a falra a beltéri falfestéket.
Ahogy az ecsetnél is, mártsuk bele a hengert először a vízbe a latex festékhez, vagy megfelelő oldószerhez, más típusú festékekhez. Tekerjük ki a fölösleges nedvességet a hengerből, egy valamilyen rossz holminkra, vagy csomagolópapírra, vagy egész egyszerűen egy átlagos bevásárló szatyorra. Ne használjunk ehhez újságpapírt, mert lehet, hogy a henger felveszi a tintát! Töltsük meg a henger tálát körülbelül félig, és állítsuk be a hengert az üreg közepéig. Húzzuk fel-le a hengert a tál „emelkedőjén”. Végezzük ezt el még kétszer, vagy háromszor, azért hogy a festék teljesen rákenődjön a hengerre. Ezután mártsuk bele még egyszer a vödörbe, egészen addig, amíg a nyél át nem itatódik. Azonnal észrevesszük, ha túlitatódott a henger. A falon lecsurog a festék, és hajlamosabb lesz arra, hogy lecsússzon és maszatolódjon, ahelyett, hogy végig lehetne görgetni a felületen a festékhengert.
Hogyan használjuk a festékhengert a leghatékonyabban?
A leghatékonyabb módja a festékhengerrel való festés, ha 2 vagy 3 négyzetmétert festünk ki egyszerre. Görgessük a festéket cikk-cakk formában, anélkül, hogy felemelnénk a hengert a falról, mintha, nagy M, W vagy fordított N betűt formáznánk. Ezután, még mindig nem emelve fel a hengert, fessük ki a kihagyott részeket is, vízszintes, vagy függőleges cikkcakk ecsetvonásokkal. A festés végén, emeljük fel lassan a hengert, hogy ne hagyjon nyomot. Ezt követően térjünk át a másik festetlen területre, és ismételjük meg a cikkcakk mozdulatsort. Végezetül simítsuk ki az új felhordást és keverjük el a következő befejezett területen.
A hivatásos festők inkább azt szokták ajánlani, hogy olyan hengerrel kezdjük, amelynek hosszabb a nyele, távolabb van tőlünk. A falakon ez azt jelenti, hogy az első húzás fölülről kezdődjön. Hogyha az első görgetéssel lefele haladunk, akkor lehetséges, hogy tócsa keletkezik alattunk, és végigcsurog a falon. Éppen ezért, ne görgessük gyorsan a hengert a falon, nehogy szétloccsanjon a környező, érintetlen területekre!